Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegeri 9 iunie 2024

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?
 Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...
 

Gigabit si telefon fix

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
239 răspunsuri în acest subiect

#1
DelPino

DelPino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 168
  • Înscris: 16.10.2010
Avand in vedere ca instalarea gigabitului la clientii RDS cu telefon fix este diferita fata de metoda standard, cred ca este nevoie de un thread special dedicat acestui subiect, pt ca, in thread-ul principal, informatiile referitoare la gigabit si tel.fix care apar sunt efectiv inecate printre toate celelalte postari.
    Deci, pt cei care au tel.fix si au fost trecuti la gigabit, sau au informatii utile pe subiect, postati aici.

#2
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.059
  • Înscris: 31.05.2010
La Ploiesti mi s-a comunicat ca se vor da fixo-mobile (se pastreaza numarul - chiar daca este portat, precum si tarifele aferente abonamentului de fix) urmand ca toate cele 8 fire din cablul existent sa fie utilizate pentru giga.

Editat de cristi0304, 08 noiembrie 2013 - 14:34.


#3
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.395
  • Înscris: 07.12.2006
Mi se pare ciudata chestia cu datu fixo-mobilelor avand in vedere ca au iesit din oferta comerciala de mai bine de 1 an (daca nu ma insel), deci nu mai aveau motive practic sa mai comande la furnizor astfel de telefoane.

Intrebarea e de unde mai au sa dea acum pentru cei care trec la abonamentele gigabit?

Stiu ca o parte din telefoane au fost returnate, dar totusi...

Probabil si asta e un motiv pentru care se intarzie cu instalarile, desi cum am mai spus pe alt topic nu stiu de ce nu s-a mutat tot traficul de voce pe 3G si sa nu se mai fi investit in echipamente VoIP pe scari si sa se fi evitat bulibaseala generata acum de noile abonamente ???

#4
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.573
  • Înscris: 16.12.2006

View PostDelPino, on 08 noiembrie 2013 - 13:13, said:

Avand in vedere ca instalarea gigabitului la clientii RDS cu telefon fix este diferita fata de metoda standard, cred ca este nevoie de un thread special dedicat acestui subiect, pt ca, in thread-ul principal, informatiile referitoare la gigabit si tel.fix care apar sunt efectiv inecate printre toate celelalte postari.
Deci, pt cei care au tel.fix si au fost trecuti la gigabit, sau au informatii utile pe subiect, postati aici.

Am explicat  pe topicul principal.

Da la cat se scrie acolo nu ma mir ca informatia s-a pierdut si nu a fost vazuta de prea multa lume.

Asadar, avem 2 variante principale plus o a treia varianta (de rezerva).

Varianta 1

In locul telefonul fix pe fir se va da fixo-mobil. Se pastreaza acelasi numar ca si pana acum.

Varianta 2

Daca un client nu doreste fixo-mobil sau ele nu sunt pe stoc si clientul este de acord se trage alt cablu UTP separat pentru Gigabit.

Varianta 3

Daca se vor folosi pana la urma routerele ZTE Gigabit se poate da telefonie fixa direct prin ele, in cazul asta se elimina din ecuatie fixo-mobilul si alt cablu UTP la client.

Problema la varianta 3 e ca ZTE este recomandat doar la abonamentul de 500 Mbps, la cel de 1000 Mbps nu este indicat.

Pentru mai multe detalii se poate citi pagina asta, am explicat acolo mai detaliat acum cateva zile http://forum.softped.../page__st__3330

De fapt, o sa dau QUOTE de acolo la cateva mesaje scrise pe topicul cu abonamentul Gigabit.




View Postcatalinman, on 05 noiembrie 2013 - 12:49, said:

Corect.

Nu e cazul aici. ZTE-urile Gigabit sunt venite in tara, dar, e posibil sa se renunte la ele si toti clientii ce au solicitat router Gigabit sa primeasca pana la urma TP-Link.

View Postdanielavram, on 05 noiembrie 2013 - 12:50, said:

Si cu telefonia in cazul celor de la bloc cum vor face?

View Postct03nut, on 05 noiembrie 2013 - 12:52, said:

Cataline, si eu care am cablu separat de telefonie , tras de ei, or sa-mi bage pe gat ZTE-ul cu VOIP si renunta la un cablu ? Ar fi absurd.

View Postcatalinman, on 05 noiembrie 2013 - 12:52, said:

ZTE-ul avea 2 avantaje fata de TP-Link, puteau sa dea prin el si telefonie fixa si avea si VLAN pentru IPTV.

In cazul care o sa se renunte la el pentru telefonie fixa nu raman decat 2 variante mari si late:

1. Fixo-mobil.

2. Alt cablu UTP tras la client.

View Postcatalinman, on 05 noiembrie 2013 - 12:57, said:

La tine nu e cazul, e ok daca zici ca ai cablu separat de telefonie.

Problema e la clientii care au internet si telefonie fixa prin acelasi cablu UTP.

Doar acolo e nevoie de remufarea celor 8 fire pentru internet si tragerea altui cablu.

View Postcatalinman, on 05 noiembrie 2013 - 13:52, said:

Inca nu s-a luat o decizie definitiva, da se pare ca nu duc abonamentul de 1000 Mbps.

View Postdan965, on 05 noiembrie 2013 - 16:39, said:

se mai dau fixo-mobile?

View Postsiru, on 05 noiembrie 2013 - 16:43, said:

Ce este fixo-mobil?
(scuzati ignoranta unui client ca mine)

View Postcatalinman, on 05 noiembrie 2013 - 16:43, said:

In situatia asta da. Clientii care au telefonie fixa de la RDS si nu vor alt cablu UTP in apartament o sa primeasca fixo-mobil.

Asta daca o sa se renunte de tot la routerul ZTE Gigabit.

Parerea mea personala e ca ca se vor da si routerele ZTE Gigabit, da doar la abonamentele de 500 Mbps, iar la cele de 1000 Mbps se va merge doar pe TP-Link.

Fixo-mobil e un telefon fix ce functioneaza pe reteaua de telefonie mobila (3G in cazul RDS).

Se introduce in el o cartela SIM si are avantajul ca poti sa-l iei oriunde cu tine in aria de acoperie Digi Mobil.

Uite asa arata un fixo-mobil.

Fișiere atașate


Editat de catalinman, 08 noiembrie 2013 - 15:06.


#5
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.059
  • Înscris: 31.05.2010
Nu stiu daca sunt prin zona oameni care au primit astfel de device-uri... poate ne spun ei cum sunt. Eu inclin sa cred ca sunt din cele refurbished...

Editat de cristi0304, 08 noiembrie 2013 - 15:07.


#6
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.573
  • Înscris: 16.12.2006
Da, sunt fixo-mobile reziliate in timp. Altele noi nu se mai aduc, ele oricum au fost retrase din oferta comerciala, in mod normal nu se mai ofera acest serviciu.

#7
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.395
  • Înscris: 07.12.2006
Mare prostie ca s-a renuntat la fixo-mobile (au fost retrase din oferta)

Editat de vasilemadalincristian, 08 noiembrie 2013 - 15:15.


#8
Gabizunet

Gabizunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 187
  • Înscris: 25.08.2008
Eu o sa aleg princilpiul "Daca merge bine, lasa-l asha si nu umbla!" Adica fixul pe firul utp vechi. Si pe principiul "Altadata o s-o facem si mai lata!" Adica gaura in tocul de la usa ! Posted Image

Editat de Gabizunet, 08 noiembrie 2013 - 15:32.


#9
DelPino

DelPino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 168
  • Înscris: 16.10.2010

View Postcatalinman, on 08 noiembrie 2013 - 15:05, said:

Am explicat  pe topicul principal.

Da la cat se scrie acolo nu ma mir ca informatia s-a pierdut si nu a fost vazuta de prea multa lume.

Asadar, avem 2 variante principale plus o a treia varianta (de rezerva).

Varianta 1

In locul telefonul fix pe fir se va da fixo-mobil. Se pastreaza acelasi numar ca si pana acum.

Varianta 2

Daca un client nu doreste fixo-mobil sau ele nu sunt pe stoc si clientul este de acord se trage alt cablu UTP separat pentru Gigabit.

Varianta 3

Daca se vor folosi pana la urma routerele ZTE Gigabit se poate da telefonie fixa direct prin ele, in cazul asta se elimina din ecuatie fixo-mobilul si alt cablu UTP la client.

Problema la varianta 3 e ca ZTE este recomandat doar la abonamentul de 500 Mbps, la cel de 1000 Mbps nu este indicat.

Pentru mai multe detalii se poate citi pagina asta, am explicat acolo mai detaliat acum cateva zile http://forum.softped.../page__st__3330

De fapt, o sa dau QUOTE de acolo la cateva mesaje scrise pe topicul cu abonamentul Gigabit.

Dupa parerea mea, RDS-ul s-a facut de ras cu modul in care a implementat chestiunea asta.

Astfel de lucruri trebuiau analizate si solutionate INAINTE de a oferi noile abonamente, pt ca clientul sa stie clar despre ce e vorba. RDS-ul nu stia ca foarte multi clienti au telefon fix pe acelasi fir? Faptul ca a inceput deja perioada de instalare si nici macar nu s-a ajuns la o decizie in privinta asta, arata un amatorism incredibil.

Cataline, inca nu s-au hotarat daca folosesc routere ZTE nici macar pana acum?

#10
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.388
  • Înscris: 25.06.2005
Este jenant ca la 40-50 de cereri pe oras sa nu ai solutie tehnica de rezolvare, au lansat oferta comerciala fara nicio expertiza tehnica sau studiu de impact.

#11
DelPino

DelPino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 168
  • Înscris: 16.10.2010
Ca veni vorba, este macar o singura persoana cu tel fix pe acelasi cablu care a fost trecuta la Gigabit?

#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.378
  • Înscris: 08.12.2008
da la fb3 cu router zte. eu sunt  de parere ca planul a fost sortit esecului din doua motive: 1. testeri incompetenti 2. probleme cu comanda si livrarea de la ZTE.  ambele aspecte necesita improvizatie si de aceea am ajuns in aceasta situatie.

Editat de carmenclara1, 08 noiembrie 2013 - 17:50.


#13
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.099
  • Înscris: 02.10.2013
Adaptoare VoIP nu au? Parca in zonele in care au instalat EoC ofereau asa ceva.

#14
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.573
  • Înscris: 16.12.2006

View PostDelPino, on 08 noiembrie 2013 - 17:10, said:

Cataline, inca nu s-au hotarat daca folosesc routere ZTE nici macar pana acum?
Se asteapta un raspuns de la chinezi saptamana viitoare.

#15
DelPino

DelPino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 168
  • Înscris: 16.10.2010

View Postcatalinman, on 08 noiembrie 2013 - 19:32, said:

Se asteapta un raspuns de la chinezi saptamana viitoare.

Dar, totusi, de ce atata goana dupa chinezi?

ZTE-ul asta e singurul router cu telefonie existent pe piata?

#16
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.388
  • Înscris: 25.06.2005
Eu le-am spus la telefon ca daca pana luni nu rezolva renunt la comada nr 136 (spre bucuria lor cred) si trec televiunea in prima faza la UPC. Sunt scirbit de modul in care suntem tratati, am senzatia ca ii deranjam si suntem nesimtiti ca avem tupeul sa intrebam la 8 zile dupa lansare de stadiul instalarilor.
La nr comenzii mele (136) sunt probabil al 2-lea sau 3-lea pe Buzau, dar asta nu ma ajuta cu nimic.

Editat de viocons72, 08 noiembrie 2013 - 20:19.


#17
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.702
  • Înscris: 14.10.2004
Acum nu vreau sa supar pe cineva, dar chiar ati crezut ca o sa mearga totul snur?
Poate in aprilie /martie sa se puna la punct.

PS Nici decodoare HD nu au.
Cred ca singurul lucru pe care il au este vointa dar din pacate rimeaza cu neputinta. :)

#18
wolfynwo

wolfynwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.667
  • Înscris: 31.10.2013
Cum poti tu ca firma sa impui un router ZTE la FB500, daca el saracu' nu duce nici 300mb? Fac pariu ca de se va da ZTE la FB500, multi vor inrosii linile reci al RDS, iar desteptii de acolo o sa zica : nu domne nua veti calculator ! No offense dar asa se va intampla garantat 100%.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate