Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?
 

un sfat va rog

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12 răspunsuri în acest subiect

#1
nyno

nyno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 08.05.2011
buna seara, am nevoie de sfaturile dvs detaliate in legatura cu montarea usilor de interior  inaintea parchetului. stiu ca ar fi indicat sa montez intai parchetul si pe urma usile dar conjunctura ma obliga sa procedez invers. deci daca vreau sa montez toate usile de interior astept sfaturile si sugestiile dvs in legatura cu distanta care trebuie lasata intre pardoseala si tocul usii, un sfat in ce priveste amplasarea usilor si de ce nu un sfat in alegerea usilor de interior mai ieftine

#2
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.531
  • Înscris: 30.09.2006
o sa gasesti o gramada de usi sub 500 lei. fugi de ele.se monteaza foarte greu.

#3
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.317
  • Înscris: 28.07.2010
Daca doar pretul conteaza, am vazut si la 350 de lei :D. Dar trebuie sa ti cont ce fel e finisaj va avea pardosaua final. ? ca sa sti cat sa inalti usa , astea ar fi o treaba , sa nu te trezesti cu pragul usi ingropat in final Posted Image

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
Sunt si la 149 de lei, iar la locuintele noi, nu se prea folosesc praguri.Depinde de pretentii, culori, cu sau fara sticla....

#5
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.054
  • Înscris: 19.07.2010
monteaza usi cu pervaz. montezi tocul, prins cu suruburi de termopane(1-2 buc pe fiecare latura si 1 buc sus), umpli golul cu spuma.(pui contre intre tocurile verticale, vreo 3-4 buc, egale).
apoi pui pardoseala (gresie, parchet) taiata pana langa toc, cu un luft micut la parchet (nu f. mare pt. ca lasi luft la celalalt capat).
la final pui pervazul.

Editat de superior, 25 ianuarie 2014 - 22:05.


#6
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Superior vrei sa spui usi cu toc reglabil, nu? Daca da tocmai i-ai explicat cum sa distruga frumusete de tocuri.
Usile cu toc reglabil vor imbraca peretele perox 5 cm, tocul se taie dupa latime peretelui, cu circularul de mana se face cantul unde intra pervazul apoi incepe montajul. Aceste tipuri de tocuri nu se fixeaza in dibluri, doar spuma poliuretanica si contrafixe cum ai zis. In dreptul contrafixelor( de obicei 2 una jos una la jumate) se pun pene pentru a fixa tocul, apoi spuna. Atentie aceste usi se comanda cu deschidere pe stanga sau pe dreapta.
Usile universale cu toc fix(cel mai des intalnite in comert) se monteaza cu ajutorul diblului pe care e bine sa il dea meseriasul cat mai in spatele chederului sa se vada cat mai putin apoi spuma.
3 dibluri pe fiecare latura verticala, cea de sus nu se fixeaza in dibluri. Balamalele nu se dispun egal pe toc ci una sus, una jos si una la 2/3 de sol.

Legat de montajul usilor inaintea parchetului nu-i nici o problema daca veti monta intai usile. Alegeti grosimea parchetului a foliei fonotermice si mai lasati un luft de cativa mm, dar nu foarte mult ca se va face curent.(Cel mai simplu luati o placa de parchet si folia si puneti-le sub usa- nu sub toc cand le montati)

Daca schimbati toate usile pe un hol incercati sa le puneti la un nivel astfel incat sa nu se vada diferenta intre ele. Din toc se poate taia de jos.
Ca sfat fiti atent la detalii cand vor veni sa le monteze gen nr. de dibluri, luft egal sus cu cel de jos, daca usa e intredeschisa sa nu se deschida sa inchida singura, sa nu scartaie... etc

#7
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.014
  • Înscris: 21.01.2013
si eu eram convins ca trebuie musai dibluri ca sa fie ok montate. dupa ce am distrus 2 pereti si m-am chinuit sa fixez dibluri in caramida cu goluri la una din usi, celelalte 7 le-am montat doar cu spuma. si sunt ok.

#8
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.054
  • Înscris: 19.07.2010

 IngN, on 27 ianuarie 2014 - 23:46, said:

Superior vrei sa spui usi cu toc reglabil, nu? Daca da tocmai i-ai explicat cum sa distruga frumusete de tocuri.
Usile cu toc reglabil vor imbraca peretele perox 5 cm, tocul se taie dupa latime peretelui, cu circularul de mana se face cantul unde intra pervazul apoi incepe montajul. Aceste tipuri de tocuri nu se fixeaza in dibluri, doar spuma poliuretanica si contrafixe cum ai zis. In dreptul contrafixelor( de obicei 2 una jos una la jumate) se pun pene pentru a fixa tocul, apoi spuna. Atentie aceste usi se comanda cu deschidere pe stanga sau pe dreapta.
Usile universale cu toc fix(cel mai des intalnite in comert) se monteaza cu ajutorul diblului pe care e bine sa il dea meseriasul cat mai in spatele chederului sa se vada cat mai putin apoi spuma.
3 dibluri pe fiecare latura verticala, cea de sus nu se fixeaza in dibluri. Balamalele nu se dispun egal pe toc ci una sus, una jos si una la 2/3 de sol.

Legat de montajul usilor inaintea parchetului nu-i nici o problema daca veti monta intai usile. Alegeti grosimea parchetului a foliei fonotermice si mai lasati un luft de cativa mm, dar nu foarte mult ca se va face curent.(Cel mai simplu luati o placa de parchet si folia si puneti-le sub usa- nu sub toc cand le montati)

Daca schimbati toate usile pe un hol incercati sa le puneti la un nivel astfel incat sa nu se vada diferenta intre ele. Din toc se poate taia de jos.
Ca sfat fiti atent la detalii cand vor veni sa le monteze gen nr. de dibluri, luft egal sus cu cel de jos, daca usa e intredeschisa sa nu se deschida sa inchida singura, sa nu scartaie... etc


asta ti se pare distrus ? urmeaza sa fie acoperit cu bulina adeziva la culoarea tocului.

este mault mai eficient decat montajul cu spuma. am vazut multe usi care au cedat dupa 3 luni.

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  USA.jpg   118,39K   43 download-uri


#9
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Nu te opreste nimeni pe tine personal sa pui 1-2 sau 10 dibluri pe oricare latura a tocului, dar crede-ma ca sunt persoane care nu accepta nimic in plus-minus sau care strica estetica. Am vazut oameni carora nu le-a convenit faptul ca balamalele erau de culoare galbena iar sildurile si manerele de culoare alba. Cu toate ca balamalele nu se vad am avut reclamatie ca nu au fost in ton cu restul feroneriei usii.
Recomandarile producatorului sunt cele mai corecte si bine facute ca mai face vreunul exces de zel si strica estetica sau nu monteaza corespunzator si pica dupa 3 luni e alta discutie.
(Crezi ca tu, eu sau aricare alt meserias a montat, verificat, testat mai multe usi ca producatorul?)

App tocurile reglabile au alta compozitie, un material de mai proasta calitate daca nu filetezi incet risti sa treci cu dublu prin el.

Editat de IngN, 03 februarie 2014 - 09:25.


#10
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.054
  • Înscris: 19.07.2010

 IngN, on 03 februarie 2014 - 09:25, said:

Nu te opreste nimeni pe tine personal sa pui 1-2 sau 10 dibluri pe oricare latura a tocului, dar crede-ma ca sunt persoane care nu accepta nimic in plus-minus sau care strica estetica. Am vazut oameni carora nu le-a convenit faptul ca balamalele erau de culoare galbena iar sildurile si manerele de culoare alba. Cu toate ca balamalele nu se vad am avut reclamatie ca nu au fost in ton cu restul feroneriei usii.
Recomandarile producatorului sunt cele mai corecte si bine facute ca mai face vreunul exces de zel si strica estetica sau nu monteaza corespunzator si pica dupa 3 luni e alta discutie.
(Crezi ca tu, eu sau aricare alt meserias a montat, verificat, testat mai multe usi ca producatorul?)

App tocurile reglabile au alta compozitie, un material de mai proasta calitate daca nu filetezi incet risti sa treci cu dublu prin el.


eu prefer rezistenta. nicio usa montata astfel nu a cedat pe cand multe din cele montate doar cu spuma s-au deplasat.

te cred ce spui cu estetica, se vede ca esti profesionist. apoi tot ei constata ca '' nu se mai inchide usa, loveste in toc!!'' sau ''freaca parchetul''!
tocmai pentru ca meseriasii sunt greu de gasit recomand acest sistem. cine vrea il pune in practica.

multa bafta.


PS  vineri am reparat o astfel de usa. se dezlipise spuma de pe zidarie si tocul se deplasase in interior vreo 5 mm. un surub a facut minuni. chit peste el si vopsit. nici nu se cunoaste locul unde este!

#11
nyno

nyno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 08.05.2011
alte sugestii ,alte idei?

#12
george959

george959

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 06.02.2010
nu am citit raspunsurile celorlalti dar cred ca poti sa fxezi o usa inainte de parchet cu conditia de a te fi hotarat ce grosime va avea parchetul si ce vei pune sub el(extrudat3 mm;pasla5/7mm sau burete sul nu recomand)asa vei afla
grosimea finala .daca acestea le ai in momentul in care montezi usa confectionezi distantierii si adaugi un carton de 1 mm de regula nu este obligatoriu parchetul se monteaza perpendicular pe deschiderea usii
un model de usa ar fi Classen iar tocul acesteia este pe rotund prevazut cu un ornament demontabil unde se face prindera mecanica daca grsesti muti surubul mai sus sau mai jos ornamentul mascheaza tot si clipseaza perfect.nu necesita spuma dar daca vrei sa folosesti alege o clasa care expandeaza mai putin de preferat ar fi sa fxezi partea cu balamale fara  umlutura cat mai aproape de suport sau pe un straif de gipscarton acesta din urma lpit de glafcu spuma de gips dac tii cont de toate acesteasi nu folosesti spuma cand vei monta parchetul poti sa dai usa jos desfaci tocul si iti vezi de treaba usile Classen vin echipate cu chit si accesorii nu trbuie sa improvizezi.
o usa plina cu tot cu broasca silduri manere 380_420ron cu cat mai multa sticla si pretul creste daca iei mai multe usi
negociaza si o sa vezi spor la treaba

#13
nyno

nyno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 08.05.2011

 george959, on 12 februarie 2014 - 03:14, said:

nu am citit raspunsurile celorlalti dar cred ca poti sa fxezi o usa inainte de parchet cu conditia de a te fi hotarat ce grosime va avea parchetul si ce vei pune sub el(extrudat3 mm;pasla5/7mm sau burete sul nu recomand)asa vei afla
grosimea finala .daca acestea le ai in momentul in care montezi usa confectionezi distantierii si adaugi un carton de 1 mm de regula nu este obligatoriu parchetul se monteaza perpendicular pe deschiderea usii
un model de usa ar fi Classen iar tocul acesteia este pe rotund prevazut cu un ornament demontabil unde se face prindera mecanica daca grsesti muti surubul mai sus sau mai jos ornamentul mascheaza tot si clipseaza perfect.nu necesita spuma dar daca vrei sa folosesti alege o clasa care expandeaza mai putin de preferat ar fi sa fxezi partea cu balamale fara  umlutura cat mai aproape de suport sau pe un straif de gipscarton acesta din urma lpit de glafcu spuma de gips dac tii cont de toate acesteasi nu folosesti spuma cand vei monta parchetul poti sa dai usa jos desfaci tocul si iti vezi de treaba usile Classen vin echipate cu chit si accesorii nu trbuie sa improvizezi.
o usa plina cu tot cu broasca silduri manere 380_420ron cu cat mai multa sticla si pretul creste daca iei mai multe usi
negociaza si o sa vezi spor la treaba
un raspuns interesant si aproape de subiect. alte idei??

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate