Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mașina electrica vs. maș...

Curiozitați

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina
 Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 

Masini cu KM dati inapoi

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
790 răspunsuri în acest subiect

#325
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.949
  • Înscris: 09.12.2004
Ieri am realizat de ce dau ai nostri km inapoi: ii aduc la realitate pt ca nemernicii din wild west ii dau inainte sa ia niste bani de la stat (la nemti stiu ca e ceva de genul asta)
altfel cum se explica faptul ca un prieten isi ia masina cu vreo 400k km in bord de la unic proprietar (destul de ieftin fiind julita pe o parte) ca mai apoi sa afle ca intre km din bord si aia de pe ultima intrare e o diferenta destul de mare fata de restul intrarilor km/timp ??? In mai putin de un an ar fi mers vreo 6-700km/zi ....

#326
fanescu2001

fanescu2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 04.06.2014

 Evergreen, on 03 aprilie 2015 - 07:14, said:

Ieri am realizat de ce dau ai nostri km inapoi: ii aduc la realitate pt ca nemernicii din wild west ii dau inainte sa ia niste bani de la stat (la nemti stiu ca e ceva de genul asta)
altfel cum se explica faptul ca un prieten isi ia masina cu vreo 400k km in bord de la unic proprietar (destul de ieftin fiind julita pe o parte) ca mai apoi sa afle ca intre km din bord si aia de pe ultima intrare e o diferenta destul de mare fata de restul intrarilor km/timp ??? In mai putin de un an ar fi mers vreo 6-700km/zi ....

 Evergreen, on 03 aprilie 2015 - 07:14, said:

Ieri am realizat de ce dau ai nostri km inapoi: ii aduc la realitate pt ca nemernicii din wild west ii dau inainte sa ia niste bani de la stat (la nemti stiu ca e ceva de genul asta)
altfel cum se explica faptul ca un prieten isi ia masina cu vreo 400k km in bord de la unic proprietar (destul de ieftin fiind julita pe o parte) ca mai apoi sa afle ca intre km din bord si aia de pe ultima intrare e o diferenta destul de mare fata de restul intrarilor km/timp ??? In mai putin de un an ar fi mers vreo 6-700km/zi ....

Hai sa fim seriosi. Samsarul cel mai corect om din Romania nu vrea sa arda omul de bani vrea sa dea numai km inapoi sa fie cei reali.   Ai mare dreptate nu conteaza ca aduc masini vai mama lor cu km de 3 ori mai multi in realitate decat cei de pe bord si iti dau acte pe 15 % din cat platesti.  Asta e samsarul roman un om cinstit cu frica de dumnezeu si mustrari de constiinta ca nu cumva cel care ia o masina de la el sa aiba probleme cu ea sau sa se tapeasca.  Totusi trebuie sa fim realisti ca 90 % din samsari cauta sa te intepe la bani sa sa vanda toate cazanele pe roti la preturi cat mai mari.   Ca mai sunt si oameni seriosi nu neg deoarece am gasit un parc din judetul Alba de nua umblat la nici o masina la km reali cu toate ca unele au   si 220k km  de 3 ani vechime .  Samsarul roman cauta sa castige cat mai mult cu toate ca poate iti da o masina de ajungi la colt cu ea.  Avand un pret pe acte de 10 ori mai mic nu iti convine sa te  duci cu ea inapoi si sa ii zici sa iti dea banii pe masina deoarece in acte figureaza un pret cu mult mai mic decat ai dat.   Cam asta este pe scurt activitatea multor samsari din Romania. Mai repet ca nu sunt toti asa dar cazurile de seriozitate sunt din ce in ce mai rare.

#327
fanescu2001

fanescu2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 04.06.2014
Citroën C4
http://www.autovit.r...-C35394594.html
km autovit: 78 952 km
km reali: 169172 http://ct.alcopa-auc...r/CJ-474-PB.pdf
el zice ceva alcopa altceva
dar distractiv e anuntul:
CARTE SERVICE;KILOMETRII REALI-ISTORIC RETEAUA CITROEN
2 CHEI
ACCEPT INCLUSIV TEST REPREZENTANTA
Telefon samsar de evitat :
0734017030
0723158403

#328
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.949
  • Înscris: 09.12.2004
Omul de care zic a luat masina pt el de la proprietar, intermedierea fiind facuta de o ruda care e in D (a gasit-o si a arvunit-o rapid la pretul cerut)

#329
fanescu2001

fanescu2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 04.06.2014

 Evergreen, on 03 aprilie 2015 - 17:37, said:

Omul de care zic a luat masina pt el de la proprietar, intermedierea fiind facuta de o ruda care e in D (a gasit-o si a arvunit-o rapid la pretul cerut)

Iti zic eu ca 90% din samsari dau km inapoi pentru a te insela nu ca aia sunt reali.  Carti false de service tot tacamul. Eu vb de Franta. Am cautat o masina si toate erau manarite si praf. Cand le-am zis ca  au umblat la km unii au si recunoscut ca asa e moda.  Asa ca.....

#330
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 22.01.2010

 ady_77, on 31 martie 2015 - 18:10, said:

Fie cum zici tu,insa tine cont,carti service naspa sunt de cand lumea si nici un comerciant la puscarie pentru asa ceva.Insa repet,cartea aia nu e un act oficial.

Oricum ai lua-o este vorba de inselaciune si frauda, nu sunt necesare expertize grafologice si alte chestii care tin de criminalistica, este suficient sa ai specificat la cumparare km din bord (factura, contract de vanzare-cumparare) si sa pui mana pe un document care sa ateste km la care masina a fost cumparata de samsar (procesul verbal sau descrierea masinii la scoaterea la licitatie).

Cartea service falsificata este un fals, chiar daca nu este un act oficial.

Uite un caz (nu in Romania) in care un concesionar ofcicial Toyota - Lexus - Aston Martin facea chestii d-astea, urmarea? Falimentul si cu siguranta se va lasa cu ceva condamnari pt cei implicati.

http://messaggeroven...guai-1.10755220

Editat de florinppv, 04 aprilie 2015 - 15:56.


#331
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.777
  • Înscris: 22.11.2007
samsarul niciodata nu ia pe persoana fizica masina de la licitatie. nici nu are cum  de altfel.
o poate lua doar pe pers juridica.

de vandut aproape intotdeuana o vinde de pe pers fizica. samsarii scot preturile astea f bune pt ca ei fac ceva manevre si fraudeaza statul neplatind tva-ul. adica astia fraudeaza statul si noi pe aici vorbim ca o sa le fie frica sa dea km inapoi....

una peste alta asa generalizand,masinile de la licitatii mi se par afaceri f bune raportat la pret(subliniez pret)/calitate/nr km reali/vechime/ modul in care au fost intretinute... eu nu am vazut nicaieri rasturnate daune totale de la licitatii ! si am ceva experienta, dar va cred pe cuvant daca voi ati verificat astfel de masini aduse din benelux+franta si au fost daune totale sau facute din 2 bucati;

Editat de bossake, 04 aprilie 2015 - 20:56.


#332
fanescu2001

fanescu2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 04.06.2014
Masinile de pe franta sunt varza fata de cele de pe Germania.  Daca va uitati pe siteurile de licitatie de Franta sunt vai mama lor estetic si neingrijite.  Eu unul am preferat masina de pe Germania cu toate ca a fost mai scumpa dar nu se poate compara.   Masinile de pe Franta sunt rupte in doua cum se spune iar estetic praf ( atinse toate destul de bine ) daca va uitati la geamuri majoritatea au ex o masina 2012 are geamuri 2010 2011 2012 ceea ce este foarte ciudat.  Poate sunt si masini bune la licitatii normal ca nu e exclus dar cele mai bune au si alte preturi . Daca masina este buna costa cu 1000 cel putin mai mult decat una terminata.  Samsarii nostrii prefera ce e mai ieftin sa poata scoate un profit cat mai mare si nu prea iau acele masini care chiar sunt masini preferand toate cazanele pe patru roti.  Daca va uitati si pe autovit doua masini de acelasi an cu aceleasi dotari pot fi diferite cu mult la pret. Eu sustin ca samsarii ar trebuii sa lase km reali si sa dea cartea service reala a masinii pentru ca o masina cu 80k km care acum 2 ani a fost 25k nu poate fi vanduta cu 7k.  Scade si valoarea dar nu in halul asta.  Masinile asa ieftine sunt rupte si scos tot sufletul din ele si vandute ca masini aproape noi in RO.

#333
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.126
  • Înscris: 05.02.2009

 bossake, on 04 aprilie 2015 - 20:54, said:

samsarul niciodata nu ia pe persoana fizica masina de la licitatie. nici nu are cum  de altfel.
o poate lua doar pe pers juridica.

de vandut aproape intotdeuana o vinde de pe pers fizica. samsarii scot preturile astea f bune pt ca ei fac ceva manevre si fraudeaza statul neplatind tva-ul. adica astia fraudeaza statul si noi pe aici vorbim ca o sa le fie frica sa dea km inapoi....

una peste alta asa generalizand,masinile de la licitatii mi se par afaceri f bune raportat la pret(subliniez pret)/calitate/nr km reali/vechime/ modul in care au fost intretinute... eu nu am vazut nicaieri rasturnate daune totale de la licitatii ! si am ceva experienta, dar va cred pe cuvant daca voi ati verificat astfel de masini aduse din benelux+franta si au fost daune totale sau facute din 2 bucati;

Sa stii ca nu la toate licitatiile e nevoie sa fii persoana juridica.Eu iau din Irl si UK si poti linistit sa fii persoana fizica.

#334
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.777
  • Înscris: 22.11.2007
samsarii castiga foarte mult din faptul ca iau masinile la pret netto. nu neaparat ca aduc masini lovite.

nu sunt de acord nici ca sunt rupte si cu sufletul scos. dintre masinile de la licitatile de pe benelux +franta 80% din masini au reviziile si intretinerea in reprezentante.se poate verifica istoricul in cazul marcilor care permit asta. reprezentantele fac intretinerea ca la carte ceea ce nu e lucru putin.

deci daca esti baiat destept nu ai cum sa iei mare teapa cu o masina de la licitatie. o verifici la reprezentanta si vezi absolut orice interventie a avut. pana si un bec schimbat apare in istoric.

ramane problema kilometrilor care intr-adevar pot fi multi,poate f multi, intr-o perioada extrem de scurta. asta e compromisul pe care trebuie sa il faci cand iei o masina an foarte bun la pret foarte bun.
pt cine merge multi km, este o problema asta. pt cine face 10-15,000km pe an nu vad mare problema sa ia o masina chiar si de 200-220.000km.

pt cine isi doreste masina cu 90.000km exista oricand si astfel de masini. dar platesti un pret net superior unei masini pe care am descris-o mai sus. fiecare isi ia ce isi permite, masini exista pt toata lumea la toate preturile.
cine cauta masina cu 90.000km nici nu are de ce sa se uite pe autovit sau la masini de la licitatii (sunt destul de rare cele cu putini km la licitatii). mergi in germania, iei masina din reprezentanta, mergi la sigur ! dar pretul va fi ....... o data si jumate.

cand iei o masina ieftina e clar ca trebuie sa faci un compromis ! in continuare personal consider o afacere buna cele cu multi km si pret foarte bun.

Editat de bossake, 04 aprilie 2015 - 22:52.


#335
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Întrebarea e cine ar vrea să dea două mii de euro pe o mașină care e fix ca în anunț. Pentru că pe asta se bazează samsarii, pe calicia românului care nici n-are prea mulți bani, dar vrea mașină bună, cu kilometri puțini, întreținută bine, ca să o poată face el varză.

#336
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 123.080
  • Înscris: 07.02.2003

 fanescu2001, on 28 martie 2015 - 17:56, said:

google.fr si bag numarul de la masina sau vin-ul.  Folosesc .fr sa apara in primele.  Apare un fisier .pdf cu toate datele.
Am incercat, nu apare nimic.

#337
vedat_pasha

vedat_pasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 109
  • Înscris: 05.04.2015
Datul km inapoi e sport national. Timp de 3 luni am cautat o Laguna 3 break ok. Am vazut/verificat vreo 14 masini. Am cautat motorizare 2 litri diesel. Din 9 masini verificate una singura a fost ok si cu km reali, motiv pentru care am inteles ulterior de ce era si cea mai scumpa dintre ele. Din pacate era mai scumpa decat imi permitea bugetul, dar am zis totusi sa incerc. Respectiva masina mi-a verificat-o tehnic o cunostinta mecanic auto. Istoricul l-am verificat pe baza seriei de sasiu la Renault si era la zi, plus ca am gasit si documentul ala de la licitatie pe internet. Daca aveam banii necesari ii dadeam omului fara sa clipesc. Oricum am vazut ca masina e inca la vanzare in mm. Se pare ca o masina ok se vinde mai greu la noi.
Dupa ce am ajuns la concluzia ca nu am nici o sansa sa iau o masina buna cu motor de 2 litri in bugetul meu, m-am orientat spre una cu motor 1.5 diesel. Am verificat 5 masini dintre care la fel doar una singura a fost cu km reali si pe care am si luat-o: 2011 188000 km dar macar am siguranta ca stiu ce am cumparat. E prima data cand am fost pus in situatia de a cumpara masina sh. Prima masina am cumparat-o de noua. Oricum e clar: o masina buna, cu km reali accceptabili si fara vicii ascunse e clar mai scumpa decat media pietei.

#338
fanescu2001

fanescu2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 04.06.2014

 vedat_pasha, on 05 aprilie 2015 - 15:22, said:

Datul km inapoi e sport national. Timp de 3 luni am cautat o Laguna 3 break ok. Am vazut/verificat vreo 14 masini. Am cautat motorizare 2 litri diesel. Din 9 masini verificate una singura a fost ok si cu km reali, motiv pentru care am inteles ulterior de ce era si cea mai scumpa dintre ele. Din pacate era mai scumpa decat imi permitea bugetul, dar am zis totusi sa incerc. Respectiva masina mi-a verificat-o tehnic o cunostinta mecanic auto. Istoricul l-am verificat pe baza seriei de sasiu la Renault si era la zi, plus ca am gasit si documentul ala de la licitatie pe internet. Daca aveam banii necesari ii dadeam omului fara sa clipesc. Oricum am vazut ca masina e inca la vanzare in mm. Se pare ca o masina ok se vinde mai greu la noi.
Dupa ce am ajuns la concluzia ca nu am nici o sansa sa iau o masina buna cu motor de 2 litri in bugetul meu, m-am orientat spre una cu motor 1.5 diesel. Am verificat 5 masini dintre care la fel doar una singura a fost cu km reali si pe care am si luat-o: 2011 188000 km dar macar am siguranta ca stiu ce am cumparat. E prima data cand am fost pus in situatia de a cumpara masina sh. Prima masina am cumparat-o de noua. Oricum e clar: o masina buna, cu km reali accceptabili si fara vicii ascunse e clar mai scumpa decat media pietei.

 vedat_pasha, on 05 aprilie 2015 - 15:22, said:

Datul km inapoi e sport national. Timp de 3 luni am cautat o Laguna 3 break ok. Am vazut/verificat vreo 14 masini. Am cautat motorizare 2 litri diesel. Din 9 masini verificate una singura a fost ok si cu km reali, motiv pentru care am inteles ulterior de ce era si cea mai scumpa dintre ele. Din pacate era mai scumpa decat imi permitea bugetul, dar am zis totusi sa incerc. Respectiva masina mi-a verificat-o tehnic o cunostinta mecanic auto. Istoricul l-am verificat pe baza seriei de sasiu la renault si era la zi, plus ca am gasit si documentul ala de la licitatie pe internet. Daca aveam banii necesari ii dadeam omului fara sa clipesc. Oricum am vazut ca masina e inca la vanzare in mm. Se pare ca o masina ok se vinde mai greu la noi.
Dupa ce am ajuns la concluzia ca nu am nici o sansa sa iau o masina buna cu motor de 2 litri in bugetul meu, m-am orientat spre una cu motor 1.5 diesel. Am verificat 5 masini dintre care la fel doar una singura a fost cu km reali si pe care am si luat-o: 2011 188000 km dar macar am siguranta ca stiu ce am cumparat. E prima data cand am fost pus in situatia de a cumpara masina sh. Prima masina am cumparat-o de noua. Oricum e clar: o masina buna, cu km reali accceptabili si fara vicii ascunse e clar mai scumpa decat media pietei.

Mare dreptate ai.  La noi nu se intelege inca ca o masina fara istoric si km manariti este de evitat.  Este adevarat dai un pic mai mult la cumparare dar esti mai sigur pe ea si stii ce investitii urmeaza sa faci. La una fara istoric si cu km dati inapoi ( sustin ca asta este inselaciune orice ar zice samsarii de pe forum ) mai mult esti indus in eroare si poti avea surprize sa te coste reparatiile si ce trebuie schimbat in perioada imediat urmatoare peste diferenta  care o dai pe o masina mult mai  buna sicuunistoric corect. Cei mai multi samsari au tot interesul sa aduca toate harburile deoarece acelea sunt mai ieftine si in strainatate  fata de cele bune  iar cu un polish si o curatire ca la carte , km dati inapoi uneori si peste 100k bineinteles ca profitul creste.
Este adevarat ca bugetele noastre sunt cum sunt dar decat o masina manarita cu multe optiuni pe ea mai bine una curata cu mai putine.

Eu consider ca ar trebuii si la noi reglementat printr-o lege datul km inapoi si sanctionarea celor care o fac pentru a  stopa aceasta porcarie .  Eu cred ca si daca ar fi lasat numarul de km reali masinile se vand si cred ca mai bine. In momentul in care descoperi ca masina e manarita la km ti se cam taie cheful sa o cumperi deoarece te gandesti ca pe langa asta mai sunt si alte chestii in neregula.

Cel cu C4  de la Constanta a modificat seria de sasiu cu una gresita pentru a nu se putea verifica km.
http://www.autovit.r...-C36226477.html
adevarata serie de sasiu si km reali ii gasiti aici numai ca sunt dublii :   http://ct.alcopa-auc...r/BW-986-DX.pdf
masina cu seria de sasiu data de vanzator nu exista :)))   http://partsale.eu/l...7NC9HR8BY603897
Cred ca este disperat ca nu o vinde si tot scade la pret dar km reali nu se gandeste sa ii puna.

#339
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 752
  • Înscris: 13.06.2010

 vedat_pasha, on 05 aprilie 2015 - 15:22, said:

Datul km inapoi e sport national. Timp de 3 luni am cautat o Laguna 3 break ok. Am vazut/verificat vreo 14 masini. Am cautat motorizare 2 litri diesel. Din 9 masini verificate una singura a fost ok si cu km reali, motiv pentru care am inteles ulterior de ce era si cea mai scumpa dintre ele. Din pacate era mai scumpa decat imi permitea bugetul, dar am zis totusi sa incerc. Respectiva masina mi-a verificat-o tehnic o cunostinta mecanic auto. Istoricul l-am verificat pe baza seriei de sasiu la Renault si era la zi, plus ca am gasit si documentul ala de la licitatie pe internet. Daca aveam banii necesari ii dadeam omului fara sa clipesc. Oricum am vazut ca masina e inca la vanzare in mm. Se pare ca o masina ok se vinde mai greu la noi.
Cât costa cea ok și cât cea samsarită?

#340
fanescu2001

fanescu2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 04.06.2014

 andreic, on 05 aprilie 2015 - 02:02, said:

Am incercat, nu apare nimic.

Numai la cele de pe alcopa apare si la inca un site de licitatii nu la toate de pe franta .  Unii mai baga si seriile de sasiu aiurea. Pentru a verifica autenticitatea seriei de sasiu poti folosii www.partsale.eu

#341
vedat_pasha

vedat_pasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 109
  • Înscris: 05.04.2015
Cea ok e acum la 8700. Mi-o lasase la 8400. Bine e si 4 control. La cele cu km manariti obtinusem dupa primele negocieri telefonice preturi intre 7200 si 8100. Bugetul meu pentru achizitie era de 7500. Evident aveam rezervat inca un plus de cateva sute de euro pentru o revizie completa, distributie + eventuale alte chestii. Intr-un final am ales sa cumpar una 1.5 la 7100.

#342
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Deci doar 500€ diferență între una ok și una samsarită. Frumos. Atât de calici sunt românii. 500€.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate