Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Invatamantul si educatia copilului in zona rurala

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#145
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Titlu: Invatamantul si educatia copilului in zona rurala
Posted Image A spus cineva ceva de scoala? Oare invatamantul si educatia nu cumva incep "acasa" ? pana sa ajunga la scoala e mai important ceea ce vad/primesc acasa, in familie.
Una e sa te trezesti, sa vezi cine/ce a mai scris pe facebook (de la iphone evident... Posted Image) si sa pleci la scoala si alta e sa dai mancare la gaini/porci, iei la picior 3-5-10km si ajungi la scoala.... ma rog, discutia poate fi interminabila pe acest subiect.

Oras cu peste 200.000 locuitori, cel mai bun liceu: matematica/romana/ocazional altele: cea ce se preda la clasa este "la misto", cine vrea sa faca scoala..... sa vina la pregatire, o fi bine? Posted Image

#146
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View PostNewFolder, on 10 noiembrie 2013 - 00:00, said:

.....
Si il doare in cot de proiectia parintilor.


ce nu ai inteles tu e ca eu nu o "pompez" pe fiica-mea. ideea era strict: daca poate si vrea mai mult eu sa fiu pregatita sa ii ofer...nu sa o trimit sa se angajeze ca sa se poata sustine in facultate.

#147
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Pana la urma ce poate fi rau ca se angajeaza ca sa poata face facultatea?
Oare vedem munca ca pe ceva degradant, ori ca pe chinurile lui Sisif ?

#148
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostDDuras, on 10 noiembrie 2013 - 12:51, said:

Pana la urma ce poate fi rau ca se angajeaza ca sa poata face facultatea?
Oare vedem munca ca pe ceva degradant, ori ca pe chinurile lui Sisif ?
E vorba de capacitatea de concentrare,eu de exemplu termin orele in medie la ora 16,daca sa zicem ca intru in tura part-time la 18 si termin la 22-23,apoi ajungi acasa la 24,cand mai gatesti,cand mai speli hainele,cand mai faci curat,cand faci dus,cand mai repeti cate ceva pt un examen partial,de sesiune nici nu vreau sa ma gandesc,cand mai iesi cu prietenii,cand mai casti gura pe softpedia?

#149
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Ei, daca si muncesti, renunti si tu la softpedia. Macar pana termini studiile.  ;)

#150
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostDDuras, on 10 noiembrie 2013 - 18:32, said:

Ei, daca si muncesti, renunti si tu la softpedia. Macar pana termini studiile.  Posted Image
Da,dar pe softpedia gasesti partea practica,in facultatea mai rarut.Posted Image

#151
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Pai da, dar cu partea practica ai treaba dupa studii. :)
Tu asimileaza teoria si ne regasim dupa ce-ti iei licenta. Posted Image

#152
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Posthoria66, on 22 noiembrie 2013 - 13:21, said:

Pacatele ca pacatele, da' responsabilitatea pentru parintii / sotiile cu capetele sparte si babele violate, cui o atribui ?
Dacă încercăm să privim dincolo de indivizi, vom vedea că cea mai mare parte a responsabilității o poartă sistemul social și cel educațional.
O societate imorală și o educație pe genunchi împinge individul devenit matur la acte inumane.
De-asta zic, să nu uităm că fiecare din noi poartă o vină atunci când propagă în societate modele imorale.
Spune-i unui tânăr că e corect să le dea țeapă altora mai "proști" ca el și nu peste mult timp poți fi chiar tu victimă.
Să nu ne iluzionăm că suntem atât de deștepți încât vom fi mereu pe fază!

#153
radar5

radar5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2013

View Postcflorin32, on 22 noiembrie 2013 - 16:38, said:

Dacă încercăm să privim dincolo de indivizi, vom vedea că cea mai mare parte a responsabilității o poartă sistemul social și cel educațional.

Totusi, o baza solida nu se prabuseste la primul cutremur. E drept ca e greu sa-ti convingi copilul ca e bine sa...cand el vede ca toti ceilalti o duc mai bine, facand pe dos. Uneori si eu ma intreb daca e bine sa...
( la educatia pe baza moralitatii si bunului simt ma refer).

#154
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Eu cred ca e mai usor sa-l inveti pe copil daca vede la tine ca faci tu insuti ceea ce il inveti pe el.

#155
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Au trecut si primele zile ale piticului la gradinita din sat.
Primele observatii:
-educatoare mai sociabila si mai apropiata de copii
-toti copiii cu care te intalnesti pe drum, in curte sau in sala te saluta cu bun simt
-copiii sunt mult mai calzi, mai prietenosi si mai deschisi la dialog decat cei de la gradinita din Bucuresti care ori pareau speriati de bombe ori erau plini de ifose . Intr-o saptamana nu am vazut copil plangand la gradinita, indiferent de motiv
-multi copii vin singuri la gradinita chiar si de la un kilometru
-activitati extra destul de multe majoritatea au ca subiect natura , ecologia si datinile stramosesti
-copii nu au voie cu sucuri , chipsuri, acadele, etc ci doar pachetel cu sandwich-uri simple
- am inteles ca nu s-a serbat Halloween-ul
- nu am sesizat niciun fel de fitza

Va urma...

#156
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,080
  • Înscris: 17.03.2005
Treaba e simpla, la tara invatamantul e PRAF. Populatia e varza in ce priveste interesul pt educatia copiilor, modelul pe care il ofera e unul deplorabil samd... Scoala nu mai poate sa "ridice" dpdv al educatiei pt ca nu mai are autoritate in fata copilului si parintelui si nivelul a mai si scazul foarte mult...
Asadar educatie de acasa de care s-o nimeni, educatie la scoala minima, instruire (vorbind tehnic, carte adica) la fel, minim...

E o foarte mare problema si e o crima pt un om cat de cat educat, de la oras, mutat la tara, sa nu isi duca odrasla sa invete inapoi la oras... este de fapt cea mai mare problema a acestui proces numit"ma mut la tara"... Cu banii te descurci, cu alte alea cam la fel, cu munca si putina sansa compensezi... cu educatia copilului de care tie, om educat, iti pasa, nu prea ai cum decat sa-l duci de la 7 ani inapoi la oras...

#157
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postparintele, on 22 noiembrie 2013 - 22:57, said:

Treaba e simpla, la tara invatamantul e PRAF. Populatia e varza in ce priveste interesul pt educatia copiilor, modelul pe care il ofera e unul deplorabil samd... Scoala nu mai poate sa "ridice" dpdv al educatiei pt ca nu mai are autoritate in fata copilului si parintelui si nivelul a mai si scazul foarte mult...


Crede-ma ca elevii de la tara poarta mai mult respect cadrelor didactice in comparatie cu cei de la oras.

#158
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,080
  • Înscris: 17.03.2005
Poarta pe dracu...Ce inseamna respect, ca zic "sar'na"...Da, unii zic, sunt inca multi copii care saluta la tara... N-au inca obraznicia asta proasta a copilului de orasean care e invatat sa nu zica "nenea" ci sa zica pe nume, sa zica tu in loc de bre si alte rahaturi..
DAR respectul nu in asta consta, respectul consta in a baga la cap ce cleveteste profesorul ala caruia ii zici "sar'na"... in a lua in serios scoala samd...
Cand ma-sa si tac-su de regula sunt saraci sau puturosi, sau avuti si care nu dau 2 parale pe "educatie" pentru ca la tara nu cu educatia au reusit sa se ridice o virgula peste prostii aia care sunt majoritari... cand scoala e cum e, cand n-au nicio sansa de a merge mai departe si chiar daca ar avea-o stiu ca nu cu scoala faci ceva in viata....
Tot conglomeratul asta de factori ii coboara foarte mult desi nativ multi copii au "bun simt" nativ, au creier si per total se poate spune ca au un fond bunicel...

Maica-mea e cadru didactic, de o viata, a predat si la tara si preda la oras de 30 de ani ..si ceva... eu vad cum se schimba generatiile si am vazut cum s-au schimbat inclusiv la tara... acum traiesc la tara si am prieteni si aici, ma prieteni cu care am crescut si care au copii, ii vad unde au ramas si le vad pruncii....am prieteni de toate calibrele, de la cioban sau zilier pana la popa care e crescut la oras si el si nevasta si acum are copii la scoala in sat.... etcetc...

Educatia la sat e DRAMA... DE 10 zile sunt parinte si deja ma-sa mare care inca locuieste la oras are programul facut pentru "de peste" 4-5 ani incolo...Va mai dura niste zeci de ani pentru ca satul sa se ridice , cu totul, cu locuitori cu tot, pana cand scoala in mediul rural sa devina cat de cat ce ar trebui...

PS: sa iti spun, bunaoara, cum batrani de 80 si ceva de ani acum, prieteni cu bunica-meu, oameni care au avut copilul la mama in clasa cand ea era debutanta acum 35-40 de ani ...si acum abia ridica privirea din pamant de rusine cand i se adreseaza mamei? si ma intreaba cand mai merg la moara la el "ce mai face "domnisoara"....
Ce vreau sa subliniez este ca , desi pentru cei nefamiliarizati cu satul, pare ca la tara e inca nu stiu ce si nu stiu de care "bun simt"... in realitate discrepanta este poate la fel de mare sau mai mare fata de oras in comparatie cu acum 20 sau 40 de ani. Taranul nu mai e nici macar omul simplu dar neinstruit, e o manelareala abrutizata de mizerie, munca orbeasca pentru subzistenta si lipsa de perspectiva... Iar copii sai sunt parca mai dezorientati decat oricand... fondul poate ca e bun dar viata ii strica in fiecare zi...In timpul comunismului scoala si sistemul care te impingea la oras, cu apa calda , aia cu program cata era...  scoala aia deci macar iti dadea o speranta...azi speranta e moarta si a ramas o cladire oarecare, mai adesea darapanata, oricum prea goala de continut fata de ce ar trebui...scoala ar trebui sa fie cea care sa reduca diferenta aia despre care vorbeam mai sus, astazi o adanceste.

Dn pacate asta e realitatea...hai sa vedem cati copii iau bacul pe bune la tara si cati reusesc sa termine o saracie de facultate, cum o fi numa sa aiba diploma aia , nu vorbim de a si performa in meseria aleasa... e jale mare.
Motivul pentru care unii copii mai invata cat de cat macar sa ia un 5 la bac este unul imediat si pragmatic...fara alea 8 clase sau 12 clase nu poti nici macar sa prinzi un post de badigard, nu poti sa iei un rahat de permis auto sa prinzi un servici de sfer pe basculanta sau in cazul alora mai cu pile, sa prinzi un post de nu stiu ce functionar la primarie....Cam asta e orizontul de asteptare al copilului nascut la tara ...

#159
radar5

radar5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2013

View Postparintele, on 23 noiembrie 2013 - 00:04, said:


Dn pacate asta e realitatea...
Dramatizezi. Nu zic ca nu ai dreptate, dar exagerezi putin.
Uite, eu am cativa ani de cand m-am mutat si am avut timp sa observ cum sta treaba. Nu-i chiar o drama si comparativ cu schimbarile din oras, pe care deasemenea le-am observat, pot spune ca la tara inca e mai bine. Daca ai un dram de vointa poti suplini un cadru didactic din scoala primara si sa-ti ajuti la invatatura, copilul.
De educatie "treaba cu sarumana si nenea" de care ziceai, e cam 90% sarcina ta, ca parinte.
Azi merg cu copilul la un concurs de caligrafie si ortografie. Faza pe judet. Chiar sunt curios care-i nivelul celorlalti. Voi incerca sa intru in vorba si cu alti parinti.

#160
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,080
  • Înscris: 17.03.2005
Il poti ajuta, evident...doar ca asta poti face lejer si la oras pe de o parte(asadar nu are cum sa fie mai bine de vreme ce poti face lucrul ala oriunde), pe de alta parte o sa vina vremea cand nu o sa mai poti... si iti spun eu ca meseria de profesor nu poate fi suplinita de un neprofesionist...e vorba de cum explici, de metoda, de treburi fine de acest gen.... e drept, nu toti profesorii au calitatea asta dar oricum, macar rutina si conteaza la acest capitol, chiar daca omul nu e facut pt meseria cu pricina...
Nu e de ajuns sa-l inveti azi ceva , trebuie sa invete cum sa gandeasca si cum sa invete pentru ca asta va face vreo 25 de ani din viata.Cel putin.

In al doilea rand scoala e ca sportul de performanta...nu e totuna antrenamentul organizat, cu antrenor si parteneri, fata de alergatul de unul singur cand, cum si cat ai chef... una e sportul, alta se numeste activitate fizica in aer liber.
Scoala inseamna interactiunea cu mediul, competitia samd...
  Trebuie sa suplinesti tot tu si pe acest plan si asta nu e chiar ideal...

Evident ca "se poate" multe ca sa icem asa DAR aici discutam de scoala per ansamblu.
Poate ca sunt eu mai drastic dar din pacate asta e trendul chiar si acolo unde realitatea imediata e putin mai dulce...e chestiune de timp.

#161
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Parinte, dramatizezi si generalizezi. Eu am ambii parinti si o multime de rude cadre didactice , si in zona rurala si la oras. Ce iti pot spune sigur este faptul ca un cadru didactic de la tara este mult mai dedicat meseriei decat cel de la oras care daca nu are si alte venituri nu se poate descurca de azi pe maine fara meditatii. La asta mai adaugam si aroganta elevilor "iphonizati" si a parintilor care cred ca scoala este singura responsabila sa le faca plodul "om"  si astfel rezulta un cadru didactic complexat care ajunge sa vina la servici cu cea mai mare lehamite posibila.
Si apropos de manelizare, aici , in satul in care m-am mutat nu rasuna niciodata manele si s-ar duce vorba ca ai fi tigan imediat daca scapi un "salam" cu multi decibeli.
Am mai spus, nu stiu daca si pe aici, este mare diferenta intre satul de munte si cel de ses unde colectivizarea a facut ravagii in ce priveste calitatea vietii  si a locuitorilor datorita mentalitatilor bolnave ce s-au nascut in perioada comunista !

Edited by kos_funny, 23 November 2013 - 14:12.


#162
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postkos_funny, on 23 noiembrie 2013 - 14:11, said:

.
Am mai spus, nu stiu daca si pe aici, este mare diferenta intre satul de munte si cel de ses unde colectivizarea a facut ravagii in ce priveste calitatea vietii  si a locuitorilor datorita mentalitatilor bolnave ce s-au nascut in perioada comunista !
Confirm si eu observatia,am crescut la deal-munte,in Arad,pe  langa Moneasa,in Muntii Codru Moma si cand mergeam la bunicii mei in Potlogi,Dambovita,parca era altfel,aveam senzatia ca cei de la campie sunt mai rai,rautate,asta e cuvantul care sintetizeaza cel mai bn ce simteam diferit  intre cele doua locatii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate