Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Salariu 50000GBP/year

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#55
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 algorab, on 09 martie 2014 - 10:46, said:

Am avut chiar de curand o negociere cu o banca din UK pentru un rol in departamentul IT.

Si ce a mers rau la negociere de nu ai semnat contractul cu firma aia? Aia cat ti-au oferit?

#56
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 algorab, on 09 martie 2014 - 10:46, said:

Nu inteleg ce inseamna "mai ales pentru un roman". Esti amabil sa imi explici?

In conditiile in care costul vietii in UK este cam dublul celui din Bucuresti, ma astept ca venitul din UK sa fie, hai nu dublu, dar undeva inspre. Daca persoana care accepta un salariu de 50k / an are in RO un venit echivalent cu 25k / an, atunci as spune ca este o oferta buna. Dar daca 50k inseamna mai putin, in termeni relativ la costul vietii, decat venitul din RO, atunci mai este o oferta buna?

@mufa

1. Stiu care este costul vietii din UK, cel putin din informatiile gasite pe numbeo si forumuri unde contribuie persoane care nu sant nativi dar traiesc acolo.
2. Stiu cu sa calculez venitul net. Her Majesty's Revenue Service pune la dispozitie toate informatiile necesare pentru a determina netul din brut.
3. Recunosc ca nu cunosc industria pharma. Dar am experiente in industria IT si banking. Am avut chiar de curand o negociere cu o banca din UK pentru un rol in departamentul IT.

1. Nu, nu știi care e costul vieții într-o țară pînă nu trăiești măcar 6 luni acolo.
2. Știi, dar mai sus spuneai de 2.5k cînd de fapt e vorba de 3k. 500 de lire pe lună e o diferență imensă.
3. În cazul tău dacă vorbim de post de junior, o ofertă decentă e între 30-50k, pentru un post de senior, de la 50k în sus în funcție de cerințele postului și experiența ta.

#57
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
1. presupun ca ai dreptate. dar cand faci calculele in vederea unei eventuale relocari in alta tara, nu ai cum sa utilizezi informatii pe care inca nu le-ai acumulat. Si atunci cauti alternative, nu-i asa? Internetul este o sursa de informatie, dar necunoscuta este cat de corecta este acea informatie.
2. Recunosc ca nu am calculat in acest caz ci am folosit informatia pusa la dispozitia cititorilor de alti participanti in discutie.
3. In cazul meu a fost o problema legata de imprecizia informatiei gasita online si lipsa de interes a departamentului de resurse umane sa imi furnizeze informatii cat mai apropiate de realitatea vietii cat si lipsa lor de dorinta sa negocieze. Mesajul lor a fost in esenta "this is our offer, take it or leave it".

Si, apropo, a fost vorba de o oferta potentiala de 65k / an.

#58
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 algorab, on 09 martie 2014 - 12:14, said:

Si, apropo, a fost vorba de o oferta potentiala de 65k / an.
Chiar și la 2k euro net în .ro, ar fi trebuit să accepți oferta aia. Părere mea. :)

#59
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Problema este ca am venituri de aprox 3500 EUR, deci oferta aceea nu a fost foarte competitiva :( Ceea ce regret este faptul ca ma potriveam perfect pentru jobul respectiv si ei nu au vazut acest lucru pentru ca s-au impiedicat chiar de la inceputul discutiilor de problema banilor, la initiativa lor, si in plus nu au fost interesati sa imi ofere informatii despre costul vietii acolo. Asta dupa ce le-am spus ca tot ce ma intereseaza dpdv financiar este sa elimin riscul de a intra in incapacitate de plata.

#60
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 algorab, on 09 martie 2014 - 12:33, said:

Problema este ca am venituri de aprox 3500 EUR, deci oferta aceea nu a fost foarte competitiva Posted Image Ceea ce regret este faptul ca ma potriveam perfect pentru jobul respectiv si ei nu au vazut acest lucru pentru ca s-au impiedicat chiar de la inceputul discutiilor de problema banilor, la initiativa lor, si in plus nu au fost interesati sa imi ofere informatii despre costul vietii acolo. Asta dupa ce le-am spus ca tot ce ma intereseaza dpdv financiar este sa elimin riscul de a intra in incapacitate de plata.
Nu-ți dă nimeni 7k net doar pentru că ai 3.5k într-o altă țară unde crezi că viața e de 2 ori mai ieftină.

Oricum, părerea mea e c-ai făcut 2 greșeli:
1. Ai avut așteptări prea mari de la HR.
2. Să zicem că pentru tine 65k e o ofertă slăbuță, dar ți-ar fi oferit un trai mai mult decît decent aici, plus că în mai puțin de un an probabil ai fi ajuns lajer la 90-100 sau peste. Din ce am observat pe aici, majoritatea firmelor mari au atitudinea: "arată-ne că ești bun și-ți mărim noi salariul fără s-o ceri tu".

Asta dacă ai chef să pleci din România. Dacă nu, toată discuția asta e fără rost.

#61
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Ai dreptate. Si daca as fi fost pe cont propriu, acum eram probabil in UK. Dar am familie si nu imi pot asuma riscuri necontrolate. Cum ei nu au vrut sa inteleaga acest aspect, negocierile au fost incheiate prematur.

Oh well, life goes on. Pana la urma voi gasi ceva care sa imi convina.

#62
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 algorab, on 09 martie 2014 - 12:33, said:

Problema este ca am venituri de aprox 3500 EUR, deci oferta aceea nu a fost foarte competitiva Posted Image

Asta macane rau. Si parca si pute nitel. Adica tu faci 42.000 EUR pe an net in Romania si iti cauti job afara? Pai la banii astia esti in top management in Romania, de ce te-ai duce sclav afara?

Edited by Arkouda, 09 March 2014 - 12:50.


#63
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 Arkouda, on 09 martie 2014 - 12:50, said:

Asta macane rau. Si parca si pute nitel. Adica tu faci 42.000 EUR pe an net in Romania si iti cauti job afara? Pai la banii astia esti in top management in Romania, de ce te-ai duce sclav afara?

Pentru calitatea vieții.

 algorab, on 09 martie 2014 - 12:49, said:

Ai dreptate. Si daca as fi fost pe cont propriu, acum eram probabil in UK. Dar am familie si nu imi pot asuma riscuri necontrolate. Cum ei nu au vrut sa inteleaga acest aspect, negocierile au fost incheiate prematur.

Oh well, life goes on. Pana la urma voi gasi ceva care sa imi convina.

Nu înțeleg despre ce risc necontrolat vorbești?

#64
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 mufa, on 09 martie 2014 - 12:56, said:

Pentru calitatea vieții.



Prietene, calitatea vietii e minunata la 42k pe an in Romania.

#65
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 Arkouda, on 09 martie 2014 - 12:57, said:

Prietene, calitatea vietii e minunata la 42k pe an in Romania.

Amice, manelele, cîinii vagabonzi, găurile din asfalt, lipsa autostrăzilor, nesimțirea autorităților și alte chestii nu țin cont nici de 100k. Posted Image

#66
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

 Arkouda, on 09 martie 2014 - 12:57, said:

   Prietene, calitatea vietii e minunata la 42k pe an in Romania.  
Nu, nu este.

@ initiator:
3.000 GBP pe luna, rata casei 1.000 GBP, in rest se traieste mai mult decat decent cu sotie pe moment casnica (adica asta include si cate o iesire la un restaurant, vreo 3 calatorii in strainatate pe an) + ca se mai pun si bani de o parte (nu mult dar se pun si se aduna).
Servicii mai scumpe decat in RO, dar si alte chestii inclusiv mancare mai ieftine (nu neaparat si mai ok dpdv al calitatii eco/bio a produselor).
Domeniul: service auto, ~150 km nord de Londra.

#67
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 BlueKing-69, on 09 martie 2014 - 13:21, said:

Domeniul: service auto, ~150 km nord de Londra.

Service auto, dar ce? Director general sau portar?

#68
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 Arkouda, on 09 martie 2014 - 13:26, said:

Service auto, dar ce? Director general sau portar?

Ușurel cu pianul pe scări.

#69
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Nu am inteles remarca ta.

Eu am pus o intrebare serioasa. Intr-un service auto exista zeci de meserii, cu grade diferite de calificare.

Edited by Arkouda, 09 March 2014 - 13:45.


#70
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
3.000 GBP

Omul care da cu matura si mopul

#71
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 Arkouda, on 09 martie 2014 - 13:44, said:

Nu am inteles remarca ta.

Eu am pus o intrebare serioasa. Intr-un service auto exista zeci de meserii, cu grade diferite de calificare.

Ai pus o întrebare tendențioasă. Te rog, abține-te pe viitor.

#72
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003

 Arkouda, on 09 martie 2014 - 12:50, said:

Asta macane rau. Si parca si pute nitel. Adica tu faci 42.000 EUR pe an net in Romania si iti cauti job afara? Pai la banii astia esti in top management in Romania, de ce te-ai duce sclav afara?

Stimate Arkouda, gandesti la scara mult prea mica, ceea ce inseamna ca te subvalorizezi. Nu, nu sant in top management. Sant un inginer IT foarte bun in nisa mea de specializare.

 mufa, on 09 martie 2014 - 12:56, said:

Pentru calitatea vieții.

Nu înțeleg despre ce risc necontrolat vorbești?

Exact pentru calitatea vietii in general si pentru a scapa din cloaca in care ne aflam toti cei care traim in RO.

Riscul necontrolat se refera la cheltuielile lunare obligatorii care pot sa fie mai mari decat veniturile. Uite o lista scurta, ca sa iti faci o idee:
- rata imprumut imobiliar RO
- rata leasing RO
- chirie UK
- asigurare auto comprehensive UK
- asigurare medicala UK (compania respectiva oferea asigurare medicala doar pt mine, deci ar fi trebuit sa cumpar o asigurare privata pentru familie)
- renter's insurance
- benzina
- mancare + utilitati
- gradinita copil ??? asta ar fi fost o chestie temporara pentru ca am inteles ca scoala incepe la 5 ani si fetita mea implineste 5 ani la toamna. Dar ca sa intre la scoala trebuie sa fie in stare sa vorbeasca in engleza.
- ceva economii
- altele???

Una peste alta, se aduna.

 mufa, on 09 martie 2014 - 13:16, said:

Amice, manelele, cîinii vagabonzi, găurile din asfalt, lipsa autostrăzilor, nesimțirea autorităților și alte chestii nu țin cont nici de 100k. Posted Image

Exact de aceste aspecte a inceput sa mi se cam ia si am ajuns sa imi doresc sa plec din nou din tara. Si daca tot am scos porumbelul, da, in perioada 99 - 04 am fost plecat in Finlanda si SUA. Dar atunci eram single si lipsit de responsabilitati si mi-am permis sa plec in orice conditii.

Acum, situatia este un pic schimbata.

Edited by algorab, 09 March 2014 - 16:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate