Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aer conditionat racire A+++/A++

Alegeri 9 iunie 2024

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...
 Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...
 

Putem calatori in afara timpului?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Adica sa iesi din timp si spatiu? PS: Nu inteleg, Einstein a zis ca spatiul si timpul sunt legate intre ele. Cum vine asta? merci de explicatii!:)

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,795
  • Înscris: 09.05.2005

View Postblacktiti89, on 11 noiembrie 2013 - 11:45, said:

merci de explicatii!Posted Image

Nu ai pentru ce!

#3
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

View Postblacktiti89, on 11 noiembrie 2013 - 11:45, said:

Adica sa iesi din timp si spatiu? PS: Nu inteleg, Einstein a zis ca spatiul si timpul sunt legate intre ele. Cum vine asta? merci de explicatii!Posted Image

cred ca a avut dreptate dar nu cred ca este idea lui einstein. o ducea cam greu cu fizica si logica asa incat sa poata singur scoate teorii atat de importante asa incat sa nu ne dea voie sa dezvoltam alte ramuri ale fizicii.

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sunt tot felul de teorii... nici una demonstrata...
cand erai mai mic ti s-a explicat ca universul e guvernat de legea atractiei universale... ca de aia se invart corpurile ceresti unul in jurul altuia
acum, mai nou e o alta reprezentare a universului introducand si conceptul de spatiul/timp in ecuatie (ca se plictiseau pe margine)
si implicit curbarea contiunumului spatiu/ timp (care este reprezentat de un plan) de catre masele corpurilor ceresti
cica de aia se invart ele acumAttached File  images.jpeg   15.89K   8 downloads
http://spacegeek.ro/...navele-spatiale

in prezent se poate calatori in spatiu/timp si in afara timpului si spatiului cu gandul si corpul astral Posted Image
sau prin asa zisele "gauri de vierme"  (doar cei care detin asa ceva)

Edited by Nero-d, 11 November 2013 - 12:58.


#5
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Postblacktiti89, on 11 noiembrie 2013 - 11:45, said:

Adica sa iesi din timp si spatiu? PS: Nu inteleg, Einstein a zis ca spatiul si timpul sunt legate intre ele. Cum vine asta? merci de explicatii!Posted Image

Eu m-as multumi sa putem calatori civilizat la sfarsit de saptamana in afara Bucurestiului Posted Image

#6
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,159
  • Înscris: 20.12.2007

View Postblacktiti89, on 11 noiembrie 2013 - 11:45, said:

Adica sa iesi din timp si spatiu? PS: Nu inteleg, Einstein a zis ca spatiul si timpul sunt legate intre ele. Cum vine asta? merci de explicatii!Posted Image
Through the Wormhole S01E03 Is Time Travel Possible

Through the Wormhole S02E03 Does Time Really Exist

Astea-s cele mai bune documentare pe intelesul poporului. Demonstratiile matematice din spatele lor sunt de neinteles pentru 99,99% din oameni

#7
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 20.06.2005

View PostNero-d, on 11 noiembrie 2013 - 12:51, said:

in prezent se poate calatori in spatiu/timp si in afara timpului si spatiului cu gandul si corpul astral Posted Image
sau prin asa zisele "gauri de vierme"  (doar cei care detin asa ceva)

WTF ? in prezent in lumea desenelor animate ? Chiar asa teleporteaza astral, am nevoie de pufuleti la ora asta ... da sa te intorci repede.
Nu iti spun unde sa ii aduci, caci gandul tau va reusi sa faca asta fara probleme.

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ha... ha...

pare complicat oricum... daca curbarea "spatiului e mai usor de explicat (grafic), inteles si asimilat... cu timpul e mai dubios... pentru calatoria in timp ma gandesc ca ar trebui sa existe universuri paralele

#9
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Timpul e o marime intrinseca a spatiului, nu exista timp fara spatiu sau invers. Si nu exista nimic in afara spatiu-timpului

View PostNero-d, on 11 noiembrie 2013 - 12:51, said:

in prezent se poate calatori in spatiu/timp si in afara timpului si spatiului cu gandul si corpul astral Posted Image
sau prin asa zisele "gauri de vierme"  (doar cei care detin asa ceva)

"gaurile de vierme" sunt scurtaturi prin spatiu-timp, nu in afara lui

calatoria cu "gandul" in "astral" (ce-o mai fi si asta, ca nu are nimeni vreo definitie) inca nu e dovedita stiintific, e doar pe baza de ce au povestit unii

#10
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 20.06.2005

View Postever_forever, on 11 noiembrie 2013 - 14:21, said:

calatoria cu "gandul" in "astral"

Sa dovedi si stintific , tocmai mi-au ajuns pufuletii.

#11
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,159
  • Înscris: 20.12.2007

View PostNero-d, on 11 noiembrie 2013 - 14:15, said:

ha... ha...

pare complicat oricum... daca curbarea "spatiului e mai usor de explicat (grafic), inteles si asimilat... cu timpul e mai dubios... pentru calatoria in timp ma gandesc ca ar trebui sa existe universuri paralele
Si io ma pricep sa desenez. dar daca as demonstra ceva mathematic as lua Premiul Nobel.

#12
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Postever_forever, on 11 noiembrie 2013 - 14:21, said:

calatoria cu "gandul" in "astral" (ce-o mai fi si asta, ca nu are nimeni vreo definitie) inca nu e dovedita stiintific, e doar pe baza de ce au povestit unii
Eu am calatorit in astral (am un topic pe undeva) si daca nu este explicata stiintific, asta nu inseamna ca nu exista. La fel cum nu-i demonstrat ca ar exista OZN-uri, asta nu inseamna ca sunt milioane de martori care au asistat live la asemenea fenomene.
Si nu ar trebuie sa fie doar pe "baza de ce au povestit unii", ci ar trebui sa crezi mai mult in ce zic 100 de oameni decat ce zice un savant (uneori),
Unele lucruri sunt demonstrate dar nu sunt facute publice deoarece pot prezenta un pericol.
Nu stiu de ce m-am bagat in discutie si de ce am zis asta, probabil este irelevant. Sa ma baneze si pe mine cineva :)

#13
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
S-ar putea sa nici nu existe Timp ci doar transformarea continua a Materiei la care noi ne referim si ne raportam cu apelativul Timp

Adica virsta mea EU o exprim in ani, subiectiv,dar e doar o transformare a Materiei

#14
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,898
  • Înscris: 10.02.2011
Putem calatori in afara timpului?

Teoretic s-ar putea trece in singularitate atemporala dupa ce mori, adica sa nu mai percepi ca observator cum curge timpul da nu prea mai cred in ideea asta. Cand dormi de exemplu esti al naibii de treaz dar intr-un alt plan, pentru ca percepi cum curge timpul care totusi e mai contractat. Una e perceptia lucrurilor materiale prin simturi si alta-i perceptia lumilor subtile. In afara spatiului si timpului exista doar eternitatea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate