Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH
 Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de le convine unora sa cumper...

Vanzatorul mașinii a plecat ...
 

De cita putere are nevoie un amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#37
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostMotanu13, on 29 ianuarie 2014 - 23:52, said:

Depinde de scula. Un amplif bun nu-si pierde claritatea indiferent de putere, din contra la putere mai mare are dinamica mai buna. Pana la urma specifica exact ce fel de muzica o sa asculti la el si ce vrei sa auzi la volum mic, basi, bas, claritate, multe inalte ?

Pentru auditii calitative la volume mici orienteaza-te spre niste boxe de raft bune de tot.

Nu-i adevarat. Semnalul de intrare este asa cum este. Tu doar il amplifici.

View Postvata_pa_batz, on 28 ianuarie 2014 - 22:10, said:

As mai avea de postat inca vreo doua masuratori similare, dar din pacate am apucat de le-am facut in format "tif". O sa vad daca nu pot sa le convertesc zilele astea.
In citeva cuvinte este vorba de-o masuratoare la nivelul de volum pe potentiometrul amplificatorului de -30dB (cu +5dB pe canal). Aici puterea in acelasi punct a fost 1,2W. Testo a indicat 87dB
Cealalta masuratoare a fost facuta la nivelul de volum pe potentiometrul amplificatorului de -22dB (cu +5dB pe canal). Aici puterea in acelasi punct a fost 4,8W. Testo a indicat 94dB. Specific ca la nivelul asta senzatia de tremurici este accentuata.

Si cele doua masuratori convertite. Mai pun inca o data si prima masuratoare. Se observa ca formele de unda sint identice, dar amplitudinile difera. Asta nu schimba cu nimic dinamica. Se aude doar mai tare sau mai incet toata combinatia. Atit

#38
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postvata_pa_batz, on 29 ianuarie 2014 - 20:15, said:

Ai grija, atunci cind asculti doua amplificatoare diferite pe aceleasi boxe. Va trebui sa te joci cu butoanele de bass si inalte, pina cind iti ies la fel. Altminteri poti trage concluzii gresite!!

Nu e mai normal să tai complet corecțiile de ton ?


View Postvata_pa_batz, on 30 ianuarie 2014 - 00:03, said:

Mai pun inca o data si prima masuratoare. Se observa ca formele de unda sint identice, dar amplitudinile difera. Asta nu schimba cu nimic dinamica. Se aude doar mai tare sau mai incet toata combinatia. Atit

@vata_pa_batz - În opinia mea este o confuzie perpetuată de multă vreme în ceea ce privește noțiunea de dinamică în audio.  Posted Image

#39
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 01.07.2006
Boxele nu cred ca le schimb, abia le-am cumparat acum 1 an (BX2), nu ca n-as vrea, dar nu-mi permit.
Primul pas va fi cumpararea de standuri pentru fronturi, eventual si pentru boxa centrala, sa vad daca si in ce masura sunetul se imbunatateste. In functie de asta, voi mai cumpara sau nu un subwoofer - ca sa lucreze receiverul mai bine, scapat fiind de povara frecventelor joase (si nici nu se va mai incalzi asa de tare, sper).
Daca in final voi fi multumit de sunet, se prea poate sa renunt la ideea amplificatorului stereo.
Daca nu, voi lua si amplificator (probabil Marantz PM6005 sau NAD C326 sau Arcam A19 - asta din urma cam scump, dar vad ca l-au redus la 2600 lei) si il voi folosi in paralel cu receiverul, cuplat la boxele BX2, doar cand ascult muzica stereo. Ca sa nu tot scot cablurile din receiver si cuplez la amplificator si invers, am auzit ca sunt selectoare speciale - schimbarea rezumandu-se la apasarea unui buton din selector - asa e?

@Motanu13: am mai scris de cateva ori: 80% muzica simfonica (ma intereseaza detaliile, fiecare instrument sa se auda clar/separat/distinct si la volum mic/mediu, nu numai la volum mare; evident ca ma intereseaza si basul sa fie pregnant/plin, pentru ca in orchestra sunt si tobe si contrabasi), 20% rock.
Cred ca cel putin 2-3 ani voi ramane cu boxele MA BX2, desi sigur ca mi-ar place sa le inlocuiesc de ex. cu RX2, insa nu mi-ar mai ramane bani de standuri/subwoofer/amplificator stereo.
Drept sa spun, chiar si in stereo dar mai ales in 5.0, BX2 sunt absolut multumitoare si la partea de bass. Intr-o vreme ma deranjau uneori frecventele inalte (pe vocile feminine, in unele programe TV) pentru ca se apropiau de sibilanta, dar la cateva luni de la cumparare problemele au disparut.
Oricum, teoretic (si in functie de cum va fi sunetul dupa ce pun boxele frontale pe standuri)sunt dispus sa investesc pana in 2500 lei pe un amplificator stereo. Singurul lucru care imi ramasese neclar (si de asta am postat pe topicul asta) era daca merita sau nu sa caut unul de putere cat mai mare - avand in vedere ca voi asculta numai la volum incet/mediu si intr-o camera de 15 mp.
Sincer sa fiu, raspunsurile primite nu m-au lamurit decat partial - unii zic ca e bine sa fie de putere cat mai mare (chiar daca n-o voi folosi niciodata pentru ca ascult la volume reduse), altii - se pare majoritatea - zic ca puterea din specificatiile amplificatorului nu conteaza, ci doar sa fie bine construit/cu componente de calitate (ceea ce, zic eu, inevitabil se reflecta in pret).
Repet, sunt constient de influenta/importanta calitatii celorlalte componente din lantul audio (boxe, sursa, pozitionare etc) si sigur ca voi avea grija si de astea, dar eu ma refeream aici (si cautam raspuns) doar in ceea ce priveste puterea amplificatorului.
Multumesc celor care mi-au dat sfaturi.

Edited by alecsus27, 30 January 2014 - 10:21.


#40
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Eu cred că o iei pe o pantă greșită dacă vrei să investești 2500 lei într-un amplificator stereo ca să rezolvi problema cu muzica simfonică. Dacă aș fi astăzi în situația ta aș vinde tot sistemul Monitor Audio 5.0 și aș pune și cei 2500 lei și aș cumpăra o pereche de boxe de podea la mîna a doua. Știu că sună extremist și incomod dar asta aș face eu.

#41
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 01.07.2006
Boxe la mana a doua nu ma intereseaza.
Vad ca Motanu13 ma sfatuieste sa cumpar boxe de raft, iar tu spui ca in locul meu ai cumpara boxe de podea. Am sa dau cu banul :)
Oricum am dat-o in off topic.

#42
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
e offtopic, dar pare constructiv Posted Image

Eu nici măcar nu am pretenția că te sfătuiesc. Are și el dreptatea lui, o pereche de bookshelfuri competente ar fi o treabă Posted Image E riscant la mîna a doua dar cu 2500 lei + 2000 lei = 1000 euro = boxe la mîna a doua care costă circa 2000 euro noi - sau un proiect DIY beton la bugetul ăsta

#43
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 01.07.2006
Multumesc de idee, dar nu.
In plus nu stiu daca boxele de podea vor fi potrivite intr-o camera de numai 15mp. Apoi daca tot am luat receiver, prefer sa pastrez sistemul de boxe 5.0.
Am sa cumpar cum am zis, mai intai standuri pentru fronturi, apoi daca e cazul subwoofer si abia la urma, daca tot nu-s multumit (pe stereo) cumpar si un amplificator.
Oricum daca voi simti nevoia de spatializare mai buna, pot conecta la amplificator si cele 2 boxe surround (are 4 borne pentru boxe, nu?). Trebuie sa fiu atent doar sa aiba si iesire pentru subwoofer.

#44
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
IMHO - o scenă stereo coerentă nu o rezolvi cu spațializare și cu montatul a două perechi de boxe simultan. Pentru o scenă stereo cum trebuie (lată și adîncă, bine definită și detaliată) este suficientă o singură pereche de incinte, cît mai bune posibil. Mai degrabă fă eforituri cu poziționatul boxelor și acustica din cameră decît să dai bani pe tot felul de chestii în acest moment ( asta în cazul în care asculți 80% muzică clasică stereo, sau cel puțin așa am înțeles eu).

#45
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postalecsus27, on 30 ianuarie 2014 - 10:17, said:

Sincer sa fiu, raspunsurile primite nu m-au lamurit decat partial - unii zic ca e bine sa fie de putere cat mai mare (chiar daca n-o voi folosi niciodata pentru ca ascult la volume reduse), altii - se pare majoritatea - zic ca puterea din specificatiile amplificatorului nu conteaza, ci doar sa fie bine construit/cu componente de calitate (ceea ce, zic eu, inevitabil se reflecta in pret).
Repet, sunt constient de influenta/importanta calitatii celorlalte componente din lantul audio (boxe, sursa, pozitionare etc) si sigur ca voi avea grija si de astea, dar eu ma refeream aici (si cautam raspuns) doar in ceea ce priveste puterea amplificatorului.
Multumesc celor care mi-au dat sfaturi.

Chiar imi pare rau, ca nu te-ai lamurit. Primul post al acestui topic raspunde exact la intrebarea asta. Tocmai pentru intrebarea asta i-am dat drumul cu masuratori concrete.
Un volum ridicat, datorita caruia vecinii se vor uita urit la tine, se obtine cu 1W (un Watt). Un amplificator specificat la peste 100W este mult peste ce ti-ar ajunge tie.
Inca o data, puterea nu este relevanta, iar cei, care-ti spun treaba asta, au dreptate. Fiabilitatea este o chestiune importanta, dar la capitolul asta ai nevoie de insideri, care stiu exact la ce componente se zgirceste producatorul

#46
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 01.07.2006
OK, deci amplificatorul poate sa fie numai de 30-40-50W, dar sa coste totusi, sa zicem, cel putin 2000-2500 lei, pentru ca eu sa deduc ca macar o parte din piese sunt de calitate si atunci sunt toate sansele sa amplifice boxele in asa fel ca sa obtin un sunet bun atat la volum mare, cat si la volum mic al auditiei.
Banuiesc ca acelasi motiv (calitatea/pretul pieselor componente) arata de ce un receiver care 'scoate' 50 w/canal in 8 ohmi, e mai slab (in muzica stereo) decat un amplificator stereo care scoate tot 50W/canal in 8 ohmi - daca amandoua costa aproximativ la fel: la unul costul s-a dus pe amplificarea a 5-7 canale(plus alte chestii precum imbunatatirea imaginii TV, internet radio etc), la celalalt doar pe amplificarea a 2 canale. Deci piesele care asigura amplificarea sunt mai scumpe in amplificator - de calitate mai buna. Oricum asta s-a mai spus deja pe aria audio.
Perfect. Dar ce ne facem cu sunetul surround cu care m-am obisnuit si la care n-as renunta pentru ca in filme si muzica multicanal e minunat. Simplu, pastrez si receiverul si amplificatorul.
Intrebare: poate sa creasca pretul unui amplificator numai din cauza ca i-a crescut puterea/nr. de wati, dar celelalte piese sa ramana cam la fel de slabe calitativ ca ale altui amplificator, mai ieftin si de putere mica?

#47
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Mai iti bati capul cu treburi, care ti-ar fi greu sa le-ntelegi. Cumpara efectiv amplificatorul, care-ti place tie optic si gata. Vad ca tii mortis sa dai pe el 2500 de lei. Ce sa zic, succes

#48
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,498
  • Înscris: 13.11.2011

View Postvata_pa_batz, on 30 ianuarie 2014 - 20:40, said:



Chiar imi pare rau, ca nu te-ai lamurit. Primul post al acestui topic raspunde exact la intrebarea asta. Tocmai pentru intrebarea asta i-am dat drumul cu masuratori concrete.
Un volum ridicat, datorita caruia vecinii se vor uita urit la tine, se obtine cu 1W (un Watt). Un amplificator specificat la peste 100W este mult peste ce ti-ar ajunge tie.
Inca o data, puterea nu este relevanta, iar cei, care-ti spun treaba asta, au dreptate. Fiabilitatea este o chestiune importanta, dar la capitolul asta ai nevoie de insideri, care stiu exact la ce componente se zgirceste producatorul
Esti dispus sa imi faci o demonstratie in care dai discoteca cu un 1 watt?
PS:amenda la politie ti-o platesc eu.

Edited by missionnad, 30 January 2014 - 22:44.


#49
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmissionnad, on 30 ianuarie 2014 - 22:42, said:

Esti dispus sa imi faci o demonstratie in care dai discoteca cu un 1 watt?
PS:amenda la politie ti-o platesc eu.

Inainte sa clarificam treaba asta, ar trebui sa citesti primul post cu foarte multa atentie, dupa care ar trebui sa te lamuresti, ce inseamna acesti "dB", de care face lumea atita caz.
Nu in ultimul rind, ar fi bine sa nu citezi o chestie, dupa care sa pui tendetios o intrebare, ca si cum io as fi facut acea afirmatie.
Retine totusi, ca intr-o discoteca la distanta de 1m fata de incinta vei avea valori in jur de 100dB. Io am obtinut treaba asta cu virfuri de putere de 40W. Repet, citeste primul post

Edited by vata_pa_batz, 30 January 2014 - 22:56.


#50
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,498
  • Înscris: 13.11.2011
Corect,nu contest asta.....dar tu aplici un semnal de 1 watt asupra boxei,o tiuiala,atat....iar acea "tiuiala" nu poate fi numita muzica.

Atunci de ce boxele de discoteca sunt amplificate cu amplificatoare de sonorizari?de ce nu le amplifica de exemplu cu un NAD C315....ca tot 40w scoate....

#51
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmissionnad, on 30 ianuarie 2014 - 23:06, said:

Corect,nu contest asta.....dar tu aplici un semnal de 1 watt asupra boxei,o tiuiala,atat....iar acea "tiuiala" nu poate fi numita muzica.

Atunci de ce boxele de discoteca sunt amplificate cu amplificatoare de sonorizari?de ce nu le amplifica de exemplu cu un NAD C315....ca tot 40w scoate....

Inca n-ai citit primul post cu atentie

#52
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,498
  • Înscris: 13.11.2011
Am citit,atunci explica-mi te rog cum e treaba cu clippingul....si de ce afirmi ca userul de mai sus nu are ce face cu un amplificator de 100w.

Edited by missionnad, 30 January 2014 - 23:15.


#53
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
S-a pus problema puțin greșit și era foarte bine dacă de fapt în testul inițial se mergea pe varianta completă și anume două amplificatoare de aceeași putere, dar poziționări diferite pe piață, testate pentru a vedea de câtă putere este nevoie, dar, foarte important, și cât timp poate fi livrată într-o audiție la un volum moderat și apoi tare. Esența de fapt aici este. Nu prea contează foarte mult dacă scrie 100W sau 40W, cât timp amplificatorul "cedează" după 20 de minute. Și așa topicul își atingea mai bine ținta.

În altă ordine de idei, 1W poate să urle destul de tare. Să cânte la un anumit nivel ... mai greu. De aici și o altă confuzie.

#54
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmissionnad, on 30 ianuarie 2014 - 23:14, said:

Am citit,atunci explica-mi te rog cum e treaba cu clippingul....si de ce afirmi ca userul de mai sus nu are ce face cu un amplificator de 100w.

De ce crezi, ca zic sa citesti cu atentie:

View Postvata_pa_batz, on 28 ianuarie 2014 - 22:10, said:

Pentru masuratori am folosit aproximativ 4 secunde dintr-o piesa de Peter Maffay (DVD), dupa ce am cautat un pasaj cu atac masiv, presupunind tobe si combinatie de chitari. A se intelege aici faptul, ca o coborire pe tobe atinge punctul culminant atunci cind se ajunge pe cazan, toba mare si cineli (impreuna). Fix un astfel de punct am ales, ca fiind reprezentativ.
Sistemul este amplasat intr-o camera de 50mp, pe care o folosesc in scopuri de auditie si cinema

Cele 4 secunde au insemnat evident repetitie in loop, ca de aia a iesit un zgomot, care nu mai seamana cu o piesa fluenta cap-coada, dar care reprezinta zgomot masiv. Din acea combinatie, folosita la diverse puteri, asa cum arata si celelalte doua masuratori, am extras punctul culminant de zgomot, iar ala este peak-ul de 40W corespondent ridicarii de presiune acustica la 103dB. Daca te uiti la masuratoare, vezi ca tensiunea nu depaseste 15V si are forma de unda sinus fara limitari (clipping)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate