Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 

Ecran inghetat dupa Press Any Key to Boot from CD

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
Puluxus

Puluxus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 01.01.2014
Quod erat demonstrandum.
Asa cum ti-am spus se pare ca respectivul laptop e cu probleme si trebuie returnat. Adevarul e ca de multe ori este destul de greu sa iti dai seama in aceste conditii (doar prin corespondenta) de cauza exacta a unui defect reclamat de cineva dar, in acelasi timp, nu inteleg de ce te iei dupa toti cei ce fac betoane si brusc pe softpedia sufera o transformare subita devenind experti IT ( cand ei, in realitate nu au niciun fel de tangenta cu aceasta meserie) si te-ai apucat sa faci stick-uri bootabile cu fel de fel de programele, atat timp cat cel facut chiar cu unealta Microsoft pe care ti-am recomandat-o (Windows 7-USB-DVD-tool) nu a functionat.
In privinta sistemului de operare care poate rula pe el, XP aproape sigur nu va merge deoarece nu sunt drivere, dar sunt disponibile pt acest model de laptop drivere pentru Windows 7, 8 si 8.1 pe 64 de biti deci vor merge aceste OS-uri, iar in prima postare am inteles ca ai incercat chiar cu win7
Ca fapt divers, mie mi-au trecut prin mana cateva astfel de laptopuri si nu au fost niciun fel de probleme cu instalarea windows. In acelasi timp e bine sa specific ca vorbesc doar de win 7/8 originale nu luate de prin alte surse.

Edited by Puluxus, 06 March 2014 - 05:04.


#56
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View PostNuben, on 05 martie 2014 - 20:02, said:

Cand am incercat sa pun WIn Xp, primesc mesaj no bootable device. dar mi-au si spus in magazin ca merge instalat doar Win 7 sau 8.
Asa este, am incercat si eu la insistentele unui cunoscut sa-i pun Windows XP si nu am reusit sa-i gasesc toate driverele! I-am spus de cand s-a hotarat sa-l ia (era la oferta la Cora) ca sunt probleme cu driverele de SO vechi la produsele noi, dar omul a insistat  asa ca m-am chinuit degeaba si l-a dus inapoi a 2-a zi.
Revenind la subiect, mie mi-a bootat imediat fara probleme de pe cd-ul de instalare.
Vorbesc de acelasi laptop Toshiba.

Edited by altuser09, 06 March 2014 - 07:04.


#57
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View PostPuluxus, on 06 martie 2014 - 04:50, said:

atat timp cat cel facut chiar cu unealta Microsoft pe care ti-am recomandat-o (Windows 7-USB-DVD-tool) nu a functionat.

Unealta nu stie de UEFI, SM Bios.

Edited by xxvirusxx, 06 March 2014 - 12:45.


#58
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Cu XP nu va merge sigur ( nu mai are setar ptr a trece SATA pe IDE - e pus default pe AHCI ), probabil cu 7 daca schimbi ceva setari in BIOS. Astea noi sunt facute ptr 8.
In mod normal ar trebui sa mearga daca optiunile de Secure Boot, Fast Boot, UEFI... sunt trecute pe disabled. Din pacate nu stiu ce setari are BIOS-ul tau, setarile difera de al producator la producator si de la model la model, iar din pozele puse nu vad mai nimic la setari - parca nici n-ar avea.

O solutie temporara - ai putea incerca sa pui un Trial de 8.1 Enterprise - ai link pe topicul de la iMportant, ca sa vezi daca merge instalat pe el ceva.

L.E. Ar mai putea fi o chestie - nu cumva hardul ala sa fie partitionat GPT - ar fi cazul sa il faci pe MBR. cu DiskPart. 8-ul stiu ca poate boota de pe GPT, dar 7-le parca nu.

#59
Nuben

Nuben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.09.2005
Am dezactivat optiunea de Secure Boot inainte sa ma apuc de treaba, dar tot nu mergea. Am fost azi la magazin inapoi. Consultantii de vanzari o tineau sus si tare ca trebuie sa mearga instalat win 7, dar cand a venit un baiat de la service a zis direct din prima ca nu merge decat cu Win 8. A incercat el acolo in fata mea sa puna 7, dar nu a mers, a intrat in Bios, s-a uitat putin pe acolo si mi-a zis ca trebuie 8. Dar cum eu nu am bani de alta licenta, am decis sa schimb modelul. Am luat la repezeala un Hp, nici nu stiu modelul acum sa va zic, maine imi vine acasa. Acum imi pare rau ca m-am grabit, trebuia sa ma documentez inainte, dar daca nu-mi place ma duc si cu asta inapoi si gata.

Am gasit factura cu ce am cumparat: Laptop HP 250 cu procesor Intel® Pentium® 2020M 2.40GHz, 4GB, 750GB, Intel® HD Graphics, Linux, Black . E mai slabut decat ce aveam Toshiba Satellite C55-A-1RK cu procesor Intel® Pentium® Quad-CoreTM N3520 2.16GHz, 4GB, 500GB, Intel® HD Graphics. Dar chiar nu vroiam sa dau 500 de lei in plus sa iau un laptop mai bun,sau sa cumpar o licenta de win 8. Ma limitez, ca oricum nu fac nimic deosebit pe el, doar stau de net si ceva joculete.

#60
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Quod erat demonstrandum

Laptopul nu a fost cu probleme.

View PostPuluxus, on 06 martie 2014 - 04:50, said:

Asa cum ti-am spus se pare ca respectivul laptop e cu probleme si trebuie returnat.
.......nu inteleg de ce te iei dupa toti cei ce fac betoane si brusc pe softpedia sufera o transformare subita devenind experti IT.......
In privinta sistemului de operare care poate rula pe el.........
Ca fapt divers, mie mi-au trecut prin mana cateva astfel de laptopuri si nu au fost niciun fel de probleme cu instalarea windows.

Edited by xxvirusxx, 06 March 2014 - 20:57.


#61
konstantine89

konstantine89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 13.01.2014
am acelasi model achizitionat astazi de la un magazin de profil. vreau sa va zic ca am facut tot ceea ce era necesar, de la ora 2 si pana acum am incercat toate metodele sa-l fac sa booteze si zic eu ca stiu cum se formateaza un calculator, avand foarte multe instalari la activ. nu stiu ce sa mai fac, cum sa mai procedez. imi vine ca maine sa duc laptopul inapoi.

#62
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pui Windows 8.

Edited by xxvirusxx, 06 March 2014 - 21:25.


#63
Nuben

Nuben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.09.2005
Eu am incercat aseara un singur cd cu win 8, facut dupa o imagine de pe net, asa ca nu stiu cat se sigura era sursa si ma gandesc ca poate de asta nu am reusit cu win 8. la 4 dimineata am reusit sa adorm, am pierdut o noapte din viata pt/ o prostie.  Cel mai tare ma deranjeaza faptul ca am si intrebat inainte sa-l cumpar cu ce sistem de operare este compatibil. Abia astept ziua de maine sa-l primesc pe cel nou. Sper sa nu mai am probleme.

#64
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca ai luat HP o sa cam ai probleme. In special pe partea de alimentare.
De vre-o 5 ani s-au dus in jos rau pe fiabilitate.

#65
Nuben

Nuben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.09.2005
Am deschise 2 laptopuri din acelasi moment, un Asus si Hp, am pus mana pe adaptor, si da cel de la Hp e mai fierbinte. Acum sa vedem cum se comporta,

Am instalat cu succes Win 7 pe Hp, bineinteles ca am avut ceva probleme, niste setari de care nu auzisem pana acum: ceva de gen Efi sau Uefi, nu stiu ce inseamna, dar le-am dat de capat pana la urma. Acum mai am o singura problema cu driverul pt bluetooth ( am deschis topic la sectiunea cu pricina).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate