Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Religiile traditiilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Zilele acestea lumea s-a bucurat de "sarbatorile de iarna".
Multi considera ca aceste sarbatori se pot imparti in sarbatori crestine si sarbatori laice.
Din pacate sarbatorile laice nu sunt deloc laice, ele avand legaturi puternice cu paganismul sau alte religii.
Multi dintre atei s-au inchinat la Mos Craciun, si-au pus copii sa-si declare credinta in acest personaj interesant.
S-au imbracat in culori aducatoare de "noroc", pentru ca asa au fost sfatuiti de astrologii de la TV.
Au facut galagie mare cu pocnitori pentru a alunga duhurile rele, au spart pahare si sticle pentru a sparge "ghinionul".

Mai sunt si alte obiceiuri interesante dar nu mi le amintesc eu acum.
Ceea ce vreau sa evidentiez este existenta unei religii paralele, a celor care hulesc crestinismul si se considera intelectuali atei liberi.

Martorii lui MosCraciun si ai obiceiurilor norocoase isi apara cu inversunare credinta. Nu este usor sa le explicati ca joaca lor este de fapt o religie.

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006
Mai bine imi formez propria religie, tot mai realista e sau cel putin mai placuta.

#3
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Nu știu dacă e neapărat vorba de o religie. Nu are componentă supranaturală, nu promite vreo mîntuire sau altfel de răsplată în ceruri, nu propune explicații cu privire la sensul existenței sau originea omului. Ce are cu siguranță e un sistem de practici și ritualuri.
Dacă intră în scenă și anumite superstiții, atunci chestiunea capătă și o dimensiune supranaturală. Dar nu cred că ateii au superstiții, ar fi o contradicție.

#4
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 terratec, on 02 ianuarie 2014 - 11:40, said:

Zilele acestea lumea s-a bucurat de "sarbatorile de iarna".
Multi considera ca aceste sarbatori se pot imparti in sarbatori crestine si sarbatori laice.
Din pacate sarbatorile laice nu sunt deloc laice, ele avand legaturi puternice cu paganismul sau alte religii.
Multi dintre atei s-au inchinat la Mos Craciun, si-au pus copii sa-si declare credinta in acest personaj interesant.
S-au imbracat in culori aducatoare de "noroc", pentru ca asa au fost sfatuiti de astrologii de la TV.
Au facut galagie mare cu pocnitori pentru a alunga duhurile rele, au spart pahare si sticle pentru a sparge "ghinionul".

Mai sunt si alte obiceiuri interesante dar nu mi le amintesc eu acum.
Ceea ce vreau sa evidentiez este existenta unei religii paralele, a celor care hulesc crestinismul si se considera intelectuali atei liberi.

Martorii lui MosCraciun si ai obiceiurilor norocoase isi apara cu inversunare credinta. Nu este usor sa le explicati ca joaca lor este de fapt o religie.

Si peste toate troneaza cea mai puternica religie actuala > Consumerismul!

 abancor, on 02 ianuarie 2014 - 12:15, said:

Nu știu dacă e neapărat vorba de o religie. Nu are componentă supranaturală, nu promite vreo mîntuire sau altfel de răsplată în ceruri, nu propune explicații cu privire la sensul existenței sau originea omului. Ce are cu siguranță e un sistem de practici și ritualuri.
Dacă intră în scenă și anumite superstiții, atunci chestiunea capătă și o dimensiune supranaturală. Dar nu cred că ateii au superstiții, ar fi o contradicție.

Toti sunt in cautarea acelui iluzoriu "instant gratification" . Care pe termen lung nu face decat sa te dezumanizeze si sa te transforme intr-un robotel harnic, sclavul Noii Burghezii.

Cati aici pot spune ca nu au cazut prada consumerismului?

#5
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Sef-chenko, on 02 ianuarie 2014 - 12:08, said:

Mai bine imi formez propria religie, tot mai realista e sau cel putin mai placuta.
Fa-ti o religie in care sa nu mai existe rautate umana, cu tot ce cuprinde ea, sa te invete cum sa te iubesti pe tine, in primul rand, apoi cum sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti. Ce zici? E realista si placuta ideea?

 corina_geo, on 02 ianuarie 2014 - 12:25, said:

Si peste toate troneaza cea mai puternica religie actuala > Consumerismul!



Toti sunt in cautarea acelui iluzoriu "instant gratification" . Care pe termen lung nu face decat sa te dezumanizeze si sa te transforme intr-un robotel harnic, sclavul Noii Burghezii.

Cati aici pot spune ca nu au cazut prada consumerismului?
Consumerismul nu este o religie, fii serioasa!
Oamenii sunt manipulati de alti oameni, prin diverse tehnici, profitand de nestiinta si de slabiciunile lor.
Lipsa de educatie isi spune cuvantul in orice lucru. Ei pot fi comparati cu niste animale prostute, pentru ca efectul de turma se vede la tot pasul.

Edited by Elihu_66, 02 January 2014 - 13:48.


#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006

 Elihu_66, on 02 ianuarie 2014 - 13:40, said:

Lipsa de educatie isi spune cuvantul in orice lucru.

Exact.Vezi nebunia in sezonul moastelor.

Nu e vorba ca vreau sa fac eu o religie. Cu timpul si cu trecerea vremii celor batrani care nu au avut parte de scoala serioasa se imputineaza si credinciosii.

#7
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
L-aș vota drept cel mai prost topic, dar anul abia a început, așa că, poate îl detronează altul.

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

 cleopatra00, on 02 ianuarie 2014 - 14:08, said:

L-aș vota drept cel mai prost topic, dar anul abia a început, așa că, poate îl detronează altul.

Te simti mai bine pentru ca te-ai bagat in seama fara rost ? Ti-ai luat portia de dat in spectacol in fata unor necunoscuti ?

#9
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 Elihu_66, on 02 ianuarie 2014 - 13:40, said:

Consumerismul nu este o religie

R U sure ? :huh: [ http://images.yuku.com.s3.amazonaws.com/image/gif/4da16a465c33ffae2d22e87a659eb172ad080807.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  >>> LINK   LINK # 2  LINK # 3 LINK # 4  LINK # 5

#10
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

 abancor, on 02 ianuarie 2014 - 12:15, said:

Nu știu dacă e neapărat vorba de o religie. Nu are componentă supranaturală, nu promite vreo mîntuire sau altfel de răsplată în ceruri, nu propune explicații cu privire la sensul existenței sau originea omului. Ce are cu siguranță e un sistem de practici și ritualuri.
Dacă intră în scenă și anumite superstiții, atunci chestiunea capătă și o dimensiune supranaturală. Dar nu cred că ateii au superstiții, ar fi o contradicție.

Are mult supranatural, doar ca e un supranatural mai ieftin, mai facil, mai usor de digerat pentru omul de rand.
Copii traiesc linistiti rugandu-se la zane. pitici si Mosi Craciuni.
Parintii isi rezolva problemele spirituale printr-un singur pas, pun o funda rosie, sparg un pahar sau alunga vreun duh rau cu zgomote puternice.
Daca le-au crescut fetele mari au varianta usoara de a primi colindatori. Vin 10 testosteronisti cu buhai, ii canta junei si in felul asta casatoria e asigurata.
Mai sunt si variante cu busuioc sub perna sau alte descantece interesante.
Sa nu uitam trifoiul cu patru foi, motanul japonez care da din laba sau elefantii inlantuiti.

Multi romani cu scoala sunt deosebit de sensibili la aceste mici vrajitorii care le tin loc de religie.
Spre deosebire de crestinismul restrictiv, care iti impune o anumita conduita morala, samanismul modern este usor si nu cere sacrificii prea mari.
Omul poate sa ramana jigodie pana la capat dar micile ritualuri pagane il ajuta sa razbata in viata.

#11
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

 terratec, on 02 ianuarie 2014 - 11:40, said:

Multi dintre atei s-au inchinat la Mos Craciun, si-au pus copii sa-si declare credinta in acest personaj interesant.
S-au imbracat in culori aducatoare de "noroc", pentru ca asa au fost sfatuiti de astrologii de la TV.
Au facut galagie mare cu pocnitori pentru a alunga duhurile rele, au spart pahare si sticle pentru a sparge "ghinionul".
Nu cred ca e vorba de inchinat lui Mos Craciun, dar... cui nu ii place sa faca / primeasca daruri?
In anume culori se imbraca unii pur si simplu ca "e in trend" sau pentru ca ies mai bine in evidenta cu o culoare tipatoare si gulerul de la tricou ridicat cocalar gen Posted Image
Pahare si sticle (+ alte alea) sparg multi de nebuni, nu neaparat gandindu-se ca si-ar indeparta nenorocul...

Personal nu cred ca foarte multi din cei care practica "chestii de traditie" au atasate acestora si seturi de valori religioase. O fac pur si simplu "cu valul".
La fel despre cei care practica obiceiurile strict religioase (ca tot se apropie Boboteaza). Cati au in mod cat de cat real o credinta sincera atunci cand se indreapta spre biserica pentru a se bate la luat apa sfintita sau doua bucatele de anafura sau cum se numesc bucatelele alea?

Edited by BlueKing-69, 02 January 2014 - 15:22.


#12
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 terratec, on 02 ianuarie 2014 - 14:19, said:


Te simti mai bine pentru ca te-ai bagat in seama fara rost ? Ti-ai luat portia de dat in spectacol in fata unor necunoscuti ?
Asta e părerea mea. Nu trebuie să îți convină ție. Mai încearcă!

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 corina_geo, on 02 ianuarie 2014 - 12:25, said:

Si peste toate troneaza cea mai puternica religie actuala > Consumerismul!

Ai mancat prea mult de sarbatori! Stai cil, nu te strofoca, si Mircea Eliade vorbea de aceasta religie in a sa Istorie.

#14
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 terratec, on 02 ianuarie 2014 - 11:40, said:

Zilele acestea lumea s-a bucurat de "sarbatorile de iarna".
Multi considera ca aceste sarbatori se pot imparti in sarbatori crestine si sarbatori laice.
Din pacate sarbatorile laice nu sunt deloc laice, ele avand legaturi puternice cu paganismul sau alte religii.
Multi dintre atei s-au inchinat la Mos Craciun, si-au pus copii sa-si declare credinta in acest personaj interesant.
S-au imbracat in culori aducatoare de "noroc", pentru ca asa au fost sfatuiti de astrologii de la TV.
Au facut galagie mare cu pocnitori pentru a alunga duhurile rele, au spart pahare si sticle pentru a sparge "ghinionul".

Mai sunt si alte obiceiuri interesante dar nu mi le amintesc eu acum.
Ceea ce vreau sa evidentiez este existenta unei religii paralele, a celor care hulesc crestinismul si se considera intelectuali atei liberi.

Martorii lui MosCraciun si ai obiceiurilor norocoase isi apara cu inversunare credinta. Nu este usor sa le explicati ca joaca lor este de fapt o religie.

Cam fortat rationamentul. Daca vorbeai de manelistii atei, intelegeam, dar sa o bagi p-aia cu intelectualii atei...e trasa rau de par...bine ca-i pe taifasuri!

#15
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

 corina_geo, on 02 ianuarie 2014 - 12:25, said:

Si peste toate troneaza cea mai puternica religie actuala > Consumerismul!

si care e motorul consumerismului?

 cleopatra00, on 02 ianuarie 2014 - 14:08, said:

L-aș vota drept cel mai prost topic, dar anul abia a început, așa că, poate îl detronează altul.

de ce? traditia / dogma e vulva aducatoare de bani a oricarei secte

Edited by the_engineer, 10 January 2014 - 04:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate