Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 

Din somaj se poate intra in concediu de maternitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Saptamana trecuta am fost instiintata verbal de catre angajatorul meu ca va face restructurari, iar eu voi colabora in continuare cu firma dar in regim PFA. Problema este ca am auzit destule balade cum ca si altii au suferit acelasi tratament ca si mine, iar dupa un timp maxim un an nu mai primeau niciun proiect.
Am deja de un an in cadrul firmei, am zis si eu ca de anul urmator sa fac si eu un copil, insa dupa aceasta veste mi s-a taiat tot elanul.
Neprimind inca instiintarea scrisa, mai am un scurt timp de facut planul de bataie si ce este cel mai bine pentru mine.
Chiar nu ma asteptam la o astfel de decizie mai ales ca este foarte multi de lucru si suntem destul de putini, iar fiecare lucram si ore suplimentare.

Am vorbit cu angajatorul sa ma tina macar pana intru in maternal, insa nici nu vrea sa auda. Vremurile nefiind tocmai roz in tara asta ma tot gandesc cum sa-mi indeplinesc telul, sa ii spun sa-mi bage somaj, insa pot apoi sa  primesc indemnizatie pentru cresterea copilului? Alta varianta ar fi sa imi bag cartea de munca pe la vreo firma, iar din venitul pe PFA sa o platesc. Ce altceva ma sfatuiti sa fac? Sau ce varianta sa adopt?

#2
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Da, poti intra din somaj in concediu de maternitate. Vei primi insa, drept ajutor de la stat, suma minima, adica 800 lei ( 200 + 600 ).

#3
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006

 prisonbreak, on 24 noiembrie 2013 - 22:10, said:

Da, poti intra din somaj in concediu de maternitate. Vei primi insa, drept ajutor de la stat, suma minima, adica 800 lei ( 200 + 600 ).
Multumesc. Insa si daca nu intru si aleg varianta 2 cu cartea de munca bagata la o firma si sa ma risc cu pfa-ul (nu se stie cat timp voi primi lucrari), bineinteles am sa pun minimul pe economie, atunci cat voi primi?

Si inca o varianta, in cazul in care voi vedea ca nu mai primesc lucrari si nu ma pot descurca cu plata cartii de munca, si sa zicem ca obtin adeverinta de la medic pentru sarcina cu risc, atunci care sunt conditiile?

Edited by Luminita_x2001, 24 November 2013 - 22:18.


#4
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
daca esti insarcinata , instiinteaza-ti angajatorul in scris  (ii aduci la cunostinta) din ce stiu eu nu te mai poate concedia .
vezi sa ai un exemplar semnat de el sau resurse umane

dai bataie fa copilul si cauta in alta parte de munca ... viata se iroseste usor incercand sa ii mulumesti pe altii

Edited by rocket1982, 24 November 2013 - 22:32.


#5
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006

 rocket1982, on 24 noiembrie 2013 - 22:30, said:

daca esti insarcinata , instiinteaza-ti angajatorul in scris  (ii aduci la cunostinta) din ce stiu eu nu te mai poate concedia .
vezi sa ai un exemplar semnat de el sau resurse umane
Inca nu sunt, visam la asta dar de la anul sau de anul asta dupa sarbatori. Insa seful meu a fost mai rapid.

Inca nu am primit instiintare scrisa, cica se gandeste ce sa faca, sa ma bage in somaj, sa ma treaca pe doua ore, vrea cica sa dea 20 de insi afara, inclusiv pe mine, insa de mine depinde foarte mult, iar pe mine m-a ales ca mai pot lucra de acasa pe cont propriu si in felul asta poate salva pe altii pe care ii putea da afara. Posted Image (bullshit)

Ma gandeam si la o varianta mai nesimtita de abordare: intru in medical, rezolv problema apoi vin la servici si n-are ce-mi face. (insa aleluia colaborat pe viitor) dupa 2 ani voi zbura mai mult ca sigur, si nici de lucru acasa nu voi primi.

Edited by Luminita_x2001, 24 November 2013 - 22:36.


#6
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
copilul ala trebuie facut cu drag ...nu rezolvata problema ...zi ca el si cautati de munca repede

Edited by rocket1982, 24 November 2013 - 22:42.


#7
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Stabileste-ti prioritatile. Pentru ca in momentul in care depui dosarul pt concediul de crestere a copilului nu trebuie sa ai nici o pauza in ultimile 12 luni. Prin pauza ma refer la o perioada fara acoperire ca angajat sau somer. Si sa ai si contributiile platite de angajator la zi ( alea cu stopaj ) daca in acele 12 luni ai figurat cu contract de munca undeva.
Cu alte cuvinte, ar cam trebui ca in momentul in care intri in somaj, care dureaza 9 luni, tu deja sa fii insarcinata. Sau sa ramai in timp foarte scurt. Pentru ca se mai poate face suspendare a somajului inainte de nastere intrand in concediu prenatal, dar castigi 45 zile, parca.

LE. La venitul minim tot 800 lei primesti.

Edited by prisonbreak, 24 November 2013 - 22:45.


#8
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006

 rocket1982, on 24 noiembrie 2013 - 22:42, said:

copilul ala trebuie facut cu drag ...nu rezolvata problema ...zi ca el si cautati de munca repede
Suntem in noiembrie, unde sa-mi gasesc eu de lucru? Pana in martie nu cred ca am vreo sansa

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ca sa te treca de pe contract pe PFA, trebuie sa-ti ceara demisia mai intai.
     O solutie este sa nu semnezi demisia. E adevarat ca o sa caute alte solutii ca sa se descotoroseasca de tine.

#10
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006

 cspot, on 24 noiembrie 2013 - 22:49, said:

Ca sa te treca de pe contract pe PFA, trebuie sa-ti ceara demisia mai intai.
O solutie este sa nu semnezi demisia. E adevarat ca o sa caute alte solutii ca sa se descotoroseasca de tine.
La urma o sa imi creeze "conditii prielnice de lucru", adica numai stres si cine stie ce se mai gandeste.

I-am explicat frumos ce vroiam fix in ziua in care m-a instiintat verbal, i-am spus ca vroiam si eu un copil si sa ma tina macar 3 luni pana cand pot sa obtin adeverinta pentru sarcina cu risc, insa raspunsul a fost pe masura: "BAI FATA TU GANDESTI CE INSEAMNA ASTA? NUUUUUUU, EXCLUUSSSS!!! NUUU! lasa-ma cu prostiile!". Deci de vorba buna nu merge.

#11
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
M-am mai gandit la cateva variante, in cazul in care ma trimite in somaj, nu pot eu sa bag pe tata in maternal? iar eu sa merg cu pfa-ul pentru a-mi atrage fonduri. Ca ce-i drept in perioada aia o sa-mi trebuiasca destule. Concluzia sa ramanem amandoi acasa, eu sa lucrez atat cat imi da pentru acelasi patron si atunci cand imi da, iar venitul sa-l incasez pe pfa? Si in acest fel sa putem avea grija amandoi de copil?

#12
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
O solutie ar fi sa mai amani cu copilul cativa ani pana incepe economia sa se redreseze din criza.

Ca sa nu mai vorbim ca nu ai siguranta ca ai sa ramai insarcinata. Adica nu e ca si cum ai pocni din degete si gata.

Apropo, eu stiam ca angajatorul este obligat sa plateasca angajatul pe toata durata concediului maternal dupa care isi recupereaza banii de la Fondul de Asigurari. Adica dureaza mult si bine. Normal ca nici nu a vrut sa auda de angajate gravide.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate