Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Invatamantul si educatia copilului in zona rurala

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#163
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Da, rautate, viclenie, smecherie, invidie etc. asa simt si eu.
Mama e din Baragan, tata de aici, de la munte de pe Valea Trotusului chiar de pe fosta granita dintre Moldova si Imperiul Austro-Ungar . Acelasi sentiment il aveam si eu . IN Baragan am fost faulat si de cele mai apropiate neamuri cu zambetul pe buze, aici nu mi-a furat nimeni nici cel mai mic lemn crapat lasat la drum . Inainte, cand nu prea statea nimeni pe aici gaseam fructele uscate in copaci !
Vedeti voi , aici pe aria agricola ne dam fiecare cu parerea despre viata la tara prin prisma experientelor personale dar acestea difera de la caz la caz . Cel mai bine ar fi ca atunci cand identificam cate o problema sa cautam si solutii pe care sa incercam sa le si punem in practica , altfel totul este cleveteala de doi bani specifica santului de la tara si coltului de bloc.

#164
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Cred ca ar fi mai corect spus - mai inraiti. Mai rai - ar insemna ceva structural,fiintial, ori lucrurile nu stau asa.

#165
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu, la camp sunt mai smecherasi (aka se considera ei mai smecheri), adevarul e ca sunt la fel de prosti (incuiati, limitati, betivi) si la camp si la deal.

#166
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pot confima sdi eu ca baraganenii sunt jale, in mare hoti, lenesi, nespalati etc. Nici vorba de oameni gospodari. Bineinteles nu generalizam.

#167
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Da, asta si pentru ca,istoric vorbind, au fost in calea tuturor urgiilor. Ultima urgie,si cea mai mare -comunismul,care pe ei i-a afectat cel mai tare,in virtutea faptului ca locuiau in granarul tarii.

#168
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am cunoscut o gramada de persoane care au iesit din comunism cu demnitate...si si-au pastrat demnitatea si in era consumerista (aka asta pe care o traim noi acum)

#169
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Sunt convins ca sunt o gramada de astfel de persoane si in Baragan. Doar ca ele nu "iau fata".

Edited by DDuras, 23 November 2013 - 22:26.


#170
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pb.mare nu e ca sunt si in Baragan...pb.mare rau de tot e ca sunt minoritari cam peste tot in tara asta...

LE: eu i-am dat exemplu doar ca sa demostrez ca se poate...demnitatea nu tine de facultati.

LLE: asta vara, o profa de chimie/fizica (whatever...nu am intrat in amanunte pt.ca de ceva vreme am filosofia de viata sa ignor prostii): venise primarul la noi pe strada (ca se schimba pe fonduri europene teava de apa curenta). intreaba duamna: cand asfaltati (a noastra strada e chiar f.buna fata de ce specimene de ex.intalnesc cu rotile prin Ploiesti). primarul: pai vrem sa bagam si canalizare si dupa aia refacem strada. duamna profa: mie nu imi trebuie canalizare...nici apa curenta, nu stiu de ce ati spart strada (strada e oricum de 1 masina si s-a spart pe margine, asa ca...tot o masina trece in conditii ok pe ea).

duamna nu are masina, asa ca oricum nu ar fi deranjat-o daca era strada sparta pe mijloc...ce e frapant e ca duamna nu are nevoie de canalizare si apa curenta...bea apa din fantana (sapata la vreo 10-15m ca pe acolo e panza freatica in zona)...aka apa aia care provine din wc-urile eco din fundul curtii. si e profa si te-ai fi asteptat sa priceapa cumva ca ori isi sapa put la peste 70m (20 mii euro...m-am intresat io!), ori accepta apa aia din teava ca e cu siguranta muuuult mai sigura decat apa de put de suprafata! se asteapta cineva ca acest specimen sa reuseasca sa explice cumva inteligent materia ei la scoala?

(duamna nu are fosa septica...caam intrebat-o io :) ii ajunge wc-ul din fundul curtii si nu a inteles ce am vrut sa spun cand am zis io ca e eco pana in maduva oaselor si e un exemplu de circulatia apei in natura f.eficient!)

Edited by anknic, 23 November 2013 - 22:58.


#171
radar5

radar5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2013

View PostDDuras, on 23 noiembrie 2013 - 21:44, said:

Da, asta si pentru ca,istoric vorbind, au fost in calea tuturor urgiilor. Ultima urgie,si cea mai mare -comunismul,care pe ei i-a afectat cel mai tare,in virtutea faptului ca locuiau in granarul tarii.
In anii 50-60-70 s-a produs un fenomen anormal. Odata cu dezvoltarea agriculturii, tinerii in general si nu doar, au fost mobilizati (mai prin convingere, mai prin constrangere) in zonele de campie.
Din ce povestea bunica-miu, din satul lor primii luati fortat erau lichelele, adica puturosii care chiuleau de la servici, ori hotii. Nu-i bagau in inchisoare, ci-i cazau fortat in camine de nefamilisti, prin Baragan ori Dobrogea. Urmau cei fara drag de scoala, adica cei cu 8-10 clase.
Acestia sunt cei care au colonizat masiv satele de campie, venind din toate zonele neagricole si aducandu-si si metehnele odata cu ei.

Edited by radar5, 24 November 2013 - 07:51.


#172
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Asta dintre lichelele si puturosii care n-au apucat sa se bage in fata dupa 1948 si sa ajunga primari sau sefi de CAP.

#173
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Uite ca se poate

#174
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postkos_funny, on 23 noiembrie 2013 - 14:11, said:

Am mai spus, nu stiu daca si pe aici, este mare diferenta intre satul de munte si cel de ses unde colectivizarea a facut ravagii in ce priveste calitatea vietii  si a locuitorilor datorita mentalitatilor bolnave ce s-au nascut in perioada comunista !
Da, este o diferenta de la cer la pamant intre regiunile colectivizate si cele ne-colectivizate. In cele colectivizate ai senzatia ca s-a rupt ceva, un fir al istoriei, al traditiei, al dragostei fata de pamant..., al gospodariei chivernisite si al familiei inradacinate acolo din mosi-stramosi...

Eu mi-am dat seama de asa ceva de-abia cand am ajuns sa profesez intr-o zona ne-colectivizata si sa-mi dau seama ce inseamna sa fii taran care ai o bucata de pamant pe care ai primit-o de la tata, care a primit-o de la bunicu, care a primit-o de la strabunicu'... care a primit-o de la un stramos care "a venit din alt sat si si-a cumparat pamant in satul nost'"... si-asa mai departe.

Cei care traiesc in zonele colectivizate parca au picat din alta planeta acum 50 de ani, n-au o traditie, o istorie a locurilor, conceptele lor de viata se bazeaza pe cum poti sa furi de la stat, de la asociatie, de la vecinul... important e sa poti fura. Si daca iti pica vreo bucata de pamant mostenire s-o vinzi. Si sa bei banii. Iar copiii tai sa plece cat mai repede in Franta sau in Spania, de unde sa vina cu niste bani, sa-ti dea pentru lemne, pentru butelie ...

View Postkos_funny, on 23 noiembrie 2013 - 19:42, said:

IN Baragan am fost faultat si de cele mai apropiate neamuri cu zambetul pe buze, aici nu mi-a furat nimeni nici cel mai mic lemn crapat lasat la drum . Inainte, cand nu prea statea nimeni pe aici gaseam fructele uscate in copaci !
Romania NU este aceeasi peste tot. Sunt diferente enorme intre regiuni, educatie, mod de viata, principii etc.

View Posttavktm, on 23 noiembrie 2013 - 21:38, said:

Pot confima sdi eu ca baraganenii sunt jale, in mare hoti, lenesi, nespalati etc. Nici vorba de oameni gospodari. Bineinteles nu generalizam.
Vlasca si Teleormanul sunt la fel ...

#175
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View Postradar5, on 24 noiembrie 2013 - 07:49, said:

In anii 50-60-70 s-a produs un fenomen anormal. Odata cu dezvoltarea agriculturii, tinerii in general si nu doar, au fost mobilizati (mai prin convingere, mai prin constrangere) in zonele de campie.
Din ce povestea bunica-miu, din satul lor primii luati fortat erau lichelele, adica puturosii care chiuleau de la servici, ori hotii. Nu-i bagau in inchisoare, ci-i cazau fortat in camine de nefamilisti, prin Baragan ori Dobrogea. Urmau cei fara drag de scoala, adica cei cu 8-10 clase.
Acestia sunt cei care au colonizat masiv satele de campie, venind din toate zonele neagricole si aducandu-si si metehnele odata cu ei.

Eu nu cred asta.  In primul rand, Romania era o tara agricola, majoritatea populatiei traia la tara, iar comunistii i-au luat pe cei de care spui tu ca sa- "muncitoreasca" la oras in cutiutele de chibrituri.
Problema cu cei din Baragan isi are originea in anii '20, dupa terminarea Marelui Razboi, Regele Ferdinand a confiscat marile proprietati funciare detinute de boieri, si aici vorbim de mii si zeci de mii de ha. Iar una din zone a fost Baraganul unde s-au fondat o gramada de sate din toti amaratii care nu aveau pamant de prin Moldova sau Muntenia.
Bunicul meu, care terminase seminarul teologic si fusese repartizat prin anii '20 intr-un sat de prin inima baraganului, a patit asta, a gasit acolo o adunatura de hoti, betivi si cutitari care, in loc sa intre in biserica mergeau la crasma. Apoi, dupa venirea comunistilor, in anii '50 deja era suficienta mana de lucru in baragan. Ba chiar cred ca era prea multa pentru ca, om fi foat noi tara agricola insa mecanizarea era firava rau iar comunistii incepusera o industrializare si mecanizare agricola sustinuta. Deci, nu cred ca se justifica mutarea unor tarani tot la tara.

#176
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Nu stiu unde o fi nimerit inaintasul tau, dar eu nu stiu (si am citit destul, si am auzit destul) de asa adunaturi de caractere. Nici nu aveau cum,din moment ce atunci mentalitatile erau cu totul altele,iar cazurile de genul celor expuse de tine erau raritati, si oricum in buna parte erau marginalizate de catre comunitatile in care traiau.
Bag de seama ca nu stii prea multe despre acest popor inainte de comunism ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate