Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

instructiunea for

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
adaLL

adaLL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.06.2011
Care din urmatoarele tipuri pot fi folosite pentru variabila contor dintr-o instructiune for:
1) int
2) float
3) char
4) double
As vrea sa stiu parerile voastre si din ce motiv credeti ca  ar putea fi folosite.
Multumesc!

Edited by adaLL, 29 January 2014 - 21:00.


#2
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
Tu știi ce e acela un contor?

#3
adaLL

adaLL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.06.2011
Da. Si ce-i cu asta?

#4
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Mai des gasesti i,j,k,s,t,n,p
.............
for (i=0, i=>j,i++);
.............

#5
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
ai vrea sa stii parerea noastra ? asta cu alte cuvinte inseamna sa iti facem temele noi

#6
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
e suficient Int ca nu ai nevoie sa contorizezi cu zecimale.
for (i=0, i=>j,i++);
asta inseamna ca declari un i egal cu zero si indeplinesti for pana la conditia mai mare sau egal cu j, incrementand cu o unitate i la fiecare bucla

Edited by eugeniusro, 29 January 2014 - 21:18.


#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,355
  • Înscris: 24.05.2010
Uzual INT, in esenta merg toate.... dar int se foloseste pentru tine

#8
adaLL

adaLL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.06.2011
Ideea este urmatoarea: in for ,care ar fii logica din spatele programului pentru un contor de tip float sau double?
As vrea sa-mi spuna cineva daca stie. Eu personal nu-mi dau seama iar unde am cautat nu am gasit nimic despre asta, doar ca merge cu int si char.
Cu celealte de ce ar merge sau de ce nu, asta voiam sa stiu.
Domnule yonut_a, daca  ai impresia ca vreau sa-mi rezolvi tema, poti sa crezi ce vrei.

Nu stiu de ce, dar toate raspunsurile sunt pe lanaga intrebare. Fara suparare.


View PostMooF2010, on 29 ianuarie 2014 - 21:37, said:

Uzual INT, in esenta merg toate.... dar int se foloseste pentru tine
Tocmai, in sesenta de ce ar merge toate?(Pentru mine, nu se foloseste nimic, adica nu am zis ca mi-ar trebui vreunul care sa-l folosesc.)

Edited by adaLL, 29 January 2014 - 21:51.


#9
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
Un contor numără pași. Depinde de tine cât de grea vrei să faci munca asta, în esență se folosește int pentru a număra din n în n (n - natural). Acest tip de date „merge” până la o valoare de 32 de mii și ceva.
Logica pentru un contor de tip float? Numeri cu pași mai mici. Dar nu vei găsi, cel puțin în liceu, cazuri unde să folosești așa ceva.

#10
adaLL

adaLL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.06.2011

View PostDanyPMN, on 29 ianuarie 2014 - 21:58, said:

Un contor numără pași. Depinde de tine cât de grea vrei să faci munca asta, în esență se folosește int pentru a număra din n în n (n - natural). Acest tip de date „merge” până la o valoare de 32 de mii și ceva.
Logica pentru un contor de tip float? Numeri cu pași mai mici. Dar nu vei găsi, cel puțin în liceu, cazuri unde să folosești așa ceva.

Numarul de pas esti cam acelasi, pentru ca am incercat practic asta si tot ce se intampla era sa-mi creasca cu exact 1(numar natural)  fiecare element( pentru un for crescator).
de exemplu, pt un  for(i=-3.5501;i<12;i++) cu i de tip float sunt 16 solutii iar pentru for(i=-3.5501; i<12;i++)  cu i de tip int sunt 15.

#11
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
Scrie for ( float i = 3.5501; i < 12; i += 0.1).
Doar nu credeai că dacă declari i de tip float și incrementezi cu ++, va crește altfel i decât cu o valoare, nu?

#12
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
pai daca incrementezi tot cu un intreg normal ca obtii aceiasi numar de pasi. Incrementeaza tot cu un double.

for(i=-3.5501; i<12;i+=0.01)

ia vezi acum cati pasi sunt ?

#13
adaLL

adaLL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.06.2011

View Postyonut_a, on 29 ianuarie 2014 - 22:25, said:

pai daca incrementezi tot cu un intreg normal ca obtii aceiasi numar de pasi. Incrementeaza tot cu un double.

for(i=-3.5501; i<12;i+=0.01)

ia vezi acum cati pasi sunt ?
in cazul asta sunt mai multe dar afisarile lui i nu sunt corecte.Deci ideal ar merge, practic nu.

Edited by adaLL, 29 January 2014 - 22:40.


#14
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
cum adica nu sunt corecte ? comparativ cu ce nu sunt corecte ? sau in ce context nu sunt corecte ?

#15
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
M-am saturat sa va tot mut topicurile de aici pe ariile corespunzatoare de programare, adica aici: http://forum.softped...72-programming/

Se inchide, fiti mai atenti unde postati, aici postati doar daca ati inceput un program si doriti sa fiti ajutati de altii care fac "programe noaptea acasa" exclus sa postati teme sau alte chestii care tin stric de programare, pentru asta aveti aria de programare dedicata pentru asa ceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate