Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5421 replies to this topic

#253
tambur

tambur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.02.2008
Fara suparare, dar care ar fi rostul sa-ti faci backup la discurile BD? Eu am peste 400 de discuri BD si cred ca mi-ar lua o eternitate sa le salvez pe NAS.

Edited by tambur, 02 February 2018 - 21:36.


#254
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Mai rau, eu am facut o statistica inca de pe vremea cand aveam zeci de dvd-uri si am constatat ca niciodata nu revad vreaun disc din colectie.Consecinta :dvd-urile le-am dat, BD nu colectionez, fisiere nu stochez, am doar in stoc de filme ce urmeaza sa le vad, fara necesitatea de a le pastra.Adica imi rezerv timpul de vizionare pentru ce apare si ce nu am vazut, nu imi permit sa revad ceva vechi.
S-a intamplat exceptional sa incerc sa revad in film memorabil din trecut si sincer la revizionare nu a mai existat nici in impact emotional, chiar am sesizat cat de depasit era modul de realizare.Si daca as dori ceva la fel exceptional, pot gasi cu usurinta la conectivitatea actuala, nu imi trebuie stocat sub nici o forma.

#255
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,817
  • Înscris: 04.10.2014
Ești un fericit, poți privi gunoaiele care se produc în ziua de azi.

#256
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Mai rau, m-au prins si niste seriale incredibile http://www.imdb.com/title/tt3230854/ http://www.imdb.com/...8/?ref_=nv_sr_2 http://www.imdb.com/...8/?ref_=nv_sr_1 http://www.imdb.com/...4/?ref_=nv_sr_1 mult peste filme.Ca filme imi vin acum : http://www.imdb.com/...4/?ref_=nv_sr_3   http://www.imdb.com/...4/?ref_=nv_sr_3 sau actiune http://www.imdb.com/...9/?ref_=nv_sr_1

#257
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 17.09.2007

View Posttambur, on 02 februarie 2018 - 21:34, said:

Fara suparare, dar care ar fi rostul sa-ti faci backup la discurile BD? Eu am peste 400 de discuri BD si cred ca mi-ar lua o eternitate sa le salvez pe NAS.
Era discutia daca sa faci backup la fisiere/rip pe discuri BD in loc de HDD, nu stiu cum ai inteles altceva, nici vorba de backup la discuri originale.

#258
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Nu prea vad rostul unui backup la materiale piratate.

#259
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 17.09.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 03 februarie 2018 - 10:39, said:

Ești un fericit, poți privi gunoaiele care se produc în ziua de azi.
Si tu esti la extrema cealalta, sunt si filme bune care se mai produc azi, filme pe care daca nu le gasesc de cumparat pe bluray macar le salvez pe HDD pentru ca stiu ca voi dori sa le revad.
Fiecare cu gusturile lui, fireste, dar cred ca de fapt ai vrut sa spui ca e greu de gasit ceva placut un oceanul de gunoaie.

View Postdani.user, on 03 februarie 2018 - 11:52, said:

Nu prea vad rostul unui backup la materiale piratate.
Te rog sa nu ma intelegi gresit, oricand e preferabil calitativ un disc original iar filmele trebuie platite, din punct de vedere moral si legal si asa fac (am propria colectie de filme bluray). Pentru cele pe care nu le-am gasit in magazine la noi (Blade Runner cel vechi de exemplu) le fac backup pentru ca nu ma bazez ca daca voi dori sa-l revad sa apelez la surse obscure/nesigure.
In ce priveste cumpararea de la noi, tineam la subtitrarea in limba romana dar cred ca pentru unele (gen Blade Runner amintit anterior) il voi cumpara de pe Amazon ca nu sunt sanse sa apara la noi se pare.

Edited by Hansolo, 03 February 2018 - 11:58.


#260
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Nu sunt nostalgic, imi place sa vad cum era in trecut, cum se proiectau, realizau diverse lucruri includ aici si arta cinematografica dar prefer intotdeauna ultima creatie materiala sau spirituala o vad ca o evolutie fie ca este pe plac sau nu.Filmele vechi fie si de referinta au reprezentat atunci in reper acum sunt doar istorie si sunt doar niste referinte care ajuta la evolutie.
Oceanul de gunoaie exista cum a existat mereu doar nu crede cineva ca in trecut erau numai lucruri grozave.

#261
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,817
  • Înscris: 04.10.2014

View PostFC72, on 03 februarie 2018 - 11:25, said:

La The Expanse am rezistat numai jumătate din primul episod, părea genul de S.F. de recuzită, care mie nu îmi plac deloc, nici nu le consider S.F.-uri; puțin sunt măcar bine realizate (așa și Star Wars este S.F. de recuzită, nu de idee, dar măcar e foarte bine făcut).
Arrival pare interesant ca subiect, voi încerca să-l văd.
Când însă faci praf filme-simbol precum toate Star Trek-urile vechi și produci niște aiureli aproape lipsite de orice idee, plin de clișee de filme de acțiune, precum seria nouă începută de J. J. Abrams sau gunoiul absolut care este Star Trek: Discovery, cred că este destul de clar că nivelul este într-un picaj amețitor.

View PostHansolo, on 03 februarie 2018 - 11:58, said:

[...] cred ca de fapt ai vrut sa spui ca e greu de gasit ceva placut un oceanul de gunoaie.
Sau așa, vezi și comentariul de deasupra.

View PostFC72, on 03 februarie 2018 - 12:04, said:

Oceanul de gunoaie exista cum a existat mereu doar nu crede cineva ca in trecut erau numai lucruri grozave.
Nu prea e așa. Procentajul de oameni care încercau să facă ceva, să vină cu o ideea originală, să transmită un mesaj profund, era mult mai mare. Acum comercialul facil și temele stereotipe de „political corectness” sunt aproape omniprezente, e mai ceva decât propaganda comunistă.
Până și televizoarele de acum sunt mai proaste ca lucrătură, mai puțin îngrijit proiectate, mai puțin puse la punct. Cât mai ieftin (costul de fabricație) la grămadă.

Hai să luăm de exemplu tema din Star Trek-ul de serie nouă. Un terchea-berchea, un chiulangiu, un petrecăreț ajunge căpitan pe una dintre navele-etalon ale Federației pentru taică-su a făcut nu știu ce (nepotism?). Abilitățile sale de conducător de destine se rezumă la viteza de deplasare și reacție și iuțeala apăsării pe trăgaci. Până și noul Spock e o caricatură sinistră.

Edited by Jean-Luc_Picard, 03 February 2018 - 14:18.


#262
tambur

tambur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.02.2008

View PostFC72, on 03 februarie 2018 - 10:03, said:

Mai rau, eu am facut o statistica inca de pe vremea cand aveam zeci de dvd-uri si am constatat ca niciodata nu revad vreaun disc din colectie.Consecinta :dvd-urile le-am dat, BD nu colectionez, fisiere nu stochez, am doar in stoc de filme ce urmeaza sa le vad, fara necesitatea de a le pastra.Adica imi rezerv timpul de vizionare pentru ce apare si ce nu am vazut, nu imi permit sa revad ceva vechi.
S-a intamplat exceptional sa incerc sa revad in film memorabil din trecut si sincer la revizionare nu a mai existat nici in impact emotional, chiar am sesizat cat de depasit era modul de realizare.Si daca as dori ceva la fel exceptional, pot gasi cu usurinta la conectivitatea actuala, nu imi trebuie stocat sub nici o forma.
Eu sunt exact la polul opus. Ma uit la un film bun si de 100 de ori si de aceea colectionez filmele care imi plac si intentionez sa le recumpar si pe UHD daca transferul e ok. Daca m-as uita doar la filmele noi, cred ca as vedea maxim 5 filme pe an :). Pentru restul exista Netflix.

#263
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,817
  • Înscris: 04.10.2014

View Posttambur, on 03 februarie 2018 - 15:42, said:

Eu sunt exact la polul opus. Ma uit la un film bun si de 100 de ori si de aceea colectionez filmele care imi plac si intentionez sa le recumpar si pe UHD daca transferul e ok. Daca m-as uita doar la filmele noi, cred ca as vedea maxim 5 filme pe an Posted Image. Pentru restul exista Netflix.
Nici eu n-am nicio jenă să revăd un film bun de mai multe ori. Emoția e aproape aceeași. La Netpix am renunțat.

#264
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Sunt colectionar de filme originale Blu-Ray si am ajuns la aproape 650 de filme, imi place sa le am fizic, sa le vizionez oricand la cea buna calitate video si audio. Am o colectie bogata de filme si pe hdd-uri si ce nu am sau nu am vazut in original de pe blu-ray, vad asa.

Revad cu mare placere filmele care imi plac, nu ma plictisesc, de multe ori la revizionare mai vad detalii care mi-au scapat la prima vizionare.

Am revazut de curand pe blu-ray trilogia Matrix, trilogia The Dark Knight, toata seria Star Wars, seria Alien, seria Rocky, trilogia Robocop, seria Terminator, seria Mission Imposible, astept sa revad cu mare interes trilogia Lord Of The Rings si trilogia The Godfather, m-am pregatit intens cu cele mai bune conditii de vizionare. Majoritatea filmelor pe care le vad imi creaza o stare speciala si cum pot sa le revad in cele mai bune conditii nu ratez ocazia. Posted Image

Edited by Mr. Incredible, 03 February 2018 - 16:18.


#265
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Chestia cu mesajul profund, idee originala era apreciata la vremea ei, generatile actuale nu dau doi bani pe ele, se amuza la filme considerate capodopere si nu citesc o carte.Mult mai interesant este un joc online sau un youtuber idiot care povesteste te miri ce.
Pentru ei valorile din trecut nu reprezinta nimic si ei sunt viitorul cu alte repere culturale.

#266
tambur

tambur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.02.2008

View PostMr. Incredible, on 03 februarie 2018 - 16:17, said:

Revad cu mare placere filmele care imi plac, nu ma plictisesc, de multe ori la revizionare mai vad detalii care mi-au scapat la prima vizionare.

Am revazut de curand pe blu-ray trilogia Matrix, trilogia The Dark Knight, toata seria Star Wars, seria Alien, seria Rocky, trilogia Robocop, seria Terminator, seria Mission Imposible, astept sa revad cu mare interes trilogia Lord Of The Rings si trilogia The Godfather, m-am pregatit intens cu cele mai bune conditii de vizionare. Majoritatea filmelor pe care le vad imi creaza o stare speciala si cum pot sa le revad in cele mai bune conditii nu ratez ocazia. Posted Image

Suntem pe-o minte ;)

#267
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,817
  • Înscris: 04.10.2014

View PostFC72, on 03 februarie 2018 - 17:02, said:

Chestia cu mesajul profund, idee originala era apreciata la vremea ei, generatile actuale nu dau doi bani pe ele, se amuza la filme considerate capodopere si nu citesc o carte.Mult mai interesant este un joc online sau un youtuber idiot care povesteste te miri ce.
Pentru ei valorile din trecut nu reprezinta nimic si ei sunt viitorul cu alte repere culturale.
Ghinion. Eu unul nu am de gând să mă „adaptez” la generațiile actuale. Îi las să se joace toată ziua pe telefon.

#268
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001

View PostJean-Luc_Picard, on 03 februarie 2018 - 14:17, said:

Când însă faci praf filme-simbol precum toate Star Trek-urile vechi și produci niște aiureli aproape lipsite de orice idee, plin de clișee de filme de acțiune, precum seria nouă începută de J. J. Abrams sau gunoiul absolut care este Star Trek: Discovery, cred că este destul de clar că nivelul este într-un picaj amețitor.

Am fost super entuziasmat de Star Trek Discovery când am auzit că apare...am și văzut primele 6-7 episoade. Atât mi-a trebuit ca să-mi dau seama că noua serie este praf...am reunțat să-l mai urmăresc.

În altă ordine de idei și oarecum mai on-topic am început aseară să urmăresc serialul "Altered Carbon" de pe Netflix direct streaming pe proiectorul meu Epson TW9300.
Serialul nu mi se pare vreo mare realizare însă vreau să vă zic că fac output la Netflix în rezoluție 4K spre proiector și nivelul de detalii este peste orice blu-ray/1080p. Proiectorul nu este full 4K dar cu toate astea se vede o îmbunătățire pentru sursele 4K. Nu știu exact ce bitrate folosesc și ce codec (probabil HEVC) însă calitatea imaginii este extraordinară !

#269
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Check out this horder... [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B_b0LAp3jG4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#270
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Pai generatiile actuale stabilesc trendul si dupa cum se poate observa producerea de discuri si playere se restrange iar in cativa ani va deveni de nisa.
Netflix, Amazon si alti provideri VOD sunt inca la inceput si primitivi, in cativa ani vom asista la dezvoltare exploziva pe domeniu asta, colosi precum Google sau YouTube vor oferi orice productie cinematografica produsa vreodata pe pamant, online la orice calitate, indisponibila altfel, inclusiv la moduri in care nu poate fi stocata acasa.

Deja se anunta cu noua generatie de tv-uri care accepta 4k HFR doar din stream, nu pe HDMI din vreun presupus viitor player.

Seria The Expanse incepe sa devina interesanta de la episodul 3 si depaseste fara nici o indoiala orice serie Star Trek din orice punct de vedere.Ma mir ca nu ai avut rabdare, lipsa de atentie si rabdare este asociata cu noua generatie care nu se poate focusa mai mult de 30 secunde pe orice subiect.Este exact exemplu tipic cum a evoluat productia de cinema, Star Trek vechi pare o relicva iar seriile si filmele noi sunt parca productii Disney sau Marvel.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate