Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

Low Carb High Fat

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#91
anunnaki

anunnaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 12.05.2013

 Thair, on 24 aprilie 2014 - 10:46, said:

Hmm! Sa spun sau sa nu spun ? Cre ca-i mai bine ca unele chestii sa le tin doar pentru mine. Zic doar ca, una peste alta, ma simt foarte bine. Si cu sala si cu altele. Lucrez cu sarg cum nu am mai lucrat de mult chit ca ma seaca deja ameteala de la Lipo6 si-s obosit crunt. Daca pe dupa masa va da si soarele putin, totul ar fi perfect.

cumetre, te imbolnavestui cu buna stiinta...nu stiu unde-ai vazut tu ca o asemenea tortura a fizicului este buna, dar te asigur ca te asteapta ceva foarte nasol...dai toate functiile peste cap

tu trebuie sa intelegi ca bodybuilderii si fitness-istii profesionisti au si nutritionist personal, au si doctor personal, totul este aplicat pe tipul lor somatic

daca nu vrei s-o dai in ceva urat de tot, iti sugerez sa lasi abominatia asta la o parte si sa te hranesti normal, lasa medicamentele si subtantele despre care nu stii nimic deoparte!....trei mese normale si-un antrenament mediu spre intens, coroborate cu 7-8 ore de somn, ar trebui sa te tina in forma

altfel, o sa distrugi ficatul, rinchii, poate si stomacul

succesuri!

Edited by anunnaki, 24 April 2014 - 11:43.


#92
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
El vrea si sa slabeasca ca il surprinde 1 Mai cu slaninuta la plaja.
Ori la bal ori la spital!

#93
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 proxtu, on 24 aprilie 2014 - 11:31, said:

Nucile/alunele da, au omega6, dar cocosul mai deloc, poate băga liniștit.
OK, mă gândeam mai exact la uleiul de cocos, că zisese mai devreme careva ceva de "MCT oil" - ăla are omega-6 cam ca toate mâncărurile grase obişnuite, adică mult mai mult decât omega-3, şi contribuie la dezechilibru. În general cam astea două ar fi preocupările speciale pe care tre' să le ai pe LCHF: să nu reduci agresiv şi consumul de fibre odată cu cel de carbohidraţi (că astea se cam întâlnesc în unele legume) şi să te asiguri că suplimentarea ta cu omega-3 ţine pasul cu consumul crescut de omega-6 (să le menţii măcar la un 1:3 dacă nu 1:1). În rest, necesarul de micronutrienţi (minerale, vitamine) oricum tre' să ţi-l acoperi indiferent de dietă.

Dacă unii îşi mai fac şi alte probleme consumând suplimente dubioase recomandate de dubioşi... acolo nu mă bag.

Cât despre problema cu circumferinţa abdomenului sau vizibilitatea "pătrăţelelor", am văzut în mai multe surse recomandat exerciţiul bălăngănirii ghiulelei cu mâner ca fiind un mare arzător de grăsimi: http://www.menshealt...ettlebell-swing (Nu mă pun să-l testez pe mine, că eu în faza asta am nevoie de mai multă masă, nu să ajung mai scheletic.)

Edited by donjoe, 24 April 2014 - 11:52.


#94
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
MCT oil e doar o parte din uleiul de cocos (trigliceride cu lanț mediu) și e tot grăsime saturată, nu are omega3 sau omega6 (grăsimi polinesaturate), deci nu afectează raportul 3:6.

#95
anunnaki

anunnaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 12.05.2013

 EXIT, on 24 aprilie 2014 - 11:47, said:

El vrea si sa slabeasca ca il surprinde 1 Mai cu slaninuta la plaja.
Ori la bal ori la spital!

pai, sa aplice dieta-soc...1.500 de calorii pe zi, 40 de grame de proteine si 0,5 litri de apa pe zi, timp de trei saptamani. apoi, Decadurabolin si 12 Amino 3.500 pe zi...te striezi fantastic, vascularizarea devine extrem de pronuntata, apoi te imprietenesti cu Viorel Ristea, care tot asa a facut

#96
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 proxtu, on 24 aprilie 2014 - 11:53, said:

MCT oil e doar o parte din uleiul de cocos (trigliceride cu lanț mediu) și e tot grăsime saturată, nu are omega3 sau omega6 (grăsimi polinesaturate), deci nu afectează raportul 3:6.
Păi e cea mai mare parte din uleiul ăla, dar nu e 100%. Îţi rămâne un 1,8% care e omega-6, or la o porţie zilnică de 25g de ulei asta înseamnă 450mg în plus de omega-6 pe zi pe care să trebuiască să le compensezi luând - de exemplu - o capsulă în plus de ulei de peşte pe zi (~300mg omega-3). Depinde cât iei, dar e un contribuitor şi el, chit că nu e dintre cei mai răi.
http://nutritiondata...-and-oils/508/2

Edited by donjoe, 24 April 2014 - 12:54.


#97
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Eu înțeleg ce spui, teoretic așa e, dar pierzi din vedere proporțiile.
La 100g ulei de cocos ai 1,8g omega6, iar la 100g de arahide ai 14,7g omega6, deci de 8 ori mai mult.
În plus, arahide poți mânca 100g sau mai mult într-o zi fără probleme, dar ulei de cocos nu prea mănâncă nimeni în cantități mari (eu pun 15g la o omletă din 6-7 ouă).
Per total, ultima lui grijă e uleiul de cocos. E ca și cum ai bea tequila cu sare și ți-ai face griji pentru consumul de sare Posted Image

Edited by proxtu, 24 April 2014 - 13:01.


#98
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Exact, la 100g de nuca are 0.3-0.4g omega 6, adica fix pix. Si oricum Thair are surse bogate de omega 3 in alimentatie (ficatu ala de cod la conserva).
Nu asta e cauza.

Eu cred ca a fost nuca aia stricata, asa am patit si eu odata, m-a trezit din somn si m-am dus direct la baie.

#99
anunnaki

anunnaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 12.05.2013
de ce va complicati viata cu proportiile astea atat de exacte ale nutrientilor?
mi se pare groaznic de stresanta si generatoare de frustrari chestia asta...

#100
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008

 anunnaki, on 24 aprilie 2014 - 13:17, said:

de ce va complicati viata cu proportiile astea atat de exacte ale nutrientilor?
mi se pare groaznic de stresanta si generatoare de frustrari chestia asta...
Ortorexie. :D

#101
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

 anunnaki, on 24 aprilie 2014 - 13:17, said:

de ce va complicati viata cu proportiile astea atat de exacte ale nutrientilor?
mi se pare groaznic de stresanta si generatoare de frustrari chestia asta...


Tu nu ai treaba pe Sexy Loundge?

#102
anunnaki

anunnaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 12.05.2013
trebuie sa marturisesc c-am cautat in DEX termenul

Dumnezeule Mare, ce chinu' dracu
si ce preocupare bizara

inteleg sa stii, in mare, ce, si in ce cantitati tre' sa mananci, functie de rezultatul dorit, dar procentele astea sunt incredibile...cred ca se instaureaza si-un sentiment de vinovatie daca nu respecti exact programul, ceva in genul amicului Thair...poate chiar depresii, culpabilitate majora, cine stie....

#103
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Pentru ca oameni diferiti au pasiuni diferite :)

#104
anunnaki

anunnaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 12.05.2013

 badsica, on 24 aprilie 2014 - 13:34, said:

Tu nu ai treaba pe Sexy Loundge?

ba da, aia e prioritatea principala

da' aicea nu-i voie, e o secta rezervata doar initiatilor?

imi dai si mie voie, te rog??!1

mai stiu si eu una-alta. nu chiar la nivel de nutrienti si lanturi de aminoacizi, dar catd e cat

se poate sa stau si eu p-aiciPosted Image ?

 proxtu, on 24 aprilie 2014 - 13:35, said:

Pentru ca oameni diferiti au pasiuni diferite Posted Image

bineinteles
dupa cum sunt si oameni care colectioneaza muste, lenjerie purtata, dendrofili


doar ca mi se pare greu si mi se pare ca-ti construiesti singur o inchisoare si nenumarate probleme cu atata strictete alimentara
poate chiar si boala

Edited by anunnaki, 24 April 2014 - 13:41.


#105
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Chiar cred ca te retinem :)

#106
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Tu confunzi pasiunea cu obsesia. Daca stii diverse nu înseamnă ca devii obsesiv si iti construiesti închisori. Înseamnă doar ca ai cunostinte pe care le folosești pentru a atinge un tel. Iar daca vine cineva si îți spune ca motorul pe benzina e mai eficient decât ala pe motorina, nu ajunge sa-i spui ca greșește ca asa zici tu, trebuie să-i  explici cum e ciclul Otto/Carnot etc.
Asta nu înseamnă ca toata ziua visezi la asta, ci ca ai niste cunostințe de care te poti folosi la nevoie.

Edited by proxtu, 24 April 2014 - 13:47.


#107
anunnaki

anunnaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 12.05.2013

 proxtu, on 24 aprilie 2014 - 13:46, said:

Tu confunzi pasiunea cu obsesia. Daca stii diverse nu înseamnă ca devii obsesiv si iti construiesti închisori. Înseamnă doar ca ai cunostinte pe care le folosești pentru a atinge un tel. Iar daca vine cineva si îți spune ca motorul pe benzina e mai eficient decât ala pe motorina, nu ajunge sa-i spui ca greșește ca asa zici tu, trebuie să-i  explici cum e ciclul Otto/Carnot etc.
Asta nu înseamnă ca toata ziua visezi la asta, ci ca ai niste cunostințe de care te poti folosi la nevoie.

daca zici tu...

cate grame de carbohidrati are o fleica de 100 de grame de oaie, cate proteine, cate grasimi saturate, cate nesaturate?

#108
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 badsica, on 24 aprilie 2014 - 13:02, said:

Exact, la 100g de nuca are 0.3-0.4g omega 6, adica fix pix.
?! Ce nucă imaginară o fi și aia? Miezul de nucă de cocos e destul de inofensiv și tot are dublu cât zici tu:
http://nutritiondata...products/3107/2

Ce să mai vorbesc de alte nuci și alune:
http://nutritiondata...products/4448/2
http://nutritiondata...products/3091/2
http://nutritiondata...products/3137/2
Surprize-surprize, nuca cea mai cultivată în România - aia cu miezul ca un creier - are 33% din gramaj format din grăsimi omega-6. "Fix pix" indeed. Posted Image

Quote

Si oricum Thair are surse bogate de omega 3 in alimentatie (ficatu ala de cod la conserva).
OK, n-am stat să-i țin evidența, aruncam doar o ipoteză. Înseamnă că nu-i aia problema, we can move on.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate