Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Cuptor/Plita incorporabile

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1364 replies to this topic

#91
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Mai nou, acum sunt plite cu inductie dar si radiante care din cate am inteles iti pot arata chiar consumul de energie...

#92
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postadamer65, on 12 iunie 2014 - 11:05, said:

Cine n-are sau nu a avut plita cu inductie nu poate sa faca diferenta intre ele.Si eu am avut plita cu gaz,dar acum nu as mai intoarce la ea, daca am alta alternativa.Avantajele inductiei?E mult mai eficienta,decat gazul,ca sa fiarba un litru de apa imi trebuie numai DOUA minute,la gaz 7-8 minute.Consumul ei de curent e foarte redusa.E mult mai sigur ,nu se stinge flacara ,poti sa o lasi nesupravegheata.Incalzeste numai oala,nu si aerul din jur,deci n-are pierdere.Vara nu mori de caldura,gatind la ea.
Lipsa de aburi suplimentari,cauzati de arderea gazelor,deci nu se depune stratul ala lipicios pe pereti si pe mobila.Se curata foarte usor,fiindca nu se arde grasimea pe ea.Calitatea gazului cu presiunea scazuta,mai ales iarna,stim cum e,in schimb curent ori ai,ori n-ai.Unii de aceea nu vor inductie ca trebuie la ea vase speciale,dar in fond orice vas de care se lipeste magnetul merge pe inductie.Din aceste motive optez pentru inductie,dar asta e numai parerea mea,poate altii care au, n-o vad asa.Posted Image


asa da cu argumente :)
nu doar "NU gaz"
desi un ochi cu gaz nu strica, daca se opreste curentul esti f..t, nici macar o cafea nu mai faci
gazul nu depinde de curent ca sa mearga si oricand e bine sa ai o sursa de energie alternativa.

#93
Cristian_A

Cristian_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 26.09.2011
Am ales plita cu inductie Gorenje, sper ca am facut o alegere inteleapta. Plita va veni sambata sau luni cel tarziu, o sa va spun atunci cum functioneaza si daca se merita investitia pe acest model. Pana atunci vizionare placuta la campionatul mondial de fotbal! Posted Image

#94
adamer65

adamer65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.03.2014

View Postaeon, on 12 iunie 2014 - 14:38, said:



asa da cu argumente Posted Image
nu doar "NU gaz"
desi un ochi cu gaz nu strica, daca se opreste curentul esti f..t, nici macar o cafea nu mai faci
gazul nu depinde de curent ca sa mearga si oricand e bine sa ai o sursa de energie alternativa.
Daca se opreste curentul,poate ca o sa fiu f...t,oricum in intuneric altceva n-o sa pot sa facPosted Image Posted Image .

#95
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
gatesti si faci cafea noaptea? stiu caz precis, sta la casa, totul electric (incalzire, apa calda, plita...)
avea plita electrica si un stres permanent cand se lua curentul
si se oprea destul de des, mai ales iarna si la furtuni :(
nici macar sa incalzeasca mancare nu avea cum

in cele din urma a luat o plita mai ciudata, are si ochi de gaz + o butelie :)
nu cred ca termina 2 butelii pe an, dar e mai fericit
la un apartament unde ai racord de gaz e chiar pacat sa nu il folosesti

#96
adamer65

adamer65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.03.2014

View Postadamer65, on 13 iunie 2014 - 00:08, said:

Daca se opreste curentul,poate ca o sa fiu f...t,oricum in intuneric altceva n-o sa pot sa facPosted Image Posted Image .
Lasand gluma la o parte,nu prea am batut capul,ce o sa se intample,daca se ia curentul,dar pentru orice eventualitate,am un aragaz camping,ca colac de salvare.Posted Image

#97
Cristian_A

Cristian_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 26.09.2011
A sosit plita Gorenje, merge perfect, nu se incalzeste restul plitei cand folosesc unul sau doua ochiuri, ramane rece, asa cum si trebuie de altfel. Am folosit ochiurile la putere maxima si plita se simtea calduta cam la 1cm distanta in jurul vasului, fapt datorat transferului de caldura de la oala catre plita si nu invers, d-lor din service-ul autorizat hotpoint. Are doua ventilatoare silentioase, pana in prezent sunt multumit de ea, merge asa cum trebuie.
Singurul inconvinient il reprezinta faptul ca functia de blocare impiedica doar functionarea/deschirea plitei, neavand si posibilitatea de a bloca unitatea de control tactila, in timp ce este utilizata plita.

Edited by Cristian_A, 23 June 2014 - 13:48.


#98
BlackBliss

BlackBliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2009
Buna seara,
M-am hotarat sa cer si eu sfaturi, pentru ca de cateva luni citesc pareri despre plite/cuptoare, si sunt din ce in ce mai in ceata.
Am plecat de la ideea ca le vreau pe toate (incorporabilele) de la aceeasi firma...in final, restransesem gama la:
BOSCH - cuptor:HBG73B530 cu piroliza sau
             - cuptor HBG 36B620

             - plita PP612B21E

sau ELECTROLUX.. - cuptor EOC5951AOX sau EOC5851AOX
                                 - plita... inca nu am ales

Daca aveti ceva referiri despre ele....astept cu nerabdare...

Toate bune si frumoase pana acum.... Problema a aparut cand cel care imi face mobila de bucatarie tot incearca sa imi vanda produse pyramis...sunt mai bune?
Si mi-a mai spus ceva ...ca piroliza se "duce" in cca un an.... ce inseamna asta?
Cine are cuptor cu piroliza? Va rog sa ma lamuriti si pe mine...

#99
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

View PostBlackBliss, on 24 iunie 2014 - 18:58, said:

Buna seara,
M-am hotarat sa cer si eu sfaturi, pentru ca de cateva luni citesc pareri despre plite/cuptoare, si sunt din ce in ce mai in ceata.
Am plecat de la ideea ca le vreau pe toate (incorporabilele) de la aceeasi firma...in final, restransesem gama la:
BOSCH - cuptor:HBG73B530 cu piroliza sau
             - cuptor HBG 36B620

             - plita PP612B21E

sau ELECTROLUX.. - cuptor EOC5951AOX sau EOC5851AOX
                                 - plita... inca nu am ales

Daca aveti ceva referiri despre ele....astept cu nerabdare...

Toate bune si frumoase pana acum.... Problema a aparut cand cel care imi face mobila de bucatarie tot incearca sa imi vanda produse pyramis...sunt mai bune?
Si mi-a mai spus ceva ...ca piroliza se "duce" in cca un an.... ce inseamna asta?
Cine are cuptor cu piroliza? Va rog sa ma lamuriti si pe mine...
In primul rand mobilistu incearca sa " te faca" la electrocasnice. Nu se compara cu cele 2 marci mentionate. vrea sa-ti vanda niste cheliciuni cel mai probabil. Daca vrei sa iei cea mai buna decizie mergi si uitat-te in magazin la codurile de interes. Da atentie la detalii de imbinare, garnituria pt piroliza, constructie interioara, calitate tavi si materiale utilizate la constructie. Piroliza e cea mai completa metoda de autocuratare. Daca ai nelamuriri legate de detaliile produselor sau vrei niste confirmari, cel mai bine suni direct la reprezentanta/importator - e cel mai sigur...
Ps: daca mobilistu incearca sa-ti vanda si baterii si chiuveta pyramis - intreaba-l ce parere are de blanco sau teka spre exemplu.... ,asa de amoru' artei...

Edited by plimbaretul, 24 June 2014 - 22:29.


#100
BlackBliss

BlackBliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2009
plimbaretul
Multumesc mult...

In primul rand mobilistu incearca sa " te faca" la electrocasnice.
Banuiam asta...

"daca mobilistu incearca sa-ti vanda si baterii si chiuveta pyramis".... aici m-ai pus pe ganduri... zici ca Blanco e mult mai ok?

#101
adamer65

adamer65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.03.2014
Vrei neaparat plita cu gaz ? De altfel marcile astea sant f ok.Posted Image

#102
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Nu mi-am cumparat blanco insa din discutiile purtate cu diversi mobilisti care vindeau multibrand, blanco sunt printre cei mai buni, fiind si o marca germana. Au produse de la bugete medii in sus din ce am vazut. Personal am ales teka la chiuveta cu baterie grohe. La electrocasnice am mers pe bosch: cuptor fara piroliza dar tot cu un sistem de autocuratare - deh imi placea si mie quartzu pt culoare, piroliza si tara de fabricatie, da' saream din schema cam mult), iar plita am tinut sa aiba gratare fonta si inox pt a tine la tavaleala.

#103
MugurelM

MugurelM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2013

View PostBlackBliss, on 24 iunie 2014 - 18:58, said:

Buna seara,
M-am hotarat sa cer si eu sfaturi, pentru ca de cateva luni citesc pareri despre plite/cuptoare, si sunt din ce in ce mai in ceata.
Am plecat de la ideea ca le vreau pe toate (incorporabilele) de la aceeasi firma...in final, restransesem gama la:
BOSCH - cuptor:HBG73B530 cu piroliza sau
- cuptor HBG 36B620

- plita PP612B21E

sau ELECTROLUX.. - cuptor EOC5951AOX sau EOC5851AOX
- plita... inca nu am ales

Daca aveti ceva referiri despre ele....astept cu nerabdare...

Toate bune si frumoase pana acum.... Problema a aparut cand cel care imi face mobila de bucatarie tot incearca sa imi vanda produse pyramis...sunt mai bune?
Si mi-a mai spus ceva ...ca piroliza se "duce" in cca un an.... ce inseamna asta?
Cine are cuptor cu piroliza? Va rog sa ma lamuriti si pe mine...

Eu am doar Electrolux. Recomand. :)
Uita-te pe site-ul lor ca sa vezi cateva key features pe care Bosch nu le are.
Suedezii fac treaba buna :)))

#104
BlackBliss

BlackBliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2009
Daca tot nu am limita de buget (decat o limita de bun simt :)) ....) m-am gandit la piroliza....quartzul imi place teribil....numai ca este cam prea modern pentru stilul bucatariei si al casei in general.
Electrolux-ul se incaderaza si in stil si la calitate.....
Masina de spalat vase de la ei(ESI 6610ROX sau ESL7510RO) imi place tare mult .
Pentru chiuveta m-am hotarat pentru Blanco, imi trebuie una de colt... multumesc inca o data <plimbaretul>, ma cam aburise mobilistul....
Imi ramane de hotarat hota....

#105
malboro

malboro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.10.2007
Buna ziua ,

Dupa zile petrecute prin magazine si  citit pe net m-am  hotarta la plita si cuptor marca gorenje . Am gasit cateva modele dar va rog sa-mi spuneti voi ce a-ti alege ?

Cuptor incorporabil GORENJE BO73W sau GORENJE BO75SY2W sau Cuptor incorporabil GORENJE BO 755 SYA ( nu am pus link pentru a nu fi consderata reclama)

la plita am sa aleg  una din cele doua ...nu prea vad care e diferanta dar ...GORENJE G6SYW sau GORENJE G65W

La hota  vreau una telescopica  , pana in 400-500 ron ( aici astept recomandarile voastre)

Voi ce parere aveti sau ce a-ti alege ?

Edited by malboro, 27 June 2014 - 10:33.


#106
malboro

malboro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.10.2007
Nici un sfat / parere ?

#107
danbooks23

danbooks23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.06.2012
Recomand cu incredere brandul Teka. Sunt nemti si chiar daca nu sunt foarte cunoscuti in Romania au electrocasnice foarte bune. Eu in bucatarie mi-am luat toate electrocasnicele de la ei.

#108
mmica

mmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.06.2013

View Postplimbaretul, on 24 iunie 2014 - 23:44, said:

La electrocasnice am mers pe bosch: cuptor fara piroliza dar tot cu un sistem de autocuratare - deh imi placea si mie quartzu pt culoare, piroliza si tara de fabricatie, da' saream din schema cam mult), iar plita am tinut sa aiba gratare fonta si inox pt a tine la tavaleala.

Vad ca sunteti destul de activ pe sit si ca aveti habar....ma intereseaza ce model ati ales pentru cuptor ( electric ), plita gaz ( gaz, neaparat cu gratare fonta/ aliaj- am inteles ca sunt mai bune decat fonta) si hota ... Am gasit aici - http://www.myblog.ro...r-incorporabil/ o parere... nu am inteles -functia AquaClean... si nici sistemul de autocuratare EcoClean...cat de eficienta este? in alta parte, autocuratarea cu ajutorul apei este socotita cea mai putin eficienta; cea catalitica am inteles ca-ti consuma din peretii laterali; cea mai eficienta fiind cea pirolitica.

Firma Bosh este cea mai serioasa in privinta cuptoarelor/ plitelor? iar Teka in privinta hotelor?

http://www.emag.ro/c...0/pd/EJQ0KBBBM/   quartz ul ce proprietati are? este mai aspectuos / mai rezistent / se intretine mai usor ?

Puteti face recomandari?Posted Image  Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate