Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Invatamantul si educatia copilului in zona rurala

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#19
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Ca sa cautam solutii trebuie sa identificam nevoile. Eu sunt tare curios ce aspiratii au copiii care traiesc in mediul rural. In perioada interbelica un nivel acceptabil era sa se alfabetizeze, era suficient si necesar pentru a te descurca pe mai departe in viata, dar insuficient pentru a performa. In perioada comunista multi tarani tineri au devenit proletari, traditia s-a rupt brusc iar valorile satului au disparut, tinerii incepand sa tinda tot mai mult spre accesul spre viata la oras sau munca la oras.

E greu sa identificam acum care mai sunt ambitiile de viitor ale copiilor. Cati vor sa-si schimbe modul de viata si sa traiasca la oras ? Cati vor sa plece in strainatate ? Cati vor sa ramana in sat si sa se dezvolte acolo cat mai armonios, pe un model traditional ? Ce studii sunt necesare pentru asta ? Cat de multumitor e pentru un tanar reusita studiilor medii ? Cati reusesc sa plece la liceu, si cati raman in sat doar cu scoala generala, sau poate nici cu  ea completa ? In ce masura mai exista reticienta parintilor in a lasa copilul sa mearga la scoala ?

Sunt multe intrebari, poate cineva care a simtit mai bine pulsul vietii rurale sa ne raspunda.

Edited by Alex-Softpedia, 25 October 2013 - 15:28.


#20
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Copiii nu au aspiratii si nici planuri de viata.

Edited by Friskey, 25 October 2013 - 15:55.


#21
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

View PostFriskey, on 25 octombrie 2013 - 15:55, said:

Copiii nu au aspiratii si nici planuri de viata.

Asta nu cred. La 7-8 ani aspiratiile si "ce vreau sa ma fac cand o sa fiu mare" apar sub o forma de infantilism, pot fi puse in paranteza si trecute cu vederea. La 14-15 ani lucrurile insa incep sa devina serioase, mai ales pentru un copil de la tara.

Edited by Alex-Softpedia, 25 October 2013 - 16:00.


#22
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Din pacate multe idei  bune expuse pe aici in contextul socio-politic din Romania nu sunt decat niste utopii.

View Postdorel232004, on 25 octombrie 2013 - 13:04, said:

Eu as face asa: clasele 1-4  sa se faca la scoala unde sa se invete obligatoriu sa lucreze la calculator!
Cei mai buni profesori, din toate punctele de vedere, alesi de o firma nemtesca, sa faca cursurile la toate materiile inregistrate pe un site, de unde poti downloada! Cursurile sa fie clare, interactive si sa fie la un nivel in asa fel incat si cel mai tampit copil sa le inteleaga!
Toate casele din toate catunele sa aiba net si calculator cu camera web!
Examinarea sa se faca prin teste grila, online!
Avantaje: nu mai sta elevul la toanele care le au toti profesorii, care in functie de cum s-au sculat in ziua aia, sau cat le e de "foame", pun note sau apostrofeaza elevii, de ii umple de complexe sau ii traumatizeaza pt toata viata!
Nu ai mai avea nevoie sa construiesti, repari, incalzesti scolile!
Nu ai mai avea nevoie de autobuze pt elevi, salarii pt profesori!
Pt cei care nu pot supraveghea copii in timpul asta sa fie infiintate un fel de serviciu de "padagogi", prin internet, care sa faca lectiile cu copii!
Profesorii nu s-ar mai plange de salariile mici si parintii nu ar mai platii meditatii cu profesorii de la scoala!
Dezavantaje: nu se mai pot "pompa" bani la firme care sa tot construiasca/repare la scoli si sa nu le mai termine niciodata! (gluma)
Nu s-ar mai "rade" paduri intregi pt tiparirea de manuale, unul mai prost ca altul! (gluma)
N-ar mai iesi adolescenti complexati, cretinizati, care nu se pot descurca in viata! (gluma)
Nu ar mai fi nevoie de uniforme scolare, cornul si laptele! (gluma)

Daca tu crezi ca in Romania poti implementa invatamantul primar obligatoriu sa se faca cu succes de la distanta, te inseli. Cu parintii plecati peste hotare sau la servici cate 14 ore , nicio sansa !


O problema reala in mediul rural este faptul ca parintii obliga copiii sa participe cot la cot cu ei la muncile agricole nealocandu-le timpul necesar studiului individual !
Mama mea fugea de acasa sau se ascundea in pod ca sa invete. A reusit sa mearga la liceu, la facultate, sa predea 40 de ani istorie la gimnaziu la o scoala din Bucuresti iar acum pensia nu ii ajunge sa duca o viata decenta la oras, in apartamentul pentru care a muncit o viata !

Edited by kos_funny, 25 October 2013 - 16:22.


#23
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkos_funny, on 25 octombrie 2013 - 16:17, said:

Daca tu crezi ca in Romania poti implementa invatamantul primar obligatoriu sa se faca cu succes de la distanta, te inseli. Cu parintii plecati peste hotare sau la servici cate 14 ore , nicio sansa !
Cu banii economisiti de la salariile profesorilor si de la intretinerea scolilor, maresti alocatiile! Cine nu ia testele, nu ia alocatie! E posibil asa sa-i stimulezi!
Si mai rau decat acum, crezi ca poate fi, la o adica?!

Edited by dorel232004, 25 October 2013 - 16:54.


#24
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

View Postdorel232004, on 25 octombrie 2013 - 16:54, said:



Si mai rau decat acum, crezi ca poate fi, la o adica?!

Vezi rata de analfabetism din alte tari si o sa constati ca se poate si mult mai rau.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Profesorul trebuie sa-i dezvolte elevului si abilitatea autodidactica. Pana la o varsta reperul e normal sa fie profesorul, dupa acea varsta trebuie sa reusesti sa te formezi, tu ca individ, si singur. Cu profesorul in clasa, in sistem traditional, si tot reusesc foarte multi sa se insele practic pe ei, invatand notiuni si definitii mecanic, ca mai apoi sa le uite si sa ramana niste indivizi goi ca formatiune intelectuala.

Sunt multi elevi absolventi de liceu care, dupa 5 ani de la bacalaureat, nu prea mai stiu nimic. Asta e sistemul gaunos care se tot perpetua, aici trebuie lucrat, sunt elevi cu bac-ul luat care pusi in fata unei insiruiri de opere literare, se blocheaza, dar daca ii intrebi de Bianca lui Bote sau mai stiu eu de cine, cunosc detaliile cu o precizie chirurgicala. Aici se vede practic ca sistemul de invatamant institutionalizat reuseste foarte rar sa-i trezeasca dorinta de cunoastere a elevului, mai degraba dorinta i-o trezesc parintii acasa.

Edited by Alex-Softpedia, 25 October 2013 - 17:10.


#25
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostAlex-Softpedia, on 25 octombrie 2013 - 17:08, said:

Vezi rata de analfabetism din alte tari si o sa constati ca se poate si mult mai rau.
Eu am zis ca primele 4 clase se fac la scoala! Daca nu invata sa scrie si sa citeasca in 4 ani....

#26
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postdorel232004, on 25 octombrie 2013 - 16:54, said:

Cu banii economisiti de la salariile profesorilor si de la intretinerea scolilor, maresti alocatiile! Cine nu ia testele, nu ia alocatie! E posibil asa sa-i stimulezi!
Si mai rau decat acum, crezi ca poate fi, la o adica?!
Ti se pare tie ca sunt asa mari salariile profesorilor, sau asa multi ? Si ce sa facem cu ei, sa-i dam in strada ?
Cred ca si cu personalul medical ar trebui sa facem la fel, nu ?
Nu stiu cu ce te ocupi si daca ai rol pozitiv in societate , dar sa stii ca esti si produsul sistemului de invatamant. Analizeaza-te si decide singur daca esti un exemplu de reusita sau nu !

#27
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Eu am mai spus-o: totul pleaca de la parinti. Daca parintii sunt incapabili sa educe cum trebuie un copil, habar n-au de metode didactice, se enerveaza, devin virulenti/violenti, n-au rabdare, etc., copilul nu va da randament bun nici acasa si nici la scoala. Din pacate marea majoritate a parintilor sunt niste vite, educate intr-un sistem odios dtpdv.
Apoi vin profesorii care sunt tot un fel de parinti (la randul lor sunt si parinti) si sunt formati de acelasi sistem odios dtpdv si au aceleasi apucaturi ca parintii: violenti, virulenti, se enerveaza repede, n-au rabdare, n-au cunostinte de metode didactice, etc.

Edited by Friskey, 25 October 2013 - 17:37.


#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,605
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsfantu.dracu, on 25 octombrie 2013 - 11:06, said:

De ce să aruncăm TOTUL în cârca copiilor?
Nu spun asta, doar am vrut sa condensez mesajul (sigur ca povestea e la ambii).

#29
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
@ friskry. Maica'mea nu prea le avea cu scolarizarea, nu ma impingea debla spate. Tata da. Ii dadea inainte ca te sa stiu carte. Insa de fiecare data cand il puneam sa imi edplice ceva matematica il apucau crizele ca nu intelegeam :). Insa anturajul adultilor in care trairwti este definitoriu. Iar acesta sebcompune in mare din parinti si mai ales profesori, si mai apoi si din copiii nai mari. Copilul isi va cauta intotdeauna modele in viata, stii cum e vorba aia - copilul invata 90% din ce comportanentul parintolor so doar 10% din predicile lor. Sau aia cu - copikul nu il cresc doar parintii, ci tot satul.
Cat despre educatia dinbzilele de azi, cu crrtitudine sistemul a esuat grav atata timp cat eu caut sa plec la tara si nici pentru nimic in lume nu ae aduce un copil pe lune in capitala noaetrandraga.

#30
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Ce naiba are bre tastatura, ta? E pentru zona rurala ? :)

#31
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkos_funny, on 25 octombrie 2013 - 17:31, said:

Ti se pare tie ca sunt asa mari salariile profesorilor, sau asa multi ? Si ce sa facem cu ei, sa-i dam in strada ?
Sunt destui si cu toate ca au 20 de ore pe saptamana si vacante la greu, nu-si fac nici treaba pt care sunt platiti!
Pai tu crezi ca faci asta intr-o zi? Nu mai faci angajari, ii lasi sa iasa la pensie pe cei care au varsta si pe restul ii recalifici! Cum s-a facut cu zeci de mii de oameni din industrie, dupa revolutie!

View Postkos_funny, on 25 octombrie 2013 - 17:31, said:

Cred ca si cu personalul medical ar trebui sa facem la fel, nu ?
Nu stiu cu ce te ocupi si daca ai rol pozitiv in societate , dar sa stii ca esti si produsul sistemului de invatamant. Analizeaza-te si decide singur daca esti un exemplu de reusita sau nu !
Cu doctorii e altceva, dar nu vreau sa dezvolt subiectul acum!
E asa relativ sa spui daca esti un ex de reusita, ca nu stii ce sa iei ca referinta? Sa ai bani multi din munca cinstita, sa devii evoluat spiritual, sa fii altruist, sa ai piscina si conturi in banca? Care e etalonul?
Lumea evolueaza, nu poti ramane pe loc! Acum daca in unele state din SUA nu se mai invata sa se scrie, ca au tablete, noi vrem sa ramanem la batai cu linia la palma si trasul de perciuni?
Si acum pe bune, ce draqu s-a invatat in scoala? Ai acumulat notiuni generale despre tot dar practic ai iesit la fel de nepregatit in vreo meserie sau psihic, pt viata!

Edited by dorel232004, 25 October 2013 - 19:08.


#32
radar5

radar5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2013
Si eu cred ca un procent covarsitor in educatia copilului il va avea educatia si metodele de educare ale parintelui. Apoi materialul genetic (potentialul) copilului (daca esti barbat sansele scad sau cresc...cum ti-e norocu'...vorba lui Dorel...gluma), urmat de pregatirea si daruirea educatorului.
Personal am doi copii. Aplic aceleasi metode, ii trimit la aceleasi scoli si obtin rezultate diferite. Deja intru la banuieliPosted Image ...
Bun, lasand gluma la oparte vreau sa-mi spun si eu parerea. La tara trebuie sa faci eforturi mai mari pentru a reusi sa suplinesti lipsa de pregatire a invatatorilor (uneori suplinitori) fara pregatire, dar mai ales fara dedicare. Daca vrei si constientizezi ca trebuie, obtii si rezultate.
Pe de alta parte ai avantajul unui mediu lipsit de tentatii vicioase, de poluare chimica ori fonica, de ingradirea spatiului personal.
Avantaje dar si dezavantaje sunt in ambele zone. Cred ca trebuie puse in balanta toate si ulterior trase concluzii.
Eu propun ca sustinatorii invatamantului din ambele zone sa-si expuna avantajaele, astfel incat cei indecisi sa poata concluziona.

Edited by radar5, 25 October 2013 - 19:13.


#33
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkos_funny, on 25 octombrie 2013 - 16:17, said:

iar acum pensia nu ii ajunge sa duca o viata decenta la oras, in apartamentul pentru care a muncit o viata !
Bine ca o are si pe aia, ca noi nu stiu ce o sa mai avem, daca o sa mai avem si daca o s-o mai apucam!

View Postradar5, on 25 octombrie 2013 - 19:12, said:

La tara trebuie sa faci eforturi mai mari pentru a reusi sa suplinesti lipsa de pregatire a invatatorilor
Stai linistit, ca si in capitala, la scoli de renume, trebuie sa reiei materia cu copiii acasa, ca de la scoala nu prea vin cu nimic! Practic parintii devin profesorii copiilor! Daca esti pregatit sau ai bani de meditatii, copii au o sansa, altfel e foarte greu sa razbeasca! Invatatori/profesori dedicati, talentati, facuti pt asa ceva, care sa-si iubeasca meseria, nu stiu daca sunt multi!

#34
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postdorel232004, on 25 octombrie 2013 - 19:21, said:

Bine ca o are si pe aia, ca noi nu stiu ce o sa mai avem, daca o sa mai avem si daca o s-o mai apucam!



Noi, daca nu ne revizuim modul de viata avem toate sansele sa ramanem inchisipe veci in cusca corporatocratiei si in cazul asta nici nu stiu daca mai are rost sa vorbim de viitorul copiilor !

Edited by kos_funny, 25 October 2013 - 21:41.


#35
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postofi_tm, on 25 octombrie 2013 - 12:10, said:

Si la o urgenta, ce aleg? Scoala / biserica?
Fiecare cu meseria lui.
Preotii sunt mult mai cititi / cultivati decat majoritatea cadrelor didactice de scoala primara.

View Postcatalina1, on 25 octombrie 2013 - 12:24, said:

N-as baga mana in foc ca preotul pricepe chiar tot ce se studiaza in clasele 1-4.
Acuma, si programa e facuta pentru doctori docenti, e-adevarat... Din ce in ce mai rupta de realitate. Si, apropo, in invatamantul primar cadrele sunt doar absolventi de liceu pedagogic. Crezi ca un absolvent de teologie nu face fata ?

View PostFriskey, on 25 octombrie 2013 - 15:04, said:

Pe de alta parte nici preotii nu prea mai sunt dispusi de un sacrificiu pentru binele comun, majoritatea nu  mai sunt ce au fost odata, nu se mai implica asa mult in viata comunitatii.

Nu e vorba de sacrificiu. Second job platit, cu salariu conform legii.

View Postradar5, on 25 octombrie 2013 - 19:12, said:

Si eu cred ca un procent covarsitor in educatia copilului il va avea educatia si metodele de educare ale parintelui.
Nimeni nu va incepe educatia cu parintii, ci numai cu copiii. Trebuie sa gasim metode prin care sa-i educam pe copii, "sarind" peste parinti ...

Quote

La tara trebuie sa faci eforturi mai mari pentru a reusi sa suplinesti lipsa de pregatire a invatatorilor (uneori suplinitori) fara pregatire, dar mai ales fara dedicare.
Nu intra personal tanar si de calitate in sistem, datorita salariilor mizerabile. Din pacate, a ajunge dascal nu mai constituie un vis pentru copiii din ziua de azi. Si urmarile se vad.

#36
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Acum majoritatea profesorilor sunt persiflati de multitudinea de elevi prost crescuti , normal ca un copil nu mai poate visa sa ajunga profesor !
Profesorii nu au fost niciodata coplesiti de salarii mari dar macar erau cat de cat respectati de comunitatea in care activau. Acum nici parintii nici copii nu mai respecta dascalii ! La calitatea in permanenta scadere a cadrelor didactice contribuie intr-o mare masura si atitudinea parintilor din ce in ce mai "pretentiosi"
In scoala eu am luat zeci de palme , de rigle peste degete si am fost ridicat de multe ori de perciuni , dar nu imi permiteam sa povestesc parintilor ca mi-o luam si de la ei . Si uite ca nu am murit si nici nu am damblagit !
Vrem sau nu sa recunoastem , sistemul actual de invatamant nu se ridica deloc la nivelul celui din vremea comunista !
Vrem sau nu sa vedem, pe masura ce ne upgradam modul de trai ne degradam ca specie , si nu sistemul de invatamant e cauza ci calitatea scazuta a educatiei extrascolare !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate