Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Windows 7/8

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
motanule care esti, tu ai vazut ma cum merge un Mac os in realitate? w7, w8 is minciuna pe langa asta. Linuxu iese din discutie. E ptr babalaci care se dau pe net si office. Eu unul nu pricep ce ai domolit tu. Cred ca praful de pe tastatura. Peste 20 de ani 99% vei da cu destu prin aer sa lucrezi pe un OS, da posibil ca tu sa-ti sigilezi rasnita cu w8 tau si sa-i dai limbi si atunci cat de fain arata, cu rozu lui de gay dozat pe la colturi. Si ca finalizare la discutia asta, intiatorul ceruse cum sa instaleze un w7 ( are el motivele lui ca si restul care au ramas pe w7). Mai acum un an w8 s-a vandut cu 100-130 lei, ca si varianta de upgrade direct de la w7 la w8, da-ti seama ca nu de drag au facut aia promotia aia astia de la ms ci de nevoie, ca era o porcarie. Acum ce s-au pus cat de cat la punct cu driverele si marele lor noroc e ca producatorii de laptop s-au aliniat cu ms sa ofere drivere sau suport direct ptr w8, astfel ca forteaza consumatorul final sa cumpere de multe ori laptopuri ptr 100 lei diferenta sa ia unul de-a gata cu w8 instalat. Cei care fac asta sunt in general oameni care nu prea au mai avut de-a face cu w8 si le suna bine in ureche ultimul Os aparut, w8. Care se apuca acum sa butoneze pe ele, nu e tragedie, merge inainte, invata repede. restul destupati la minte fug de ele si iti iau din alea cu freedos decat sa dea 100-200 lei pe w8 si ia un laptop mai dotat. La urma instaleaza ce vor muschiu lor, incepand de la xp si terminand si cu CentOS sau leopard x.

#20
David2828

David2828

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.01.2014

View PostDavid2828, on 27 ianuarie 2014 - 23:36, said:

Am un Asus x55a-sx174h  am Windows 8 si vreau să-mi instalez Windows 7 de pe un stick cum fac?

Buna știți voi de ce nu ma lăsa sA instale😳z windowsu 7 pe 8 la partitie imi scrie ,,Windows cannot be instaled ro this Disk .the selected Disk GPT partition style sp ce te sa fac ?

#21
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Trebuie sa stergi partitia dupa care o creezi din nou.

PS. Totusi iti recomand sa ramai pe W8. Am cumparat si eu un laptop, si chiar am zis ca nu-mi place acest windows, dar sa stii ca m-am obisnuit, se cunoaste ca este mai optimizat decat W7, bun, asta pe sisteme mai decente.

Edited by 10nut, 06 February 2014 - 00:09.


#22
petre1st

petre1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.05.2012
dupa ce am testat windows 8 si am trecut inapoi la 7 plin de nervi ca mi-am pierdut timpul aiurea  mi-am zis sa incerc si noul win 8.1 mai ales ca dintre cei care il folosesc tot o dau cu rapiditatea ..... am un ssd si un quad si sincer in afara de iuteala unui system proaspat instalat dupa am inceput sa instalez cam ce aveam si pe 7 , ce sa spun : nu m-a impresionat in sensul ca n-am cazut pe spate de viteza care ar trebui sa justifice renuntarea la 7 din acest motiv ,in schimb am ramas impresionat de culorile si simbolurile stridente care m-au facut sa cred ca am ajuns in lumea desenului animat a lui Disney ..... am fost asa de impresionat ca prima grija a fost sa incep sa-l customizez sa arata a 7 si m-am oprit ,e penibil totusi sa instalezi un system nou si dupa aia sa modifici pe-acolo sa arate ca cel vechi , asa ca dupa nici o zi am decis sa ma intorc la 7 fiind convins ca n-am pierdut nimic ,ba din contra .... celor care va place windows 8 sa-l folositi cu placere  iar celor care nu stiu daca ar trebui sau nu sa-l instaleze le spun ca merita incercat altfel nu va puteti face o parere indifferent de ce spun eu sau altii .

#23
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
La SSD nu prea ai cum sa vezi diferente intre Windows 7 si 8, ci numai in cazul in care ai instalat sistemul de operare pe hard disc.
Dar atunci cand te zgarie pe retina interfata Metro, duci dorul butonului start si functiei de shutdown disponibila prin 2 clickuri extrem de rapide, intalnesti tot felul de probleme chiar nu merita osteneala pentru a castiga 4-5 secunde de la boot atunci cand sistemul de operare e proaspat instalat.

Edited by Hider141, 07 February 2014 - 08:48.


#24
petre1st

petre1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.05.2012
apropo, am instalat azi unui amic un windows 8.1 si am dat de 2 probleme destul de serioase ,am setat conexiunea la net (rds ,pppoe) si a fost ok pana la restart ,dupa restart numai recunoaste nimic ,ca sa am net trebuie de fiecare data sa setez conexiunea ,iar cand am vrut sa intru in safe mode mi-a intrat un ecran negru si n-am mai putut sa ies sub nici o forma si cred ca e o problema mare cand da chix in safe mod ptr ca nu mai poti iesi de-acolo decat cu refresh pc sau cel putin eu nu am stiut sa ies de-acolo .

#25
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013
Nu stiu ce ai setat pe acolo.
Eu am net de la RDS si pe 8.1 se misca minunat, si nu s-a resetat conexiunea.
Acum 3 zile am luat un roter cu wifi si merge si ala perfect, s-a setat singur, m-a pus sa-mi bag datele de la rds, si acum imi merge pe toate calculatoarele fara sa mai fac conectarea.

Edited by eiffel, 09 February 2014 - 09:58.
Nu mai da quote la postul anterior !


#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Windows 8.1 are probleme cu driverele la unele placi de retea - de-asta apar probleme cu PPPoE-ul.
La unele se rezolva instaland un driver nou de la producatorul chipsetului. La fel a fost si in 8. S-a mai discutat despre asta.

Totusi, n-are rost sa discutam aici cand exista topice dedicate. Lasati topicul asta doar ptr problemele celui care l-a initiat. Altfel il voi inchide.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate