Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Cuptor/Plita incorporabile

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1364 replies to this topic

#1243
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 11.01.2007
Inițial am luat și eu în calcul acest model mixt de la Electrolux,am urmărit comentariile pe mai multe site-uri, mai ales aspectele negative. Astea ar fi:
-poziționarea butoanelor aproape de ochiul pe gaz;
-dopurile de cauciuc de la gratarele ochiurilor pe gaz,care mai mult ca sigur că se ard în timp;
-unii utilizatori au zis că ar fi ochiurile înghesuite (apropiate),lucru ce l-am verificat fizic într-un magazin restul,și nu mi se pare că e așa.
Cea mai bună părere ar  fi de la cineva ce o utilizează de ceva timp,e pe piață de minim 2 ani,cred,și să fie utilizată și în același regim ca și al tău.Adică unul poate să facă mâncare pentru 4 copii,oale cu dulceață,grătare,etc.,iar altcineva poate fi utilizator mai light.
Eu,personal,am sărit la ceva puțin mai scump,fiind și prima plită cu inducție "in my life",am vrut obligatoriu mixtă. Am ales un model de la Teka.

#1244
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006

 crisstonne, on 14 iunie 2018 - 01:42, said:

Este discutabil, nu cunoastem multe aspecte din ecuatie, casa ta, obiceiurile tale alimentare, etc.
Poti sa ajungi in situatia cind le folosesti alternativ, din anumite motive, ori poate pe toate o data, sau niciodată, pe unele din cele doua perechi.

Ne pui sa gindim rational, nu practic, si se stie, la români asta poate sa creeze iureș Posted Image
O sa ai fel de fel de sfaturi, contraziceri, dar, doar tu ai habar ce faci in casa ta.

Apartament, bucatarie de 8 mp, cred ca s-a intamplat de maxim doua ori in 4 ani sa fie folosite 3 ochiuri concomitent si atunci cand a fost nevoie de ceva incalzit iar pe celelalte doua ochiuri se gatea. In rest se gateste normal. Eu ma gandeam ca alegand un model mixt combin avantajele inductiei dar raman si cu metoda conventionala in caz de ceva

Nu cred ca va fi prea curand cazul sa fac dulceturi si sa coc vinete :))

Da, am citit si eu review-urile, ce mi-a ramas in cap e faptul ca ai sanse sa explodeze / topeasca sticla (sper sa nu fie cazul, ai mei au o plita pe gaz Platinium de cel putin 5 ani si nu a patit nimic) si chestia cu butoanele aproape de arzator si ochiurile inghesuite.
Daca nu o iau pe aia alegerea urmatoare ar fi una pe gaz Electrolux EGT6342YOK.

Edited by arkhangel, 14 June 2018 - 18:12.


#1245
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,393
  • Înscris: 13.01.2011
In caz de ceva, in București, inseamna citeva ore fara curent, intr-un an, dar nu in fiecare an.
A picat la noi, saptamina trecuta, nu am murit de foame, nici frigiderul nu a avut probleme.

Prea rar, ca sa iei asa o struțocămilă, intr-o bucătărie asa mica.
Trebuie sa te hotărăști, ori doar gaz, ori doar inductie.
Dar daca vrei obligatoriu, cine poate să te oprească ?! :D

#1246
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Si eu ma pregatesc de mutare si de cumparat (toate) electrocasnicele.
Parerea mea in legatura cu 2 sau mai multe ochiuri (pe gaz). In general nu neaparat multitudinea de ochiuri ar fi avantajul cat dimensiunea diferita. Sa poti alege ochiul cat mai potrivit in functie de marimea vasului si a umplerii lui. Totusi voi lua o plita cu 3 ochiuri, cu gaz . E o solutie de compromis pentru ca as dori si o dimensiune mai mica, dar la cele cu doua mi se par cam apropiate arzatoarele unul de altul cam la toate modelele, si doi, cum am zis, sunt doar doua marimi de arzatoare. Iar ca dimensiuni, daca una de doua are 30cm latime, cea de 3 are 45cm, ceea ce pentru mine e f ok. Mai am o plita portabila cu inductie, deci cu un ochi, dar profi, suporta 10kg pe ea (nu 4-5kg ca cele mici), cu care am mai preparat cate ceva pe balcon, vara cand era foarte cald sau sa nu fac mult miros in casa. O sa o folosesc si pe aia alaturi de plita cu gaz sau afara pe terasa. La plita cu inductie, cel mai mult imi place timerul. Dupa ce ai putina experienta, pui in ea ce ai de pus, setezi timerul si chiar daca uiti de ea no problem. Nici nu as concepe sa iau o plita cu inductie fara timer, daca ar fi sa iau cu inductie. Revenind la plita cu 3 ochiuri, unul dintre ele e de wok. Nu ca as fi mare amatori de mancare la wok, dar ma gandesc ca arzatorul de wok folosit la gatit cu vase normale, daca nu cumva ar avea avantajul unei suprafete mai mari pe care distribuie flacara, cu efect mai mic de lipire a mancarii. Cine are plita cu wok l-as ruga sa imi spuna impresia lui, daca e valabil cu lipitul.

#1247
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
Salut,sunt in cautare de un cuptor electric si m-am oprit la doua modele si anume:Electrolux EOC5750AOX si Bosch HBG5370S0.As putea gasi ceva mai bun in 2000 RON ? Mentionez ca nu se va gati foarte mult la el,poate de 2-3 ori pe saptamana.Si daca aveti si niste recomandari pentru o plita pe gaz ? Eu m-am oprit la Bosch PCI6A5B90.Vreau ca plita sa fie neaparat pe gaz iar materialul sa fie inox,pentru o curatare mai usoara.
Va multumesc !

#1248
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,504
  • Înscris: 17.04.2006
Ce parere aveti de plita asta: https://www.emag.ro/...olux_buy_button?
Nu caut nimic extraordinar. 3 ochiuri sunt suficiente, nu am trifazic, nici destula atentie pentru 4 deodata!
Mi-ar fi placut un model care sa detecteze dimeansiunea vasului si sa incalzeasca acea portiune dar e un simplu moft.
Desigur nu bagati in seama "reducerea".

Merci!

#1249
gutuman

gutuman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.08.2006
Sa nu luati plita Whirpool GAS 6415 nb, au probleme cu blatul de sticla, se sparge din senin, cautati pe google whirlpool Romania si veti vedea poze cu plite sparte, cei de la Whirlpool nu recunosc problema si dau vina pe utilizare si montaj, a mea s-a spart dupa un an, am fost la cei care fac garantii si mi-au spus ca nu au dat niciodata un blat pe garantie, o teapa marca Whirpool.

#1250
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 12.05.2006
Presupun ca nu ai copt vinete si nici nu ai pus folie de aluminiu ca sa protejezi sticla... In general sticla temperată nu prea se comporta bine in asemenea situatii...

#1251
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,393
  • Înscris: 13.01.2011
Moam, cind aud de copt vinete si ardei gras :roflmao: balamuc românesc.
Ma intorc în copilărie, cind facea bunica, dar era la curte.

Vinete cumpăr, congelate, obligatoriu, nu stam sa coacem.
Ardeii grași, copți, imi plac foarte foarte mult.

Am gasit solutia ca sa ii coc, in cuptorul electric, in tavă.
Nu fum, nu stres, iese o dat abur, la sfirsit, cind se deschide usa.

#1252
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 12.05.2006
Tot din cauza asta, Acu ceva ani o Mătușa ce trecuse la mobila modernă, cu plita și cuptor separat începuse sa se plângă in stea și dreapta ca ce proaste-e plitele astea noi, ca i s-au topit butoanele in nici un an.... Am întrebat cum de a reușit ca de obicei arzatorul mare e in spate și implicit acolo se pune și oala pt bulion. Se apucase de copt vinete și pt eficientă a plus o placa care sa acopere TOATE 4 arzatoarele....

#1253
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 gutuman, on 27 iulie 2018 - 06:24, said:

Sa nu luati plita Whirpool GAS 6415 nb, au probleme cu blatul de sticla, se sparge din senin,.....
Spunea un cineva care se ocupa cu plite...
Astea cu sticla sint de jucarie , pt un cei , o cafea , nu sa pui oale cu sarmale si piftia la fiert .
Si da , se pot sparge daca sint incinse , si de la un curent de aer rece .

#1254
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,393
  • Înscris: 13.01.2011
Cu sticla si flacara de gaz, probabil.
La vitro cu inductie, ma indoiesc.

#1255
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,504
  • Înscris: 17.04.2006

 gutuman, on 27 iulie 2018 - 06:24, said:

Sa nu luati plita Whirpool GAS 6415 nb, au probleme cu blatul de sticla, se sparge din senin, cautati pe google whirlpool Romania si veti vedea poze cu plite sparte, cei de la Whirlpool nu recunosc problema si dau vina pe utilizare si montaj, a mea s-a spart dupa un an, am fost la cei care fac garantii si mi-au spus ca nu au dat niciodata un blat pe garantie, o teapa marca Whirpool.

E cumva GOS? Ca nu gasec cu GAS.
Sticla la plitele pe gaz mi se pare inutila.

In alta ordine de idei, ati cumparat  vreodata de pe https://www.melarox.ro/? Am gasit o plita ceva mai ieftina ca a emag-ului.

#1256
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Da, de pe melarox am cumparat eu in vreo trei randuri diverse. Prima data am avut si o problema cu un produs (problema care am rezolvat-o), insa acest lucru nu m-a retinut in a mai comanda de la ei. Probleme diverse pot aparea sau nu cu absolut orice comanda indiferent de site-ul de unde comanzi online. Atat timp cat stii ce stipuleaza legea, iti verifici produsele la livrare in fata curierilor si procedezi in conformitate, nu ai de ce sa iti fie teama pt nicio comanda, asa ca e absolut normal e sa alegi sa cumperi unde gasesti mai ieftin.

Cat despre plitele cu gaz si sticla, ce sa zic... eu de tipul asta am si fara probleme, desi gatitul e intens.

#1257
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,504
  • Înscris: 17.04.2006
Probabil ai o plita mai scumpa.
Am si eu pe cineva cu sticla sparta la plita pe gaz.

Merci de info :)

#1258
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,163
  • Înscris: 10.10.2003
Ce parere aveti despre

Plita:

https://www.emag.ro/...8xoCC1MQAvD_BwE


Cuptoare:

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

https://www.emag.ro/...rch-Action=view


https://www.emag.ro/...rch-Action=view


Am voucher cu 10% suplimentar la BEKO, Bosch si Whirlpool

#1259
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,496
  • Înscris: 18.06.2007
la cuptor îți recomand ușă rece și piroliză.

#1260
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 13.03.2007
Eu pe acesta l-am achizitionat : https://altex.ro/cup...YRoCRxkQAvD_BwE si il recomand. Gatire cu abur - carne, baghete, paine , patiserie, sonda de temperatura - pentru carne- , piroliza, usa rece, alimentare cu abur si in timpul gatitului, injectie cu abur... pe mine m-au convins si nu am gasit un cuptor mai ieftin cu toate aceste functii pe care mi le-am dorit. Bafta! Un search pe google si iei unde gasesti cel mai ieftin.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate