Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5421 replies to this topic

#271
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Mă depășește ideea de a urmări ceva care nu îmi place, poate mai târziu devine interesant. E ca și cum ai mânca ceva afumat, poate ajungi să de obișnuiești cu gustul.N-are nicio legătură cu focalizarea. Nu mă interesează filmele polițiste cu acțiunea plasată în viitor, așa a debutat. Chiar așa, din orice punct de vedere? Îmi dai voie să fiu circumspect în fața unei asemenea afirmații?

#272
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Aici gresesti, parerea mea (in sensul ca te-ai dat batut prea curand), Expanse e un serial absolut exceptional, dupa ce am urmarit cele doua sezoane am citit pe nerasuflate toate cartile. Dupa mine este mult peste Star Trek (nu e vorba de noul junghi, ci si de seria veche). L-am vazut de doua ori pana acum si voi comanda cu siguranta si bluray (pentru ca pe Netflix nu va ramane, acolo continutul intra si iese), nu retin sa fi vazut vreun serial care sa ma fi entuziasmat la fel (well, cu exceptia Firefly).
Iar despre Star Trek am parere buna despre ultimele filme si foarte proasta despre serialul nou. Dar fireste, e chestiune de gusturi si varsta, altfel iar ma pomeneste cineva ca la Stranger Things (serial care dupa mine nu putea fi vazut/inteles de cei cu varsta sub 40 ani, nici vorba de copii).

Edited by Hansolo, 04 February 2018 - 19:34.


#273
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Orice om mai și greșește, iar pe de altă parte prima impresie e importantă. De exemplu, m-am uitat la primul episod din Game Of Thrones și nu mi-a plăcut, în consecință nu am mai urmărit serialul, cu toată tevatura iscată în jurul lui și nici n-am de gând să „recuperez”.
Pe de altă parte, filmele sunt pe categorii, pe tematici. Din câte știu, o tematică de genul Star Trek, cum a subliniat și colegul, nu mai e la modă, nu mai e apreciată, nu mai are căutare. Firefly, că tot l-ai menționat, a beneficiat de o distribuție bună, dar nu avea tematică S.F., era doar un western în spațiul cosmic.

#274
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Nu e vorba de moda, ci de preferintele fiecaruia, fireste. Game of Thrones am renuntat dupa jumatate de episod si dupa ce am citit review-uri, nu m-as intoarce sa-l revad, nu e genul meu.
Star Trek NG l-am reluat la vizionat dupa ce a aparut pe Netflix. Pe la final de sezon am renuntat, multe episoade greu digerabile pentru mine.
Enterprise nu am reusit sa-l reiau, poate voi trece peste calitatea slaba si voi relua Voyager si DS9, asa cum am revazut relativ recent Babylon 5.
Sunt seriale la care prima impresie te scuteste sa pierzi timpul degeaba si seriale la care prima impresie e mai slaba dar devine mai bun pe parcurs, ca si seriale la care prima impresie poate sa fie buna dar sa devina mai slab pe parcurs.

#275
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Aici ne-am nimerit nici eu nu am urmarit Game Of Thrones si nu vreau sa il vad.
Si daca scriam de seriale, la HBO s-a reluat seria Twin Peaks, serial care facea senzatie si producea fiori in anii 90.Acum mi-a parut ceva de duzina, plin de clisee as zice ca l-as baga la categoria B movie.
Apoi am incercat seriale mai noi care m-au impresionat puternic la vremea lor, Dexter si Breaking Bad care sunt de vreo 10 ani ...hmm aceeasi senzatie de obsolete dar nu atat de rau ca Twin Peaks.
Cu toate ca vorbim de genuri diferite eu ma refer doar la impactul emotional care este din ce in ce mai scazut pe masura invechirii productiei.Parca totul se desfasoara lent, previzibil, plictisitor chiar daca, sa zicem, nu iti amintesti sau nu ai vazut acel episod.Cel putin asta este senzatia mea.

#276
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
The Sopranos.. de fiecare data ma marcheaza serios. Dpmdv este cel mai complet si complex serial. In mod normal nu ma pot uita de 2 ori la un film. Ma plictiseste faptul ca stiu actiunea. Insa Sopranos l-am vazut deja de doua ori.
Am vazut recent The Tudors si mi-a placut.

GOT, LOTR etc ma lasa complet rece Posted Image

Si Ozark mi-a placut..
Narcos...

Edited by AndreiNR, 05 February 2018 - 19:53.


#277
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Heh, eu o sa reiau Twin Peaks pentru Madchen Amick, am avut un crash pentru ea. A fost si intr-un episod Star Trek.
Din serialele SF noi promitea Dark Matter dar la final nu mi-a placut. Westworld a fost foarte bun dar cam stilul HBO, exces de tate si sange.
La filme SF relativ noi mai remarcabile as pune Interstellar, Ex Machina, I Origins (fabuloasa filmarea irisului), Blade Runner 2049 (desi extrem de polarizant, iti place sau il urasti). Arrival mi-ar fi placut dar ma indispune actrita principala.
Aliens am revazut si eu vechile serii, cele nou aparute m-au scos din sarite.
Apropo de cinema acasa, cele mentionate se remarca si printr-o coloana sonora surround excelenta, la fel imaginea fara exces de grain sau culori turbate, prin urmare de vazut acasa preferabil in liniste.

Edited by Hansolo, 05 February 2018 - 21:10.


#278
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Misterele... Parisului. Pe IMDb Star Trek: Discovery are nota 7,3 (!!). Dacă citești primele pagini de comentarii, majoritatea îi dau o steluță din 10, câțiva două și foarte rar trei. Comentatorii au aceeași impresie pe care am avut-o și eu: „ăsta nu e Star Trek” și că e în nota mizeriilor (orice fel de S.F.) de producție recentă.
La The Expanse (nota 8,3) pe lângă o majoritate căzută pe spate există și câte păreri negative care, culmea, remarcă aceleași aspecte pe care le-am observat și eu.

View PostHansolo, on 05 februarie 2018 - 21:08, said:

Madchen Amick, am avut un crash pentru ea
Poate Crush. Mie îmi plăcea alta.

View PostHansolo, on 05 februarie 2018 - 21:08, said:

La filme SF relativ noi mai remarcabile as pune Interstellar, Ex Machina, I Origins (fabuloasa filmarea irisului), Blade Runner 2049 (desi extrem de polarizant, iti place sau il urasti). Arrival mi-ar fi placut dar ma indispune actrita principala.
Interstellar e unul dintre filmele pe care nu simt niciun imbold să-l revăd (spre deosebire de Contact, de exemplu), deși mi-am luat blu-ray-ul, Ex Machina l-am văzut la cinematograf și nu mi-a plăcut absolut deloc. Blader Runner mi-e că e la fel ca remake-ul după Total Recall, adică foarte subțirel (un eufemism), deși îmi place Kate Beckinsale.
La capitolul seriale Fringe e cumva digerabil, respectiv am reușit să-l văd până la capăt.

Edited by Jean-Luc_Picard, 05 February 2018 - 21:23.


#279
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
Apar rar filme bune in ultima vreme , poate si din cauza pirateriei ; ultimele filme cu Thor, Spider-Man si Transformers nu mi-au placut.
Am trecut la seriale. Am terminat 3 : Stranger Things , GoT si TWD. Primul e bunicel , GoT e bun dar singurul de 10 e The Walking Dead.
In ultimele doua actorii nu joaca perfect de la inceput dar (ca la un turneu de GS la tenis sau CM de fotbal) jocul creste episod dupa episod  , pana a deveni magistral.
In TWD suspansul atinge la un moment dat cote incredibile. Sunt multi carora nu le plac zombi , poate de aici si notele ceva mai mici.
Din pacate timpul  trece  peste actori , inspiratia regizorilor scade , ultimele serii sunt tot mai proaste. GoT incepe sa semene  cu Warcraft iar  TWD cu alt gen de filme.

#280
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Depinde ce înțelege fiecare prin filme "bune" ; Uite niște filme bune care mi-au plăcut mult, producții recente, dar sunt Într-o altă categorie decât Thor/Spiderman/Transformers:

Goodbye Christopher Robin
Wonder
Loveless
Breathe
Un pas in urma serafimilor
Tulip Fever
Brimstone

și lista ar putea continua...

#281
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Bad post, sorry!

Edited by AxelRo, 07 February 2018 - 11:12.


#282
M15TER105

M15TER105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.02.2016
M-am hotarat sa imi iau un subwoofer serios si anume SVS PC 2000 ! Mai are  cineva boxe sau subwoofere de la ei ? Cum sunt ......calitativ vorbind ? Din ce am citit eu pe forumurile de afara sunt foarte laudati .

#283
calaesan

calaesan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.12.2009
eu detin toat gama :) : Prime Satelilte + Prime Elevation + Prime Center + Prime Tower + SB-1000. Eu consider ca sunt foarte ok pentru gama lor de pret. Dar trebuie sa ai si un amp/receiver care sa le puna in valoare.

#284
M15TER105

M15TER105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.02.2016
Am un Denon AVR -X2200 .Sunt ultra multumit de el.

#285
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Am vândut de ceva vreme fostul meu subwoofer BK XXLS400 și am rămas fără subwoofer. Am căutat ceva mai puternic și am tot oscilat între SVS și alte variante. Pentru SVS m-am gândit la SB/PB 2000 mergând către PB-13 Ultra.
Am auzit între timp de Arendal și linia lor de subwoofere Sub1,Sub2,Sub3 și după ce am citit multe pagini de impresii și discuții pe avforums precum și review-uri de pe pagina lor care aveau doar de bine de spus am rămas cuplat pe Arendal.

Pentru că am găsit una bucată SUB-3cu 200 euro reducere în outlet-ul lor și am avut bani în paypal am decis să merg pe cel-mai-cel și am tras de trăgaci pentru un SUB-3. Din ce am citit, subwoofer-ul e undeva în liga SVS SB/PB13-Ultra doar că cică ar fi mai rapid în anumite game de frecvențe.

2 x 13.8” custom built woofer
Avalanche 1000DSP 1000W RMS amplifier
Cabinet size optimised for maximum output
Class leading dynamic headroom
Massive slot port
HDF enclosure - 60.1 kg

"Locul de veci" va fi un home-cinema room cam de 18 mp.
Voi scrie aici impresiile după ce ajunge.
Dacă sunt împătimiți home-cinema prin Timișoara care vor dori ulterior un demo vă stau la dispoziție cu cea mai mare plăcere...

#286
sande

sande

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 20.05.2007
Imi puteti recomanda un ecran de proiectie cu prindere in tavan pentru un proiector Benq w750,distanta de proiectare undeva la 2.5-3m.

#287
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001

View PostFC72, on 04 februarie 2018 - 10:37, said:

Pai generatiile actuale stabilesc trendul si dupa cum se poate observa producerea de discuri si playere se restrange iar in cativa ani va deveni de nisa.
Netflix, Amazon si alti provideri VOD sunt inca la inceput si primitivi, in cativa ani vom asista la dezvoltare exploziva pe domeniu asta, colosi precum Google sau YouTube vor oferi orice productie cinematografica produsa vreodata pe pamant, online la orice calitate, indisponibila altfel, inclusiv la moduri in care nu poate fi stocata acasa.

Iată că 2018 începe cu un bun exemplu în acest sens. Filmul Annihilation , un film SF care pare foarte promițător (7.9 pe IMDB, 86% pe rottentomatoes) a fost lansat doar în SUA în cinematografe la sfârșitul lui Februarie, în restul lumii fiind lansat prin Netflix fiind disponibil și în România în 12 martie ! E exemplu clar unui film făcut pentru marele ecran dar care ajunge direct pe Netflix. Pe Blu-ray cine știe când...
Alt exemplu tot de anul acesta ar fi The Cloverfield Paradoxcare a apărut și el din senin pe Netflix pe neașteptate.
Deci am putea spune că un abonament Netflix este din ce în ce mai justificabil mai ales că oferă rezoluții de până în 4K și abonamentul se poate împărții cu 2-3 vecini fără probleme.

#288
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Am terminat de vazut pe Netflix in 4k HDR Altered Carbon un serial bun: http://www.imdb.com/title/tt2261227/
Trebuie urmarit pana la capat nu se poate judeca dupa cateva episoade.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate