Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Low Carb High Fat

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#109
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Habar n-am, dar stiu unde sa găsesc, ce inseamna catbohidrati, diferenta dintre grăsimea saturata si aia nesaturata samd.
Evident, daca stii niste chestii e nasol, pentru ca restul nu le stiu si pari ciudat. Si nu e vorba de Sirius B si satelitii sai, ci de chestii intime, pe care le bagi zilnic in tine si care iti afectează cel mai serios sănătatea (dupa aer si apa).

#110
anunnaki

anunnaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 12.05.2013
Posted Image

@proxtu

daca-mi aduc bine aminte poza ta, tu esti ectomorful absolut...de curiozitate, ai vazut vreun castig de masa musculara chiar si in perioada cu 200 + proteine pe zi?

Edited by anunnaki, 24 April 2014 - 14:22.


#111
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
135gr piept de pui + salata (mult dovlecel crud, gogosar gras, 1 ardei iute, putina branza de burduf doar ca si condiment (din aia de la tarani, piscacioasa rau. cea de la Hochland e degeaba), maioneza cu mustar de Dijon, sare, piper;
Pana am fript carnea am bagat si o jumara, cateva alune, vreo 15gr de slanina si 2 linguri de smantana, ca topaiam prin bucatarie de pofta ca popcornu in microunde.

View Postdonjoe, on 24 aprilie 2014 - 11:28, said:

Pariul meu ar fi că de când ţi-ai mărit semnificativ consumul de grăsimi (în special din surse bogate în omega-6 gen cocos şi nuci/alune) nu ţi-ai mărit corespunzător şi suplimentarea cu omega-3 şi deci ai predispoziţie mai mare la inflamări ale diverselor ţesuturi de peste tot (care se pot manifesta şi ca erupţii cutanate, şi ca indigestie, şi ca ce vrei tu). Classic way to fuck up your LCHF. Posted Image
Mananc ficat de cod in ulei propriu, file de cod, somon, calamar, creveti (ultimele 3 mai rar).

Mi-a mai aparut o umflatura pe obraz de ceva vreme care a ajuns sa ma chiar deranjeze - ma irita rau, ca sa nu mai spun ca arata naspa. Am fost la dermatolog cand era mai mica si mi-a spus ca n-am nimic. Ieri mi-a fost lene sa merg inca o data - de data asta era chiar culmea sa mai spuna ca nu-i nimic, asa ca am intrebat-o pe farmacista. Mi-a spus ca Fluocinolon e bun, dar n-are, in schimb imi poate da Triamicinolon. Na, l-am luat pe asta, iar cand am ajuns acasa am zis sa intru si la farmacia din cartier ca poate are Fluocinolon. Acum ma dau cu ambele.
O baba din bloc mi-a spus ca e de la ficat. Se poate ?
Attached File  thair.JPG   43.11K   11 downloads

View PostEXIT, on 24 aprilie 2014 - 11:47, said:

El vrea si sa slabeasca ca il surprinde 1 Mai cu slaninuta la plaja.
Ori la bal ori la spital!
Nu ma duc la plaja de 1 Mai. Targetul era fixat pe 1 Iunie, dar pentru ca de atunci credeam ca voi incepe lucrul ca lumea si nu imi voi mai permite sa trag ca nebunu, nu pentru altceva. Dar voi incepe din Mai si nu doar munca de birou, deci de aia ma cam grabeam. Evident, nu voi face mai nimic pana in Mai, de fapt nu cred ca voi reusi nici pana in Iunie. Nu ca ma dau batut, sunt realist, doar vad in ce ritm dau jos.

View Postdonjoe, on 24 aprilie 2014 - 11:48, said:

Cât despre problema cu circumferinţa abdomenului sau vizibilitatea "pătrăţelelor", am văzut în mai multe surse recomandat exerciţiul bălăngănirii ghiulelei cu mâner ca fiind un mare arzător de grăsimi: http://www.menshealt...ettlebell-swing (Nu mă pun să-l testez pe mine, că eu în faza asta am nevoie de mai multă masă, nu să ajung mai scheletic.)
Nu avem la sala bile din alea, dar nici nu ma atrage deloc tipul acela de exercitii.
Mie sprinturile imi plac foarte mult, da tare sunt la eliptica, fara a ma atrage in mod deosebit.

Edited by Thair, 24 April 2014 - 14:51.


#112
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
N-am reusit sa stau prea mult pe 200g de proteine pe zi fiindcă mancam pana boram. Deci rezultatele n-au fost foarte concludente, puteau fi puse pe inexactitate măsurătorilor. E drept ca nici de fiare nu trag consecvent, iar intre timp am aflat ca nu e nevoie si nu e sănătos sa bagi atâtea proteine.

#113
anunnaki

anunnaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 12.05.2013

View PostThair, on 24 aprilie 2014 - 14:23, said:



dude, corpul tau reactioneaza negativ la ceea ce bagi tin tine

si nu-ti va fi de niciun folos ca mai scapi de 0,0003 cm din talie

prieteneste iti spun, consulta un doctor, apoi un nutritionist, apoi pe unul care-i amandoua

nu mai fa de capul tau sau dupa ce citesti pe net...fiecare are alt tip somatic, la fiecare se potriveste altceva


P.S. vezi si cum stai cu inima si pateul...eventual, si rinichii

transaminaze si trigliceride, neaparat

View Postproxtu, on 24 aprilie 2014 - 14:27, said:

N-am reusit sa stau prea mult pe 200g de proteine pe zi fiindcă mancam pana boram. Deci rezultatele n-au fost foarte concludente, puteau fi puse pe inexactitate măsurătorilor. E drept ca nici de fiare nu trag consecvent, iar intre timp am aflat ca nu e nevoie si nu e sănătos sa bagi atâtea proteine.

aia mi se parea si mie...e de neimaginat pentru un ectmorf sa bage 200 de g de proteine...e o suprasolcitare uriasa, mai ales ca nu esti profesionist si nici n-ai capacitatea aia de asimilare

plus ca viata devine un chin...una- doua, trre sa mananci, una doua, tre sa mananci...nici nu mai ai foame si gust

1 - 1,5 g pe kg corporal ar trebui sa fie de ajuns. da, in conditiile in care faci sala

altfel, pe pariu ca tu functionezi foarte bine si cu 0,75/ kil de corp

#114
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View Postdonjoe, on 24 aprilie 2014 - 14:12, said:

?! Ce nucă imaginară o fi şi aia? Miezul de nucă de cocos e destul de inofensiv şi tot are dublu cât zici tu:
http://nutritiondata...products/3107/2



Esti cam tare in gura Posted Image

Vad ca iti plac linkurile, uite unu cu NUCA DE COCOS CRUDA (ca de aia manaca omu) Total Omega-6 fatty acids 366mg la 100g , nu fulgi uscati.

Tu faci niste confuzii, nu noi. Stim cati omegi are fiecare si daca nu stim , avem unde sa ne uitam (nu e cazul tau ca tu te uiti aiurea) Posted Image

Edited by badsica, 24 April 2014 - 14:36.


#115
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Postanunnaki, on 24 aprilie 2014 - 14:32, said:

aia mi se parea si mie...e de neimaginat pentru un ectmorf sa bage 200 de g de proteine...e o suprasolcitare uriasa, mai ales ca nu esti profesionist si nici n-ai capacitatea aia de asimilare
plus ca viata devine un chin...una- doua, trre sa mananci, una doua, tre sa mananci...nici nu mai ai foame si gust
1 - 1,5 g pe kg corporal ar trebui sa fie de ajuns. da, in conditiile in care faci sala
altfel, pe pariu ca tu functionezi foarte bine si cu 0,75/ kil de corp
Da, poți pune mușchi și cu mai puțin de 1g/kg corp, mai important e efortul decât proteinele.
Deh, nu cunoșteam multe chestii, așa că am încercat diverse, am mai studiat, trial and error :)

#116
anunnaki

anunnaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 12.05.2013

View Postproxtu, on 24 aprilie 2014 - 14:45, said:

Da, poți pune mușchi și cu mai puțin de 1g/kg corp, mai important e efortul decât proteinele.
Deh, nu cunoșteam multe chestii, așa că am încercat diverse, am mai studiat, trial and error Posted Image

cam greu pui, trebuie sa compensezi cu carbohidrati buni...dar poti stria ce ai, astfel ajungand sa trisezi cumva

ca chestie, Ronnie Coleman manca 450+ de g proteine/zi....voi intelegeti ce inseamna asta?este inimgainabil si mi se pare chiar un chin..dar cand asta e meseria ta!!!!!

daca e sa calculam doar in peipt de pui, cu 22-24 de g de proteina/100 de g, ar insemna 2 kile de piept de pui pe zi....

la asta adaugam 1.000 de grame de carbohidrati, deci cam 2-2,5 kile de orez, si avem un meniu de profesionist


P.S. de mentionat, totusi, ca vreo 60-80 de grame de proteine le lua din shake-uri, deci mai scadem 300-400 de grame de piept de pui din meniu

ce  ramane, oricum e de domeniul fantasticului

Edited by anunnaki, 24 April 2014 - 14:54.


#117
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Vorbim aici de oameni normali și pus normal, nu performanțe și efecte vizibile în 2-3 luni. Pui liniștit și cu puține, necesarul nostru de proteine e supraevaluat.

#118
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Stati ca am percutat mai greu! Nu mi-a dat seama ca nu-i evident care e umflatura, nu de alta, dar unii chiar asa reliefata au dunga aia. Sa nu credeti ca la pomete ma refeream. Am indicat acum cu sageata. Eu am trecere lina, dunga aia e foarte ingrosata acum. Poate da vreun doftor pe aici.
Attached File  thair.JPG   44.47K   34 downloads

#119
anunnaki

anunnaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 12.05.2013
nu intrebi pe forum, chiar te duci la doctor...pentru asta si pentru celelalte efecte pe care le-ai constatat

incredibil, atata inconstienta...

#120
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

View Postanunnaki, on 24 aprilie 2014 - 15:22, said:

chiar te duci la doctor...
Nu, nu ma voi duce la doctor.
Si nu ma mai bazaiti atat! Voi continua sa fac ceea ce fac, si sa iau ceea ce iau.

#121
anunnaki

anunnaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 12.05.2013

View PostThair, on 24 aprilie 2014 - 15:30, said:

Nu, nu ma voi duce la doctor.
Si nu ma mai bazaiti atat! Voi continua sa fac ceea ce fac, si sa iau ceea ce iau.

asa spunea si Freddie Mercury ...

#122
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View PostThair, on 24 aprilie 2014 - 15:13, said:

Stati ca am percutat mai greu! Nu mi-a dat seama ca nu-i evident care e umflatura, nu de alta, dar unii chiar asa reliefata au dunga aia. Sa nu credeti ca la pomete ma refeream. Am indicat acum cu sageata. Eu am trecere lina, dunga aia e foarte ingrosata acum. Poate da vreun doftor pe aici.


Nu poate fi un punct de grasime?

#123
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View PostThair, on 24 aprilie 2014 - 15:13, said:

Stati ca am percutat mai greu! Nu mi-a dat seama ca nu-i evident care e umflatura, nu de alta, dar unii chiar asa reliefata au dunga aia. Sa nu credeti ca la pomete ma refeream. Am indicat acum cu sageata. Eu am trecere lina, dunga aia e foarte ingrosata acum. Poate da vreun doftor pe aici.
Attachment thair.JPG


Mie mi se pare ca ai o umflatura si mai jos, deasupra coltului gurii.

#124
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

View Postbadsica, on 24 aprilie 2014 - 15:43, said:

Nu poate fi un punct de grasime?
Nu prea cred. E moale, iar la pipait e aspra chiar pe muchie (ma rog). Asprimea poate fi din cauza ca, din obisnuinta, frec prosopul de fata, nu tamponez, cum ar fi normal. Dar umflatura e din alte cauze.

View PostEnigel, on 24 aprilie 2014 - 15:55, said:

Mie mi se pare ca ai o umflatura si mai jos, deasupra coltului gurii.
Si dincolo am exact la fel. Nu am folosit lampa din baie, ci lumina naturala din lateral pentru a evidentia denivelarile. Practic cea din coltul gurii nu se vede mai deloc in lumina normala. M-am zgait bine pana sa vad in oglinda ceea ce se vede in poza. Acum nu stiu ce sa zic, chiar atat de amanuntit nu m-am studiat, nu imi aduc aminte daca asa aveam tot timpul, cu toate ca e cam ciudat sa fie in ambele parti perfect simetric.

Cum ies afara nu mai simt nimic. In casa sunt ametit ca dreq. Cred ca e ca si cu foamea: cat timp o bagi in seama e mereu prezenta. Foame nu mai imi e (vis-a-vis de Lipo6, ameteli & shit), dar parca deja incepe sa fie cam deranajnt. Incerc de Luni doar cu 1 pastila.

#125
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postbadsica, on 24 aprilie 2014 - 14:35, said:

Tu faci niste confuzii, nu noi.
Nu există "tu vs. noi" decât în imaginația ta. Dar inventează-ți triburi întregi de susținători dacă asta te face fericit. Posted Image

Quote

avem unde sa ne uitam (nu e cazul tau ca tu te uiti aiurea)
Bine, dom' doctor, cum ziceți dv. Îmi pare rău că am îndrăznit să folosesc orice altceva decât maculatura lui Cristian Mărgărit ca referință. :P

#126
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View PostThair, on 24 aprilie 2014 - 16:13, said:


Cum ies afara nu mai simt nimic. In casa sunt ametit ca dreq. Cred ca e ca si cu foamea: cat timp o bagi in seama e mereu prezenta. Foame nu mai imi e (vis-a-vis de Lipo6, ameteli & shit), dar parca deja incepe sa fie cam deranajnt. Incerc de Luni doar cu 1 pastila.

Ma, Thair, dar tu de fapt ce urmaresti sa atingi in finalul experimentului asta extrem pe care il faci cu tine insuti? Ce faci tu arata cam ca evenimentele alea organizate de Red Bull :D.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate