Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10427 replies to this topic

#3169
Playmobil

Playmobil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 16.02.2015
nu a incercat nimeni sa puna ingrasamintele inainte de aratura de primavara? vreau sa trec doar cu plugul cu packer dupa care freza+semanatoare o trecere .

#3170
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015

View Postvictor220779, on 26 februarie 2015 - 20:49, said:

E destul de fertil pamintul pe la voi daca scoti 9 tone la ha fara la ingrasamint.
Eu nu am folosit deloc ingrasaminte anul trecut si am scos 9 tone doar pe o parcela de doua ha
In rest media de 6- 6.5 tone/ha si asta in conditiile unui an cu destule ploi.
mai mult de 5 tone fara fertilizare nu scoti aici la noi maxim 6

#3171
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

View PostPlaymobil, on 26 februarie 2015 - 20:56, said:

.... dupa care freza+semanatoare o trecere .
Freza in primavara?

#3172
Playmobil

Playmobil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 16.02.2015
La fel am facut si in campania trecuta doar ca era aratura de toamna, , ingrasamintele le-am dat la semanat doar ca nu pe toate si am ramas fara ratia de azot pusa , am trecut pe langa prasila si nu am mai dat azotu., frezatul doar 10 cm nu mai adanc.

#3173
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Inseamna ca nu ai prieput nimic. Risti sa faci crusta, distrugi solul, elimini apa, consum de motorina, viteza de inaintare redusa, uzura tractor, etc...... combinator sau in cel mai rau caz disc!

Edited by FeDani, 26 February 2015 - 21:18.


#3174
Playmobil

Playmobil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 16.02.2015
mulrumesc de inf.

vin din alt domeniu, anul trecut primul contact cu agricultura, 10 ha parloaga 150 kg 20.20.0 / ha frezat+semanat ( 8 km/h ) fao 280 semanat in 7 mai productie 7 t / h boabe.

anul acesta tot parloaga doar ca numai acum am reusit cu arenda , ma gandeam la un erbicid total dupa care sa dau cu complex aratura cu packer ,poate nu il taie bine packerul si sa intru cu freza+semn.

Combinatorul inca imi este in Olanda, si nu voi reusi sa il aduc pana dupa semanatura.

Discul nu intra in discutie , nu am si nici nu intentionez sa imi iau.

uita-i , sub 50000 boabe la h,

Attached File  combinator.JPG   195.22K   80 downloads

#3175
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Chiar daca suntem off, ce tractor folosesti. Ti-as recomanda la acel combinator sa pui niste tavalugi la spate. In rest toate cele bune!

#3176
Playmobil

Playmobil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 16.02.2015
MF 3630 , dar am si 2 pana in 65 cp tot timpul, freza 3m semanatori 3 m, aduc de afara imi fac traba le vand iau altele ( bisnita pe langa )

#3177
razvan8411

razvan8411

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2014
De frezat nu as incerca primavara, poate ar merge daca vin ceva ploi bune imediat...?

#3178
Playmobil

Playmobil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 16.02.2015
anul trecut intradevar dupa ce am terminat semanatul au inceput ploile.

Dar cu pusul ingrasamintelor inainte de aratura nu a incercat nimeni ?

#3179
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005
Un up-date la preturile pentru boabe in tara mai pune cineva? In Suceava se vand la 500 - 550 tona.

#3180
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007
600 lei tona porumb boabe Mehedinti drobeta Turnu Severin

#3181
catalinsv89

catalinsv89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 10.01.2015
munca noastra nu e platita 50 de bani kg bataie de joc macar 70 de bani

#3182
special_murinio

special_murinio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 07.04.2011
Anul asta nu au crescut preturile ca nu s.a putut recolta la timp .Si acum sunt sute de ha nerecoltate in sud. Il recolteaza cand pot si vand in catitati mici nu la contract.

#3183
s3ekon

s3ekon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 24.03.2009

View Postcatalinsv89, on 27 februarie 2015 - 19:59, said:

munca noastra nu e platita 50 de bani kg bataie de joc macar 70 de bani
avand in vedere ca productiile per hectar au crescut, asta in exploatatiile care aplica o tehnologie cat de cat adecvata si echilibrata, preturile sunt ok, nu mai faceti agricultura dupa ureche, a trecut de mult aceea perioada, rolul inginerului agronom a crescut foarte mult, acces la resurse este, daca nu cu plata cash, nu e nici o tragedie sa faceti contracte cu plata la recoltare, sunt destui fermieri care lucreaza asa, dar intotdeauna trebuie sa stiti ce sa folositi, de aia subliniez iara, un rol important il are inginerul agronom, si in mediul online gasiti persoane care sa va sfatuiasca, dar una e sa mergeti cu agronomul sa dati o diagonala intr-o parcela si alta e sa tocim 3 pagini pe acest forum si sa ramai mai prost decat la inceput

#3184
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Cu tot respectu vreau sa-ti spun ca se face si o sa se faca agricultura dupa ureche vrei sa crezi  ca de dupa urechea asta au iesit ce vedem noi astazi si o numim tehnologie ,,,,
Pe afara asa cum ne place sai zicem noi sint  persoane platite care fac dupa ureche sa vada ce iese si se joaca pina iese

#3185
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View Postirimiaciprian1, on 27 februarie 2015 - 21:28, said:

Cu tot respectu vreau sa-ti spun ca se face si o sa se faca agricultura dupa ureche vrei sa crezi  ca de dupa urechea asta au iesit ce vedem noi astazi si o numim tehnologie ,,,,
Pe afara asa cum ne place sai zicem noi sint  persoane platite care fac dupa ureche sa vada ce iese si se joaca pina iese
dupa ureche i-ti dai seama cati bani si TIMP iti trebuie si tot in urma ramai . ce a zis  s3 ekon ii f adevarat ca si faptul ca inginerul trebuie sa fie  inginer .facultatea are nenumarate roluri .

#3186
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Da are scot o caruta de rebuturi fara practica ... Nu zic ca no fi studenti buni dar is putini .
Invatamant fara practica nu se poate cine vrea sa ma contrazica so faca intre 4 ochi si daca nam dreptate platesc io deplasarea si deranjul .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate