Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 

Cazarea la cort in excursii de week-end/vacante

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#73
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Recunosc că sunt prea comod ca să accept „micile” privațiuni ale vieții la cort, dar aș accepta bucuros o imersie full-body în natură dacă aș beneficia de învelișul protector al unui RV modern parcat într-o pădure, la malul unui lac sau al unui râu de munte (pentru confort sporit nu aș recurge la refugiile/zonele de campare clasice, pentru că acolo e aglomerație, iar, după mine, ieșirea în natură tocmai asta presupune, decuplarea temporară de la „restul lumii”, ieși acolo pentru a fi doar cu prietenii, familia etc.)... Știu, e lame, dar asta e cam maximum ce pot să fac atunci când vine vorba despre drumeții. :)

PS - Nu înțeleg totuși insistența cu care LunaCrystal tot abordează subiectul ăsta din perspectiva „pasionat de drumeții/camping la cort”  = paria al societății, ființă asocială etc.
Cu scuzele de rigoare, dar, dacă ai probleme cu pretenii tăi din cauza acestei banale pasiuni atunci, mă gândesc eu, poate nu ți i-ai ales tu prea bine, nu crezi?

#74
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008

View PostBursul, on 15 octombrie 2013 - 12:16, said:

La 2000 m iti mai trebuie AC? Posted Image
Nu ma duc numai la 2.000 m altitudine.
La 1.000 m, de exemplu (in Poiana Brasov), am simtit nevoia de AC.
Si sambata, la Balea Lac, mi-era cald in tricou cu maneca scurta.  Si-n blugi.  Mi-a parut rau ca nu mi-am luat bermudele.  In octombrie.  Intr-o camera probabil era OK si fara AC.  Dar in cort...   Posted Image

Sa mai vorbim si de mare ?  Cand abia astept, dupa o zi de plaja (in care oricum stau doar in apa si la umbra, pe terasa) sa ajung in camera in care-a mers AC-ul toata ziua...


View PostBursul, on 15 octombrie 2013 - 12:16, said:

Las ca-i bine pentru tine la hotel, ai de toate acolo langa pat.
Exact asta spun si eu.  ;)

Edited by Barboso, 15 October 2013 - 13:03.


#75
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,608
  • Înscris: 20.10.2006

View PostBarboso, on 14 octombrie 2013 - 16:43, said:


Din grup nu te exclud pt asta.  Dar sa nu te astepti sa merg cu tine in vacante si sa dorm in cort.  Ne vom limita la prietenia "din oras".
Ma autoexclud, eventual, daca tot grupul merge la mare / munte in camping.
Cine a zis ca cineva pasionat de calatorii cu cortu nu merge chiar niciodata apeland si la alte forme de cazare ? Eu personal am fost si la cabane/hoteluri/pensiuni de 2-3 stele si in perioada cat eram pasionat de munte chiar daca mai rar. Defapt cam gresit spus totul la trecut ca mi-ar mai place sa merg si acum pe munti, dar fac tot posibilul sa ma abtin, asa cum face unu ce s-a lasat de fumat.

View PostNeaceasca85, on 15 octombrie 2013 - 02:21, said:

Subscriu la toate de mai sus de la Barboso, adaugand "sa am Wi-Fi de macar 1 mbps". Posted Image
In mare parte din calatoriile cu cortu am avut/voi avea daca voi mai merge wifi de macar 1 Mbps, fie de la campinguri fie de la routerele mele personale cu internet mobil.

View PostNeaceasca85, on 15 octombrie 2013 - 02:27, said:

am avut in 2012 in Antalya (Susesi-Luxury Resort-Belek) de 40 mbps, mirific, doar ca cablul UTP era prea scurt din perete.
Pentru asta fie ca mergi cu cortu fie la unitati de cazare e bine sa ai un router wifi la tine, alteori e semnal wifi insa e prea slab iar cu routerul pus pe retransmisie il poti amplifica.

View PostBarboso, on 15 octombrie 2013 - 11:33, said:

Au corturi cu AC, frigider si priza ?  Si cu toaleta / dus ?
Sa stii ca cel mai mult am suferit de caldura acasa sau la hoteluri, nu la cort unde dupa apusul soarelui nu prea a fost prea cald, iar in rest umbra si alte solutii + uneori altitudinea mare au facut fata cu succes. Acum ca acasa am aer conditionat lucrurile s-ar schimba daca as continua turele. Am avut si frigider (lada frigorifica) cand am considerat necesar, deregula insa nu as fi avut ce sa tin in el. Mereu am avut priza, oriunde dar a costat nu gluma.
Ia uite o poza dar atentie sa nu o vada copii ca dupaia exista riscul sa planga ca vor si ei in excursii cu cortu, sunt pasionat de beculete:
[ http://djgsm.info/diverse/c1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by LunaCrystal, 15 October 2013 - 13:15.


#76
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008

View PostKoShiMin, on 15 octombrie 2013 - 12:51, said:

Recunosc că sunt prea comod ca să accept „micile” privațiuni ale vieții la cort, dar aș accepta bucuros o imersie full-body în natură dacă aș beneficia de învelișul protector al unui RV modern parcat într-o pădure, la malul unui lac sau al unui râu de munte
Acel Chevy Airstream Avenue ar putea fi interesant.

Attached File  2011 Airstream Avenue RV.jpg   58.81K   6 downloads

Restul mi se par prea mari / greoaie.  Mare parte din placerea iesirilor, pt mine, e data si de drum, de "fugaritul" masinii pe serpentine...


View PostLunaCrystal, on 15 octombrie 2013 - 13:06, said:

Cine a zis ca cineva pasionat de calatorii cu cortu nu merge chiar niciodata apeland si la alte forme de cazare ?
Ma gandeam ca-i evident ca ma refer la iesirile in care se face cazarea la cort.  Daca vii cu mine la hotel / pensiune, n-am nimic impotriva.  Dar in camere separate.   :bigwhitegrin:

Edited by Barboso, 15 October 2013 - 13:15.


#77
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,645
  • Înscris: 30.10.2003

View PostBarboso, on 15 octombrie 2013 - 12:58, said:

Nu ma duc numai la 2.000 m altitudine.
La 1.000 m, de exemplu (in Poiana Brasov), am simtit nevoia de AC.
Si sambata, la Balea Lac, mi-era cald in tricou cu maneca scurta.  Si-n blugi.  Mi-a parut rau ca nu mi-am luat bermudele.  In octombrie.  Intr-o camera probabil era OK si fara AC.  Dar in cort...   Posted Image

Sa mai vorbim si de mare ?  Cand abia astept, dupa o zi de plaja (in care oricum stau doar in apa si la umbra, pe terasa) sa ajung in camera in care-a mers AC-ul toata ziua...

Cortul e pentru dormit in timpul noptii sau stai si freci menta cand ploua sau e innorat. Cum a batut soarele pe cort deja se transforma in sauna. Cand e soare stai sub un copac pe patura si te aperi de gaze ca moldovenii lu' Stefan cel Mare la Vaslui.

Intr-un an de 1 mai am fost cazat la Cabana Mija (a fost prima data la cabana). Cand m-am trezit dimineata, mi-a lipsit racoarea de dimineata si soarele care de obicei imi intra in ochi atunci cand ieseam din cort. Mi-am zis ca atat cat m-or duce oasele o sa stau la cort. Nu se compara senzatia unui ceai in aer liber cu ala din sala de mese.

Uite asa imi place sa iau micul dejun:

[ http://farm4.staticflickr.com/3691/10289431273_b5e34e2b50_z.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#78
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,849
  • Înscris: 10.12.2006
Cine merge cu cortul sa stea ziua in cort? Chiar e o problema temperatura sa fie nevoie de AC? Iar noaptea cand dormiti n-o sa va fie in nici un caz prea cald.

Eu nu vad care-i farmecul in a merge la hotel sa dai o gramada de bani doar ca sa poti sta intre patru pereti sa te uiti la televizor si sa bei din minibar. Televizor am si acasa, iar bautura e mai ieftina. La fel si cu cortul, nu fac camping ca sa stau in cort pe soare, sa crosetez.

De asemenea, daca mergi in concediu, in natura, cu cortul, la ce naiba-ti trebuie laptop si internet?! Mergi sa te relaxezi sau sa stai pe facebook?

Cui ii place cu cortul ii plac si aceste "lipsuri de confort", cui nu-i place n-o sa-i placa niciodata si n-are rost sa incerci sa-l convingi pe om. Nu stiti voi ce misto e sa te caci cu iarba gadilindu-ti bucile!

#79
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,608
  • Înscris: 20.10.2006

View PostKoShiMin, on 15 octombrie 2013 - 12:51, said:

PS - Nu înțeleg totuși insistența cu care LunaCrystal tot abordează subiectul ăsta din perspectiva „pasionat de drumeții/camping la cort”  = paria al societății, ființă asocială etc.
Cu scuzele de rigoare, dar, dacă ai probleme cu pretenii tăi din cauza acestei banale pasiuni atunci, mă gândesc eu, poate nu ți i-ai ales tu prea bine, nu crezi?
Ideea ca drumetiile, cazarea la cort, orice forma de sport si miscare si chiar calatoriile care nu sunt strict necesare au incercat inca de mic copil sa mi-o intipareasca in minte ai mei, dar si aproape toti cunoscutii. Pana destul de recent ma tineam mare si tare ca fac ce vreau si ce imi place atata timp cat nu e ilegal si nici nu deranjez pe altii. Dar am constatat ca nu merge asa la infinit, si ca degeaba am pus si botu la ce zic impatimitii drumetiilor ca miscarea si contactul cu natura sunt sanatoase.

View PostSfPetru, on 15 octombrie 2013 - 13:22, said:

Cine merge cu cortul sa stea ziua in cort? Chiar e o problema temperatura sa fie nevoie de AC? Iar noaptea cand dormiti n-o sa va fie in nici un caz prea cald.

Eu nu vad care-i farmecul in a merge la hotel sa dai o gramada de bani doar ca sa poti sta intre patru pereti sa te uiti la televizor si sa bei din minibar. Televizor am si acasa, iar bautura e mai ieftina. La fel si cu cortul, nu fac camping ca sa stau in cort pe soare, sa crosetez.

De asemenea, daca mergi in concediu, in natura, cu cortul, la ce naiba-ti trebuie laptop si internet?! Mergi sa te relaxezi sau sa stai pe facebook?

Cui ii place cu cortul ii plac si aceste "lipsuri de confort", cui nu-i place n-o sa-i placa niciodata si n-are rost sa incerci sa-l convingi pe om. Nu stiti voi ce misto e sa te caci cu iarba gadilindu-ti bucile!
Corect. Eu cat e ziua de lunga dar si noaptea uneori stateam pe afara cu diverse activitati, fie drumetii, fie incercari de a dansa, fie reparatii la electronice, fie stat pe net, fie gatit, uneori jocuri de grup gen volei, tenis, fotbal, fazan, seara foc de tabara. Si gata mi-e greu sa continui ca mi se face dor de zilele alea si o sa vreau dupaia sa plec in primul week-end iar la munte cu cortu.
Si nu e chiar asa, e nevoie de laptop si internet sau macar un smartphone cel putin pentru anumite persoane, dar nimeni nu a zis ca nu poti avea asta si la cort.
Restul lipsurilor pot fi rezolvate partial sau te poti obisnui cu ele in timp.

Edited by LunaCrystal, 15 October 2013 - 13:32.


#80
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008

View PostBursul, on 15 octombrie 2013 - 13:20, said:

Cortul e pentru dormit in timpul noptii sau stai si freci menta cand ploua sau e innorat.
Si de ce sa nu fac asta comod ?


View PostBursul, on 15 octombrie 2013 - 13:20, said:

Cum a batut soarele pe cort deja se transforma in sauna.
Exact.  Iar eu urasc trezitul in zori.  Imi place sa lenevesc in pat, sa dorm macar pana la 9 - 10.


View PostSfPetru, on 15 octombrie 2013 - 13:22, said:

Eu nu vad care-i farmecul in a merge la hotel sa dai o gramada de bani doar ca sa poti sta intre patru pereti sa te uiti la televizor si sa bei din minibar.
Nu fac asta toata ziua.  Dar seara, cand ma retrag la culcare, vreau confort  -  sa dorm omeneste, in pat, nu "pe jos", ca un caine.


View PostSfPetru, on 15 octombrie 2013 - 13:22, said:

De asemenea, daca mergi in concediu, in natura, cu cortul, la ce naiba-ti trebuie laptop si internet?! Mergi sa te relaxezi sau sa stai pe facebook?
Mai exista si alte chestii decat FB.  15 minute, acolo...


View PostSfPetru, on 15 octombrie 2013 - 13:22, said:

Nu stiti voi ce misto e sa te caci cu iarba gadilindu-ti bucile!
Chiar n-am placeri de-astea !    :scared:

#81
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,608
  • Înscris: 20.10.2006

View PostBursul, on 15 octombrie 2013 - 13:20, said:

Cortul e pentru dormit in timpul noptii sau stai si freci menta cand ploua sau e innorat.
Apropo de asta, imi place mult si sa stau in cort pe ploaie/furtuna, sa aud picaturile de apa pe cort, sa vad ploaia deasupra, eu sa stau inauntru la caldura pe net si sa postez pe softpedia, eventual sa rad de altii care se sperie de la atat. Apoi prin zapada, ninsoare imi place.
Chiar, poate mai fac o tura sau doua de adio odata cu prima zapada, dar imi e frica ca dupaia o sa mai vreau iar peste o luna alt week-end cu cortu.

Edited by LunaCrystal, 15 October 2013 - 13:49.


#82
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,849
  • Înscris: 10.12.2006
Am inteles, nu-ti place nimic din ce presupune mersul cu cortul, nu e asta nici o problema. De fapt nici nu stiu cum s-a ajuns la discutii din astea in contradictoriu cum ca mersul cu cortul ar fi mai bun sau mai rau decat alte forme de cazare cand de fapt totul e subiectiv. Fiecare se relaxeaza in timpul liber cum simte el ca-i pica mai bine, desi poate ca e greu sa ne intelegem unii pe altii datoria modului diferit in care percepem confortul.

Eu totusi cred ca cei care merg sa stea la hotel nu stiu, sau se tem, sa incerce sa iasa din zona de confort ca sa vada eventualele beneficii. Omul a devenit prea dependent de confortul pe care il ofera un oras, insa pe mine ma revigoreaza psihic o iesire cu cortul in care sa nu am internet si semnal la telefon, sa merg cu toporul in padure dupa lemne si sa fac foc si mancare in mijlocul naturii, dupa care un pui de somn sau o baie Posted Image

#83
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008
O singura noapte am dormit in cort, in ultimii vreo 30 de ani (in copilarie mai dormeam, cu ai mei).
Intr-un circuit prin tara, nu ne-a placut ce rezervasem (la fata locului era altceva decat discutasem la telefon), asa ca am plecat mai departe.  La insistentele mandrei, careia i se parea romantic, am cumparat cort, saci de dormit, saltele de neopren, gratar, mancare, si-am ajuns, in final, intr-un camping la Durau.
Dimineata ne-am trezit inaintea rasaritului, ea de frig (imbracata cu trening si geaca), eu de dormit pe jos, cu buturugi / pietre care ma-mpungeau in coaste.
Si-a trebuit sa asteptam pana spre pranz, sa se usuce rahatu' ala de cort si restul lucrurilor, sa le putem strange.

#84
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,645
  • Înscris: 30.10.2003
Daca ai asteptat pana dupa pranz sa se usuce chiar ca era un rahat de cort!

#85
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008
Spre, nu dupa.  Adica pana pe la 11.
A fost si ceaţă in dimineata aia, nu doar rouă.  Ceaţă care nu s-a ridicat chiar la prima ora.

Edited by Barboso, 15 October 2013 - 14:06.


#86
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,849
  • Înscris: 10.12.2006

View PostBarboso, on 15 octombrie 2013 - 13:55, said:

O singura noapte am dormit in cort, in ultimii vreo 30 de ani (in copilarie mai dormeam, cu ai mei).
Intr-un circuit prin tara, nu ne-a placut ce rezervasem (la fata locului era altceva decat discutasem la telefon), asa ca am plecat mai departe.  La insistentele mandrei, careia i se parea romantic, am cumparat cort, saci de dormit, saltele de neopren, gratar, mancare, si-am ajuns, in final, intr-un camping la Durau.
Dimineata ne-am trezit inaintea rasaritului, ea de frig (imbracata cu trening si geaca), eu de dormit pe jos, cu buturugi / pietre care ma-mpungeau in coaste.
Si-a trebuit sa asteptam pana spre pranz, sa se usuce rahatu' ala de cort si restul lucrurilor, sa le putem strange.
Haha, pare sa fi fost interesant.
Ati fost voi prost pregatiti, lipsa de experienta.

Eu am fost in urma cu cativa ani pe jos pana prin muntii Gutâi, vreo 35km, initial voiam sa urc mai sus dar eram terminat si am aruncat cortul joc cu prima ocazie. Abia am reusit sa adun niste lemne, dar n-am reusit sa fac foc pentru ca erau toate ude. Asa bine am dormit in noaptea aia, n-am simtit nici frig nici buturugi. Dar poate-s eu mai hardcore Posted Image

In rest mai merg la pescuit cu cortul, dar pe malul beltii e lux. Am si o prelata care o pun in prelungirea cortului ca sa pot sta la bete cu masa, cu butelie pe care poti face un ceai/cafea, si cel mai misto e noaptea sau cand ploua torential, stingi lumina si... presupun ca si senzatiile astea dau dependenta.

#87
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008

View PostSfPetru, on 15 octombrie 2013 - 14:06, said:

Haha, pare sa fi fost interesant.
Ati fost voi prost pregatiti, lipsa de experienta.
Nu contest asta.   :P

Dar nici nu simt nevoia sa capat mai multa experienta.    :D

#88
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,608
  • Înscris: 20.10.2006

View PostBarboso, on 15 octombrie 2013 - 13:55, said:

O singura noapte am dormit in cort, in ultimii vreo 30 de ani (in copilarie mai dormeam, cu ai mei).
Intr-un circuit prin tara, nu ne-a placut ce rezervasem (la fata locului era altceva decat discutasem la telefon), asa ca am plecat mai departe.  La insistentele mandrei, careia i se parea romantic, am cumparat cort, saci de dormit, saltele de neopren, gratar, mancare, si-am ajuns, in final, intr-un camping la Durau.
Dimineata ne-am trezit inaintea rasaritului, ea de frig (imbracata cu trening si geaca), eu de dormit pe jos, cu buturugi / pietre care ma-mpungeau in coaste.
Si-a trebuit sa asteptam pana spre pranz, sa se usuce rahatu' ala de cort si restul lucrurilor, sa le putem strange.
Cu asa echipament precar nici mie nu prea mi-ar place sa merg cu cortu. Exeptand cazurile de forta majora/speciale nici mie nu mi-ar convenii sa dorm pe jos.

View PostSfPetru, on 15 octombrie 2013 - 14:06, said:

In rest mai merg la pescuit cu cortul, dar pe malul beltii e lux. Am si o prelata care o pun in prelungirea cortului ca sa pot sta la bete cu masa, cu butelie pe care poti face un ceai/cafea, si cel mai misto e noaptea sau cand ploua torential, stingi lumina si... presupun ca si senzatiile astea dau dependenta.
Mie imi zici, ca greu pot scapa de aceasta dependenta.

#89
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008

View PostLunaCrystal, on 15 octombrie 2013 - 14:26, said:

Cu asa echipament precar nici mie nu prea mi-ar place sa merg cu cortu. Exeptand cazurile de forta majora/speciale nici mie nu mi-ar convenii sa dorm pe jos.
Da-l naibii, c-am umplut juma' de porkbagaj cu echipamentul ala !
Si-aveam o Nubira atunci, care n-are porkbagajul tocmai mic.

#90
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Citind despre echipament prost mi-am adus aminte de o tura prin Transilvania intr-o primavara, al carui scop era vizitarea mai multor biserici fortificate. La sfarsitul zilei gasim o zona misto intre 2 sate cu sursa de apa si loc berechet pentru parcat si campat si ne hotaram sa campam acolo. Totul frumos, foc de tabara, chitara. Problema e ca pe vremea aia nu aveam echipament calumea - un cort prost si un sac de dormit si mai prost de la RCO, cu temperatura de confort pe la 15-20 de grade. Extremul nu-l stiu, dar sigur nu era sub 10. Am dormit OK pana pe la 4-5 dimineata cand a devenit incredibil de frig. Am avut curaj sa ies abia peste 2 ore din cort si am vazut pojighta de gheata ce se formase pe el. Noroc ca sunt rezistent la frig...

Edited by vpiti, 15 October 2013 - 14:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate