Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Salariu 50000GBP/year

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#37
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postmufa, on 08 martie 2014 - 21:40, said:

Bănuiești prost, din ce știu se caută ingineri pe partea de telecomunicații pe aici. Posted Image

Adevarul ii ca nu prea mi-am batut capul cu cautatul de joburi nici macar in tara d-apoi in alta tara :)

Multam de informatii :)

#38
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View PostBucifon, on 08 martie 2014 - 21:44, said:


Adevarul ii ca nu prea mi-am batut capul cu cautatul de joburi nici macar in tara d-apoi in alta tara Posted Image

Multam de informatii Posted Image

Părerea mea e că dacă nu plecați, cel puțin unul din voi e prost. Cel mai probabil ambii. :D

#39
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
In cazul asta: :)
[ http://s10.postimg.org/she2xjhmt/stai_calm_si_fa_bagajul.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostDjMx, on 08 martie 2014 - 21:09, said:

La 50k lire pe an poti sa ajungi cam in orice domeniu numai ca trebuie sa fii printre cei mai buni.

cei din "printre cei mai buni" fac sensibil mai mult.

View PostBucifon, on 08 martie 2014 - 21:36, said:

...
* Private Healthcare - cover for employee and spouse paid by company (taxable benefit)
...

asta-I nasol, deci platesti impozit pt asta.

#41
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Da, platesti taxe, dar beneficiezi de servicii premium, servicii care pe tine ca persoana privata sa le contactezi printr-o asigurare individuala te-ar costa de 5 ori mai mult.

Oricate taxe ai plati, asigurarile companiilor sunt net superioare.

Nu cunosc pe nimeni care sa fi refuzat o asigurare prin companie in schimbul banilor.

Edited by Arkouda, 08 March 2014 - 23:12.


#42
alexandrualex93

alexandrualex93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 03.03.2014

View Post-Elena-, on 08 martie 2014 - 16:43, said:

Doamne, omule, mai f**e-i câte un semn de punctuaţie mesajului tău, că rămai fără aer cât citeşti.
gramatica pe net e pentru cine vrea si deasta nu pun nici acuma semne de punctuatie fac destula gramatica la munca deci nu stau sa ma stresez pe net unde e un mediu de relaxare trebuie sa fii tare frustrat sa apesi comanda care face sa apara a din a si alea daca tu vrei sa faci asa e problema ta nu-i mai frustra si pe altii cu ale tale fiecare scrie si face cum vrea pana la urma internetul e un mediu in care fiecare se relaxeaza si isi face o identitate noua deci nu e cazul sa te frustrezi la fiecare comentariu deci o zi buna si daca inca mai ai aer e o minune..........sau sa sun la 112 de pe acum?

#43
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Arkouda are dreptate, chiar azi vorbeam despre asa ceva cu un coleg si asta de cand e in companie parte din agreementul lor a fost si treaba asta. Si era foarte mirat cum de nu o avem si noi, cica nu mi-am citit eu bine contractul. De curiozitate la pauza de cafea am intrat pe net si ce ii ofera lui asigurarea medicala prin companie nu era prins in niciuna dintre  asigurarile individuale in planul de baza care erau cam de 5 ori mai scumpe. Daca ai fi vrut cam ce avea el te duceai mult, mult mai sus. Nu ma asteptam la ceva dar cica aceasta polita a fost rezultatul negocierilor intre companie, firma de asigurari si sindicat.

#44
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postalexandrualex93, on 08 martie 2014 - 23:45, said:

gramatica pe net e pentru cine vrea [...]
E ca si cum ai spune ca esti politicos si bine crescut la munca si exact invers in restul timpului. Imi pare rau dar nu te poti schimba ... daca stii sa scrii corect si nu o faci este doar rea vointa.
Nu exista NICI O SCUZA pentru un roman sa nu scrie corect romaneste. Nu spune nimeni sa utilizezi diacritice (faptul ca tastatura US, cea mai uzitata in Romania, din pacate, nu are diacriticele romanesti aduce oarecum o justificare) dar macar compune o fraza asa cum trebuie.

Scuze de off-topic.

On-topic: 50000 GBP/an, suma bruta, este un salariu BUN, asta daca e vorba de unul din parteneri, in conditiile in care si celalalt munceste. Parerea mea.

#45
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,640
  • Înscris: 02.10.2009
Eu merg doar in vizite in UK, dar am impresia ca discutia e cam deplasata si oricum prea lunga.

Daca nu stii ce inseamna acei 50.000 BP/an probabil ca nu-i meriti.

Sunt chiar curios, ca tot am vazut mofturi, ca sa merg, sa nu merg.... Cine zice asa, cat are in Ro? Ceva foarte apropiat de cifra aia, chiar raportat la nivelul de trai din Ro? Atunci sa nu mai piarda vremea, sa-si vada de serviciul actual, ca oricum e greu intr-o tara straina.
Din moment ce-si pune problema plecarii, se pare ca n-ar fi chiar rege pe pamantul natal...

50K e un salariu considerabil peste medie, dar se pare ca pretentiile unora sunt mai mari...
Pentru un nou venit in UK eu zic ca este enorm. Lucrurile pot fi foarte diferite in alta tara, si nu rareori "expertii" din Ro s-au dovedit ca si nulitati in noul mediu.
Una din cele mai frecvente erori facute de cei care pleaca in alte tari este supraevaluarea capacitatii proprii.
Dar poate ca ma insel, si persoana merita 100.000.
Daca e pe asa, cu siguranta ca va avea cei 100.000 odata si odata, dar pana atunci sa lase mofturile, ca vine altul si-i ia locul.

#46
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Conform datelor comparative ale costului vietii furnizate de www.numbeo.com, este de doua ori mai scump sa traiesti in UK vs Bucuresti. Mie mi se pare ca un venit net de 2500 GBP, in conditiile in care ai familie, este insuficient. Chiar mi se pare meschin.

Iar o companie care este dispusa sa plateasca 50k GBP / an pentru un rol care cere experienta, competente si skill-uri care se castiga in ani si ani de munca, mai ales daca nisa profesionala este ingusta, da dovada de meschinarie si lipsa de apreciere pentru ceea ce inseamna sa muncesti ca sa acumulezi cunostinte si experienta ca apoi ei sa profite de pe urma unui om care este productiv din prima zi, fara nici o investitie din partea lor.

#47
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Attached File  image.jpg   75.17K   23 downloads

#48
-Elena-

-Elena-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.07.2009

View Postalexandrualex93, on 08 martie 2014 - 23:45, said:


Pentru tine gramatica e un moft, eh?
Cineva care ştie să scrie corect, scrie aşa tot timpul. Nu trebuie să foloseşti diacritice neapărat (vina tastaturii, e oarecum de înţeles) dar măcar regulile de bază ar trebui respectate.
Oricum, deja ne depărtăm de subiect aşa că mai bine încheiem.

#49
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003

View Postmufa, on 09 martie 2014 - 09:24, said:


Sorry, nu sant troll. Intamplarea face ca nu imi convine sa imi vand serviciile si sa fiu platit cu nasturi. Si vorbesc din experienta mea, nu din teorie.

#50
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Daca nu ai niciun angajament superior, nu te opreste nimeni sa te duci de proba niste luni pe banii aia si sa faci o incercare, sa vezi ce asteptati au de la tine oamenii aia, daca experienta ta se ridica la nivelul lor, daca produci suficienti bani pentru companie cat sa iti meriti salariul, etc.

Si cand te simti stapan si vezi exact cum sta situatia, te mai poti aseza odata la masa cu ei si sa iti impui pretentiile. Daca esti atat de bun pe cat te consideri tu, ar trebui sa iti accepte pretentiile. Daca nu, te vor lasa sa pleci. E atat de simplu.

Si da, 50k e un salariu binisor peste medie, mai ales pentru un roman. Pentru ca orice ai zice, ei stiu de la ce salarii vii tu, nu vorbesti limba la nivelul lor si vei face greseli din cauza asta, vei avea performante ceva mai scazute din cauza asta si vei necesita mai multa atentie din partea firmei ca emigrant comparativ cu un localnic.

Edited by Arkouda, 09 March 2014 - 10:36.


#51
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postalgorab, on 09 martie 2014 - 10:22, said:

Sorry, nu sant troll. Intamplarea face ca nu imi convine sa imi vand serviciile si sa fiu platit cu nasturi. Si vorbesc din experienta mea, nu din teorie.

Ba ești troll pentru că:
1. Habar n-ai care e costul vieții în UK. De 50k o familie mănîncă un cozonac proaspăt, nu pîine mucegăită cum lași tu impresia.
2. Habar n-ai cît reprezintă net 50k brut și nici nu te-ai obosit să citești topicul cu atenție ca să vezi că vine cam 3k net, nu 2.5k
3. Presupun că nu ai de-a face cu industria farma și cu salariile de acolo, dar îți dai cu părerea.


View PostArkouda, on 09 martie 2014 - 10:32, said:

Daca nu ai niciun angajament superior, nu te opreste nimeni sa te duci de proba niste luni pe banii aia si sa faci o incercare, sa vezi ce asteptati au de la tine oamenii aia, daca experienta ta se ridica la nivelul lor, daca produci suficienti bani pentru companie cat sa iti meriti salariul, etc.

Si cand te simti stapan si vezi exact cum sta situatia, te mai poti aseza odata la masa cu ei si sa iti impui pretentiile. Daca esti atat de bun pe cat te consideri tu, ar trebui sa iti accepte pretentiile. Daca nu, te vor lasa sa pleci. E atat de simplu.

Si da, 50k e un salariu binisor peste medie, mai ales pentru un roman. Pentru ca orice ai zice, ei stiu de la ce salarii vii tu, nu vorbesti limba la nivelul lor si vei face greseli din cauza asta, vei avea performante ceva mai scazute din cauza asta si vei necesita mai multa atentie din partea firmei ca emigrant comparativ cu un localnic.
50k e un salariu peste medie chiar și pentru majoritatea englezilor. În plus, cam toate firmele mari au sedii prin/pe lîngă Londra, drept pentru care dacă respectiva persoană e bine pregătită profesional, are șanse mari să sară de 50k după 6-12 luni.

#52
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Nu inteleg ce inseamna "mai ales pentru un roman". Esti amabil sa imi explici?

In conditiile in care costul vietii in UK este cam dublul celui din Bucuresti, ma astept ca venitul din UK sa fie, hai nu dublu, dar undeva inspre. Daca persoana care accepta un salariu de 50k / an are in RO un venit echivalent cu 25k / an, atunci as spune ca este o oferta buna. Dar daca 50k inseamna mai putin, in termeni relativ la costul vietii, decat venitul din RO, atunci mai este o oferta buna?

@mufa

1. Stiu care este costul vietii din UK, cel putin din informatiile gasite pe numbeo si forumuri unde contribuie persoane care nu sant nativi dar traiesc acolo.
2. Stiu cu sa calculez venitul net. Her Majesty's Revenue Service pune la dispozitie toate informatiile necesare pentru a determina netul din brut.
3. Recunosc ca nu cunosc industria pharma. Dar am experiente in industria IT si banking. Am avut chiar de curand o negociere cu o banca din UK pentru un rol in departamentul IT.

#53
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View Postalgorab, on 09 martie 2014 - 10:46, said:

Nu inteleg ce inseamna "mai ales pentru un roman". Esti amabil sa imi explici?

Am editat probabil dupa ce ai citi tu. Mai citeste odata.

Si mai adaug ca romanii in general au parte de educatie universitara mult mai slaba decat in europa civilizata.

Edited by Arkouda, 09 March 2014 - 10:50.


#54
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Costul vietii nu e dublu, in afara de chirii care intradevar sunt mari celelalte costa cam la fel ca aici.

Edited by DjMx, 09 March 2014 - 10:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate