Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 

Masini cu KM dati inapoi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
790 replies to this topic

#361
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Si eu sunt de parere sa-i schimbi distributia, pentru ca rar se intampla sa vanda cineva masina dupa ce i-a schimbat distributia.

#362
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Am sa schimb , cel mai bine.Masina nu arata nici de 300k km ca se vede la pedale ,broaste portiera etc,dar sunt mai linistit sa pun nou si gata .Multumiri!Succes!

#363
evz0906

evz0906

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 02.06.2015
Stiti cumva la Opel se pot da km inapoi, si daca se poate afla cumva? Daca ramane stocata undeva informatia?

#364
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
Am un prieten care si-a recunoscut in pozele de pe Autovit (acum 2-3 ani) masina pe care o vanduse in urma cu 6-7 ani...un Discovery 1 din '96 pe care l-a avut de nou si cand l-a vandut avea 550.000 de km...in anunt avea 180.000...pune mana pe telefon,il suna pe ala,intreaba una-alta,primeste raspunsuri clasice de samsar...cand i-a zis ca numele lui e primul pe cartea masinii si avea km aia multi iar acum e aproape virgina discutia a degenerat intr-un schimb prelungit de injuraturi!
Dupa parerea mea numarul de km este irelevant in cazul anumitor masini- mult mai importanta este intretinerea de care au beneficiat utilajele respective...eu am cumparat si masini cu peste 300.000 km si nu ma sperii de asta dar prefer sa nu fiu mintit in fata.

#365
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007

View Postevz0906, on 15 iunie 2015 - 19:43, said:

Stiti cumva la Opel se pot da km inapoi, si daca se poate afla cumva? Daca ramane stocata undeva informatia?

la ala de a dat kilometri inapoi.

#366
andreighi

andreighi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.09.2015
Din propria experienta cu km dati inapoi.
Respectiv un Mercedes benz e class 350.
Pe net avea 138 mii in bord in realitate 230 mii.
Solutia: verificare reprezentanta. Ultima revizie in germania 197 mii. Chiar daca nu a facut revizii in sistemu mercedes un mecanic de acolo iti spune cu aproximatie realitatea. Unu din sisteme est filtru de particule, asa mi a spus cel de acolo asta impartasesc si eu. Singuru lucru care nu se poate maslui la o masina diesel cu filtru pdf, computeru stie exact cate cucluri a facut

#367
fanescu2001

fanescu2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 04.06.2014
salut

Am revenit dupa o lunga perioada dar sper sa furnizez iar informatii prtioase despre samsarii autovit.

#368
fanescu2001

fanescu2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 04.06.2014
Peugeot 207  Baia Mare (Maramures)  Persoana fizica cosmin  Tel:  0769142603

http://autovit.ro/an...1ac711d3e  pe autovit 93.000 km
reali:  165191
http://ct.alcopa-auc...r/BQ-990-RX.pdf


de evitat

Edited by fanescu2001, 23 September 2015 - 09:19.


#369
fanescu2001

fanescu2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 04.06.2014
Un exemplu la Curtea de Arges 99% din masini au km dati inapoi si cu destul de mari probeme.

#370
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postterratec, on 21 decembrie 2014 - 12:20, said:

Toata lumea discuta despre TVA-ul "furat" de samsari.
Nu le tin partea dar mi se pare normal ca pentru un bun second-hand sa nu se mai plateasca inca o data aceasta taxa.

Cum adica plătești TVA inca odată?

#371
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Nu se plateste TVA inca odata... Daca eu iau o masina noua de 25.000 se mai plateste TVA doar daca o revand mai scump...
Dar daca o revand mai ieftin, nu se mai plateste TVA.

Cum e cu rambursarea TVA?
Sa zicem ca vrem o masina din Germania pt revinderea finala in Romania. Se exporta din Germania intr-o tara afara din UE, unde nu exista taxa de import pt bunuri din UE si reciproca, masina se plimba prin multe firme pt a-i diminua valoarea, eu la export am primit TVAul inapoi, si cand o aduc in Romania evident ca va trebui sa platesc TVA, pe valoarea de vanzare, si aici se poate aranja prin mai multe firme ascunse, sau mai simplu, se vinde masina cu pret simbolic in acte.

Edited by Hedonist, 23 September 2015 - 17:30.


#372
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostHedonist, on 23 septembrie 2015 - 17:26, said:

Nu se plateste TVA inca odata... Daca eu iau o masina noua de 25.000 se mai plateste TVA doar daca o revand mai scump...
Dar daca o revand mai ieftin, nu se mai plateste TVA.

Cum e cu rambursarea TVA?
Sa zicem ca vrem o masina din Germania pt revinderea finala in Romania. Se exporta din Germania intr-o tara afara din UE, unde nu exista taxa de import pt bunuri din UE si reciproca, masina se plimba prin multe firme pt a-i diminua valoarea, eu la export am primit TVAul inapoi, si cand o aduc in Romania evident ca va trebui sa platesc TVA, pe valoarea de vanzare, si aici se poate aranja prin mai multe firme ascunse, sau mai simplu, se vinde masina cu pret simbolic in acte.

Si cand te prinde, daca te prinde, mergi la răcoare. :)

#373
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
te prinde, la 3 luni se fac raportarile intracomunitare, mai trec 2 luni pana ajunge anaf la usa ta...
mai practica pierdutul de tva pe drum doar cine reuseste sa gaseasca cate un boschetar sa faca firma pe numele lui.

#374
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postslai, on 24 septembrie 2015 - 07:57, said:

te prinde, la 3 luni se fac raportarile intracomunitare, mai trec 2 luni pana ajunge anaf la usa ta...
mai practica pierdutul de tva pe drum doar cine reuseste sa gaseasca cate un boschetar sa faca firma pe numele lui.

Fii sigur ca gaseste boshetari,chiar boschetari morti...

#375
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
exista si samsarul tupeist de masini autohtone.
Exemplul de mai jos
Povestea: un Forester 2.0 benzina automat, care in august era la vanzare in urbea mea, si eu care am nevoie de un 4x4 am fost si am vazut-o.
Masina ok, pe firma, proprietar unic, istoric Tubman Cluj, dar nu a fost momentul propice (aviz celor care imprumutati la "prieteni" cu termen clar de returnare si preitenii va uita de bani...)
Se vindea cu 7500 negociabil (inclusiv suporti biciclete si cutie Thule pe masina)... si cu 215.000 km reali.
[img]https://i.imgur.com/TwzwMNx.png si [img]https://i.imgur.com/hl2EFrc.jpg vanzarea initiala

Acum smecherul de Bucuresti, samsar imputit pe nume Florin Adrian tel 0768910106, o vinde cu 8400, fara portbagaj Thule si suporti biciclete si cu 60000 de km mai putin.
Orice afacere are la baza profitul, si era ok sa ceara cat vrea pe masina, cu conditia sa NU DEA KM INAPOI. pentru ca este inselaciune. ii doresc un cap de pod si sanatate.
Aviz amatorilor.
Vanzarea de acum [img]https://i.imgur.com/Dj6MCVh.png si [img]https://i.imgur.com/F6QwDqg.png
fara accesorii, colantele date jos, si profit samsar 1000-1500 euro (probabil a luat-o cu 7000, eventual daca mai vinde si suportii mai scoate vreo 2-300). Intr-o luna de "munca".

P.S. e aceeasi masina, vezi nr de inmatriculare si lipsa capac tractare spate...

Edited by aandrei_24, 25 September 2015 - 14:49.


#376
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
a mai si intinerit un an

#377
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
mda, nici nu am vazut.... daca tin bine minte era iulie 2008, deci ca orice samsar respectabil, daca e dupa luna a 6-a deja o intinereste, ceea ce e o aberatie. masina era super ok, repet, in afara de mici chestii cosmetice (capacel tractare si parca la un spalator de far, furate/pierdute). Nu am mai dus-o pe elevator dar la proba de drum s-a comportat ireprosabil, avea omul facturi pentru gume, bucse si alte acareturi schimbate... Imi lipseau cam 2000 de euro in momentul ala pt ca cine trebuie sa mi-i dea a "uitat", de la amici nu am avut cum sa adun, apoi am fost in delegatie o saptamana afara si am cheltuit si din banii mei, ma rog. Eu inca mai caut un 4x4 ok ca ma mut la casa si cu Mondeo nu am nici sansa (acum mai urc, dar la iarna e exclus), plus ca e timpul sa schimb masina... :)

#378
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
exact asta fac toti, nu stiu ce te mira, toti samsarii fac asta, masinile cumparate din Germania in general se vand cu roata rezerva si set vara/iarna acolo, iar samsarii aici le vand separat, profitul maxim conteaza, unii chiar mai umbla si pe alte piese, multi daca ii urmaresti pe olx, mai vand si o turbina sau alte piese ce se potrivesc exact la tipul de masina pe care-l au la vanzare, si piesa e ca noua, oare cum de se intampla asta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate