Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 

Cum alegem un NAS?

- - - - -
  • Please log in to reply
364 replies to this topic

#145
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Aaaa, deci era vina lui Xpenology. L-am dat jos acum ca sa pun masina virtuala :D.
Mersi frumos.

#146
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Nu reusesc sa bag esxi. Cere mai mult de 2GB RAM, din pacate.
Am incercat sa fac un workaround, dar nu reusesc sa intru in consola. ALT + F1.


http://simon-simonna...an-2gb-ram.html

#147
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Acolo scrie Alt+1 nu Alt+f1.

#148
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Am incercat si, si, iti dai seama :D.
O sa incerc sa fac maine rost de inca 2GB macar.

#149
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
discutia ar trebui mutata pe topicul dedicat. vezi ca ai nevoie de memorie mai aparte.

#150
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Asa este, nu mi-am dat seama ca nu e topicul dedicat.
Imi cer scuze, si va multumesc pentru tot!

#151
cucucugol

cucucugol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2014
Salut, am tot citit ce ati postat dar tot nu am gasit ce ma intereseaza defapt.

Urmaresc sa imi cumpar un NAS cu scopul de a descarca torente pe el iar dupa sa ma conectez cu tv la el sa vizionez continutu.
Ca tot romanul m-am uitat la cele mai mocangeala pe siteuri de profil dar prin reviewuri am constatat ca multi useri se plang de viteza de descarcare a torentelor care nu trece de 10-11 mb/s in conditiile care el este gigabit. http://www.emag.ro/n...f/pd/D0L5SBBBM/
Principalul lucru care ma intereseaza este viteza de descarcare deoarece prefer sa vad fimele direct cu playerul tv-ului iar procesul este mai greoi, descarc un sezon de serial de  xx giga  in pc cu 80-90 mb/s iar ca sa il vad pe tv tre sa il copiez pe HDD extern care se misca la un max de 27 mb/s.
M-ar interesa o recomandare pt un NAS care sa descarce torentele la un macar de  50 mb/s, cu un singur HDD imi este suficient.

#152
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
hp microserver gen8 +xpenology

Edited by carmenclara1, 07 September 2015 - 18:38.


#153
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
Se poate face NAS din aproape orice router mai capabil cu openvrt instalat

ieftin si bun ...... si cu o droaie de functii ...... si multifinctional router, nas si altele

#154
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
doar ca performantele sunt jenante....

#155
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005
Salut ! Nu știu dacă scriu corect in acest thread, dar nu am vrut sa mai deschid unul. Am un QNAP 670 Pro si am pierdut cheia de la bay-uri. Are cineva un NAS similar si poate sa-mi împrumute o cheie sau sa o vândă ? Sunt din București, vin oriunde in oraș.

#156
VIO47

VIO47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 04.01.2009
Salutare, pentru cei interesati cateva informatii despre NSA325v2, am pus in el 2 HDD WD30EZRX, unul il aveam inainte in NSA310, conectat in retea giga cu Asus RT N18 si switch-uri TP-LINK. Viteza la scriere 60-62 MB/s si citire 68-70 MB/s in configuratie JBOD. Vitezele sint cam cu 20 MB/s mai mari decat la NSA310. Contrar asteptarilor, in configuratie RAID 0 am obtinut viteze mai mici decat pe JBOD cam cu 4-5 MB/s. Minidlna functioneaza la fel de bine ca pe NSA310 doar ca am putut instala numai ffp versiunea din 2015, cele anterioare nu au mers, instalat pe stick USB. Il folosesc numai pentru stocare de filme si muzica si accesare direct de pe televizoare. Nu folosesc aplicatii de torente pe NAS, deci nu stiu cu ce viteza descarca. Are un ventilator mai putin zgomotos decat NSA310 dar zgomotul produs de HDD parca se aude mai tare chiar daca are amortizoare de cauciuc la HDD-uri. Pentru un pret de 350 lei cred ca este foarte bun, cel putin la ce il folosesc eu.
Sa auzim numai de bine.

#157
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,893
  • Înscris: 06.10.2003
Imi face si mie cu ochiul un ZyXEL NSA325v2, mai ales ca am 2 hdd-uri Seagate de 1Tb si multe poze si fisiere ce ar fi mai usor de accesat dintr-un punct central decat de pe cele 3 calc. din casa.
Ce as vrea sa stiu e daca ownCloud e versiunea standard sau una brand-uita ZyXEL, daca datele pe hdd-urile interne sunt criptate (sau se poate configura sa fie criptate LUKS si daca datele criptate ar fi disponibile conectand hdd-ul la un calc. cu linux) si ce nivel de securitate ofera SO-ul proprietar.

Btw, acea aplicatie NAS Starter Utility e absolut necesara pt. configurarea NAS-ului sau se poate exclusiv din interfata web (if any!?!) Mai precis, se poate configura din linux?

Edited by shiva, 14 January 2016 - 01:45.


#158
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
Salut, vreau sa achizitionez un NAS dar cunosc foarte putine lucruri despre diferenta dintre modele.
Ceea ce doresc eu este sa il pot conecta wireless la retea(dar nu neaparat, prefer wireless) si sa pot face share pe fisiere(nu pe toate odata, pe unul anume, asa cum pot face din contul de DropBox, si sa pot da link-ul unui prieten care sa poata descarca informatia cu acel link), practic vreau propriul cont de dropbox dar la o capacitate mult mai mare(vreau sa-i atasez un HDD de 2 TB).
Bugetul disponibil pentru acest NAS(fara HDD inclus) este de 500 RON, imi puteti recomanda ceva?
Eu am pus ochii pe ACEST NAS, stie cineva daca indeplineste cerintele mele ?
LE - cel mai important aspect este sa pot face share individual pe fisiere
Multumesc.

Edited by buncar, 31 January 2016 - 20:48.


#159
mircea_novac

mircea_novac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 24.05.2005
Salutare tuturor. Sunt in cautarea unei solutii NAS. Am nevoie de el pentru download de torrente, stocarea colectiei actuale de filme si seriale, si streaming prin DLNA catre 2 televizoare. Nu voi folosi functii de backup sau functii avansate de hosting, poate doar as dori sa accesez anumite documente care vor fi stocate pe NAS si din afara retelei interne. Nu vreau sa investesc o multime de bani, dar nici nu vreau sa iau ceva ieftin si prost doar de dragul de a avea un NAS. Nu sunt chiar un incepator in IT dar cand vine vorba de configurarea unui server, fie el si microserver, as putea spune ca nu am mai avut de a face cu asa ceva. Urmarind tutorialele nu mi se pare chiar rocket science, dar ma gandesc ca folosirea unui HP MicroServer Gen8(Server HP ProLiant MicroServer Gen8, Procesor Intel® Pentium® G2020T 2.5GHz Ivy Bridge, 2GB UDIMM DDR3) sa nu fie un pic de overkill fata de ce voi face eu pana la urma cu acest NAS. Asadar cam am de ales intre Synology DS215j, HP Gen8 si unul din modelele Zyxel cu 2 bay-uri. Deocamdata cam oscilez intre DS215j si HP care a fost la un pret foarte bun la eMag pana acum 2 zile (800 si ceva de RON), dar oferta nu mai e valabila. Cel mai ieftin l-am gasit acum la PC Garage la pretul de aprox. 1100 RON. Synology-ul il gasesc undeva la 700 si ceva de RON. Ma puteti ajuta cu un sfat va rog? Multumesc.

#160
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Varianta xu Xpenology/Xpenoboot cee probleme iti creaza? Ai si o configuratie de calculator cu consum redus.xelSau si mai simplu, un laptop cu masina virtuala xpenology.
Oricare din variantele de mai sus sunt mult peste . DS215j si mai simplu decat cu HP, la cost similar sau mai mic.

Oricum, Synology  preferabil lui Zyxel.

#161
mircea_novac

mircea_novac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 24.05.2005
Ma gandeam ca pentru ce folosesc eu (streaming prin DLNA in reteaua interna) si accesarea unor documente din afara retelei mi-ar fi de ajuns doar un DS215j chiar daca este inferior dpdv hardware. Imi e frica si ca la un moment dat XPEnology nu va mai fi free to use, desi nu cred ca va fi cazul.
Stiu ca e un pic offtopic, dar va rog sa ma lamuriti doar cu 3 chestii legata de instalarea XPEnology pe HP.
1. Este de ajuns instalarea Entware pentru a putea apoi instala pachete gen transmission (am vazut ca este o versiune mai noua a lui Optware)?
2. Atata timp cat eu am la biroul unde il voi instala, un monitor disponibil + tastatura + mouse, voi mai avea nevoie si de o licenta ILO pentru a-l putea configura? Din ce am inteles aceasta licenta este necesara pentru a-l putea configura remote.
3. Pentru a rula XPEnology cu functiile de baza, DLNA si local file sharing, ar fi de ajuns aceasta configuratie HP MicroServer Gen8 Intel® Celeron® G1610T 2.30GHz, Ivy Bridge, 1 x 4GB sau sa astept sa prind un pret mai bun la varianta cu G2020T dar cu 2 GB RAM? Din ce am vazut procesoarele G1610T si G2020T sunt relativ similare.
Multumesc.

Edited by mircea_novac, 04 February 2016 - 16:19.


#162
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
1. Nu ma pricep. Eu am transmission ca pachet in synology direct.
2. Configurarea o faci prima oara cand instalezi sistemul de operare. Pe urma il lasi si nu il mai atingi. Pentru asta poti sa folosesti ilo remote pt 30 de zile, sau pur si simplu cu tastatura mouse si keyboard.
3. Procesoarele sunt similare. Pentru DLNA e posibil sa ai nevoie de un procesor mai bun, nu stiu exact.

Pentru functiile de baza (samba, ftp), G2020T si 2GB ram sunt de ajuns.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate