Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Low Carb High Fat

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#73
hiwucora

hiwucora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.11.2011

View Postbadsica, on 22 aprilie 2014 - 21:52, said:

Oricum nu e o solutie sa mergi pe un deficit caloric indecent cum insinuezi tu acolo.

Asa ca lasa aburelile Posted Image
Eu am scris ' grad suportabil de foame ', implicit nu am insinuat deficit caloric aberant sau cum ii spui tu 'indecent'.
In fine, fiecare pricepe cat poate.
De cat timp esti pe low -carb/keto fara intrerupere mai mare de o zi ?

#74
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Post_darthmaul, on 23 aprilie 2014 - 03:06, said:

Satietatea nu e direct proportionala cu numarul de calorii consumate. Faci o mica confuzie.
Poate-mi explici tu cu ce e direct proporţională saţietatea în loc să arunci doar o pastilă şi să fugi. Şi de ce n-ar fi o confuzie nu mică ci colosală să spui că grăsimile "nu asigură saţietatea".

#75
_darthmaul

_darthmaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 03.02.2008
N-am chef acum sa caut pe net, dar sunt studii facute si poti incepe de la lucrarile publicate de dr. Susanna Holt.
A fost postat pe aceasta arie recent un documentar de pe youtube unde a fost facut un test referitor la satietate, dar nu-l gasesc acum.
Brb.

#76
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
No problemo, eu am răbdare. Când o să ai timp/chef să-ţi susţii argumentul până la capăt eu o să fiu aici. :)

#77
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View Posthiwucora, on 23 aprilie 2014 - 07:09, said:

Eu am scris ' grad suportabil de foame ', implicit nu am insinuat deficit caloric aberant sau cum ii spui tu 'indecent'.
In fine, fiecare pricepe cat poate.
De cat timp esti pe low -carb/keto fara intrerupere mai mare de o zi ?

Deci, pe keto nu exista senzatie de foame chiar si pe un deficit caloric decent! nu e nimic de comentat aici, asa se intampla. Am testat eu, sotia si toata lumea care tine keto ( intreaba prieteni, cunostinte whatever). Tin keto de aproape 3 luni fara incarcare :)

Grasimile asigura satietate, true facts!
Nu mai cauta filme pe youtube ca nu intereseaza pe nimeni ce zice o grasa nesimtita de 100kile care  era obisnuita sa baloteze toata ziua, probabil dependenta psihic de balast.

#78
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Masa de dupa sala: 120gr file de cod parlit in tigaia de fonta, 30gr carnat, salata (salata, dovlecel crud, ardei gras, ulei de masline, sare), mujdei (100gr smantana 30%, 2 catei de usturoi, sare, rozmarin). Am pus in salata doua linguri de mujdei, restul l-am baut. Am vrut sa simt gustul codului.

La sala am facut doar antrenament cu greutati, cardio ba. Am avut spate, a mers foarte bine, am terminat antrenamentul in 20'. Trebuia sa fac si abdomen, da am uitat.
Maine fac HIIT pe eliptica. Prea imi simt picioarele odihnite (mai putin fesierii). Tre sa le rup o leaca.

Am dat jos 1,3kg si inca nu am fost la toaleta. Tin cu dintii de carbohidratii aia minunati. In talie am la fel.
Nu voi face nici o incarcare pana nu dau jos 1cm din talie, sa stiu ca-l rog pe fratele meu sa ma biciuiasca si sa ma lege de calorifer.

Iarasi am luat Lipo6 Black Ultraconcentrat la 6:30, dar n-am simtit nimic pana am ajuns acasa, am mancat si mi-am baut cafeaua. Deja incep sa simt ameteala. Sper sa treaca pana la 12 si ameteala si mirosul usturoiului pentru ca tre sa plec. Oh, wait... ameteala nu trece pentru ca la 12 voi lua inca un Lipo6. Hi hi hi! Nu mi-e foame deloc. Cum dreq am putut uita de Lipo6 asta, nu stiu!

Ma ketostixuiesc doar deseara. Acum nu mai simt ameteala aia keto style de ameteala Lipo6 si nu am chef sa consum teste aiurea.

#79
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Posthiwucora, on 22 aprilie 2014 - 20:52, said:

Proteinele neutilizate de organism sunt eliminate la toaleta.
Din păcate, nu e așa. Mâncăm, în general, prea multe proteine, iar cele împachetate greșit, care sunt mai greu de desfăcut în aminoacizi, rămân în celule, fiind preferate lanțurile de aminoacizi proaspete și corect împachetate.
De aceea, în timp, se acumulează cellular junk, lanțuri de aminoacizi greșit împachetate, care se combină între ele și ajung să sufoce celula. IF-ul ajută aici, fiindcă dacă nu-i dai organismului hrană, el își ia necesarul de energie din grăsimea corporală, iar necesarul de proteine din lanțurile de aminoacizi care s-au adunat în celule (cellular junk), reciclând tot ce poate și curățând celulele.
Se pare că aceste aglomerări de lanțuri de aminoacizi (probabil în neuroni) duc la bolile neurodegenerative precum AD, PD, ALS, HD etc.

#80
hiwucora

hiwucora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.11.2011
Unii spun ca acel 'cellular  junk' reprezinta 'sandboxes for gene evolution'.

'Deci in momentul cand mananci prea multe proteine ele ajung la WC, sub forma de urina (cele care sunt asimilate sub forma de aminoacizi, di sau tri peptide) sau sub forma de fecale, atunci cand nu pot fi asimilate."
http://www.cristianm...sul-de-proteine

#81
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
O, da, iarăşi laureatul Nobel în vânzarea de suplimente. :)
http://valentinbosio...stian-margarit/

#82
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Asta dacă privești macro. Dar proteinele care sunt asimilate și ajung în celule vor cauza probleme, fiindcă cele împachetate greșit sunt lăsate baltă în favoarea celor împachetate corect (influxul de proteine fiind suficient).
E ca la frigider: dacă în alimentezi săptămânal și nu ai consumat tot din el, săptămâna viitoare vei prefera să mănânci întâi alimentele proaspete, iar resturile vechi o să se tot adune până când nu mai e loc.

#83
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
- 3 jumatati de oua umplute si maioneza, friptura de miel cu putin sos de la tocanita, slanina, putin drob de miel (nici nu merita mentionat).

#84
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
- 52gr nuca de cocos, o lingura de smantana;
- 110gr piept de pui fript, salata (salata, castraveti, dovlecel crud, ardei gras, ghimbir pudra, piper, ardei iute pudra, sare), 20gr slanina fara carne, 12gr branza maturata cu chimen, 24gr jumari.
Dupa ce am halit nuca de cocos deja nu imi mai era foame.

Am cu 0,5cm mai putin in talie. M-am masurat dimineata, dupa masa de dupa sala, da nu eram pe minus.
Acum, ca am mancat toate astea, imi simt burta stransa rau de tot. Asa m-am simtit toata ziua.

M-am ketostixuit amu, da nu-s in cetoza (0). Ma rog, nici nu mai conteaza.

#85
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Am tras o plimbare de 8km prin parc. Dupa nici 2km a inceput o ploaie zdravana si a tinut vreo 4km. Sigur am ars multe calorii. Imi inghetase mana incat nici nu puteam sa mi-o scutur facand pipi la copac, dar ajuns acasa ma luase cu calduri. Playerul nu a patit nimic, chit ca nu m-am sinchisit sa-l protejez.

Simt ca imi implodeaza burta. Voi da jos si jumatatea ailalta de cm, daca nu maine, poimaine.

Maine, cand am cea mai aglomerata zi din saptamana asta, am umeri + trapez + abdomen (restant de azi) + HIIT.Posted Image

Toate cele bune!

#86
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Am vomat azi noapte. Nu m-am simtit rau, pur si simplu dintr-o data am simtit ca mi-e greata si imi pulseaza stomacul. Era doar lichid. M-am umplut pe burta de bubite. Dimineata nu mai aveam mare lucru, dar azi noapte, cand m-am uitat in oglinda, ma panicasem putin, dupa aia mi-am dat seama ca de la scarpinat arat in halul ala.

- pe masina, intorcandu-ma de la sala, am tot ciupit alunite de padurice - tocmai ce le cumparasem de la un magazin naturist, iar cand am ajuns acasa si am cantarit punga, vazui ca am halit vreo 60gr. Imi propusesem sa nu trec de 30gr. Asa se intampla cand ciupesti fara sa fii atent la mancare.
- acasa am mai halit 110gr tocanita de miel si 10gr nuca de cocos. Ar fi trebuit sa bag pui, ca-i fara grasime, nu miel, dar mi-a fost lene sa-l frig.
Nuca de cocos a facut deja un strat de mucegai, a trebuit sa o spal bine. Deseara tre sa mananc vreo 50gr.

Am tras foarte tare la umeri si la trapez, fara sa fortez la maxim.
- HIIT pe eliptica 10', reprize de cate aprox 1' (trageam pana simteam ca ma sufoc, dupa care faceam pauza cat sa imi revin cat de cat), puls 166-181;
- racire pe bicicleta 10', nu am reusit sa cobor sub 120 puls;
- uitasem de abdomen, voiam sa-l fac dupa racire, dar ma durea intr-un hal fara de hal de la HIIT;
- cum am simtit ca mai pot, am bagat 17' alergare pe banda cu 9km/h + 3' cu 11km/h. Evident, stiind ca am probleme cu gamba, imi propusesm doar sa incerc vreo 10' cu 6km/h, dar se pare ca mi-a trecut buba. Culmea, de durut ma dureau rau de tot, dar era de la HIIT, ma ridicasem si pe varfuri, nu era durerea din cauza careia nu am mai putut alerga atata timp.
- inca o racire pe bicicleta de 15' pana la puls 111.
Mi-au rams 0,2kg din cele 2,3kg puse dupa Pasti si mai am trei zile pana la incarcare. Evident, va fi incarcare, precum am spus, daca dau 1cm jos din talie, dar io cred ca-l dau.

Edited by Thair, 24 April 2014 - 10:19.


#87
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View PostThair, on 24 aprilie 2014 - 09:57, said:

Am vomat azi noapte. Nu m-am simtit rau, pur si simplu dintr-o data am simtit ca mi-e greata si imi pulseaza stomacul. Era doar lichid. M-am umplut pe burta de bubite. Dimineata nu mai aveam mare lucru, dar azi noapte, cand m-am uitat in oglinda, ma panicasem putin, dupa aia mi-am dat seama ca de la scarpinat arat in halul ala.
...
Semne clare ale unei alimentatii adecvate.
Tine-o tot asa ca nimic nu te slabeste mai bine decat boala.

#88
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Hmm! Sa spun sau sa nu spun ? Cre ca-i mai bine ca unele chestii sa le tin doar pentru mine. Zic doar ca, una peste alta, ma simt foarte bine. Si cu sala si cu altele. Lucrez cu sarg cum nu am mai lucrat de mult chit ca ma seaca deja ameteala de la Lipo6 si-s obosit crunt. Daca pe dupa masa va da si soarele putin, totul ar fi perfect.

#89
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Pariul meu ar fi că de când ţi-ai mărit semnificativ consumul de grăsimi (în special din surse bogate în omega-6 gen cocos şi nuci/alune) nu ţi-ai mărit corespunzător şi suplimentarea cu omega-3 şi deci ai predispoziţie mai mare la inflamări ale diverselor ţesuturi de peste tot (care se pot manifesta şi ca erupţii cutanate, şi ca indigestie, şi ca ce vrei tu). Classic way to fuck up your LCHF. :)

#90
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Nucile/alunele da, au omega6, dar cocosul mai deloc, poate băga liniștit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate