Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

Fidelizare la Pre-Paid

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
124 răspunsuri în acest subiect

#37
Fin

Fin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 925
  • Înscris: 09.10.2012

View Postslai, on 17 martie 2014 - 18:51, said:

sa compari oferta locala orange cu oferta permanenta digi, e cam de kko.
si io am optiunea de 3 euro, atat ca e valabila doar 1 an, deja vreo 5 luni s-au scurs... era o.k. macar daca oferta locala se putea activa si pe simurile existente, macar sa nu fii nevoit sa schimbi numarul de telefon/porti al doilea telefon. si ma indoiesc ca incarcand 6 euro la doua luni aduni mare scofala in contul phone credit, dar sa mai cumperi si telefon din bonusul acumulat.

kko cu lapte? de ce? oferta permanenta?! zice undeva digi ca oferta e pe viata?
io mai am 10 luni din optiune si n-ai cum garanta ca urmatoarea oferta locala n-o sa fie convenabila. mie mi-e indiferenta treaba cu simurile existente, ca io am vrut sa-mi schimb numarul
iar cu phone credit, in 2 ani fac exact 19 euro, cat cel mai ieftin tel la orange. ia zi: digi da telefon gratis?
nu mi-ai explicat de ce-ar fi mai convenabil sa fac abonament, daca io vreau cartela

#38
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.899
  • Înscris: 25.01.2007
faza ca oferta la abonament e nesigura, chiar nu e de comentat, ca nu suntem totusi in filmele cu prosti.
pai daca vrei cartela, stai pe cartela, nu te obliga nimeni.
Si cu phone credit, nu aduni 19 euro. la o incarcare de 6 euro poti lua in cel mai bun caz 1.2 euro bonus.
presupunand ca oferta locala se prelungeste, in 2 ani aduni 13.2 euro, nu 19.
si oricum, daca treci la noua oferta locala, presupunand ca va mai fi, ca va fi la fel de convenabila, iei alta cartela, bonusul de pe asta e pa, pa.

#39
Habba

Habba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 181
  • Înscris: 10.05.2006

View Postdanutz1, on 17 martie 2014 - 11:33, said:

Am mai spus de atatea ori: fiecare alege in functie de necesitati.
...
Perfect.
Te bagi la o analogie?
Mai bine din 50% din posesorii de automobile (persoane fizice) utilizeaza autoturismul intr-o proportie foarte mica, costurile de achizitie si intretinere raportate la numarul de km parcursi fiind mult mai ridicate decat in cazul inchirierii unei masini / folosirii taxi-ului cand e nevoie.
Ce zici, astia au si ei "aere de corporatisti ingamfati" ca aleg sa aiba o chestie comoda la indemana?

Editat de Habba, 17 martie 2014 - 23:33.


#40
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.113
  • Înscris: 20.01.2007

View PostFin, on 17 martie 2014 - 18:42, said:

Tocmai, ca n-ai zis.
Eu iti zic ca n-am niciun nr de digi in agenda si tu-mi zici ca digi e o solutie chiar si-asa.
Am mai zis pe alte topicuri si ramane valabil. Digi e o solutie chiar daca nu ai niciun numar din retea in agenda.
Ce imi enumeri tu mai sus din oferta Orange e potrivit pentru tine.
Dar am sa-ti dau un exemplu si sigur in aceasta situatie sunt multi altii.

Tatal meu are un abonament Vodafone de 1.5 euro fara TVA cu 25 de minute nationale care se consuma primele si 30 de minute in retea pentru vechime. Abonamentul nu este pe numele lui si titularul a facut recent o prelungire, deci nu poate renunta.
Din cele 25 de minute incluse, sunt luni in care nu le vorbeste pe toate si luni in care face cost suplimentar (maxim 1 euro) pentru ca minutele nationale se consuma si pentru apeluri in retea (pentru ca asa vor corporatistii avari).
Daca ar putea porta numarul pe abonament Optim, faptul ca nu are niciun numar Digi il agenda crezi l-ar intereseaza catusi de putin?

Gandeste-te la doua categorii de populatie care se afla in aceeasi situatie si nu vorbesc poate nici macar 50 de minute nationale pe luna: copii si pensionarii.

Copii de cele mai multe ori primesc un telefon de la parinti ca sa poata fi sunati in permanenta. Insa parintii grijulii vor ca si copilul lor sa-i poata suna in caz de nevoie. Si pentru cazuri rare cand copilul da unul poate doua apeluri pe luna, parintii le incarca lunar cartela cu minim 5 euro sau altii mai destepti platesc chiar un abonament (cunosc caz real in care bunicul unei fetite de 3 ani i-a facut abonament la Cosmote). Crezi ca in cazul lor are vreo importanta faptul ca nu au niciun numar Digi in agenda?

Pensionarii de obicei aleg telefonul fix in defavoarea mobilului.
Totusi unii sunt in pas cu tehnologia (si sunt de apreciat pentru asta) si au un telefon mobil (cunosc cazuri care au smartphone).
Cate minute crezi ca vorbesc ei? 50-100-200? Poate in cazuri rare ajung si la 200. Si cat platesc pentru ele? Minim 5 euro daca nu 6 chiar. Crezi ca s-ar plange careva ca nu au niciun numar Digi in agenda? Sau ar fi nemultumit din cauza acoperirii?

View PostHabba, on 17 martie 2014 - 23:19, said:

Te bagi la o analogie?
Oricand, dar sa gasesti una fezabila si potrivita pentru domeniul despre care vorbim aici.

Editat de danutz1, 17 martie 2014 - 23:48.


#41
Habba

Habba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 181
  • Înscris: 10.05.2006
Am inteles...pe un thread de telefonie mobila se pot face analogii doar referitoare la teleonie mobila.
Dixit!

P.S. sintagma ta cu "aere de corporatisti ingamfati" e total sarita peste cal.

#42
Fin

Fin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 925
  • Înscris: 09.10.2012

View Postslai, on 17 martie 2014 - 19:13, said:

faza ca oferta la abonament e nesigura, chiar nu e de comentat, ca nu suntem totusi in filmele cu prosti
pai daca vrei cartela, stai pe cartela, nu te obliga nimeni.
presupunand ca oferta locala se prelungeste...

in primul rand nu inteleg tonul agresiv

de ce nu e de comentat? explica. ti-a garantat careva de la digi ca daca nu te abonezi acum, peste 3 luni iti mai da voie sa te abonezi cu oferta asta?
pai daca vrei abonament digi, fa-ti abonament digi, ca nu te obliga nimeni
presupunand..., presupunand ca nu

deci explica-mi avantajele digi. chiar si-asa: imi da digi 13 euro reducere la un telefon?
nici pentru tine digi nu-i zana zanelor, altfel nu stateai in portofel cu 2 cartele. deci la ce-ajuta digi daca nu ai cu cine vorbi in reteaua lor si nici nu folosesti net pe tel?

View Postdanutz1, on 17 martie 2014 - 23:32, said:

Vodafone de 1.5 euro fara TVA cu 25 de minute nationale care se consuma primele si 30 de minute in retea pentru vechime. Abonamentul nu este pe numele lui si titularul a facut recent o prelungire, deci nu poate renunta.
Din cele 25 de minute incluse, sunt luni in care nu le vorbeste pe toate si luni in care face cost suplimentar (maxim 1 euro) pentru ca minutele nationale se consuma si pentru apeluri in retea (pentru ca asa vor corporatistii avari).

e mai bine digi cu 2euro fata de voda cu 1,5? de ce?
voda e corporatist si digi nu e corporatie? e AF, toneta sau ce? voda e avar iar digi e altruist, iti da ceva gratis?

m-ar fi tentat cel mult cartela digi, nu abonamentul (in caz ca am de unde s-o cumpar), daca avea vreun soi de optiune, nu sa vorbesc din credit.

partea misto la cartela e perioada de valabilitate a creditului de 6 luni si posibilitatea de a reincarca cu cate 0,5 euro

chiar am sa ma duc azi langa cel mai apropiat punct rds sa vad daca au cartele digi de vanzare

#43
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.205
  • Înscris: 15.05.2008
omanasu asta chiar nu se opreste din debitari de idei personale care le vrea generale
lucrezi in gsm sa-ti dai un pic cu parerea sau vb doar ca sti cateva persoane in varsta care nu prea vb la tel
acei pensionari de care spui tu mai mereu incarca optiunea de 4 cu 600 min si 20 nat (f scumpa parerea mea) chiar multi dintre ei cu cea de 5 euro
f multi ma refer care ia de 4 vin si mai incarca o data cu vreo 5-7 zile ca s-au terminat minutele
si pensionarii vb mult la tel ca e plictiseala cred io
sa expunem niste pareri ok,dar sa venim sa pupam si sa lingem o companie ca vai ce buni sunt astia si ce ieftineala si ce naspa e la altii nici chiar asa

#44
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.113
  • Înscris: 20.01.2007

View PostFin, on 18 martie 2014 - 06:39, said:

e mai bine digi cu 2euro fata de voda cu 1,5? de ce?
Nu ai vazut de ce?
Crezi ca e mai bine sa ai 25 de minute nationale care se consuma si in retea si apoi sa faci 1 euro cost suplimentar pentru 5 minute vorbite in plus fata de 200 de minute incluse si 1 cent dupa depasire? Si da, sunt corporatisti lacomi, nu e evident asta?

#45
Fin

Fin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 925
  • Înscris: 09.10.2012

View Postdanutz1, on 18 martie 2014 - 13:51, said:

Nu ai vazut de ce?
Crezi ca e mai bine sa ai 25 de minute nationale care se consuma si in retea si apoi sa faci 1 euro cost suplimentar pentru 5 minute vorbite in plus fata de 200 de minute incluse si 1 cent dupa depasire? Si da, sunt corporatisti lacomi, nu e evident asta?

pai tu ziceai ca nu vorbeste minutele alea 25 pe toate, in unele luni.

deci digi sunt tonetari? ca nu mi-ai raspuns. deci digi nu-i corporatie, e ONG

am fost azi la rds sa intreb de cartela. pai la ce e buna cartela digi pt pensionar daca tanti zice ca acea "cartela merge doar la telefoane cu 3G". ori nu stie tanti, ori e oferta doar pt posesori de telefoane de-alea

#46
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.113
  • Înscris: 20.01.2007
In unele luni nu le vorbeste, in altele face cost suplimentar. La Vodafone are 25 la Digi 200.

Evident ca functioneaza doar pe telefoane 3G.
Crezi ca pensionarii nu stiu sa foloseasca telefoane 3G?

Hai sa ne oprim aici cu offtopicul.

#47
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.205
  • Înscris: 15.05.2008
in sfarsit ai spus ceva cu,care vor fi de acord toti

#48
Fin

Fin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 925
  • Înscris: 09.10.2012

View Postdanutz1, on 18 martie 2014 - 14:35, said:

In unele luni nu le vorbeste, in altele face cost suplimentar. La Vodafone are 25 la Digi 200.

Evident ca functioneaza doar pe telefoane 3G.
Crezi ca pensionarii nu stiu sa foloseasca telefoane 3G?

Hai sa ne oprim aici cu offtopicul.

ideea e daca-si permit sa le aiba

eu imi doream demult sa te opresti

#49
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.113
  • Înscris: 20.01.2007
http://www.pcgarage....fone/845-black/
240 de lei la o cautare rapida. Banda de 900 si 2100.
Este cineva care sa nu isi permita un telefon de 240 de lei?
De fapt nu cred sa existe alte oferte cu preturi mult mai mici de atat.

Editat de danutz1, 20 martie 2014 - 01:11.


#50
Fin

Fin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 925
  • Înscris: 09.10.2012

View Postdanutz1, on 20 martie 2014 - 01:09, said:

http://www.pcgarage....fone/845-black/
240 de lei la o cautare rapida. Banda de 900 si 2100.
Este cineva care sa nu isi permita un telefon de 240 de lei?
De fapt nu cred sa existe alte oferte cu preturi mult mai mici de atat.

cineva care da doar 1,25 euro pe optiune isi permite 240?

cel mai ieftin telefon are pret de 4 ori mai mic: 60 de lei

Editat de Fin, 20 martie 2014 - 06:17.


#51
Fin

Fin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 925
  • Înscris: 09.10.2012
care-i bonusul la reincarcare pe aprilie?

#52
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.205
  • Înscris: 15.05.2008
momentan sunt la fel

#53
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.027
  • Înscris: 16.06.2006
Exista vreo optiune de 1-2 euro la cartela?
(ma refer la din-acelea ascunse si stiute de cunoscatori ca pe site... doar de la 5 eur in sus)

#54
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Mesaje: 7.604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postradurus, on 08 aprilie 2014 - 12:18, said:

Exista vreo optiune de 1-2 euro la cartela?
(ma refer la din-acelea ascunse si stiute de cunoscatori ca pe site... doar de la 5 eur in sus)


Salut,
Poti gasi optiuni incepand cu 1,5 euro pe site-ul orange, la adresa http://www.orange.ro...ay-baza-ro.html , sectiunea "alte optiuni".
O zi buna,
Orange Helper

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate