Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 

Emigrare din Filipine in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,052
  • Înscris: 31.07.2007
Un prieten (roman) s-a insurat cu o filipineza. O zis ca tipa (sotia) o primit mai greu viza de Romania decat cea de SUA. Viza, nu cetatenia.

#20
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 edy_wheazel, on 25 martie 2014 - 21:23, said:

Un prieten (roman) s-a insurat cu o filipineza. O zis ca tipa (sotia) o primit mai greu viza de Romania decat cea de SUA. Viza, nu cetatenia.

Si cetatenia. In SUA o iei in 3 ani, in Romania dupa 5 - si la noi e test de limba, de geografie si de istorie.

#21
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Voi mai credeti in spiridusi? Facultate de arta? Din Filipine?Si nu are chef la munca de jos, vrea in multinationala!Cred ca prin multinationalele din Ro bate vantul, de ajung filipinezii sa se angajeze in ele! Aia isi cauta fraier sa o intretina!

#22
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,052
  • Înscris: 31.07.2007

 Materium, on 26 martie 2014 - 00:10, said:

Aia isi cauta fraier sa o intretina!

Pai tipa are ceva cordaci pe care vrea sa-l aduca in tara. Adica si pe el.

#23
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 Purpura, on 25 martie 2014 - 21:58, said:


Si cetatenia. In SUA o iei in 3 ani, in Romania dupa 5 - si la noi e test de limba, de geografie si de istorie.
Nebunie frate. Bine ca m-am nascut cetatean roman, caci la cat ii de asteptat si la ce teste se dau...si in ziua de azi eram...independent (fara nici o cetatenie) :)
Cautam tara in care puteam sa devin cetatean fara sa am cultura generala. Probabil ma insuram cu vre-o baba ceva Posted Image

#24
donnarumsfeld

donnarumsfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 21.05.2012
Foarte tare! Romania devine interesanta pentru tari ca Filipine! wow! Daca nu stie limba unde sa se angajeze?

#25
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 donnarumsfeld, on 26 martie 2014 - 02:51, said:

Foarte tare! Romania devine interesanta pentru tari ca Filipine! wow! Daca nu stie limba unde sa se angajeze?
Sunt destule domenii disponibile pentru femei. Si nu trebuie sa foloseasca limba...romana Posted Image

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,067
  • Înscris: 25.06.2007

 Purpura, on 25 martie 2014 - 19:44, said:

Cand studiam sa vad de ce acte am nevoie sa-mi aduc sotul in Romania ca rezident mi s-a facut rau de atata birocratie. Voi credeti ca se obtine asa de usor rezidenta/dreptul de munca in Romania?
Sora soacra-mii (matusa sotiei) e casatorita cu un cetatean american. Nu a fost deloc complicat cu obtinerea rezidentei in Romania...

#27
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

 edy_wheazel, on 26 martie 2014 - 00:12, said:


Pai tipa are ceva cordaci pe care vrea sa-l aduca in tara. Adica si pe el.

Se vede ca nu stii cum sta treaba cu populatia filipineza!

#28
visitor1

visitor1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.10.2013

 CiprianMarian, on 25 martie 2014 - 15:42, said:

Buna ziua,
Fata din Filipine de 20 de ani anul viitor va termina facultatea de arta si vrea sa emigreze in Romania.
Are sanse sa isi gaseasca aici de munca,cel putin intr-o multi nationala?
Vrea sa vina aici,are vreo sansa sa lucreze si sa isi gaseasca macar o chirie?

Baby sitter in Canada si o sa aiba parte de mai mult respect ca in Ro...Am avut colega cu studii universitare major in music si lucra in dept de IT..

#29
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

 SfPetru, on 25 martie 2014 - 17:21, said:

... Daca as aducea-o eu in tara, asta as face, as tine-o o vreme la mine sa se obisnuiasca cu locurile, cu limba, cu obiceiurile noastre, apoi as da niste telefoane sa vad cine ar vrea sa o angajeze. Nu zic ca nu e realizabil, dar e greu.

... as tine-o o vreme la mine sa se obisnuiasca cu locurile, cu limba Posted Image, cu obiceiurile noastre, apoi ... ma indoies ca esti vreun Sfânt ... hi, hi, hi ...

#30
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012
Nu inteleg de ce va temeti toti asa de multinationale :-j Am un verisor care este pe rang 4 la EA (Electronic Art) ..a ajuns acolo super usor..si angajeaza lafel de super-usor :-j Are doar pretentii la un CV calumea..(macar scris..chiar daca putin cam sarac) , si sa dai un test oral in Engleza..mare filozof..si gata..esti angajat la o multinationala..si acolo e super usor..te joci toata ziua, testezi jocuri, mai scrii cateva programe..unde vezi nereguli..chemi seful de post si el te rezolva..meeh :-j . Verisorul meu ca rang 4 (din 9 ) are 1000 de euro acolo, iar cei de rang 1/2 au 1000 de lei..rang 3 are 2000 de lei..De ce va temeti fratilor de multinationale? :-j
EA, Microsoft, Ubisoft, sunt doar cateva nume unde poti ajunge foarte usor, doar cu un CV simplu ai ajuns acolo, poti sa il faci mai "pufos" cu o facultate calumea si gata..esti angajat la multinationala, super easy. :-j Din cate am inteles la Microsft e mai greu fiindca locurile sunt putine..dar conditiile sunt de nota 10+ si cer un CV ceva mai "pufos" decat restul multinationalelor, dar daca te descurci ai si un salariu cat numarul de telefon. (teoretic vorbind..acuma voi puneti virgula unde vreti.)
Uitati aici spre exemplu, Ubisoft..are 41 de locuri de munca libere pe care inca nu le-a apucat nimeni si aproape saptamanal scoate cate un loc la bataie si unele sunt din Martie inca neocupate.
http://www.ubisoft.ro/ubisoft-jobs
Va mai speriati asa tare de multinationale?
Poate pentru ca nu a-ti avut tangete directe va speriati rapid..dar dupa ce vedeti cat de banala este treaba..dupa ce vedeti ca aveti nevoie de bac-ul luat (macar) ..si lucrati la multinationala nu vi-se mai pare mare branza, asa e?

Edited by SergiuBossRo, 15 September 2014 - 21:38.


#31
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
tu ai vreo idee ce volatila e piata de joburi din bransa de gaming?
avusem io amu 14 ani o oferta de la ascaron. bine am facut ca am refuzat. de 5 ani firma nici nu mai exista, desi facea jocuri destul de bune.

#32
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012

 Pengoon, on 16 septembrie 2014 - 10:31, said:

tu ai vreo idee ce volatila e piata de joburi din bransa de gaming?
avusem io amu 14 ani o oferta de la ascaron. bine am facut ca am refuzat. de 5 ani firma nici nu mai exista, desi facea jocuri destul de bune.

Nu stiu ce ai vrut sa spui exact prin "volatila" ..dar iti dai seama ca eu nu am zis firme fantoma sau nesigure. Ubisoft si EA sunt doua firme care castiga milioane de dolari zilnic. Nu cred ca si-ar face ei bagajele rapid si ar pleca..sunt cei mai mari dezolvatori de jocuri din lume..lool .
Si altceva..eu multinationalele de jocuri le-am dat doar ca exemplu sa intelegeti ca o multinationala nu e mare sperietura :-j . Lafel se face si in jurnalism, in programare, in mobile programming (daca o exista firme din astea) si in tot felul de firme multinationale..

#33
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Nu stiu ce ai vrut sa spui exact prin "volatila" ..dar iti dai seama ca eu nu am zis firme fantoma sau nesigure. Ubisoft si EA sunt doua firme care castiga milioane de dolari zilnic.
daca citesti presa de specialitate, vezi ce fluctuatie au, indeosebi ubisoft si EA (dar in nici un caz singurii).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate