Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#1783
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
veka facut de conexpert sau izoterma iar salamander ar putea fi facut si de farest. poate si au revenit. oricum nu este dracul atat de negru... sunt doar cateva ferestre pt subsol

#1784
Dasilva

Dasilva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.02.2006
Dupa ce au montat sticla la mine solar -lowe /  float /  lowe , inainte sa plec am vrut sa fac testul cu bricheta pentru a vedea straturile lowe . Stupoare : toate 6   flacarile erau la fel . Scandal .
Am mers la fabrica si i-am rugat sa imi demonstreze ca este sticla lowe .  Au desfacut o sticla de la o fereastra care au montat.o la casa si mi-au aratat partile tratate dupa cum vedeti in poze . Daca se dadea cu degetul umezit lasau urme violet / mov ;  daca puneam bricheta reflecta rosu doar daca puneam bricheta pe partea tratata.  Daca puneam pe partea opusa bricheta  refexiile era la fel , desi era vizibil cu ochiu liber ca sticla era tratata . Interesant . O sa vina si cu un detector de lowe pentru o alta confirmare .

Attached Files



#1785
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Testul bricheta e cam teapa, folsoeste un simplu detector de metal, trebuie sa tiuie pe geam. Sau o lanterna led si te uiti din unghi.

#1786
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 Dasilva, on 19 aprilie 2017 - 17:25, said:

Dupa ce au montat sticla la mine solar -lowe /  float /  lowe , inainte sa plec am vrut sa fac testul cu bricheta pentru a vedea straturile lowe . Stupoare : toate 6   flacarile erau la fel . Scandal .
Am mers la fabrica si i-am rugat sa imi demonstreze ca este sticla lowe .  Au desfacut o sticla de la o fereastra care au montat.o la casa si mi-au aratat partile tratate dupa cum vedeti in poze . Daca se dadea cu degetul umezit lasau urme violet / mov ;  daca puneam bricheta reflecta rosu doar daca puneam bricheta pe partea tratata.  Daca puneam pe partea opusa bricheta  refexiile era la fel , desi era vizibil cu ochiu liber ca sticla era tratata . Interesant . O sa vina si cu un detector de lowe pentru o alta confirmare .

Pai de ce cu scandal, de ce cu verificări neprofesioniste ? Ai dat bani unei firme care nu a fost in stare sa-ți câștige încrederea? Poate ar fi indicată și o verificare a formei și grosimii pe care o are armatura, poate trebuie verificate și mecanismele de feronerie și clasa profilului și calitatea montajului?

Eu încă nu am văzut sticle care cu ochiul liber sau cu ajutorul brichetei sa nu poată fi detectate. Nu e nici o teapa, unii văd, alții nu. Am colegi cu experiența, chiar in producția de geam, totuși la bricheta nu văd diferențele. Cu ochiul liber însă ei  văd  diferențele pe marginea pachetului.

Dar dacă firma nu ți-a câștigat încrederea cu privire la sticla (diferențele de preț între un geam bun și unul ineficient sunt nesemnificative), atunci ei au vândut "șosete" iar tu ai cumpărat "termopane".

#1787
Dasilva

Dasilva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.02.2006
Mestere , firma care mi-a montat tamplaria normal ca mi-a castigat increderea fiind si motivul  pentru care am lucrat cu ei . Daca nu aveam incredere in ei , nu lucram cu ei .Logic !
Daca am incredere in firma , inseamna ca trebuie sa exclud orice posibilitate de eroare ? O eroare care poate aparea la procesarea comenzii , la hala de productie...
Eu merg dupa alte principii , pe banii mei eu comand . Dupa ce  am dat o caruta de bani pe tamplarie si sticla , trebuie sa fiu EU multumit si impacat cu gandul ca am primit ceea ce am comandat si platit .
Imi spui de verificari neprofesionite iar apoi imi spui ca si tu folosesti acele verificari . Eu am dat intamplator de testul cu bicheta si mi s-a parut interesant , de aceea l-am incercat. Citind aici pe forum am vazut  persoane care au platit ceva si au primit altceva . Mi se pare normal sa verifc si sa nu iau de buna orice imi zice un producator , fie el si unul de incredere.
Iar incredere privind sticla , nu stiu cum ti-o poate castiga cineva ? Toti iau sticla de la 2-3 producatori mari si o prelucreaza . Ce poate sa iti zica sa iti castice increderea ? Daca imi zic ca ei au bagat diamante in sticla si a lor ii cea mai buna , nu trebuie sa  am nicio urma de suspiciune si sa cred ca totul este exact cum au zis , doar ca ii o firma mare  ,ca am fost la hala de productie ca am vazut cateva case facute de ei ?
Daca tu ai clienti care cred orbeste in tine ii foarte bine pentru tine si  probabil esti un bun meserias ;  Poate gresesc eu , dar asa sunt si trebuie sa fiu , eu ,  multumit de produsul final .

Edited by Dasilva, 21 April 2017 - 08:29.


#1788
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
madrugada Oradea scumpeste ferestrele cu 3% de pe 2 mai

#1789
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Salutare.

Producatorul e Lavaal.
S-a rupt piesa din imagine si nu gasesc de cumparat decat tot sistemul, la aproape 500 de lei. Ce as mai putea face?

Attached File  18090694_10209741511593741_1128618725_o.jpg   82.28K   44 downloads

#1790
diverse200901

diverse200901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.04.2013
Buna seara. Unde pot gasi si eu in Bucuresti aceasta "tija" (am inteles ca se numeste "cremon"...s-a rupt piulita de la unul din cele 2 suruburi ale manerului...era dintr-un material destul de moale...duraluminiu...am lipit-o eu dar...carpeala se numeste (nici nu stiu daca va tine, astept sa se usuce superlipiciul...). Are cele 2 dimensiuni 1400 si 1800 mm, este turceasca (scrie "Ozruh"). Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   75.33K   26 downloads
  • Attached File  2.JPG   20.57K   23 downloads
  • Attached File  cremon.JPG   10.17K   17 downloads

Edited by diverse200901, 23 April 2017 - 20:33.


#1791
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
la cei care nu raspund inseamna ca nu am raspuns pentru ei.

valabil pt diverse200901 si pt Mizu

sorry, poate raspunde altcineva

#1792
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

 Mizu, on 21 aprilie 2017 - 17:02, said:

Salutare.

Producatorul e Lavaal.
S-a rupt piesa din imagine si nu gasesc de cumparat decat tot sistemul, la aproape 500 de lei. Ce as mai putea face?

18090694_10209741511593741_1128618725_o.jpg
Modelul e mai vechi, nu se mai fabrică, ori se schimbă tot, ori se face o adaptare (dacă este posibil) și se pune un nou cremon.

#1793
MONTAGE

MONTAGE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.08.2014

 macodwin, on 04 aprilie 2017 - 01:51, said:

Salut,

am nevoie de un sfat.

Am avut in living 5 ferestre termopan in acelasi gol de geam - ferestrele 1-3-5 se deschideau, celelalte fixe. Am instalat un perete de rigips perpendicular pe peretele cu geamuri termopan (in dreptul ferestrei 3). Ca sa pot lipi peretele de rigips de termopane, am acoperit fereastra 3 cu o caseta de rigips montata pe profile de otel. Anumite profile le-am fixat langa verticalele ramei ferestrei 3, fara sa las loc intre profile si rama. In interiorul casetei am pus vata de sticla, iar peste rama interioara a geamului am lipit o foaie de pvc de culoare bej care mascheaza sticla.

Iarna am observat, prin exteriorul constructiei, condens format intre foaia de pvc si sticla interioara. La venirea primaverii am observat ca sticla interioara a "sandwich"-ului a crapat. Intre timp, lungimea crapaturii a crescut in mai multe reprize. Directia crapaturii este aproximativ verticala. Mentionez ca geamul este expus direct la soare, primavara si vara vorbim de expunere directa de aproximativ 6 ore.

Am rugamintea sa ma ajutati cu o posibila explicatie.

Daca aceasta crapatura este din cauza acoperirii cu caseta de rigips, ce ma sfatuiti sa fac pentru a preveni extinderea ei sau re-aparitia in cazul in care inlocuiesc sticla? Trebuie neaparat inlocuita sticla?

Va multumesc,

Cristi

cei care au montat tamplaria ar tb. sa dea jos sticla, sa puna niste profil pvc in care sa-ti faci inchiderea si sa-ti faca alte sticle.

 kolfleading, on 03 aprilie 2017 - 19:57, said:

Si mai am o intrebare.

Am geamuri la pod, latime 30 cm, inaltime 50 cm.
Cei de la firma cu care am inceput discutia spun ca nu se pot face din nici un fel de PVC la aceasta dimensiune, doar din aluminiu. Ei zic sa le fac totusi de 50 x 50 cm si sa largesc golul de geam. Eu n-as vrea sa fac asa sa n-am probleme la intabularea casei (si se cam strica aspectul fatadei).

Ce solutii tehnice ar fi pentru un geam cu latime 30 cm, inaltime 50 cm? Vreun alt fel de profil mai ingust? Nu trebuie sa fie neaparat Veka si nu trebuie sa fie neaparat tripan. As vrea sa se si deschida, daca nu-s prea pretentios. Posted Image

Doar aluminiu si asa destul de greu de confectionat. Pe pvc ai dreptate...esti prea pretentios

#1794
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 Dasilva, on 21 aprilie 2017 - 08:27, said:

Ce poate sa iti zica sa iti castice increderea ?

Nu trebuie sa îți zică, e suficient sa-ți arate un clip similar cu cel de mai jos.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Espo5sWLn8Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vezi clip-ul și la livrare verifici doar ce scrie pe etichete. Pentru a nu se considera reclama precizez ca in Romania exista și alte fabrici de sticla cu tehnologie similară, eu știu Olin BV și Lipoplast TM, cu siguranța insa mai sunt și alții.

Te înșeli in privința mea, eu din păcate nu sunt încă un profesionist, cel puțin nu aici, aici profesioniștii sunt Digix, Conu și alții care au propriile afaceri in acest domeniu și nu se uita la unu-doi euro/mp pe care ii pot scade din preț dacă nu pun o sticla cu depunere low-e. La mine sunt profesionist, pentru ca știu ce aduce un low-e, ceea ce majoritatea termopanistilor de la mine nu știu. Unii îl pun fără sa știe exact diferențele, alții nu îl pun ca astfel au un preț mai mic și sunt putini cei care pot exprima in cifre diferențele.

Sigur ca aplic metode neprofesioniste, doar n-o sa-mi cumpăr aparat de confirmare a existentei low-e, ca vine vecinul, prietenul, cunoștința x si vrea sa-i verific calitatea tamplăriei.

E adevarat ca primesc o cafea pentru asta, dar parca nu e rentabil. Și toate  după ce eu unora le spun la ce sa fie atenți, ei fiind însă deștepți aleg cel mai ieftin Veka, Salamander, Rehau, ca și cum ferestrele și ușile ar conține exclusiv profil PVC. Bine-nțeles ca toți considera ca au dat "o căruță de bani" pe tamplărie, nici nu-și pot închipui  cum e posibil ca cel mai ieftin tip de tamplărie sa coste atat de mult.

Cu toate acestea "telefoanele" lor valorează mai mult decat usa de intrare in casa. Interesant e ca la cateva luni, un an, doi, se mira ca usa nu funcționează corect ținand in mana modelul mai nou al aceluiași "telefon".

Sa vezi ce metoda am de verificare a argonului, e suficientă denumirea fabricii in care a fost executat pachetul de geam (denumirea producătorului plus existența prescurtării Ar. sunt suficiente pentru a putea sa-mi fac o idee), ca un aparat de detectare a argonului costa mai mult decat mașina pe care o conduc (și aceasta e noua).

Edited by Dorel-Mesterel, 24 April 2017 - 22:22.


#1795
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
salutari!

am si eu niste simple intrebari:

Se da un apartament situat intr-unul din blocurile tip-vila, construite prin anii 1930-1940, din beton masiv (adica nu din placi din alea subtiri), cu ziduri groase de nu auzi nici razboiul daca ar fi vis-a-vis
Acest apartament are 80 mp utili, 3 camere.

Ferestrele sunt 150 cm x 150 cm, duble, de lemn.

1) Ce marca de termopan se recomanda? Sa dureze macar 30 ani, sa izoleze bine de apa, rece, cald, zgomot
Adica ce as cere daca m-as duce la un depozit de termopana....tipul, marimea, marca, indicativul etc.


2) La o singura fereastra dubla (adica sunt 2 geamuri cu rame de lemn, unul spre exterior, unul spre interior), cat ar costa, rotunjit in sus, sa inlocuiesc cu termopan ?

PRECIZARE ULTERIOARA:  vorbim de fereastra dubla - adica sunt doua geamuri unul langa altul, pe muchie, dar si duble in sensul ca am unul spre exterior, unul spre interior


Multe multumiri si o seara placuta

Edited by pinguinul666, 25 April 2017 - 19:14.


#1796
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Depozit de termopane găsești numai la magazinele de bricolaj, dimensiunile și tipologiile sunt puține, iar calitatea este una demnă de astfel de magazine, adică ieftină.
Dacă ai nevoie de tâmplărie serioasă, ai nevoie de servicii de bună calitate, începând de la consiliere, până la măsurători, confecție, calitatea materialelor utilizate și montaj, nu merge chiar ca la magazinele de bricolaj, doar să le pui în coș și să le achiți la casă.

#1797
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 Digix, on 25 aprilie 2017 - 22:19, said:

Depozit de termopane găsești numai la magazinele de bricolaj, dimensiunile și tipologiile sunt puține, iar calitatea este una demnă de astfel de magazine, adică ieftină.
Dacă ai nevoie de tâmplărie serioasă, ai nevoie de servicii de bună calitate, începând de la consiliere, până la măsurători, confecție, calitatea materialelor utilizate și montaj, nu merge chiar ca la magazinele de bricolaj, doar să le pui în coș și să le achiți la casă.

ok, si atunci?
cum sugerezi sa procedez?

evident ca nu le iau eu sa le pun :P

#1798
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Pui și tu o schiță cu dimensiunile și deschiderile dorite și vei primi oferte inclusiv aici, pe forum.

#1799
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

 pinguinul666, on 25 aprilie 2017 - 22:56, said:


ok, si atunci?



vezi aici: https://forum.softpe.../page__st__6354

#1800
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 conu71, on 26 aprilie 2017 - 09:35, said:



linkul e mort, nu mai exista

am si precizat - o fereastra de 150 cm x 150 cm, dar dubla atat in 2 straturi, cat si dubla in sensul ca sunt dublate pe muchie, pe lungime  (se deschide la mijloc)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate