Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

XPEnology pe HP Proliant Microserver Gen8

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2553 replies to this topic

#1045
alexblajan

alexblajan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 30.11.2013

View PostAdm, on 11 ianuarie 2016 - 14:12, said:

E indeajuns in 2 suruburi, nu decoleaza!

Mie mi se pare totusi suspect de mica temperatura raportata de iLO pentru i3 3240 idle si load (40 vs 43 grade).

@Ahashverus, poti instala Ipkg si sa vezi ce zic lm-sensors ?

Si mie mi se pare temperatura prea ..fixa la 40grade. Cand ajung acasa ii dau un transcoding, ceva sa il duca in 100% si ma uit in iLO. Pentru bootstrap, nu-l am instalat si nici nu m-am uitat sa vad pasii de instalare.

Edited by alexblajan, 11 January 2016 - 14:40.


#1046
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 22.10.2006
iLo arata doar temperatura mai mare sau egala cu 40 Celsius

Am instalat ipkg, apoi lm-sensors.


Rezultat?

Quote

Synology> sensors
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1: +8.3°C  (crit = +31.3°C)
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Physical id 0:  +35.0°C  (high = +85.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0: +35.0°C  (high = +85.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1: +29.0°C  (high = +85.0°C, crit = +105.0°C)


#1047
savage87

savage87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.12.2007

View PostAdm, on 11 ianuarie 2016 - 01:14, said:

Am testat de curand transcoding de la Video Station vs Plex, iar Video station a dat un rezultat mult mai prost calitativ.

Alegerea procesorului depinde de:
- ce buget dispui
- ce doresti sa faci cu serverul

Ca pret/performanta i3 3240 (55W) este cea mai buna alegere.
Intel xeon e3 1240v2 ar fi urmatoarea alegere, insa nu stiu cum se va descurca fara racire activa, are 69W

Super tare abia acum am realizat uitandu-ma in info centre din control panel la dsm ca am procesor INTEL Core i3-4130, dar eu cand l-am comandat scria ca trebuia sa aiba Celeron G1610T. Nu ma plang, doar ca am ramas placut surprins.

#1048
alexblajan

alexblajan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 30.11.2013

View Postsavage87, on 12 ianuarie 2016 - 20:09, said:


Super tare abia acum am realizat uitandu-ma in info centre din control panel la dsm ca am procesor INTEL Core i3-4130, dar eu cand l-am comandat scria ca trebuia sa aiba Celeron G1610T. Nu ma plang, doar ca am ramas placut surprins.
Nu e ala procesorul. Arata fake. Eu am Xeon si imi arata la fel ca si la tine :)

#1049
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Așa scrie la toți indiferent ce procesor avem, te bucuri degeaba :)

Dar ne bucurăm de bucuria ta :)

#1050
savage87

savage87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.12.2007

View Postdanyxp, on 12 ianuarie 2016 - 20:11, said:

Așa scrie la toți indiferent ce procesor avem, te bucuri degeaba Posted Image

Dar ne bucurăm de bucuria ta Posted Image

Multumesc ca va bucurati de bucuria mea... a fost scurta, acum a trecut! Multumesc inca odata :)

#1051
alexblajan

alexblajan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 30.11.2013

View Postsavage87, on 12 ianuarie 2016 - 20:24, said:


Multumesc ca va bucurati de bucuria mea... a fost scurta, acum a trecut! Multumesc inca odata :)
Daca vrei sa faci ceva iti recomand procesorul de care ti-am zis. In caz contrar, strange bani de un i3 sau Xeon.
G2020T e suficient pentru un NAS.

#1052
alexblajan

alexblajan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 30.11.2013
Guys, am gasit niste memorii, defapt ele m-au gasit pe mine.
Cineva mi-a trimis o oferta, cu 1x16GB memorie. Modelul fiind "RAM DDR3 ECC REG 1333 MHZ 16GB Micron PC3-10600R CL9 MT36JDZS2G72PDZ-1G4D1FE"
Credeti ca sunt compatibile pe Gen8 ?

#1053
Claudiu0909

Claudiu0909

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 12.06.2007
Nu. Pe microserver iti trebuiesc memorii ECC unregistered. Memoria pe care ai gasit-o tu e "REG" (registered)

#1054
logo_xxl

logo_xxl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 24.06.2005
am inteles ca ar merge upgrade cu oricare din procesoarele astea?
A probat cineva un i5?
http://deploymentbun...0t-to-i5-3470t/

#1055
NIZ

NIZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.05.2002
Rog putin ajutor, daca se poate. Am comandat si eu acest server pt ca, chiar daca sunt cam paralel in ceea ce priveste retelistica, nu am putu rezista ofertei de 600 Lei pt varianta G1610T 1x2GB. Primul pas ar fi sa ma sfatuiti ce componente sa mai cumpar pt ca serverul sa functioneze impecabil pt ceea ce vreau sa fac cu el:

1. Media Server pt. 1x smart TV; 1x HTPC; 2x laptop.
2. Client torente - imi plac mkv-urile 1080P Posted Image pe care vreau sa le rulez pe device-urile de mai sus, in special pe HTPC.
3. Backup/cloud pt toate pozele pe care le am. Mi-ar placea sa accesez pozele de pe telefon de oriunde.
4. Pozele as vrea sa fie pe un HDD separat si filmele pe altul. Nu maintereseaza backup pt filme.

In principiu, cam atat deocamdata. Acum intrebarile:

1. Poate face XPEnology toate cele de mai sus?
2. E cazul sa folosesc un SSD sau isi face traba si un microSD?
3. Trebuie upgrade la ram si/sau cpu?
4. Am inteles ca imi trebuie tastatura si mouse cu fir pe usb. Cu wireless nu merge?

Serverul nu a ajuns inca, dar ma gandeam sa profit de reducerile de zilele astea pt ce as mai avea nevoie sa cumpar. Multumesc anticipat!

Edited by NIZ, 20 January 2016 - 11:32.


#1056
mrjay

mrjay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 13.02.2006
iti raspund eu la o parte dintre ele:
1. da, poti face xpenology dar un upgrade de RAM si procesor ar fi binevenit (4-8GB RAM si procesorul i3-3240), mai ales pentru transcoding.
2. daca mergi pe esxi (masina virtuala de Xpenology, ai ESXi-ul pe un stick usb intern si datastore-ul masinilor virtuale pe un SSD (de preferat)
3. vezi raspunsul 1
4. nu ai nevoie de tastatura si mouse (serverul are consola de administrare de la distanta (iLO - gasesti licenta de ilo Advanced la o cautare pe google) si faci toata treaba de acolo

la ce vrei tu sa faci:

1. Media Server pt. 1x smart TV; 1x HTPC; 2x laptop. - Xpenology e ok
2. Client torente - imi plac mkv-urile 1080P Posted Image pe care vreau sa le rulez pe device-urile de mai sus, in special pe HTPC. - Xpenology e ok
3. Backup/cloud pt toate pozele pe care le am. Mi-ar placea sa accesez pozele de pe telefon de oriunde - Xpenology e ok
4. Pozele as vrea sa fie pe un HDD separat si filmele pe altul. Nu maintereseaza backup pt filme.- mai bine folosesti discurile intr-un RAID si ai tot acolo, sau iti iei 2 discuri in RAID pentru poze, etc sa ai redundanta in cazul in care unul dintre ele pica, si un al 3lea disc pentru filme si ce mai vrei tu fara backup.

sper ca ti-am raspuns punctual.

#1057
m3kk

m3kk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.07.2004
Salut,

1. Da.
2. Nu, ajunge un microSD sau mai bine un stick USB mic (minim 32 Mega), XPEnology este doar un boot-loader, iar sistemul synology se instaleaza pe toate HDD urile folosite.
3. Nu neaparat, depinde daca vrei sa folosesti prex cu encodare, depinde ce conexiune de internet ai, etc.
4. N-ai nevoie de nici o tarstatura/mouse, poate doar pentru configurare, dar nici pentru ala, ca ai iLO.

Cel mai elegant ar fi daca ti-ai luat 4 HDD uri identice, in Raid5 (SHR1 in Synology).. Daca iti iei HDD separat pentru filme, si Raid1 pentru poze, atunci iesi mai prost..

LE: Ce adaptor de la 2.5 la 3.5 ati folosit in Microserver? Am nevoie sa folosesc discuri 2.5 in bayuri frontale. Am incercat ceteva, dar ori nu incap, ori pozitionare este spre mijloc, etc.

#1058
NIZ

NIZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.05.2002
Deci sa inteleg ca pt XPEnology si ESXi sunt suficiente un memory stick de 1GB si un SSD de 60GB? Intreb pt ca le am prin casa. Asa ar ramane de luat doar HDD-uri, RAM si CPU

Edited by NIZ, 20 January 2016 - 12:29.


#1059
mrjay

mrjay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 13.02.2006
da e suficient.
la memorii poti merge pe kingston compatibile sau vezi ca e un baiet pe olx care face upgrade-uri de memorii pe microserver. nu stiu cat de serios e dar poti incerca.

#1060
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Eu zic să nu te arunci la upgrade cpu și ram deocamdată. Faci o instalare bare-metal de xpenology și vezi dacă-ți satisface nevoile așa. Pentru virtualizare clar alt cpu și mai mult ram, dar dacă te descurci cu ce ai nu văd rostul.

#1061
alexblajan

alexblajan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 30.11.2013

View Postmrjay, on 20 ianuarie 2016 - 12:31, said:

da e suficient.
la memorii poti merge pe kingston compatibile sau vezi ca e un baiet pe olx care face upgrade-uri de memorii pe microserver. nu stiu cat de serios e dar poti incerca.

View Postdanyxp, on 20 ianuarie 2016 - 12:32, said:

Eu zic să nu te arunci la upgrade cpu și ram deocamdată. Faci o instalare bare-metal de xpenology și vezi dacă-ți satisface nevoile așa. Pentru virtualizare clar alt cpu și mai mult ram, dar dacă te descurci cu ce ai nu văd rostul.

Daca doreste media, Plex nu o sa faca fata la procesorul Celeron.
De asemenea virtualizare nu se problema, nu face fata.
Cat despre baiatul cu upgradeuri de pe OLX, max parca avea username-ul, am vrut sa cumpar de la el, parea serios si am discutat cu el de mai multe ori. De asemenea am dat de el si pe un alt forum unde avea foarte multe calificative. Totusi ai grija :)

Eu spun asa: fa-ti upgrade la CPU. unul mic, fara investitie majora, baga minim 4 GB ram si minim 2 hdd-uri de 2-3TB in RAID ca sa ai backup pentru poze. O sa mearga bine, silentios si secure.

P.S. daca vrei doar media + backup, sa vezi filmele doar pe TV, Celeronul ar trebui sa-si faca treaba. Oricum subscriu la ce a zis colegul mai sus, instaleaza Xpenology direct si vezi daca te multumeste.

#1062
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,322
  • Înscris: 22.05.2003

View Postalexblajan, on 20 ianuarie 2016 - 12:41, said:

Daca doreste media, Plex nu o sa faca fata la procesorul Celeron.

Mie mi-a mers Celeron transcoding in 98%, dar depinde foarte mult de sursa video si setari.
Daca ii pui un fisier cu bitrate foarte mare si ii setezi pe client in LAN ca Original Quality, atunci s-ar putea sa nu mearga.

Problema este la Plex vine de la client, care adesea este Android, iar acesta nu suporta Ac3 sau direct play video din MKV.
Nu stiu de ce se foloseste MKV, cand mp4 merge perfect, dar MKV pare mai cool.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate