Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Low Carb High Fat

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#973
anonima28

anonima28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.07.2017

View Postsebulbus, on 19 iulie 2017 - 09:38, said:

Asta pana iti vei face o lipidograma. Been there. So been there.
O sa imi fac luna aceasta iar daca vor fi ok le voi face tot la 2 luni in continuare,daca nu, iau masuri .

View PostMariusvlad2, on 19 iulie 2017 - 11:11, said:

Mituri.
Vis a vis de această dietă cei de la BBC în serialul "Crede-ma, sunt doctor" au făcut analize unor voluntari care au început o astfel de dietă și spre surprinderea tuturor analizele au ieșit mai bune după câteva săptămâni de la începerea dietei decât la începutul ei. Inclusiv colesterolul era mai mic.
Ma gandesc ca voluntarii erau oameni cu multe kg in plus iar scaderea in greutate datorita dietei oricum duce la imbunatatirea analizelor.(poate totusi pe timp scurt sau poate au mancat numai grasimi sanatoase")

Mi-am comandat acetil l-carnitina, mct oil si ulei de cocos.
In sfarsit picioarele nu mai imi sunt umflate.Posted Image

#974
anonima28

anonima28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.07.2017
In ultimele 2 zile am mancat aproximativ 1500 calorii in total ( nu mi-a fost foame) si am baut mult mai multa apa ca de obicei, fiind foarte cald.
Cantarul iar a luat-o razna,in sus.Carbohidratii ii tin si acum sub 10.Nu inteleg de ce retin apa.La inceputul dietei, cand am crescut cantitatea de apa,mergeam foarte des la baie.Acum merg ca si cand as bea putina apa.Stiti cumva ce as putea face?

#975
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Da, sa renunti la dieta asta care este recunoscuta ca fiind nesanatoasa si recomandata numai in caz de epilepsie care nu raspunde la tratamentul specific pentru reducerea frecventei episoadelor epileptice.

#976
anonima28

anonima28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.07.2017
Am ovarele micropolichistice.In fiecare luna intre menstruatii aveam sangerari.Mi s-a recomandat sa iau Yasmin anticonceptionale,dar la kg mele nu am vrut sa risc sa ma ingras mai mult + nu sunt sanatoase.De cand am inceput aceasta dieta ( aproape 1 luna)nu am mai avut nicio sangerare.Astazi mi-a venit menstruatia si are un flux normal, nu abundent cum aveam pana acum.
O fi recomandata si pentru ovare micropolichistice.Posted Image

#977
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postanonima28, on 23 iulie 2017 - 21:57, said:

Am ovarele micropolichistice.In fiecare luna intre menstruatii aveam sangerari.Mi s-a recomandat sa iau Yasmin anticonceptionale,dar la kg mele nu am vrut sa risc sa ma ingras mai mult + nu sunt sanatoase.De cand am inceput aceasta dieta ( aproape 1 luna)nu am mai avut nicio sangerare.Astazi mi-a venit menstruatia si are un flux normal, nu abundent cum aveam pana acum.
O fi recomandata si pentru ovare micropolichistice.Posted Image

Da, este recomandata :).
Judith ar putea sa îți spună mai multe în legătură cu asta, ii voi trimite un pm.

#978
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postanonima28, on 23 iulie 2017 - 21:57, said:

Am ovarele micropolichistice.In fiecare luna intre menstruatii aveam sangerari.Mi s-a recomandat sa iau Yasmin anticonceptionale,dar la kg mele nu am vrut sa risc sa ma ingras mai mult + nu sunt sanatoase.De cand am inceput aceasta dieta ( aproape 1 luna)nu am mai avut nicio sangerare.Astazi mi-a venit menstruatia si are un flux normal, nu abundent cum aveam pana acum.
O fi recomandata si pentru ovare micropolichistice.Posted Image

Da, este recomandata :).
Judith ar putea sa îți spună mai multe în legătură cu asta, ii voi trimite un pm.

#979
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postanonima28, on 23 iulie 2017 - 21:57, said:

...
O fi recomandata si pentru ovare micropolichistice.Posted Image

Quote

A scientific review in 2013 found similar decreases in weight and body composition and improvements in pregnancy rate, menstrual regularity, ovulation, hyperandrogenism, insulin resistance, lipids, and quality of life to occur with weight loss independent of diet composition. Still, a low GI diet, in which a significant part of total carbohydrates are obtained from fruit, vegetables, and whole-grain sources, has resulted in greater menstrual regularity than a macronutrient-matched healthy diet.
https://en.wikipedia...y_syndrome#Diet

#980
anonima28

anonima28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.07.2017

View PostChayah, on 23 iulie 2017 - 22:06, said:

Da, este recomandata Posted Image.
Judith ar putea sa îți spună mai multe în legătură cu asta, ii voi trimite un pm.
Multumesc!Posted Image

View PostEXIT, on 24 iulie 2017 - 08:50, said:

Imi place de tine ca nu te lasi! Posted Image

#981
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
O dieta foarte probabil daunatoare... chiar daca pare sa dea rezultate pe termen scurt.
Eu as fugi cat pot de aceasta dieta low carb high fat, in special de partea cu high fat!
Ideea de a reduce carbohidratii la 10% din aportul caloric total e pur si simplu...o tampenie! Celulele corpului au nevoie de carbohidrati pentru a functiona...la fel cum o masina are nevoie de benzina!
Ce vreti sa faceti voi in curentul asta low carb e ca si cum ai spune ca unei masini ii torni in rezervor doar 10% combustibil, restul ulei :)) cam asa e...
Mai degraba, daca aveti fobie de carbohidrati, nu reduceti TOTI carbohidratii, ci doar pe aceia cu indice glicemic inalt, cand zaharul din ei ajunge prea repede in sange, cum ar fi: cartofi, paine alba(dar si neagra), orez alb dar si integral, fasole alba chiar, cereale ptr micul dejun, fructele foarte dulci(pepenii, bananele, strugurii ducli, perele si prunele foarte dulci), fuctele uscate(curmale, smochine, stafide), mierea. Nu mai vorbesc de excluderea zaharului si a tuturor produselor care contin zahar, precum si a fulgilor de porumb.

Ce ar mai ramane drept carbohidrati ok: fructele care nu sunt foarte dulci (mere, caise, piersici), fructele de padure toate(afine, mure, capsuni, zmeura, etc), citricele toate(portocala, grepf, mandarine, celementine, pomelo, etc), strugurii nu foarte dulci, apoi fasole rosie, neagra, linte, naut. Astioa sunt carbohidrati cu indice glicemic scazut, adica zaharul din ei se elibereaza lent in sange.
Deasemenea am pus mai sus bananele la categoria indice glicemic mai maricel, dar bananele care nu sunt foarte coapte nu au mult zahar...
Nu uitati ca ceea ce provoaca ingrasarea nu este neaparat zaharul si carbohidratii, ci mai ales carbohidratii cu indice glicemic inalt (si din punctul asta de vedere cartofii sunt cei mai rai, glucoza din cartof ajunge in sange aproape la fel ca cea din zaharul rafinat!). Explicatia e ca acesti carbohidrati care ajung prea repede in sange determina o secretie masiva de insulina, si cum se stie insulina are si rolul de a ajuta la stocarea grasimilor...adica lipogeneza...fara insulina nu se depun grasimile.
Dar partea cu high fat-adica cantitati mari de grasimi, este nesanatoasa, mai ales daca e vorba de grasimi saturate din carne grasa sau chiar uleiouri vegetale...informati-va bine, uleiurile vegetale nu sunt sanatoase in exces! Singurele grasimi sanatoase sunt cele vegetale din nuci, seminte, poate avocado, mai putin nuca de cocos.
O dieta saraca in carbohidrati si bogata in grasimi nesanatoase face mult rau pe termen lung...dar din fericire nu prea poate fi mentinuta, deoarece ajungi si te simti groaznic si o stopezi...veti vedea toti cei care sunteti entuziasmati de rezulatte rapide privind scaderea in greutate!
Aceste diete au fost foarte la moda in anii '90 si///un lucru socant, tot in anii '90 s-a constatat o crestere cu 30% a mortilor subite din cauza cardiaca la....femeile tinere! PE cand nr total de morti din cauze de inima scadea, la femei tinere care erau tentate sa urmeze dieta low carb high fat acesta crestea masiv!
Aveti grija...nu este o dieta sanatoasa...nu se poate tine pe termen lung, deoarece corpul are nevoie de carbohidrati si nu are nevoie de asa de multe grasimi...in cel mai bun caz trebuie sa o opresti sir evii la greutatea initiala, deci rezulatele nu se mentin, in cel mai rau caz te si imbolnavesti!

#982
anonima28

anonima28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.07.2017
Eh dar nici eu nu ma las.
- 11 kg Posted Image in aproape 2 luni.

#983
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Bre..:nu mai comparați un organism viu cu o mașinărie. Corpul uman e adaptabil. Organismul face minuni in scopul lui subconștient de a supraviețui. De aceea nici nu e indicat sa ii oferim totul pe tava. Cu cât ii oferim cele mai ușoare cai de hrănire, cu atât mai ușor îl împingem spre crearea de depozite pentru "zile negre". Nu-s mai mult de 20.000 de ani de când omul supraviețuia din vânătoare și cules...când nu primea carbohidrați pe pâine, ci mai degrabă grăsimi și proteina animală, rădăcini și fructe nealtoite, neîmbunătățite genetic, fără atâtea zaharuri....

#984
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
De acord dar viata pe atunci era mult mai grea si in actiunile sale de vanat si adunat avea un consum caloric destul de mare. In ziua de azi nu mai este valabila treaba asta. Mergi la hypermarket sau in piata, mannci si iti pui fundul in masina sau pe scaun la birou sa pe canapea la televizor. In aceste conditii crezi ca e sanatos sa incluzi in dieta zilnica o cantitate prea mare de grasimi animale?
Corpul uman si-a schimbat comportamentul fata de acum 20.000 de ani, nu mai are capacitatea sa proceseze anumite substante asa cum o facea candva, din necesitate.

Edited by Neuronul_ganditor, 20 August 2017 - 12:57.


#985
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
depinde ce înțelegi prin "prea mare"

#986
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Daca vorbim despre o dieta low carb / high fat ma gandesc ca e vorba de peste 20-30% ca pana la ~15% nu sunt probleme, mai ales daca vorbim de grasimi sanatoase care sunt chiar necesare organismului uman, in special creierul are nevoie de ele. Acest organ consuma pana la 20% din toate caloriile pe care le mancam zilnic.

Edited by Neuronul_ganditor, 20 August 2017 - 22:26.


#987
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Creierul prefera glucoza si de-aia in caz de hipoglicemie poti sa lesini. In caz ca nu exista glucoza, poate consuma si cetone.

#988
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostNeuronul_ganditor, on 20 august 2017 - 22:25, said:

Daca vorbim despre o dieta low carb / high fat ma gandesc ca e vorba de peste 20-30% ca pana la ~15% nu sunt probleme, mai ales daca vorbim de grasimi sanatoase care sunt chiar necesare organismului uman, in special creierul are nevoie de ele. Acest organ consuma pana la 20% din toate caloriile pe care le mancam zilnic.

Pai cam asa e, de acord... Numai ca matematic "da cu virgula"
Deci se da dieta low carb high fat. Bun...reduci carbohidratii la minim, sa zic un 10%.
Proteinele...aici e chestia , trebuie sa te straduiesti sa depasesti 20% proteine...pur si simplu nu ai de unde, carnea are cam 20% proteina, deci poti sa mananci kilograme de carne si tot la 20% ramani. Daca vrei sa nu mori de foame si sa iti asiguri caloriile, raman astfel restul de 70% pentru grasimi. Ceea ce, fara suparare, cred ca e mai mult decat exagerat.
Desigur ca organismul are nevoie de grasimi, dar nici chiar atat de multe...
De fapt si de drept...organismul nu are o nevoie asa de mare de grasimi, singurele grasimi "esentiale" pe care trebuie sa le introducem prin dieta deoarece corpul nu le poate sintetiza sunt acizii grasi omega 3 si omega 6. Si chiar si aici, necesarul zilnic este destul de mic, cateva grame de omega 3 si poate 10-15 g de omega 6.
Insa adeptii high fat baga la greu grasime saturata din unt, carne de porc (astea sunt grasimi total nu doar inutile corpului, ci chiar daunatoare) sau prea mult omega 6 din nuci, seminte, uleiuri, etc.

Desigur, se pare ca pe termen scurt, primele 6 luni, corpul nu iti da semnale ca ar fi ceva atat de rau-ba chiar slabesti, asta din cauza lipsei aproape complete a carbohidratilor.
Din ce am cautat eu, toate studiile care arata beneficii ale dietei LCHF sunt facute pe maxim 6 luni... Mai departe, dumnezeu cu mila. Din ce am citit pe la 4-6 luni multi dintre ceio care adopta dieta asta incep sa se simta destul de aiurea si renunta la ea. Poate fi o metoda eficienta de slabit chiar rapid...insa e posibil sa fie daunatoare si mai mult, cum nu poate fi mentinuta pe termen lung, exista o probabilitate mare sa te ingrasi la loc dupa renuntarea la ea.
Corpul are nevoie de carbohidrati! Este combustibilul principal al fiecarei celule din organism.
Imi place analogia sugestiva cu o masina... corpul are nevoie de carbohidrati la fel cum o masina are nevoie de benzina...multa benzina ca sa mearga motorul. Alimentezi masina cu benzina zilnic, in schimb nu e nevoie sa schimbi uleiul zilnic sau sa ungi diverse angrenaje toata ziua, adica multa grasime... Nu te duci la PECO si torni 10% benzina si 70% ulei...

View PostEXIT, on 22 august 2017 - 17:27, said:

Creierul prefera glucoza si de-aia in caz de hipoglicemie poti sa lesini. In caz ca nu exista glucoza, poate consuma si cetone.

Exact...numai ca cetonele alea sunt doar un mecanism de rezerva, si nu combustibilul ideal. Dieta LCHF pur si simplu ia mecanismul de rezerva si il transforma in mecanismul primar, ceea ce nu cred ca e ok.
Corpul e facut de la natura foarte inteligent...adica are mecanisme de supravieturie, insa nu inseamna ca toate sunt optime si trebuie transformate in regula.
E doar parerea mea, dar eu am impresia ca toate trendurile astea ciudatele, precum dieta cu 70% grasimi, au aparut si inca se mentin doar pentru ca acele alimente grase sunt foarte gustoase, totul tine de gust...si dupa aia te apuci si cauti chiat studiulete stiintifice...si le gasesti (da-s pe termen scurt, mare semn de intrebare). Nu am gasit vreun studiu in care sa fie urmariti pacienti pe diete cu 70% grasimi mai mult de 6 luni-1 an...de ce oare? Pentru ca la un moment dat ceva se intampla, incat pacientii nu mai continua, sau analizeele devin atat de suspecte incat nici doctorii nu isi mai asuma riscul? e o dieta nesustenabila, in categoria asa numitelor diete fade (fad diets).

#989
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
LCHF nu functioneaza mai bine decat orice alta dieta. Ba chiar mai prost. S-a lamurit stiintific si concluziile s-au prezentat si pe forum.
Dar mai exista si dieta cu vata. :)

#990
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

View Postepetroiu, on 22 august 2017 - 18:55, said:

Proteinele...aici e chestia , trebuie sa te straduiesti sa depasesti 20% proteine...pur si simplu nu ai de unde, carnea are cam 20% proteina, deci poti sa mananci kilograme de carne si tot la 20% ramani. Daca vrei sa nu mori de foame si sa iti asiguri caloriile, raman astfel restul de 70% pentru grasimi. Ceea ce, fara suparare, cred ca e mai mult decat exagerat.
Desigur ca organismul are nevoie de grasimi, dar nici chiar atat de multe...

Are 20-30% din masa proteine, nu din calorii. Pieptul de pui are cam 30% din masa proteine, dar cam 75% din calorii. Pentru ca, surpriza, alimentele au si un continut oarecare de umiditate.
Si nu e vorba doar de carne. Doar ce am lasat din mana un cottage cheese. Cam 60% din calorii reprezentate de proteine si in cazul asta, dar, surpriza, doar 10% din masa. De ce? E un produs mai apos, de-aia se foloseste lingura.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate