Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#1729
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Postalexandruovi, on 17 martie 2017 - 10:10, said:

Daca geamurile sunt pe soare după masă dar în fața lor am copaci care țin umbra cat de cat  mai e nevoie de geam 4 anotimpuri? Mulțumesc

diferenta de pret este de aprox 2 euro/mp. poate se apuca primaria de taiat la ei:)))

daca ai umbra pe geamuri, logic, nu mai ai nevoie de 4s

#1730
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Salut. S-au aplatizat garniturile de la ferestre. Unde as putea gasi un magazin, de unde sa achizitionez garnituri noi?

Edited by sonnydellmarco, 23 March 2017 - 15:27.


#1731
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
intai afli ce tamplarie ai si pe urma apelezi la oricare hala care lucreaza cu profilul respectiv. asta in caz ca se poate scoate garnitura de pe profil.

#1732
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
intrebare:
trebuie sa inchid o terasa de 3200 mm latime si nu stiu cum e mai bine, sa zidesc cu BCA de 200 mm pe care sa il izolez pana la inaltimea balustradei si sa fac termopanul de acolo in sus? sau sa fac complet pe termopan cu panel jos si sticla sus? Oientarea este SV. Ma intereseaza sa nu piarda caldura si sa nu curga apa de la condens. Recomandari de profile / geamuri? Mersi

#1733
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
Andrei, lasa mi un nr de tel in pm ca sunt ceva intrebari de pus si te invat ce si cum

Edited by conu71, 27 March 2017 - 08:42.


#1734
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Off topic.. unde as putea gasi sticla sablata cu modele ? Doresc sa fie prelucrata la dimensiune, am niste usi de interior la care as schimba sticla. Multumesc

#1735
aiurelbn

aiurelbn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 21.07.2007
@avumit
În multe locuri. Din ce zonă a țării ești, unde este lucrarea? Că degeaba îți zic o firmă din Baia-Mare, dacă tu vrei sticla în Constanța...
Uneori, sau adeseori, contează dacă modelul ales de tine exista în oferta standard a producătorului, sau este unic, personalizat, și trebuie creat de la zero pt tine.

#1736
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Mersi Conu' pentru telefon. Am primit lamuriri pertinente, de la cineva care chiar se pricepe si e pasionat. Jos palaria.

#1737
adyrichie

adyrichie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 24.07.2010
Salutare tuturor! Am de renovat un apartament cu 2 camere,2 balcoane care momentan sunt inchise cu cornier, la care voi schimba toata tamplaria .Cum nu ma pricep deloc la termopane mi ar fi de ajutor ceva sfaturi .. Multumesc

#1738
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Maine dimineata ma intalnesc cu un agent de vanzari de la o firma ce lucreaza cu Veka, pentru tamplaria la o casa unifamiliala, cu pretentii putin peste medie in ce priveste eficienta energetica si izolarea termica.

Eu am studiat mai in detaliu produsele Salamander si Trocal. Nu stiu mai nimic despre Veka.

Am o idee cam unde se situeaza dpdv al pretului si al calitatii Salamander bluEvolution 92, StreamLine 76, Trocal 70, Trocal 88+.

Puteti sa-mi spuneti va rog cam unde se situeaza Veka Alphaline 90, Softline 82, Softline 70 dpdv pret si performante, relativ la produsele Salamander si Trocal?

Vreau sa fiu pregatit, ca sa-mi dau seama daca agentul de vanzari incearca sa ma prosteasca.

Edited by kolfleading, 30 March 2017 - 19:45.


#1739
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Veka va fi mai scump, dar părerea mea că e justificat acest lucru. Tâmplărie albă sau colorată?

#1740
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Alba.
Deci sa inteleg ca Alphaline 90 concureaza cu bluEvolution 92 iar Softline 82 concureaza cu bluEvolution 82?

Softline 82 este mai slab decat bluEvolution 92?

#1741
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postkolfleading, on 30 martie 2017 - 19:44, said:


Vreau sa fiu pregatit, ca sa-mi dau seama daca agentul de vanzari incearca sa ma prosteasca.


Nu prea are cum sa te prosteasca vânzătorul.

Dacă vânzătorul de Veka îți spune ca Veka este nr. 1 la nivel mondial, așa e.
Dacă  vânzătorul de Veka îți spune ca toate seriile de profile, pe toate culorile sunt doar profile de clasa A, așa e.
Dacă vânzătorul de Veka îți spune ca profilul lui e cel mai tare, așa e.

Sigur, toate astea se plătesc.

Cu privire la profil nu are cum sa te prosteasca, sunt rare situațiile la ofertanți Veka dar ele exista, exista situații in care te prostesc, dar nu din punct de vedere al calității profilului, ci din punct de vedere al calității produsului in ansamblu. Acesta, produsul, mai are câteva componente, și acolo te poate prosti, sau nu.

Nu prea ai timp, însă lecturarea subiectelor de aici ar putea ajuta.


#1742
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postkolfleading, on 30 martie 2017 - 21:10, said:

Softline 82 este mai slab decat bluEvolution 92?

Interesantă întrebarea, nu, softline 82 are aceleași performante ca și bluevolution "chel", însă mai are și un plus de calitate (din punctul meu de vedere), plusul de calitate se observa bine la mostrele pe alb, la color bluevolution pare la același nivel calitativ. Softline 82 mai are un avantaj, un vânzător de șosete dacă își dorește sa vina in acest domeniu nu va vinde Veka.

#1743
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
M-am intalnit cu reprezentantul de vanzari, era nou in bransa si nu era foarte bine pregatit. Eu ziceam de Veka, el zicea de Kommerling.
Am cerut totusi o oferta pe Veka Softline 82.
Mi-a aratat o mostra de Veka Softline 82, pe care scrie ce vedeti in imaginea atasata.

Attached Files



#1744
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am aflat ca firma are franciza de la Optimedia Oradea.
Am cerut o oferta cu profilul Veka Softline 82 si pachet de sticla de 52 mm.
Mi s-a spus ca nu se poate pune pachet de 52 mm pe Softline 82. Am insistat ca pe site-ul veka.ro exista documentatie tehnica ce spune ca se poate si 52 mm.
Apoi mi s-a spus ca ei nu lucreaza cu pachet de sticla mai mare de 48 mm.

WTF? Posted Image

#1745
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postkolfleading, on 31 martie 2017 - 17:02, said:

Am aflat ca firma are franciza de la Optimedia Oradea.
Am cerut o oferta cu profilul Veka Softline 82 si pachet de sticla de 52 mm.
Mi s-a spus ca nu se poate pune pachet de 52 mm pe Softline 82. Am insistat ca pe site-ul veka.ro exista documentatie tehnica ce spune ca se poate si 52 mm.
Apoi mi s-a spus ca ei nu lucreaza cu pachet de sticla mai mare de 48 mm.

WTF? Posted Image

Așa e, Optimedia nu lucrează cu pachet mai mare de 48. Da cu ce te încurca asta? Ce configurație de geam îți dorești?

#1746
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Well, dacă foile de sticlă sunt de 4 mm, la  un tripan 48 de mm, conform Calumen programul de calcul al Saint Gobain, coeficientul de transfer termic e la fel ca la 52 de mm.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate