Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Invatamantul si educatia copilului in zona rurala

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
175 răspunsuri în acest subiect

#109
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.253
  • Înscris: 04.02.2007
Deci, prin ce spui aici inseamna ca se nasc mai multi oameni pe Pamant ca in trecut! Deci, daca sunt mai multi, inseamna ca au ceva de facut!

View Posttavktm, on 05 noiembrie 2013 - 11:53, said:

Daca de maine nu ar mai fi deloc, nu s-ar supara nimeni,
Dar sa nu fii tu printre ei! Restul poate sa crape! Si mai ne miram ca arata Pamantul asa cum e acum!

#110
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.771
  • Înscris: 15.01.2007
cand reveniti la invatamant si rural,ne anuntati si pe noi?

#111
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 25.07.2006
Da sigur, insa si filozofia vietii in general este tot invatatura, mai ales pentru cei mici, care se formeaza pentru viata ! Nu ?

#112
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.185
  • Înscris: 11.07.2007
Insa iti trebuie multa viata in spate ca sa iti poti forma o filosofie proprie si cu toate astea nu vei sti niciodata ADEVARUL ! .

#113
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttavktm, on 05 noiembrie 2013 - 09:42, said:

Pai tocmai asta spuneam, ca adevarul este relativ, un narcoman produce mai multe endorfine decat tu in trei vieti ! Cine este mai castigat ? Greu de spus, toti spunem ca tu, ca de, noi suntem stapani pe situatie, drepti, corecti, dar incaruntim de griji si probleme, in timp ce narcomanului i se falfaie !
La sfarsit, ce sa vezi ! Toti murim, si noi, si narcomanul, conteaza mai putin cand !
Pai eu tocmai invers spuneam, ca adevarul nu este DELOC relativ.
Crezi ca scopul vietii mele este producerea de endorfine ? Esti simpatic. :)
Grijile si problemele ni le facem singuri. Am putea usor sa nu le avem. Cum? Nu e o discutie de purtat pe un forum.
"Conteaza mai putin cand" - uite ca suntem de acord. :) Dar exista o continuare: este esential CUM ! Sau, mai exact, cum traim pana sa murim.

View Postkos_funny, on 05 noiembrie 2013 - 18:12, said:

Insa iti trebuie multa viata in spate ca sa iti poti forma o filosofie proprie si cu toate astea nu vei sti niciodata ADEVARUL ! .

Ba Il poti afla USOR. Trebuie doar sa fii SINCER CU TINE INSUTI , si sa vrei CU ADEVARAT sa Il afli.

View Posttavktm, on 05 noiembrie 2013 - 11:53, said:

Din contra, sunt in plus oamenii pe pamant !
Dimpotriva: cel mai amarat sau mai nenorocit, sau mai cum vrei tu om din lumea asta este de n la infinit ori mai important decat o mie de lumi,sau de "pamanturi" ca asta. Sper sa ma fi facut inteles.  :)

#114
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postdorel232004, on 05 noiembrie 2013 - 11:16, said:

Adica creatia asta, care e asa perfecta, sa introduca oameni in ea de aiurea? Parca ceva nu merge, nu crezi?

Creatia nu e perfecta deloc,si pt asta trebuie doar sa ne uitam in jur si la istorie,ganditi-va cat de greu smulgea omul pamantului roadele cu doar 200 de ani in urma.

A te uita in prezent e ca si cum ai vedea o fotografie de nunta si ai trage concluzia ca in lumea oamenilor totul e iubire,bunastare si fericire,neglijand saracia,foametea,divorturile,boala,moartea,si dinozaurii au avat "nunta" lor,conditiile s-au schimbat si au disparut,asa e si in dreptul speciei umane,suntem pe val acum,dar  nu stim cat o sa mai tina,in concluzie ,sa ne bucuram de fiecare moment si sa lasam posibile paradisuri si lumii de apoi in plata viitorului.

#115
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdorel232004, on 05 noiembrie 2013 - 13:30, said:

Deci, prin ce spui aici inseamna ca se nasc mai multi oameni pe Pamant ca in trecut!
Se nasc mai multi ca in trecut, si muuuult mai putini decat s-ar fi putut naste.

View Postvictor_tree, on 05 noiembrie 2013 - 21:47, said:


Creatia nu e perfecta deloc,si pt asta trebuie doar sa ne uitam in jur si la istorie,ganditi-va cat de greu smulgea omul pamantului roadele cu doar 200 de ani in urma.

A te uita in prezent e ca si cum ai vedea o fotografie de nunta si ai trage concluzia ca in lumea oamenilor totul e iubire,bunastare si fericire,neglijand saracia,foametea,divorturile,boala,moartea,si dinozaurii au avat "nunta" lor,conditiile s-au schimbat si au disparut,asa e si in dreptul speciei umane,suntem pe val acum,dar  nu stim cat o sa mai tina,in concluzie ,sa ne bucuram de fiecare moment si sa lasam posibile paradisuri si lumii de apoi in plata viitorului.

Creatia este perfecta, si nici n-ar fi putut fi altfel. Ca omul a luat-o pe aratura asta e problema alegerii lui. Este cu totul altceva.

Editat de DDuras, 05 noiembrie 2013 - 21:50.


#116
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostDDuras, on 05 noiembrie 2013 - 21:51, said:

Se nasc mai multi ca in trecut, si muuuult mai putini decat s-ar fi putut naste.



Creatia este perfecta, si nici n-ar fi putut fi altfel. Ca omul a luat-o pe aratura asta e problema alegerii lui. Este cu totul altceva.

Prin creatie m-am referit la mediul inconjurator,nu la o lucrare facuta de cineva,in rest fiecare e liber sa ignore sau nu istoria.

#117
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.528
  • Înscris: 23.11.2006
Pai da, mediul inconjurator - o lucrare facuta de Cineva. :)

#118
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostDDuras, on 05 noiembrie 2013 - 22:17, said:

Pai da, mediul inconjurator - o lucrare facuta de Cineva. Posted Image

A afirma si a actiona fara dovezi,produce pagube insemnate,atat in educatie cat si in agricultura....

#119
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.528
  • Înscris: 23.11.2006
Dovezi ? O MULTIME ! Doar priveste in jur cu ochi care sa vada ...

#120
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostDDuras, on 05 noiembrie 2013 - 22:38, said:

Dovezi ? O MULTIME ! Doar priveste in jur cu ochi care sa vada ...

Mda,logica elementara bato vina,pt asta nu prea sunt ochii deschisi....

Daca vrei o paralela uite:Dragonul Invizibil care locuieste in dulapul meu a facut lumea asta si stiu acest lucru pt ca mi l-a spus in vis.te las pe tn sa vezi ce e in neregula in afirmatia mea.......

Editat de victor_tree, 05 noiembrie 2013 - 22:53.


#121
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.528
  • Înscris: 23.11.2006
Noi vrem sa cuprindem cu ratiunea noastra (uneori foarte) limitata (nici o aluzie,te asigur) ceea ce ne depaseste - una din marile noastre probleme ...

#122
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostDDuras, on 05 noiembrie 2013 - 22:55, said:

Noi vrem sa cuprindem cu ratiunea noastra (uneori foarte) limitata (nici o aluzie,te asigur) ceea ce ne depaseste - una din marile noastre probleme ...
Fac afirmatii in limita capacitatii mele de intelegere,in dreptul a ce nu pot intelege sau stii spun simplu Nu Stiu,cred ca e cel mai onest din punct de vedere intelectual,speculatiile nefondate nu isi au locul si vor fi tratate ca atare.

#123
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postvictor_tree, on 05 noiembrie 2013 - 22:59, said:

e cel mai onest din punct de vedere intelectual

Pai exact ce spuneam anterior...

#124
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 25.07.2006
Pe mine m-ati pierdut ! Adevarul este ca filozofia nu prea merge citita pe diagonala ! :))

Pana la urma asta e, bine sau rau, nu prea putem sti exact, ideea este macar sa incercam sa facem bine, iar viitorul om vedea cum o mai fi !

#125
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.528
  • Înscris: 23.11.2006
Nu prea este filosofie, este VIATA !
Cel putin din punctul meu de vedere ...

#126
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 25.07.2006
Inca nu te-ai prins ca VIATA este nimic pe langa filozofie ?

Un om, daca ii putem spune asa, spunea la un moment dat: "Moartea unui om este o tragedie, moarte a un milion de oameni este statistica"

Stiu ca viata in general este cea care conteaza, mai ales pentru fiecare individ in parte, dar nu acea viata conteaza in economia generala, si mai degraba conceptul despre viata !

View Postdorel232004, on 05 noiembrie 2013 - 13:30, said:

Deci, prin ce spui aici inseamna ca se nasc mai multi oameni pe Pamant ca in trecut! Deci, daca sunt mai multi, inseamna ca au ceva de facut!


Dar sa nu fii tu printre ei! Restul poate sa crape! Si mai ne miram ca arata Pamantul asa cum e acum!

Pai am zis eu asa ? Nicidecum, eu nu vreau sa crape nimeni, dar ghici ce, oricum o sa crapam cu totii !
Iar daca Pmanutul arata asa cum este acum, adica rau, este tot din cauza oamenilor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate