Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Salariu 50000GBP/year

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#127
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
Nu as vrea chiar acum. As vrea vrea cam pe la inceput de iulie. De varianta cu Budapesta am uitat complet :).

#128
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Omu' lu mnezo, cum sa uiti de varianta cu Budapesta? Posted Image

Vrei sa te si intorci?

Din Budapesta via  Brussel gasesti preturi bune.


133 USD 1JUL
http://www.kayak.com...dfbeff18c6ca0de

Mai inceput de iulie nu exista Posted Image


via Brussel mai e un loc pe data de 8, la acelasi pret.

Mai e varianta Germanwings ( aka suicideway ) la 136$. M-am uitat pe zilele de miercuri, sa nu ajungi rupt in mecla joi Posted Image


ps. cu Brussel Airlines sunt foarte multe variante, observ ca au multe zboruri... Cam pana in 150 USD te coafeaza belgienii

Edited by lex404, 17 June 2015 - 14:09.


#129
SoareceleJucaus

SoareceleJucaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.10.2011

View Postfloryanm, on 17 iunie 2015 - 11:11, said:

Update.

Prietena a trebui sa faca un test online pe portalul lor, pe timp si cuprinzand mai multe arii (Numerical Reasoning Test, Verbal Reasoning Test, Diagrammatic Reasoning Test). Apoi a sunat-o recruiterul sa ii spuna ca a trecut si au programat interviu video impreuna si cu managerul departamentului unde a aplicat. Interviul ok, intrebari clasice (cel mai mare proiect, ce ai face altfel, cum iti motivezi echipa etc.).
A doua zi a sunat-o recruiterul, si i-a oferit feebackul cum ca managerul a fost foarte multumit, ca raspunsurile au fost foarte ok si sa ii spuna data pe cand ar putea sa participe la un assessment center in Anglia. Apoi peste 3 zile a sunat-o recruiterul din nou, plans tot. ca cica au verificat inca o data rezultatele de la testul ala online, si ca nu a trecut. Asta la 10 zile dupa ce a facut testul si in care nu a primit nici un feedback pe email, doar la telefon (doar ca si comparatie, eu l-am facut duminica dup-amiaza si luni dimineata am avut raspunsul - un nonreply automat). Si ca se plange suflletul in ei de suparare, insa ei au proceduri clare si nu pot sa sara peste. Voi mai intelegeti ceva?


Deoarece era o pozitie pe care ma incadram, am aplicat si eu. Pasii au fost destul de standard:

1. Am aplicat pe pozitia respectiva de pe siteul lor, completand un chestionar destul de anost (inclusiv chestii de genul "Ethnicity - White British/Irish, White Caucasian" etc. Posted Image )
2. Am adaugat CV-ul + scrisoarea de intentie + o caruta de diplome si diplomute
3. Am primit ca sunt ok si ca sa completez testul online de care am mai zis mai sus
4. L-am completat duminica si luni mi-au facut programare pentru interviu video
5. Am participat la interviul video. Initial, ma asteptam sa am un interviu cu cineva, insa a fost doar pe o platforma online. Gen - intrebarea scrisa/citita, si doua minute timp de raspuns in timp ce te uiti in camera Posted Image. Thank you, salvare, next question. Fara pauza, fara nimic. Sincer, nu agreez genul asta de interviu, mai ales ca unele intrebari necesita raspunsuri mai complexe. Personal, nu am fost foarte multumit de prestatia mea (a fost ok, insa stiu ca puteam mult mai bine).
6. Am primit mail de la ceva pizduta ca am luat interviul si pe cand vreau sa ma duc la assessment center
7. I-am scris ca situatia e mai complexa, eu fiind momentan in Romania. Si ce anume ar deconta - travell expenses si accomodation si cam cand au ei datele de assessment
8. Mi-a raspuns tare plictisica ca deobicei joia au assessmenturile, de la 16-19. Si ca travel expenses sunt acoperite. (n-a menitionat nimic de cazare)
9. Acu mai stau sa ma gandesc cand as putea sa fiu in zona si sa ii scriu si ce inseamna travel expenses (am vazut ca biletele de avion sunt in jur de 4000-5000 ron). Ca nu am chef sa imi deconteze 100 pounds si o strangere de mana.

Care ar fi varianta optima pentru a ajunge in Birmingham (ca variante de plecare ar fi Cluj, Sibiu, Tg. Mures)?


Dupa ce descrii tu suna a interviu corporatist.

Ca ai avut interviu cu recrutorul nu inseamna nimic sincer.

Assessment center e unul din lungul sir de interviuri, sa te cheme la interviu daca e in prima parte a procesului este exces de zel - poti sa ceri skype call daca esti in Romania.
Daca au doar odata pe saptamana destul de strict inseamna ca sunt zeci de candidati la nivelul asta, o sa te cheme acolo o sa iti puna o foaie de hartie in fata cu un pix si te pune sa il completezi.


Tipa era plictisita pentru ca are zeci de candidati ca tine zilnic pe care ii suna, cu cat e mai mare salariu, orasul mai mare, compania mai mare sunt mai multi aplicanti.

De exemplu pe un post de graduate poti sa ai sute de aplicanti.

Biletele de avion sunt scumpe pt ca e vara - dar sunt sigur ca gasesti zboruri zilnice cu low cost pana in Londra destul de ieftine apoi cateva ore cu trenu.

Sper ca nu e cumva jobul ala cu Rolls Royce care e pe toate site-urile de joburi.

Nu vreau sa te descurajez nu iti face sperante prea mari, dar daca e doar un assesment center mai bine aranjezi ceva skpe ca sa nu pierzi doua zile pe drum.
Tragi tare sa impresionezi pe skype si daca vor sa te cheme la un un al 3 lea al 4 lea interviu cu head of nush ce atunci vii pana aici.

Edited by SoareceleJucaus, 17 June 2015 - 12:17.


#130
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004

View Postlex404, on 17 iunie 2015 - 12:09, said:

Omu' lu mnezo, cum sa uiti de varianta cu Budapesta? Posted Image


Cu atat mai rusinos pentru mine, avand in vedere ca ma trag din Oradea :D

#131
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
@SoareceleJucaus: Stiu modul corporatist (momentan lucrez intr-una), am mentionat doar pasii pe care i-am avut pana acum. Ca si job, nu e RR, insa tot prin zona.

Din ce m-am documentat pana acum, assesmentul va avea cam 3 sectiuni (exercitiu de grup - role play pentru solutionarea unei probleme tehnice; discutie 1-1 despre competente tehnice; posibil o parte de prezentare tehnica pe un subiect ales de min), deci e destul de exclusa partea de skype.

#132
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
Cu ce sunt inca putin in dubiu, care ar fi break-evenul comparativ cu Romania? Nu ma refer la lucrurile de genul educatie, cultura etc.

Ma refer strict financiar. In sensul unei "echivalente" financiare, sa-i spun asa. Daca in Sibiu castig 6000 ron, cam cu acelasi stil de viata, in Birmingham UK, ar fi nevoie de Y. Stiu ca e o chestie empirica insa, deoarece nu am absolut nici un feeling, chiar daca mi se face o oferta, nu pot neaparat sa ma pronunt.

#133
SoareceleJucaus

SoareceleJucaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.10.2011
http://www.numbeo.co...ity2=Birmingham

in jur de £40k

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate