Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#1747
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pai imi doresc o configuratie care sa izoleze cat mai bine dpdv termic.

In principiu, 4-4-4 sau 4-6-4, cu 2 x LowE si 2 x Argon, cu bagheta calda.

Ma mir ca nu-i nici o diferenta de la 48 la 52. Dar la 44?

Edited by kolfleading, 31 March 2017 - 22:37.


#1748
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
4 mm lowe - 18 mm we argon - 4 mm float - 18 mm we argon - 4 mm lowe e ideal dpdv termic. Dacă pui un geam de 6 mm, se îmbunătățește izolarea fonică, dar dacă pachetul rămâne tot de 48 de mm, se mai pierde un pic din izolarea termică.

#1749
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 Digix, on 31 martie 2017 - 22:49, said:

Dacă pui un geam de 6 mm, se îmbunătățește izolarea fonică, dar dacă pachetul rămâne tot de 48 de mm, se mai pierde un pic din izolarea termică.

Din cate stiu eu Calumen da la acelasi coeficient si pachetul de 48 cu o sticla de 6, 0,5w/mpk.

 kolfleading, on 31 martie 2017 - 22:34, said:


Ma mir ca nu-i nici o diferenta de la 48 la 52. Dar la 44?

Pachetul de 44 poate ajunge doar la 0,6 w/mpk, deci mai putin eficient, nesemnificativ din punctul meu de vedere. Daca ai o sticla de 6, atunci se pastreaza acelasi coeficient.

#1750
Dasilva

Dasilva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.02.2006
Dupa multe zile de gandire si razgandire ; dupa ce am citit cat am avut timp si am intrebat pe toti care am avut posibilitatea mi-am comandat si eu geamurile si usa la casa.

Sticla : 3.3.1 - 4 - 3.3.1  lowe  52 mm
Profile : Salamander bluEvolution 92  gri-antracit
Usa : Profil Salamander bluevolution 73 placata integral cu aluminiu

Sper sa fie ok si sa fiu multumit  . Domane ajuta si de niste baieti care sa le monteze corespunzator.

#1751
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007

 Dorel-Mesterel, on 01 aprilie 2017 - 06:38, said:

Din cate stiu eu Calumen da la acelasi coeficient si pachetul de 48 cu o sticla de 6, 0,5w/mpk.
Nu m-am mai jucat de mult cu Calumen, posibil să ai dreptate.

Sfatul e că dacă nu ai geamuri foarte mari, la cere să fie nevoie de rigiditatea unei foi de 6 mm, sau ai liniște la tine în zonă, e și mai eficient și mai ieftin să pui doar sticle de 4 mm.

#1752
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
E bine cum am facut?

Am cam 25 mp de goluri de geamuri. Nu am geamuri mari, dar sunt mai sensibil la zgomote de felul meu.
Daca as sti ca cu 300 EUR in plus (la toata tamplaria) castig 1 - 2 dB la atenuare, as plati acesti bani.
Daca diferenta de la 4-4-4 la 4-6-4 e mai mult de 500 EUR, sigur n-as da.

Attached Files



#1753
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Cere ofertă și te lămurești.

#1754
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,067
  • Înscris: 22.06.2004
diferenta de pret este de cativa euro/mp

#1755
tiberiuenache

tiberiuenache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.09.2006
Salut am si eu o problema cu geamurile low-e. Dupa instalarea termopanelor am verificat geamurile low-e (metoda cu flacara) si nu se vede nici o diferenta intre flacari. Furnizorul da din colt in colt (normal), iar un aparat de verificare e aprox 850 roni. Cunoasteti pe cineva care poate face aceasta verificare? O firma? Multumesc.

#1756
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Digix, on 01 aprilie 2017 - 13:19, said:

Cere ofertă și te lămurești.
Am primit oferta.
4-6-4 este cu 160 EUR mai scump fata de 4-4-4 la aprox. 25 mp de tamplarie.
Deci aprox. 6 EUR pe mp in plus.

#1757
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
E OK, dacă asta te aranjează mai mult, diferența e rezonabilă. Totuși, trebuie să ții cont de pierderea termică la varianta cu 6 mm.

Edited by Digix, 03 April 2017 - 14:38.


#1758
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,067
  • Înscris: 22.06.2004

 tiberiuenache, on 03 aprilie 2017 - 12:02, said:

Salut am si eu o problema cu geamurile low-e. Dupa instalarea termopanelor am verificat geamurile low-e (metoda cu flacara) si nu se vede nici o diferenta intre flacari. Furnizorul da din colt in colt (normal), iar un aparat de verificare e aprox 850 roni. Cunoasteti pe cineva care poate face aceasta verificare? O firma? Multumesc.


ar fi bine sa spui orasul

#1759
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 Digix, on 03 aprilie 2017 - 14:38, said:

E OK, dacă asta te aranjează mai mult, diferența e rezonabilă. Totuși, trebuie să ții cont de pierderea termică la varianta cu 6 mm.

Ai consultat Calumen și e "ca tine"? Ca sa știu dacă am greșit sau nu.

#1760
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 tiberiuenache, on 03 aprilie 2017 - 12:02, said:

Salut am si eu o problema cu geamurile low-e. Dupa instalarea termopanelor am verificat geamurile low-e (metoda cu flacara) si nu se vede nici o diferenta intre flacari. Furnizorul da din colt in colt (normal), iar un aparat de verificare e aprox 850 roni. Cunoasteti pe cineva care poate face aceasta verificare? O firma? Multumesc.

Dacă da "din colț in colț", atunci nu e low, exista și alta  metoda, demontarea geamului și pe margine se poate observa o diferența de culoare între float și low-e, acesta din urma este mai roșiatic pe margine.

Chiar dacă nu ai cerut, e posibil sa ai 4s, acolo diferența între flăcări este ca penultima (de la interior spre exterior), penultima este mai intensa (mai luminoasa), nu are nuanta mov ca flacara de la low.

#1761
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007

 Dorel-Mesterel, on 03 aprilie 2017 - 17:20, said:

Ai consultat Calumen și e "ca tine"? Ca sa știu dacă am greșit sau nu.
Păi le calculase chiar @kofleading, sunt atașate mai sus.

#1762
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 Digix, on 03 aprilie 2017 - 18:23, said:


Păi le calculase chiar @kofleading, sunt atașate mai sus.

Acum le-am văzut, o sa verific pe la termopanistii cărora le-am instalat Calumen, nu știu de ce am rămas cu impresia ca pachetele au același coeficient.

#1763
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si mai am o intrebare.

Am geamuri la pod, latime 30 cm, inaltime 50 cm.
Cei de la firma cu care am inceput discutia spun ca nu se pot face din nici un fel de PVC la aceasta dimensiune, doar din aluminiu. Ei zic sa le fac totusi de 50 x 50 cm si sa largesc golul de geam. Eu n-as vrea sa fac asa sa n-am probleme la intabularea casei (si se cam strica aspectul fatadei).

Ce solutii tehnice ar fi pentru un geam cu latime 30 cm, inaltime 50 cm? Vreun alt fel de profil mai ingust? Nu trebuie sa fie neaparat Veka si nu trebuie sa fie neaparat tripan. As vrea sa se si deschida, daca nu-s prea pretentios. Posted Image

Edited by kolfleading, 03 April 2017 - 19:58.


#1764
macodwin

macodwin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2007
Salut,

am nevoie de un sfat.

Am avut in living 5 ferestre termopan in acelasi gol de geam - ferestrele 1-3-5 se deschideau, celelalte fixe. Am instalat un perete de rigips perpendicular pe peretele cu geamuri termopan (in dreptul ferestrei 3). Ca sa pot lipi peretele de rigips de termopane, am acoperit fereastra 3 cu o caseta de rigips montata pe profile de otel. Anumite profile le-am fixat langa verticalele ramei ferestrei 3, fara sa las loc intre profile si rama. In interiorul casetei am pus vata de sticla, iar peste rama interioara a geamului am lipit o foaie de pvc de culoare bej care mascheaza sticla.

Iarna am observat, prin exteriorul constructiei, condens format intre foaia de pvc si sticla interioara. La venirea primaverii am observat ca sticla interioara a "sandwich"-ului a crapat. Intre timp, lungimea crapaturii a crescut in mai multe reprize. Directia crapaturii este aproximativ verticala. Mentionez ca geamul este expus direct la soare, primavara si vara vorbim de expunere directa de aproximativ 6 ore.

Am rugamintea sa ma ajutati cu o posibila explicatie.

Daca aceasta crapatura este din cauza acoperirii cu caseta de rigips, ce ma sfatuiti sa fac pentru a preveni extinderea ei sau re-aparitia in cazul in care inlocuiesc sticla? Trebuie neaparat inlocuita sticla?

Va multumesc,

Cristi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate