Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Invatamantul si educatia copilului in zona rurala

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#55
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
da draga! s-a intervenit in ADN-ul nostru de catre extraterestri care...ghici ce: au facut un experiment :)

pe de ala parte tb.sa te uiti la cum evolueaza natura la altceva decat la oameni.

si...inca mai sunt convinsa ca unul care a dat la sapa toata ziua sigur seara nu are chef de discutii filosofice...ci trage o tuica, isi bate si apoi etc nevasta si se baga la somn :) d'aia e bun si tractorul ala cateodata...

#56
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postanknic, on 26 octombrie 2013 - 22:16, said:

acum 1000 de ani isi puneau cativa intrebarile astea, acum si lepun din ce in ce mai multi, sa zicem ca e un castig.
Nu cred ca isi pun multi intrebari de genul asta, doar ca acum suntem cateva miliarde si par ca sunt mai multi, dar procentual, ma indoiesc! De sex, bani, gratare, shopping sunt convins ca sunt multi!

#57
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postdorel232004, on 26 octombrie 2013 - 22:21, said:

Nu cred ca isi pun multi intrebari de genul asta, doar ca acum suntem cateva miliarde si par ca sunt mai multi, dar procentual, ma indoiesc! De sex, bani, gratare, shopping sunt convins ca sunt multi!


paisa zicem ca acum 1000 de ai erau cam juma de miliard pe pamant, vreo 100 filosofau. acum sunt 8 miliarde, crezi ca-s mai multi de 1600 care filosofeaza?

#58
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postanknic, on 26 octombrie 2013 - 22:21, said:

d'aia e bun si tractorul ala cateodata...
Si crezi ca daca are tractor, filozofeaza? Sau e mai putin obosit? O sa lucreze mult mai multe hectare si tot obosit o sa cada seara!

#59
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
LE: cred ca-s mai multi de 1600 in lumea asta...care inventeaza ceva, orice, care studiaza ceva...orice...chiar si "influenta razelor de luna asupra galosilor de guma"

realizezi ca si faptul ca scriem pe un forum de pe un calculator pe www e ceva...

#60
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postanknic, on 26 octombrie 2013 - 22:21, said:

pe de ala parte tb.sa te uiti la cum evolueaza natura la altceva decat la oameni.
La ce te referi?

#61
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postdorel232004, on 26 octombrie 2013 - 22:25, said:

Si crezi ca daca are tractor, filozofeaza? Sau e mai putin obosit? O sa lucreze mult mai multe hectare si tot obosit o sa cada seara!

no, da' mai gandeste si el la altceva cat sta in tractorul ala...altceva decat: asta e pir-se taie, asta e porumb...ia sa vad daca's prea multi si tb.taiat! nu toti...da' si 1% e ceva :)

#62
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postanknic, on 26 octombrie 2013 - 22:23, said:

paisa zicem ca acum 1000 de ai erau cam juma de miliard pe pamant, vreo 100 filosofau. acum sunt 8 miliarde, crezi ca-s mai multi de 1600 care filosofeaza?
Nu cred ca ai ales cifrele corecte!

#63
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postdorel232004, on 26 octombrie 2013 - 22:26, said:

La ce te referi?

la orice altceva...studiaza salamandrele de ex.

View Postdorel232004, on 26 octombrie 2013 - 22:27, said:

Nu cred ca ai ales cifrele corecte!

pai da tu cifrele corecte.

#64
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postanknic, on 26 octombrie 2013 - 22:26, said:

realizezi ca si faptul ca scriem pe un forum de pe un calculator pe www e ceva...
Da, circula si cele bune dar si cele rele, mai repede!

#65
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
depinde ce alegi sa cauti si sa citesti pe world wide web :)

#66
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostDaniel_Florici, on 26 octombrie 2013 - 06:19, said:

Sincer faza cu tractoristii e putin deplasata. A fi tractorist nu inseamna a fi prost gramada, eu am devenit tractorist din placere si ,nu-mi place munca de birou si sa am o viata sedentara, asta in ciuda faptului ca am terminat studiile in informatica si pe deasupra patronez si o sala de culturism si fitness un imi desfasor activitatea cu mare placere ca antrenor si  personal trainer calificat . Asta nu inseamna daca noi de aici suntem tractoristi si trebuie sa fim pleava societatii. Oricand pot purta o discutie civica, cultura generala, anatomie, alimentatie si nu in ultimul rand de agricultura. Sunt multi tractoristi care au o pregatire net superioara decat a unui profesor!

:lol: M-am gandit ca se poate ingelege astfel, dar nu asta a fost intentia, termenul "tractorist" poate fi inlocuit cu carutas.
Da, un tractorist modern trebuie sa stie multe chestii.
Si meseria de agricultor e una foarte buna din care se poate trai foarte bine. Cand spun agricultor nu ma refer la ala de are doua pogoane si le munceste cu sapa si cu calul. Nu asa se face agricultura si nu asa se traieste din agricultura. Agricultura se face mecanizat si pe suprafete mari.
In Romania e o rusine sociala sa fii agricultor, toti prostanii care n-au vazut o gaina in viata lor isi imagineaza ca automat dai cu sapa. In Occident cand spui ca esti agricultor i-ai dat pe toti pe spate caci ei sunt cei mai bogati proprietari.
Agricultura e si ea o stiinta foarte vasta si ma tem ca in scoli si la universitatile romanesti nu ai sansa sa inveti nici 5% din ea.
Multi copii sunt educati de parinti obtuzi, care nu vad nici o oportunitate in nimic si le implementeaza copiilor in minte sa invete ca sa nu ajunga la munca (poate ajung la furat daca invata) si ca meseria suprema e sa lucre la birou. Apoi ne miram de ce copiii se feresc de munca, de ce se feresc de meserii care le-ar putea aduce mult mai multe satisfactii (si materiale) decat munca de birou.
Dar bine zicea cine zicea: romanul vrea sa traiasca functionar si sa moara pensionar.
Cu un asemenea primitivism si comunism in gandire societatea romaneasca nu va ajunge deloc bine. Efectele deja se vad.

#67
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postanknic, on 26 octombrie 2013 - 22:27, said:


no, da' mai gandeste si el la altceva cat sta in tractorul ala...altceva decat: asta e pir-se taie, asta e porumb...ia sa vad daca's prea multi si tb.taiat! nu toti...da' si 1% e ceva Posted Image

Cred ca se gandeste cat a scos in ziua aia, cam cu cat o sa se vanda anul ala porumbul, cat si cand o sa se dea subventia, ce rata mai are la banca, ce mananca cand ajunge acasa, ce o mai face Vasilica care vinde la birtul din sat, dar in nici un caz nu filozofeaza!,

View Postanknic, on 26 octombrie 2013 - 22:29, said:


la orice altceva...studiaza salamandrele de ex.
Cum erau si cum sunt acum?

View PostFriskey, on 26 octombrie 2013 - 22:32, said:

Cand spun agricultor nu ma refer la ala de are doua pogoane si le munceste cu sapa si cu calul. Nu asa se face agricultura si nu asa se traieste din agricultura. Agricultura se face mecanizat si pe suprafete mari.
E posibil, ca pe un segment de nisa sa se caute si produsele care se fac manual, fara chimicale!

View Postanknic, on 26 octombrie 2013 - 22:30, said:

depinde ce alegi sa cauti si sa citesti pe world wide web Posted Image

De citit citesc multi, dar de aplicat prea putini, ca sa nu zic mai nimeni! Ai vazut ce se mai omoara unii pe altii si cand merg la biserica?

#68
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
No mai ca n-aveti somn si, nefiind tractoristi obositi, filozofati la 12 noaptea Posted Image Imi ametiti neuronul meu obosit de taran fara tractor :)))

Edited by claudia313, 26 October 2013 - 22:43.


#69
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View PostFriskey, on 26 octombrie 2013 - 22:32, said:

.
Multi copii sunt educati de parinti obtuzi, care nu vad nici o oportunitate in nimic si le implementeaza copiilor in minte sa invete ca sa nu ajunga la munca (poate ajung la furat daca invata) si ca meseria suprema e sa lucre la birou. Apoi ne miram de ce copiii se feresc de munca, de ce se feresc de meserii care le-ar putea aduce mult mai multe satisfactii (si materiale) decat munca de birou.
Dar bine zicea cine zicea: romanul vrea sa traiasca functionar si sa moara pensionar.
Cu un asemenea primitivism si comunism in gandire societatea romaneasca nu va ajunge deloc bine. Efectele deja se vad.
Eu tind sa cred ca incet incet noua generatie de parinti nu va mai avea astfel de conceptii nascute in Epoca de Aur cand toata lumea visa sa ajunga la oras cu orice pret iar daca isi putea castga o paine fara sa-si rupa spatele era si mai bine !
Odata , la oras , chiar umblau cainii cu covrigi in coada !

#70
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Haideti sa va spun povestea mea,nascut in Bucuresti,parintii s-au mutat la tara cand eram mic,undeva in judetul Arad,intr-un mic sat de langa orasul Sebis,fiind o fire curioasa si acumuland repede,prietenii mei cei mai buni au devenit cartile,desi ma jucamsi bucuram de prezenta copiilor din sat,vroiam ceva mai mult,acel mai mult venea din carti,daca cresteam la oras nu cred ca era vre-o diferenta,atat scoala 1-4 din sat cat si generala de la oras s-a facut serios.

Liceul,mate info l-am facut in Bucuresti,si pana in clasa a 11-a nu am stiut ce inseamna medie generala sub 9,5;dupa terminarea liceului am luat un an pauza,incercand o varietate de slujbe incercand sa gust din cat  mai multe domenii,pana la urma am ajund la concluzia ca agricultura e potrivita pt mine asa ca in prezent studiez in acest domeniu.

Deci din punctul meu de vedere,un start in viata in mediul rural,unde copilul are o libertate deplina e nepretuit,chestiile serioase incep cam din liceu,care cred ca e bn sa fie facut intr-un oras centru universitar(Bucuresti,Iasi,Cluj,Timisoara,etc),ideea e sa nu fie limitata paleta de optiuni,dar nici sa nu se inceapa o specializare dementa de la 5 ani.

#71
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdorel232004, on 25 octombrie 2013 - 13:04, said:

Eu as face asa: clasele 1-4  sa se faca la scoala unde sa se invete obligatoriu sa lucreze la calculator!
Cei mai buni profesori, din toate punctele de vedere, alesi de o firma nemtesca, sa faca cursurile la toate materiile inregistrate pe un site, de unde poti downloada! Cursurile sa fie clare, interactive si sa fie la un nivel in asa fel incat si cel mai tampit copil sa le inteleaga!
Toate casele din toate catunele sa aiba net si calculator cu camera web!

Cea mai mare eroare...

View Postdorel232004, on 26 octombrie 2013 - 22:08, said:

Spre ce?
Macar spre ce a fost odata.

View Postanknic, on 26 octombrie 2013 - 22:16, said:

natura evolueaza doar si pt.ca a ajuns sa ne creeze pe noi (din organisme unicelulare Posted Image )
Asta e o gluma, sau ce ?

#72
radar5

radar5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2013

View Post-incoerent-, on 26 octombrie 2013 - 00:16, said:

- Sunt cam in dezacord cu ideea ta...
In mare parte ai dreptate, dar exagerezi putin cand spui ca cei crescuti in rural vor ajunge masa de votanti, ametiti de-o bere si un mic, ori ca vor creste in izolare fata de curentele europene, sau valori urbane.
Daca parintii au ca etalon de calitate morala banul si comportamentele becaliene si vad ca a te adresa public (barbat, unei femei) cu invective tip "hahalere", "curve", e firesc...atunci da,  vor vota cu cine ofera gumarul si galeata cea mai colorata, berea cea mai multa.
Dar cei care isi fac timp pentru copiii lor si se implica in procesul de educatie, ei insisi fiind instruiti sa aprecieze altfel de valori, vor reusi sa directioneze acei copii catre un viitor cu alt fel de repere.
Informatia e facila si celor din rural. Nu mai depind de ziarele care oricum n-ajungeau la ei, nici de doar cateva posturi tv, politizate maxim. Acum poti urmari Discovery si-n varf de munte, poti accesa selectiv orice site din vastul internet, poti comanda carti electronice si chiar pe suport de hartie ,desi-i pacat sa se mai taie copacii, cand o tableta cu 4 gb memorie de stocare costa 200 lei si un USB stick de 16gb, 80 lei. N-am eu biblioteca clasica, cat pot inmagazina in format PDF, in acesti 20gb. De fapt n-am nici o treime, cred.
...
S-a vehiculat ideea ca preotii sa suplineasca, sau sa inlocuiasca invatatorii. Credeti ca e posibil sa faca asta fara a influenta religios? Eu nu. Si nu-i suficient ca la noi religia se confunda cu BOR, adica peste 85%, biserica ce nu-si plateste impozitele, fiind exemplu de inavutire prin evaziune si intr-un permanent scandal mediatic?
Dar daca ai fete si nu baieti? Ce le invata biserica? Ca mai mult de sotii supuse (preotese) nu vor ajunge. Cum ramane cu dezvoltarea eu-lui si mandriei, a liberului arbitru, a caracterului combatant, competitiv, a egalitatii intre sexe?...sa fim seriosi...sarim din lac in put.

View Postkos_funny, on 28 octombrie 2013 - 08:13, said:

Eu tind sa cred ca incet incet noua generatie de parinti nu va mai avea astfel de conceptii nascute in Epoca de Aur cand toata lumea visa sa ajunga la oras cu orice pret iar daca isi putea castga o paine fara sa-si rupa spatele era si mai bine !
Odata , la oras , chiar umblau cainii cu covrigi in coada !
Parintii mei (tarani), socrii mei (deasemenea tarani), erau motivati sa ne educe in spiritul fugii de munca bruta. Pe tatal meu il scula tata-sau la 4 dimineata si-l lua la camp, la prasit. La ora sapte fugea sa se spele si sa plece la scoala, ca era obligatorie si-l batea (la propriu) jandarmul pe bunicul, daca nu-l trimitea la scoala. Erau anii '50, cand colectivizarea le luase pamantul. Wc in casa n-aveau, nici internet.
Acea frica de munca in rural a devenit obsesiva. Povesti de groaza am si de la mama si de la socri. Dar acum putem sa ne detasam.
De ex. eu muncesc sa-mi fac iaz in curte, unde s-o invit pe nevasta-mea sa ne relaxam, la vara, Cand vor vedea copiii nostri ca se poate si altfel (fara sacrificii imense), credeti ca vor capata aceeasi repulsie fata de mediul rural?
Totusi ceva munca (multa chiar) prestam, ca nu suntem bogati. Uneori adormim ca bunicii nostri, in fotoliu, sau sprijiniti de un pom.

Edited by radar5, 01 November 2013 - 15:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate