Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#1765
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Am nişte întrebări despre ferestre termopan.

Locuiesc la etaj 2 într-o clădire la care recent s-au făcut următoarele lucrări de anvelopare:
- au scos toate ferestrele vechi şi au montat ferestre termopan;
- au făcut 5 plase pentru 5 ferestre termopan; plasele sunt din metal şi sunt prinse în rame de plastic; pe ramele din plastic sunt montate 2 balamale şi 2 mânere; au montat 2 plase la 2 ferestre termopan din balcon; celelalte 3 plase (pt. sufragerie și 2 camere) nu le-au montat;
- au montat schele, au pus un material gros şi alb pe exteriorul clădirii, au demontat schelele.

Deci am 5 plase, 2 sunt montate, 3 nu sunt montate. Am contactat un termopanist, i-am spus că vreau să îmi monteze cele 3 plase care le am dar care nu sunt montate, ca să ştie să nu aducă ramele lui şi plasele lui. Mi-a spus că trebuie să aducă plasă, să scoată plasa mea din ramele mele, şi să pună plasă de la el în ramele mele. I-am spus că persoanele care mi-au montat 2 plase în balcon, au montat plasele fără să scoată plasa din rame ca să pună altă plasă în rame. A spus încă odată că el trebuie să scoată plasa mea din ramele mele, şi să pună plasa lui în ramele mele. Mi-a explicat de ce nu poate să monteze plasele mele fără să scoată plasele mele din ramele mele, dar nu am înţeles.

Îmi poate explica cineva într-un mod încât să înţeleg, de ce un termopanist nu poate monta pe ferestre termopan plasele mele fără să scoată plasele mele din ramele mele? Sau e posibilă montarea fără scoaterea plaselor din rame, şi recomandaţi să caut alt termopanist?

După câteva săptămâni după ce au montat ferestrele termopan, la una din camere fereastra nu se mai deschidea. După ce am pus degetele sub fereatra şi am împins în sus, s-a deschis. Pentru a o închide, iar a trebuit să împing în sus. După câteva săptămâni, se deschidea şi închidea fără să împing în sus. Au mai trecut câteva săptămâni şi acum iar nu se mai deschide şi închide, decât dacă împing în sus.

De ficare dată când nu se mai deschide şi închide fereastra, recomandați să fac eu reglaj, sau să chem un termopanist să facă reglaj? Dacă fac eu reglaj, există riscul să cauzez defecţiuni sau spargerea sticlei din cauză că nu ştiu cum să îl reglez corect? Dacă nu, atunci cu ce unelte/instrumente să îl reglez, şi cum îl reglez?

Edited by CTU99, 04 April 2017 - 03:22.


#1766
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 Digix, on 03 aprilie 2017 - 18:23, said:

Pãi le calculase chiar @kofleading, sunt atașate mai sus.

Cu sticlele folosite de Optimedia da 0,5 w/mpk in ambele cazuri. Dealerii Optimedia au primit o instiintare acum cateva saptamani ca fabrica inlocuieste sticla Low-e (planitherm xn) cu sticla low-e (planitherm one). Nici nu am gasit sticlele xn si xn 2 in calumen.

Am configurat cu 4s si one, vezi daca e ceva gresit, in afara de faptul ca nu am putut folosi xn-urile in calumen.

Attached Files



#1767
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
E de la planithermul one, cu siguranță, care e un pic mai bun.

#1768
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Bine de știut!

#1769
Dasilva

Dasilva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.02.2006
Asta am vazut cand au montat tamplaria . Pareri ? Ar trebui sa fie etans ? Este vorba de bluEvolution 92.

Attached Files



#1770
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Mie imi pare bataie de joc.

#1771
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@Dasilva
mai ai si alte poze? este geam fix?
Eu nu pricep de ce sunt doua profile unu langa altul. Primul este lipit la colturi iar al doilea cel alb nu este lipit. Este o extensie ?

Edited by arg, 12 April 2017 - 10:59.


#1772
Dasilva

Dasilva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.02.2006
Geamul prezentat mai sus este fix . Este Gri Antracit  Banuiesc ca a fost profil alb si a fost infoliat de firma ( au o hala de productie tamplatie pvc si usi aluminiu

Cel prezentat mai jos este cel care se deschide .

Attached Files



#1773
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
ala este un profil ca sa se aduca la nivel garnitura din mijloc si sa poata monta sticla. daca o scoti ai sa vezi sub ea exact aceeasi lipitura ca la ferestrele care se deschid asa ca nu sta stresat:)))

Edited by conu71, 13 April 2017 - 09:05.


#1774
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
Salut am o usa termopan intre bucatarie si balcon . Usa are siatem de deschidere normal dar o pot rabata si in sus ca pe geam...de ceva timp intampin probleme cand vreau sa o deachid sau inchid. Cred ca cele 2 sisteme , cel normal si cel de rabatare se intersecteaza pt ca se blicheaza usa si nu o pot deachide. Daca fortez clanta trozneste groaznic si pana la urma isi da drumul...ce ar trebui sa fac. Sanatate.

#1775
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
sa o reglezi sau chemi pe cineva sa o regleze sa nu se mai "blicheaze" si sa o poti "deachide".

#1776
Dasilva

Dasilva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.02.2006

 conu71, on 13 aprilie 2017 - 09:05, said:

ala este un profil ca sa se aduca la nivel garnitura din mijloc si sa poata monta sticla. daca o scoti ai sa vezi sub ea exact aceeasi lipitura ca la ferestrele care se deschid asa ca nu sta stresat:)))

asa este , azi au venit cei de la  firma care a montat tamplaria si mi-a aratat

#1777
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011

 arg, on 13 aprilie 2017 - 12:04, said:

sa o reglezi sau chemi pe cineva sa o regleze sa nu se mai "blicheaze" si sa o poti "deachide".
Au venit cei de la firma au demontat sistemul si nu au avut ce sa ii faca...mi-au adus alt sistem. L-au pus pe usa si merge bine. Va multumesc ! Sarbatori fericite!

#1778
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

 Dasilva, on 13 aprilie 2017 - 14:23, said:

asa este , azi au venit cei de la  firma care a montat tamplaria si mi-a aratat


credeai ca te mint?Posted Image))

bafta

edit: sarbatori fericite la toata lumea

Edited by conu71, 14 April 2017 - 11:20.


#1779
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Sarbatori fericite tuturor!!!

O intrebare...ce grosime de polistiren XPS pot sa pun perimetral pe golul de geam inainte de montarea geamurilor fara sa periclitez fixarea tamplariei in pereti


Mai exact nu vreau sa las spalet deloc si sa fixez tamplaria direct in stalpii de beton si vreau sa am o rupere termica intre tamplarie si beton de pana in 5 cm de XPS

Edited by -Jinx-, 14 April 2017 - 16:49.


#1780
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Va salut! Am o intrebare. Ce tip de ferestre termopan se recomanda pentru un subsol? Ferestrele ar veni chiar la baza casei in contact cu toate intemperiile..apa, zapada, etc.
Se pot pune cu profil de plastic sau mai bine aluminiu?
Ce brand e mai indicat?

Multumesc

#1781
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
nu are nici o treaba plasticul cu apa si cu zapada. poti pune ce doreste sufletelul tau

#1782
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Si ce firma imi recomandati? Ferestrele sunt 100x40cm. Pe bucuresti am lucrat cu far-est si nu prea mai vreau sa aud de ei. Nici marci de profile decente nu prea mai stiu. La camere am pus trocal..pe vremuri acum 8 ani.

Mersi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate