Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cazarea la cort in excursii de week-end/vacante

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#91
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Asa e, pe la 5 se face frig si se lasa ceata, ora perfecta ca sa faci o cafea si sa arunci betele in apa Posted Image . Pe balta toata lumea e treaza la ora aia, indiferent ca atunci s-au trezit sau ca au stat pe noaptea.
Gata, ma duc saptamana asta la pescuit!

#92
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Regula 1 cand campezi cu cortul e sa nu-ti lasi mancare in cort.
Intr-o nopate ma trezesc ca fosneste ceva la nasul meu. Cand aprind lanterna dau nas in nas cu un soarec, mai sa ne pupam bot in bot. In urmatoarea secunda a sters-o prin gaura pe care o facuse in cort. Cortul era imprumutat si am avut noroc ca propietara cortului a inteles situatia.

#93
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
OK, daca esti cu masina o lasi in porkbagaj...  Dar daca nu esti ?

Sau daca, in locul soarecelui, era un urs ?  Peste noi, cand eram copil, in tabara, a intrat ursul in cabana.

#94
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Lasi punga cu mancare undeva afara departe de cort. Daca esti intr-o zona in care ai copaci cel mai bine e sa legi o sfoara de punga  si sa o urci in copac. Daca esti sus pe creasta, gasesti o stanca si o pitesti undeva la baza ei.

Edited by vpiti, 21 October 2013 - 00:12.


#95
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Intrebarea era retorica, stiam si eu astea.  Si risti sa faci foamea.  Preferabil, decat sa fii mancat, dar...  

Oricum, sunt prea comod.  Merg doar cu masina si dorm doar la pensiune.

Edited by Barboso, 21 October 2013 - 00:35.


#96
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Regula nr 2: Nu lasati cortul deschis. Oricand poate sa intre ganganii, paianjeni, furnici, rame, buburuze si nu se stie niciodata unde au chef sa innopteze in nas, chiloti, ciorapi ...

#97
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Mi-e dor de mers cu cortul, n-am mai fost de cativa ani ca nu prea am cu cine. Doar eu cu sotul mi-e cam frica, in camping si zone aglomerate se duce tot farmecul statului in cort, iar noi doi singuri pe cine stie ce coclauri mi se pare cam riscant. Insa e tare e fain sa stai seara la un foc de tabara, eventual cu o chitara, tu cu ai tai si atat, sa fie liniste, sa fie frig, sa fie aer curat, sa vezi stelele... Nu poti sa ai parte de asa ceva daca stai intr-un hotel sau chiar intr-o cabana, intotdeauna vei fi inconjurat de alti turisti are au cu totul si cu totul alta notiune despre vacanta fata de tine.

In afara de faptul ca e dificil cu partea de igiena personala cand mergi cu cortul, chiar nu vad niciun dezavantaj. Cald nu e niciodata in cort la munte (la mare chiar mi se pare chin sa mergi cu cortul), iar mie imi place frigul pentru ca intotdeauna il poti rezolva cu niste haine groase, in timp ce pentru caldura nu prea e leac. Dormitul pe jos nu ma deranjeaza, cu un izopren ok si sac de dormit bun nu simti nimic (na, te uiti si tu sa nu pui cortul fix pe ditamai bolovanul). Lipsa tehnologiei... pai asta e tot scopul unei astfel de vacante. Mi-au iesit pe nas si telefonul si calculatorul, dupa o zi de munca de stat numai cu nasul in ele, nici cand ajung acasa nu vreau sa le mai vad (decat pentru a asculta o muzica sau a vedea un film, in niciun caz sa mai stau eu pe scaun cu mouse-ul in mana), cu atat mai putin in vacanta nu vreau asa ceva.

Cat despre prietenii carora nu le place sa mearga cu cortul, cum adica sa te excluda sau sa se uite de sus la tine pe motiv ca tie iti place? Ultima oara cand am veriticat, prietenii nu trebuia sa fie copii la indigo si nici nu era ceva tabu sa mergi cu cortul ca sa aiba motiv sa te judece.

#98
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Ce fain e acum in cort dupa o perioada de nefolosinta :D se aude si ploaia deasupra, inauntru e cald, postez pe softpedia, canta muzica tare nu ca in monotonia de oras.

P.S. Post scris din cort :P

#99
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Sigur doar mesajul asta l-ai scris din cort?

#100
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

 LunaCrystal, on 07 martie 2014 - 01:29, said:

Ce fain e acum in cort dupa o perioada de nefolosinta :D se aude si ploaia deasupra, inauntru e cald, postez pe softpedia, canta muzica tare nu ca in monotonia de oras.

P.S. Post scris din cort :P
Am impresia ca o sa sughiti toata ziua. Nu stiu de unde atata nesimtire sa vii din astea aici.

A trecut un an jumate de cand n-am mai fost cu cortul :(

#101
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 LunaCrystal, on 07 martie 2014 - 01:29, said:

Ce fain e acum in cort dupa o perioada de nefolosinta Posted Image se aude si ploaia deasupra, inauntru e cald, postez pe softpedia, canta muzica tare nu ca in monotonia de oras.

P.S. Post scris din cort Posted Image


Doamne fereste-ma, ce vreme ti-ai ales ca sa te duci cu cortul :lol:

#102
caddy98

caddy98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 05.11.2012
Si eu am vrut, dar vrenea nu a tinut cu mine.

Vremea*

#103
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Cum adica nu a tinut cu tine vremea ?

 Puferiu, on 07 martie 2014 - 01:35, said:

Sigur doar mesajul asta l-ai scris din cort?
Am mai scris si alte mesaje din cort, care e faza ? Nu stiu sa fi incalcat vreo regula.

 Bursul, on 07 martie 2014 - 07:43, said:

Am impresia ca o sa sughiti toata ziua. Nu stiu de unde atata nesimtire sa vii din astea aici.

A trecut un an jumate de cand n-am mai fost cu cortul Posted Image
Cine te opreste ? Cortu si la drum cand ai timp liber. Posted Image

Edited by LunaCrystal, 07 March 2014 - 20:55.


#104
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Uite poze pentru Bursul si alti fani ai cazarii la cort:

Attached File  cr1.jpg   33.08K   62 downloadsAttached File  cr2.jpg   74.17K   64 downloadsAttached File  cr3.jpg   129.53K   63 downloads



 Enigel, on 07 martie 2014 - 15:19, said:

Doamne fereste-ma, ce vreme ti-ai ales ca sa te duci cu cortul Posted Image
Ce are vremea ? E ok.

Pentru NeaCeasca85:

[ http://www.speedtest.net/result/3355268914.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by LunaCrystal, 07 March 2014 - 21:34.


#105
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ce este asa de super in asta intr-un cort peste care bate ploaia?

#106
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 LunaCrystal, on 07 martie 2014 - 21:33, said:

Uite poze
Mda... coca style...    :death:

#107
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Imi place in cort sa stau si sa ascult cum ploua, de la caldura. Dar oricum care ploaie ? Vezi in pozele de mai sus ca nu ploua, acum sunt cu laptopul langa cort. E senin.

Referitor la costuri: am constat ca o baterie de la un panou solar si-a cam dat sfarsitul - cost cel putin 100-120 ron sa o inlocuiesc. Bocancii nici aia nu mai tin prea mult altii ma costa cel putin 350 ron => nu e chiar ieftin nici mersul cu cortu la munte.

Edited by LunaCrystal, 07 March 2014 - 22:10.


#108
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Ia bre' Questu' de la Salomon, e beton, te tine de rupe si nici nu sunt asa naspa, doar pretul e dublu fata de niste Scarpa.

La cort e fain cand mergi in grup, dar in rest nu e asa funny. Da-mi un PM cu bateria de la panoul solar, poate cu putin noroc gasim o solutie alternativa, mai ieftina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate