Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce se sterg topicurile?

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Pana la energie gratis... robotii vor lucra in locul nostru! (*software bots) Vom muri de foame... sau ne vom... reorienta profesional!

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#73
jadnycky

jadnycky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 27.11.2010

View PostMarx, on 17 martie 2014 - 16:41, said:

Usor de spus... greu de facut.
Probabil niste ingineri (poate ca tine) care cunosc cum sa puna partile componente la un loc, vor face acest lucru.
Si poate vor face concurenta marilor producatori (si "oligarhi" de ce nu... Posted Image ).

Eu nu vad in asta o problema. Ba din contra. Chiar de aici ar putea veni marile schimbari sociale... .


Nu inteleg.
Sunt multe aceste persoane? Exista o tendinta globala de a-i gasi pe toate drumurile?
Eu cred ca nu aceasta este tendinta.
Eu nu vorbesc de tendinte ca nu sunt sociolog ci de optiuni,posibilitati. Cat sunt de multi depinde de cati sunt educati(adica vointa proprie).

View PosttheMisuser, on 17 martie 2014 - 16:48, said:

Nici eu nu o vad ca o problema ci ca o solutie.
Si nu trebe' sa fii inginer sa conectezi masina 3D la net si sa selectezi de pe ecran o vaza noua.
Bagi niste nisip, calcar si ce-o mai fi (eventual cioburi), masina produce praful care urmeaza sa fie topit de laser.
Stii tu sa faci un laser, domnule patron?
Ta daaaa Posted Image

Iar daca te gandesti la produse mai complexe, si Ikea (parca) iti da kituri din care sa-ti faci mobila acasa.
Nu e chiar rocket science. In cele din urma, daca-s prea multi idioti pe lume, un robot care sa asambleze produse de ce nu s-ar facea ? Posted Image

Edited by jadnycky, 17 March 2014 - 16:55.


#74
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,136
  • Înscris: 25.02.2007

View Postjadnycky, on 17 martie 2014 - 16:56, said:

Stii tu sa faci un laser, domnule patron?
Cumperi o surubelnita si nu mai chemi electricianul.
Cumperi un laser si ai tot ce vrei prin casa.

Un laser poate fi mai ieftin decat primul produs pe care ti-l faci singur cu el.
Un laser de 1W il poti gasi sub 10 lei acum. TVA inclus.

#75
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006

View PostMarx, on 17 martie 2014 - 16:20, said:


Daca [nu] vezi inca in jur oameni care merg cu masini care nu se conduc singure, sa vedem cati vor rezista peste 10-20 de ani sa mearga zi de zi cu masina vazand in jur din ce in ce mai multe masini care se conduc singure... ?!?
Probabil vor fi cativa, dar foarte putini si intr-adevar aceia facand-o mai mult pentru placere.
Dar pentru ca factorul uman poate fi si gresitor, sigur se va ajunge si incat sa li se impuna restrictii acestor nostalgici pentru a nu incurca fluxul continuu si din ce in ce mai rapid de masini care se conduc singure... .


Am gresit la reeditare. Nu voiam sa pun acel [nu].
Scuze.

#76
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostXORIAN_L, on 17 martie 2014 - 14:40, said:

Si pe urma instalezi softul pe milioane de masini si nu mai ai nevoie de antrenori. Un soft odata creat, ramane pentru eternitate.
Nu prea merge, ca se mai schimba diverse in timp. Nu poti crea ceva complet universal :)

#77
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,247
  • Înscris: 01.10.2009

View PostMarx, on 17 martie 2014 - 18:38, said:

Am gresit la reeditare. Nu voiam sa pun acel [nu].
Scuze.
Eu cred ca se va scoate in afara legii sofatul uman. Prea multe accidente rutiere.

View Postdexterash, on 17 martie 2014 - 19:09, said:

Nu prea merge, ca se mai schimba diverse in timp. Nu poti crea ceva complet universal Posted Image
Ce s-ar putea schimba la autovehicul?

#78
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu la autovehicul, ci in mediu inconjurator/semne/reguli/etc. Si, oricat de mult te-ai chinui, nu reusesti sa faci un sistem perfect, astfel incat va fi nevoie tot timpul de analiza si imbunatatire.

#79
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,247
  • Înscris: 01.10.2009

View Postjadnycky, on 17 martie 2014 - 16:45, said:


Nu intelegi ca n-are sens concurenta, comertul pt niste niste persoane care isi produc totul? Comertul a aparut din specializarea muncii.



In cazul programatorilor, ceea ce face azi il va face inutil pe el maine(Marxismul calculatoarelor) si se va autoconcedia. Asta prin intermediul programelor ce fac programe(cum ai spus tu imprimante ce fac imprimante).
Eu imi pun intrebarea daca nu cumva calculatorul se poate ocupa si de afaceri. In aceste conditii, nu cumva tari comuniste precum Cuba sau Coreea de Nord vor incepe sa functioneze economic? Dar nu la modul centralist-planificat ci dupa o economie de piata in care jucatorii sunt agenti software inteligenti. Fiecare unitate de productie are un computer care cauta clienti si comenzi.

View Postdexterash, on 17 martie 2014 - 21:19, said:

Nu la autovehicul, ci in mediu inconjurator/semne/reguli/etc. Si, oricat de mult te-ai chinui, nu reusesti sa faci un sistem perfect, astfel incat va fi nevoie tot timpul de analiza si imbunatatire.
Cred ca pentru update-ul softului sunt suficienti cativa angajati la google si microsoft. Nu milioane de soferi-antrenor.

#80
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Updateul este doar rezultatul... in fine, aici discutia poate deveni extrem de lunga :) Era doar una dintre probleme.

Nu am spus milioane, dar tot vor fi necesari...

#81
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,136
  • Înscris: 25.02.2007

View PostXORIAN_L, on 17 martie 2014 - 21:21, said:

(...) nu cumva tari comuniste precum Cuba sau Coreea de Nord vor incepe sa functioneze economic? (...) Fiecare unitate de productie are un computer care cauta clienti si comenzi.
E o mica problema.
La comunisti, orice kkt se face, trebuie manifestare in strada de multumire din inima partidului comunist genial care el si numai el a putut concepe mareata idee.
Daca iau compurile decizii, cui mai multumesti cu inflacarare ? Pica toata sandramaua comunista fara aplauze prelungite si ovatii.

#82
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,247
  • Înscris: 01.10.2009
Eu nu am zis sa conduca un computer. Ci doar sa ia decizii economice. Un simulator al economiei de piata. Cu politica tot oamenii se vor ocupa.

Edited by XORIAN_L, 17 March 2014 - 21:44.


#83
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,136
  • Înscris: 25.02.2007

View PostXORIAN_L, on 17 martie 2014 - 21:44, said:

Eu nu am zis sa conduca un computer. Ci doar sa ia decizii economice. Un simulator al economiei de piata. Cu politica tot oamenii se vor ocupa.
Pai si cui multumesti ca s-a luat mareata decizie de a se baga rosii la aprozar de 2x pe saptamana ?

#84
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,247
  • Înscris: 01.10.2009

View PosttheMisuser, on 17 martie 2014 - 21:58, said:

Pai si cui multumesti ca s-a luat mareata decizie de a se baga rosii la aprozar de 2x pe saptamana ?
Liderii comunisti vor trebui sa utilizeze si ei tehnologia ca sa nu ramana mult prea in urma. De stat e nevoie si pentru alte sarcini diferite de economie. Ii vei multumi liderului ca te apara de corporatistii hulpavi.

Edited by XORIAN_L, 17 March 2014 - 22:44.


#85
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,630
  • Înscris: 20.10.2006
Progresul tehnologic duce la bunastare nu la disparitia locurilor de munca. Orice loc de munca ce dispare datorita progresului tehnologic intr-un anumit domeniu e automat creat/mentinut care altfel ar fi fost desfintat in alt domeniu.

#86
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,247
  • Înscris: 01.10.2009

View PostLunaCrystal, on 21 martie 2014 - 09:24, said:

Progresul tehnologic duce la bunastare nu la disparitia locurilor de munca.
Ai ajuns la concluzia asta gresita, analizand istoria. Am dreptate?

#87
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,630
  • Înscris: 20.10.2006
Nu doar istoria ci si logica. Nu cred ca e gresita.

Edited by LunaCrystal, 21 March 2014 - 23:16.


#88
SunnyGoldfish

SunnyGoldfish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 17.04.2013
Usor usor faptele prezentate in documentarul ''Zeitgeist'' se adeveresc,azi:Stirea unu:''o firma vrea sa introduca in circulatiie camioanele care se conduc singure,Stirea 2: o firma a lansat o aplicatie de smartphone care face ca oricine detine o masina sa poata fi taximetrist.Oare cate joburi se vor pierde?Deja in fabrici automatizarea preia controlul,acum a inceput in piata serviciilor,in dorinta de scadea costurile toate firmele se automatizeaza dar la sfarsit nu va mai avea nimeni bani sa le cumpere bunurile fabricate sau serviciile oferite indiferent cat de ieftine vor fi acestea.Daca se continua asa oare peste 10-20 de ani cate joburi vor mai exista daca fabrica produce automatizat,se face transportul automatizat pana la casa clientului

#89
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Daca o sa se ajunga la asta..o sa fie razboi civil pe tot globul.

View PostSunnyGoldfish, on 17 iunie 2014 - 23:57, said:

Usor usor faptele prezentate in documentarul ''Zeitgeist'' se adeveresc,azi:Stirea unu:''o firma vrea sa introduca in circulatiie camioanele care se conduc singure,Stirea 2: o firma a lansat o aplicatie de smartphone care face ca oricine detine o masina sa poata fi taximetrist.Oare cate joburi se vor pierde?Deja in fabrici automatizarea preia controlul,acum a inceput in piata serviciilor,in dorinta de scadea costurile toate firmele se automatizeaza dar la sfarsit nu va mai avea nimeni bani sa le cumpere bunurile fabricate sau serviciile oferite indiferent cat de ieftine vor fi acestea.Daca se continua asa oare peste 10-20 de ani cate joburi vor mai exista daca fabrica produce automatizat,se face transportul automatizat pana la casa clientului
Si vor trece iar la angajarea oamenilor cam cum este in prezent.

#90
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostSunnyGoldfish, on 17 iunie 2014 - 23:57, said:

Usor usor faptele prezentate in documentarul ''Zeitgeist'' se adeveresc,azi:Stirea unu:''o firma vrea sa introduca in circulatiie camioanele care se conduc singure,Stirea 2: o firma a lansat o aplicatie de smartphone care face ca oricine detine o masina sa poata fi taximetrist.Oare cate joburi se vor pierde?Deja in fabrici automatizarea preia controlul,acum a inceput in piata serviciilor,in dorinta de scadea costurile toate firmele se automatizeaza dar la sfarsit nu va mai avea nimeni bani sa le cumpere bunurile fabricate sau serviciile oferite indiferent cat de ieftine vor fi acestea.Daca se continua asa oare peste 10-20 de ani cate joburi vor mai exista daca fabrica produce automatizat,se face transportul automatizat pana la casa clientului

asta nu va schimba nimic. decat ca nu vom mai munci. ce atata mare chestiune? pur si simplu vom avea mai mult timp pentru noi. sa filozofam sa intelegem ce e cu binele si raul. pana la urma tu cum ti-ai dori sa muncesti enspe ore pe zi sau sa ai un fel ...program redus in care faci efort doar cat sa te intretii fizic? te-ai gandit ca vei avea mai mult timp sa il petreci cu copii? si stii chiar daca munca dispare scoala ramane obligatorie asa ca vom avea si educatie si vom intelege cum stau lucrurile pe lumea asta. don't worry copii no sa fie niste rasfatati daca la aia te gandesti.

uiti un lucru energia necesara producerii va fi imens de ieftina.

se va produce practic gratis.....

salariile vor creste....pensiile vor creste ...etc etc

o firma cu doar 2 angajati si profit mare isi va permite plata unui salariu mare. stii ce inseamna? bagi la buget prin taxarea angajatilor ca atare bani de pensii

si ghici ce : in viitor vor exista simulatoare perfecte care vor simula exact directia in care se indreapta economia avand in vedere automatizarea. practic pe baza datelor introduse supercomputerele vor spune daca economia se va prabuzi sau nu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate