Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 

Cazarea la cort in excursii de week-end/vacante

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#109
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008

View Postconnectorxp, on 07 martie 2014 - 22:22, said:

La cort e fain cand mergi in grup, dar in rest nu e asa funny.
Valabil oriunde si in orice conditii, nu neaparat la cort.

#110
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Abia astept sa se faca frumos afara, sa pot pleca de acasa. Imi place sa dorm in natura, insa de cand am schimbat masina, nu mai stam la cort, ci dormim in... masina :D. 1900x101 cm, saltea de 7 cm, nu ma bate ploaia, nu da ursul la noi, mancarea o sui in baolet si cam greu sa il deschida vreo jivina. Am si cort, insa trece mult pana il scos, umflu salteaua etc. Masina o incui si plec, pavilionul oricum il las afara, intins, scaunele si masa puse la adapost. Nu imi lipseste confortul de acasa atunci cand sunt plecat, pentru iginea personala se rezolva treaba cu apa lasata la soare, servetele umede si, daca se nimereste vreo apa pe aproape, e stas! Daca am acces la vreun dus, deja e sf si simt ca e prea mult confort :D.

Da, Doamne, sa vina primavara! Abia astept sa merg un pic la Potoci si Lacul Crucii, dar vreau sa mai incerc si alte locatii din judet si nu numai. Ma refer la iesiri de un w-e.

#111
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Si totusi de ce ai sta de unul singur si pe ploaie intr-un cort?

Inteleg munte, prieteni, foc de tabara, chitara, vin fiert, cartofi copti, inghesuit prietena in cort cand stii ca poate ceilalti se prind de ce faceti voi. Dar de ce trebuie sa te duci in mjlocul naturii de unul singur, carand dupa tine niste echipamente de care in mod normal vrei sa te debarasezi cand faci asa ceva!

#112
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008
Si mie-mi depaseste puterea de intelegere.

Dar pe initiator cred ca l-a mancat ursu', ca nu mai zice nimic.   :lol:

#113
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mai sunt si de astia solitari, carora le place sa plece singuri pe te miri unde... Dar de plecat, trebuie sa fie macar doua persoane, de preferat patru. Sau unde mergi, te intalnesti cu altii si legi prietenii.
Trebuie sa imi iau un invertor de 150w (am unul de 80 care mai face figuri, dar o fo cadou, asa ca nici eu nu fac figuri), doua scaune mai confortabile si, poate, un mini-tv (mai merge cate un film). Dar si daca pun cateva sute de gb pe laptop nu e chiar rau. Mi-am cumparat si un cablu de 30 m (pentru freza de zapada) pe care il voi cara pentru cand merg la camping, sa imi trag curent de la distribuitor (sunt panouri electrice in camping, cu prize pentru cei care campeaza). In rest, in maxim o ora suntem gata de plecare, lucrurile se indeasa rapid in baolet, butelia e pe jumatate plina de gpl (merge minim un w-e). Motorina sa fie si ceva banuti, in rest treaba e rezolvata.

#114
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Vara inteleg, dar cum va incalziti pe frigul asta?

#115
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Unii dau foc la cort, stiu eu...

#116
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008
La bec.  N-ai vazut ce-are acolo ?   Posted Image

Edited by Barboso, 07 March 2014 - 23:51.


#117
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,609
  • Înscris: 20.10.2006
@Lucian_M Am 3 invertoare, probabil ar ajunge cei 80 de wati daca ar fi reali, la al meu de 75 daca pun ceva de 50 wati in cateva minute se incinge.

@Barboso  Nu am/nu folosesc becuri cu incandescenta.

@IP-XCENTRIC  Pentru caldura exista haine, saci de dormit, aragaz, paturi cu incalzire, sticle.

Edited by LunaCrystal, 08 March 2014 - 00:04.


#118
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

View PostLunaCrystal, on 08 martie 2014 - 00:00, said:

@IP-XCENTRIC  Pentru caldura exista haine, saci de dormit, aragaz, paturi cu incalzire, sticle.
... de whisky, presupun...

#119
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,609
  • Înscris: 20.10.2006
Nu neaparat, alcool sa fie, dar merge si cu ceai/cafea.

#120
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008

View PostLucian_M, on 08 martie 2014 - 00:38, said:

... de whisky, presupun...
E scump ala, bre !
RDD si tuica de pufoaica.

#121
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Sau palinca, e mai sigura... Atentie, nu siNgura! Ma rog,. depinde cine si cum citeste.

#122
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 24.01.2012
Apropo de solitari.
Aveam prin anii '80 o gasca faina de prieteni cu care mergeam de nebuni prin munti, cu cortul.
Ne hotaram sa facem Creasta Fagarasului, eram vreo 25-30, baieti, fete, amestecati.
Cu vreo doua zile inainte de plecare, nu mai stiu care cu cine s-au certat si, incet-incet, gasca s-a sucit, nu mai vroia nimeni sa mearga.
Asa ca am plecat singur, am stat vreo noua-zece zile in munte, de capul meu.
Am dormit si la cabana, nu doar la cort, dar a fost una dintre cele mai faine vacante pe care le-am avut vreodata.
Acum, sa fiu sincer, nu mai am zvac-ul de acum 25 de ani, dar inca imi place sa ma sui pe motor, sa ajung undeva la naiba-n praznic, sa fac focul, sa pun cortul si sa ma bucur de foc si de stele.

Cred ca putine lucruri sunt atat de frumoase si de usor de obtinut.

Din pacate, locurile de campare sunt tot mai putine si mai infestate de gunoaie, manele, cocalari si neamuri proaste, care arunca toata mizeria pe unde apuca.
Mor de ciuda sa vad ca raul din care beam apa fara probleme in tinerete, acum este plin de pet-uri si de resturi.
E pacat.

#123
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Pana nu ne civilizam, o sa trebuiască sa suportam mizeriile lasate de alții...

#124
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 24.01.2012
Civilizarea se mai face si cu parul...
Stii, unii radeau ca "Fraiere, strangi dupa altii"
I-am linistit, nu mai radeau, cand le-am spus ca, de fapt, strang inaintea mea.
No, mai avem pana la civilizatie

#125
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Oho, cata dreptate ai...

Am fost intr-o vara la Coada Lacului, localitatea Hangu, Neamt. Zona faina unde am tras noi, in spate padurea, in fata lacul, pe un damb inalt, cat ar fi crescut lacul, nu ajungea la noi si puteam sa o taiem rapid daca treaba s-ar fi agravat. Oprim masinile, ne dam jos, belim ochii la lac- BETON, am zis, locul ideal. Belim ochii in dreapta- belim altceva. De ce? Ca jumatate de ora am adunat gunoaiele la un loc, sa putem sa stam si noi pe loc curat. Si am fost sase oameni. PET-uri, doze de bere/suc, ambalaje, resturi alimentare si alte minuni. Parca descarcase acolo o masina de gunoi. Ne-am facut noi un spatiu baban de campare (3 masini, 3 corturi si un pavilion de 9 mp) plus loc de gratar, plaja si alte minuni. Am stat cateva zile, apoi, la plecare, ne-a luat vreo doua minute sa luam sacii cu mizeria facuta de noi si sa ii urcam in masini si sa plecam. S-au adunat cateva kg de oase, resturi vegetale si ambalaje carora nu le-am putut da foc, pe care le-am luat acasa. Oasele le-am dat la caini, celelalte lucruri le-au ridicat masinile de gunoi. Simplu, elegant si ecologic, zic eu.

Nu-s eu usa de biserica, mai fac si nefacute (cate un foc de tabara de mi-e frica sa nu vina pompierii), insa nu imi place sa fac deranj/mizerie pe unde ma duc. Pe acelasi principiu nu arunc lucruri din masina. Ba am aruncat de cateva ori niste cd-uri (nu spun cu ce erau :D ).

#126
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Daca-s cu manele te iertam :)

Va mai trece ceva apa pe Dunare pana vom  avea turisti civilizati, peste tot vezi urme sau cioburi si doze de aluminiu de nu te mai poti bucura de o plimbare descult prin iarba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate