Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Emigrare din Filipine in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
CiprianMarian

CiprianMarian

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.03.2014
Buna ziua,
Fata din Filipine de 20 de ani anul viitor va termina facultatea de arta si vrea sa emigreze in Romania.
Are sanse sa isi gaseasca aici de munca,cel putin intr-o multi nationala?
Vrea sa vina aici,are vreo sansa sa lucreze si sa isi gaseasca macar o chirie?

#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Daca termina facultatea de arta ce ar putea face la o multinationala? Ma gandesc ca ar vrea sa lucreze in domeniu daca tot termina o facultate, ca altfel de ce ai face o facultate.

#3
CiprianMarian

CiprianMarian

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.03.2014

View Postmarius87ism, on 25 martie 2014 - 15:59, said:

Daca termina facultatea de arta ce ar putea face la o multinationala? Ma gandesc ca ar vrea sa lucreze in domeniu daca tot termina o facultate, ca altfel de ce ai face o facultate.

Pai nu stie o boaba romana,nimic.

#4
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Cel putin la o multi nationala? De parca la multi nationala ajungi asa cum bati din degete. Sansele sunt mici. Doar daca vrea sa fie bona/dansatoare/web-chat din astea.

#5
CiprianMarian

CiprianMarian

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.03.2014

View PostCiprianMarian, on 25 martie 2014 - 16:03, said:


Pai nu stie o boaba romana,nimic,se gandeste ca la inceput ar putea sa faca ceva bani lucrand acolo cel putin la inceput.


#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Daca nu stie limba nu are nicio sansa sa-si gaseasca nimic, nici ca femeie de serviciu.
Tine-o la tine acasa un an si invat-o limba romana, printre altele.

#7
CiprianMarian

CiprianMarian

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.03.2014

View PostSfPetru, on 25 martie 2014 - 16:20, said:

Daca nu stie limba nu are nicio sansa sa-si gaseasca nimic, nici ca femeie de serviciu.
Tine-o la tine acasa un an si invat-o limba romana, printre altele.

Nu te angajeaza pe banda la multinationala daca nu sti limba?

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La o multinationala care are are si activitati de recreere pt. angajati, daca practica arta masajului, ar putea sa se lipeasca...

Edited by loock, 25 March 2014 - 16:42.


#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCiprianMarian, on 25 martie 2014 - 15:42, said:

sanse sa isi gaseasca aici de munca
Pana sa ajunga sa se gandeasca la sanse, ar trebui sa arunce o privire aici

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006

View PostCiprianMarian, on 25 martie 2014 - 16:28, said:


Nu te angajeaza pe banda la multinationala daca nu sti limba?
Poate daca stie bine engleza, dar ar trebui sa fie si calificata pe postul respectiv. Pe piata muncii la noi nici romanii nu-si gasesc de lucru, d'apoi din alte tari.
Ea de ce vrea plece de acolo si ce se asteapta sa gaseasca aici?

#11
CiprianMarian

CiprianMarian

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.03.2014

View PostSfPetru, on 25 martie 2014 - 17:01, said:

Poate daca stie bine engleza, dar ar trebui sa fie si calificata pe postul respectiv. Pe piata muncii la noi nici romanii nu-si gasesc de lucru, d'apoi din alte tari.
Ea de ce vrea plece de acolo si ce se asteapta sa gaseasca aici?

Are un barbat cu care vrea sa se mute si se asteapta sa gaseasca o situatie mai buna decat acolo.

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Te-ai indragostit nebunaticule

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Eu nu-s fan emigrari pentru ca daca esti incapabil sa-ti gasesti de lucru in propria tara, ce te face sa crezi ca ti-ai putea gasi intr-una complet straina? Aici nu vorbim doar de tari gen romania-germania care sunt apropiate si mai stim una-alta despre ele, pe cand sunt sigur ca cineva din filipine n-ar sti nici sa-ti zica pe ce continent e Romania. E prea mare diferenta culturala.

Daca as aducea-o eu in tara, asta as face, as tine-o o vreme la mine sa se obisnuiasca cu locurile, cu limba, cu obiceiurile noastre, apoi as da niste telefoane sa vad cine ar vrea sa o angajeze. Nu zic ca nu e realizabil, dar e greu.

#14
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Daca cumva ajunge in Romania si isi cauta un servici platit cu peste 1500+ euro / luna, chiar daca nu stie romana, anunta-ma, o angajez pe loc. Daca vrea ii ofer si cazare gratis in conditii de lux. Iar daca mai are o prietena sau mai multe care doresc sa vina in Romania, sa le ia pe toate. Le ofer la toate aceleasi conditii / beneficii de munca / cazare. Dar trebuie sa vina cu actele in regula ! Iti dau si tie un comision gras daca reusesti sa le aduci.

#15
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
singura sansa este sa se angajeze intr-o multinatinala filipineza(daca exista asa ceva in Romania) sau poate ca dadaca pentru copii uni expat, in rest cu facultatea de arta nu prea are sanse in romania, de fapt universitatile din Filipine sunt arhicunoscute pentru diplomele/calificarile oferite pe genunchi; cu 350 de dolari poti sa faci rost de o diploma eliberata de o universitate de stat in max 3 luni, numai ca nu o sa o recunoasca prea multi.
Romania nu este tocmai primitoare cu strainii care vor sa lucreze aici , de ce nu incearca sa se mute in spania, acolo exista o comunitate f mare.

#16
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Stati asa, ce naiba, suntem sat fara caini?

Cand studiam sa vad de ce acte am nevoie sa-mi aduc sotul in Romania ca rezident mi s-a facut rau de atata birocratie. Voi credeti ca se obtine asa de usor rezidenta/dreptul de munca in Romania?

#17
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Sunt in Bucuresti la un salon de masaj erotic niste filipineze. Cat castiga fetele alea...iti pui mana-n cap !
Cat despre acte ... nu stiu cum au ajuns aici. Ii foarte greu, pot sa zic ca aproape imposibil. Probabil au inotat...

#18
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013
Nu vreau sa par lipsit de patriotism (sincer, nu prea mai stiu cu exactitate la ce se refera in momentul actual acest sentiment), dar chiar nu gaseste biata fata alta tara decat tara noastra? Iar daca e prietena ta, de ce nu faci si tu un gest asemeni ei si sa mergeti undeva, intr-o tara cu mai multe sanse? Tu chiar nu vezi ca toti plecam / fugim din Romania? Oare, de prea mult bine plecam? Chiar crezi ca noi, astora care am ales sa "votam cu picioarele" nu ne-ar fi fost drag sa stam alaturi de familii, in tara? Ca avem o tara frumoasa, slava Domnului! Numai cand le arat altora peisaje din tara mea (ca e si a mea) si se uita la mine crucis, si doar ca nu ma intreaba: de ce ai plecat mai, nebunule?
Om veni noi, mai tarziu, la batranete, in tara tineretii noastre, dar pana atunci sa descurce politrucii ce au incurcat, sa se sature dracului odata de furat! Si daca n-om mai gasi tara, nu-i nimic, tot mai gasim ceva din ea, si de nu s-o putea altcum, om cumpara-o indarat, bucata cu bucata, ca evreii Israelul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate