Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Android vs iOS vs Windows 8.x/10 vs Linux [Tablete]

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
467 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Care OS este cel mai bun pentru tablete? (184 membri au votat)

Care sistem de operare vi se pare cel mai util pentru tablete?

  1. iOS (39 voturi [19.21%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 19.21%

  2. Android (77 voturi [37.93%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 37.93%

  3. Windows (73 voturi [35.96%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 35.96%

  4. Linux (8 voturi [3.94%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 3.94%

  5. Altul / Altele (1 voturi [0.49%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 0.49%

  6. Nu am nicio opinie sau nu doresc sa imi exprim opinia in aceasta privinta! (5 voturi [2.46%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 2.46%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#325
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.018
  • Înscris: 15.04.2011
Nu ma intereseaza cui i-a luat fata Intel, eu ma uit la ce au facut in ultimii 8 ani si la situatia din prezent care e dezastruoasa. Nu cred ca se compara Apple, Samsung, Qualcomm cu AMD.
Cred ca esti constient ca Apple si Samsung nu au nici cea ma mica intentie sa foloseasca chipset-urile Intel in defavoarea celor produse de ei in "casa".

#326
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.505
  • Înscris: 17.09.2007
Ce situatie e dezastruoasa? Au depasit target-ul de 40mil tablete pentru 2014. Pierderea din rebate si trecerea la 14nm a fost in linie cu estimarile. Iar ca tehnologie de fab sunt cu cel putin 3 ani inaintea altor fab-uri.
Daca vor trece Apple sau nu pe alt chipset depinde de multi factori, nu doar de performanta CPU.
Intre timp in tabara Microsoft, 10 Windows tablets for $150 or less: http://liliputing.co...s-150-less.html

Editat de Hansolo, 09 februarie 2015 - 18:49.


#327
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostPapillon_, on 09 februarie 2015 - 18:35, said:

Nu ma intereseaza cui i-a luat fata Intel, eu ma uit la ce au facut in ultimii 8 ani si la situatia din prezent care e dezastruoasa. Nu cred ca se compara Apple, Samsung, Qualcomm cu AMD.
Cred ca esti constient ca Apple si Samsung nu au nici cea ma mica intentie sa foloseasca chipset-urile Intel in defavoarea celor produse de ei in "casa".

Colegule, Apple a schimbat de doua ori tabara De la Motorola a sarit la IBM apoi la Intel pentru ca asa le-a convenit lor si total neanuntat. E al doilea precedent cu care imi sustin afirmatiile, iar tu mergi doar pe speculatii. Daca nu s-a intamplat nimic in 8 ani, nu inseamna ca lucrurile vor merge tot asa.

#328
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.901
  • Înscris: 21.03.2013
Am modificat titul subiectului adaugand si Linux printre celelalte variante.
Pe OMG! UBUNTU! se sustinea ca ‘Ubuntu Tablets will arrive  simultaneously with Ubuntu phones', preconizandu-se ca le vom avea inca din toamna anului 2014: http://www.omgubuntu...ets-coming-year
Totusi au mai trecut cateva luni pana acum in luna februarie 2015 cand a fost lansat primul smartphone cu Ubuntu: https://insights.ubu...our-fingertips/
Despre lansarea unei tablete pe care ruleaza Ubuntu nu se anunta inca nimic (sau nu am gasit eu).

#329
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.782
  • Înscris: 30.03.2014
Android este tot un Linux, oarecum. Posted Image

#330
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.901
  • Înscris: 21.03.2013
Impartaseste cu Linux doar kernelul...
Pot functiona si impreuna. Dar Ubuntu nu va putea rula in mod nativ aplicatii Android si nici invers.

#331
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.369
  • Înscris: 10.09.2014

View Post_-_, on 10 februarie 2015 - 00:33, said:

Impartaseste cu Linux doar kernelul...
Pot functiona si impreuna. Dar Ubuntu nu va putea rula in mod nativ aplicatii Android si nici invers.
Stai, explică-mi și mie...adică pe telefonul ăla e linux curat? Nu un VM cum e pe android?

#332
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.901
  • Înscris: 21.03.2013
Te referi la smartphone-uri sau tablete cu Ubuntu?
Functioneaza doar cu aplicatii dedicate care... nu prea exista (inca).
Vezi:
http://www.ubuntu.com/phone/developers
si
https://wiki.ubuntu.com/Touch/CoreApps
Idealul celor de la Canonical este sa conectezi smartphone-ul sau tableta la un monitor + tastatura + mouse si acesta sa devina un PC cu Ubuntu Desktop care sa functioneze cu pachetele obisnuite (.deb).
Au vrut sa faca ceva de genul acesta si cu Ubuntu for Android, dar nu le-a iesit pasenta: http://en.wikipedia....ntu_for_Android

Cine doreste sa vada cum arata CoreApps pe un PC cu Ubuntu poate urma pasii de aici: http://askubuntu.com...-touch-coreapps
(Nu toate sunt inca perfect functionale.)

#333
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.369
  • Înscris: 10.09.2014

View Post_-_, on 10 februarie 2015 - 03:40, said:

Te referi la smartphone-uri sau tablete cu Ubuntu?
Functioneaza doar cu aplicatii dedicate care... nu prea exista (inca).
Vezi:
http://www.ubuntu.com/phone/developers
si
https://wiki.ubuntu.com/Touch/CoreApps
Idealul celor de la Canonical este sa conectezi smartphone-ul sau tableta la un monitor + tastatura + mouse si acesta sa devina un PC cu Ubuntu Desktop care sa functioneze cu pachetele obisnuite (.deb).
Au vrut sa faca ceva de genul acesta si cu Ubuntu for Android, dar nu le-a iesit pasenta: http://en.wikipedia....ntu_for_Android

Cine doreste sa vada cum arata CoreApps pe un PC cu Ubuntu poate urma pasii de aici: http://askubuntu.com...-touch-coreapps
(Nu toate sunt inca perfect functionale.)
Pe telefon și tabletă mă interesează că pe laptop sunt dezamăgit. Momentan și Microsoft se străduiește să unifice. Să vedem cum că eu nu văd. Adică am cummpărat de ex. Rayman Fiesta și Jungle Run pe Windows Phone 8 dar nu e transferabilă achiziția pe Windows 8.1 (laptop).

#334
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.901
  • Înscris: 21.03.2013
Pai abia in Windows 10 va fi un Store comun. Dar aceasta nu inseamna ca orice aplicatie va functiona si pe smartphone si pe tableta. Vor exista si aplicatii dedicate doar smartphone-urilor...

#335
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.369
  • Înscris: 10.09.2014

View Post_-_, on 10 februarie 2015 - 14:17, said:

Pai abia in Windows 10 va fi un Store comun. Dar aceasta nu inseamna ca orice aplicatie va functiona si pe smartphone si pe tableta. Vor exista si aplicatii dedicate doar smartphone-urilor...
Bun, e bine de știut. Ms.

#336
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.901
  • Înscris: 21.03.2013
Ca sa nu ma repet la acest topic, mi-am exprimat opinia despre interfata lui Windows 10 aici: http://forum.softped...2#entry17624510

#337
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.018
  • Înscris: 15.04.2011
Apele devin tot mai tulburi Long-time rivals IBM and Apple join forces to sell MacBooks http://www.techspot....orces-sell.html

"Seeing as it was only three years ago that IBM restricted the internal use of Siri over security concerns, its employees were ecstatic, and presumably shocked, about the announcement that 185,000 IBM workers would be equipped with MacBooks.
The app development partnership between IBM and Apple was revealed back in July 2014. 43,000 iPads were sent to its sales force, with current support for over 110,000 iPads, iPhones, and MacBooks in total. Smith estimates that IBM will manage 50,000 MacBooks by the year's end, with that number expected to eventually multiply by four."

Din cate am citit in alt articol IBM concepe un serviciu pentru migrarea cat mai lina de la Microsoft la Apple.

#338
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010
Foarte destepti cei de la IBM.
Deci cumpara o groaza de Macbook-uri si ipaduri si acum se chinuie sa isi obisnuiasca angajatii sa le foloseasca si sa creeze softuri de productivitate ca sa le faca utile in activitatile lor.
Pe langa faptul ca probabil au platit o groaza de bani pe ele(chiar si cu reducerea de la Apple mai mult decat ar fi platiti pe dispzitive Windows) vor avea nevoie de luni daca nu ani de zile sa devina la fel de eficienti ca si inainte.

Da da mare este amenintarea pentru Microsoft.

Ideea este ca nu se va intampla nimic. Pe langa faptul ca ai suport software si hardware mai bun pt. dispozitivele Windows si costurile de achizitie si intretinere a acestor echipamente sunt mai mici. De exemplu in Romania poti linistit sa zici ca peste 99% din IT-stii care fac mentenanta pentru firme lucreaza cu Windows, ce s-ar intampla daca o firma ar folosi exclusiv produse Apple? In mod cert tarifele IT-stilor ar merge in sus.

Oricum parca tu esti acela care sustinea ca, Chromebook-urile rerezinta o amenintare iminenta pt. Windows si uite ca dupa cateva luni ai si uitat de ele, asa mare amenintare au fost.

#339
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.018
  • Înscris: 15.04.2011
Eu cred ca tu confunzi OSX cu Linux...pe MacBook ai aproape toate softurile de productivitate pe care le ai si pe Windows, un prieten de de facultate(IT) care se mai juca cand era student cu Ubuntu/Windows in dual boot a trecut in totalitate pe Apple - iPhone, iPad, Macbook Air si nu duce lipsa de nimic. Doar daca esti PC gamer esti afectat in rest nu ai nici o problema.

Migrarile de pe enterprise ii ustura cel mai rau pentru ca de acolo curg $$.

Editat de Papillon_, 06 august 2015 - 15:17.


#340
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.474
  • Înscris: 29.04.2008

View PostPapillon_, on 06 august 2015 - 15:01, said:

pe MacBook ai aproape toate softurile de productivitate pe care le ai si pe Windows

Crezi?

La ce domenii te referi?

în altă ordine de idei: i-am luat fiică-mi o tabletă Lenovo cu intel și Android. Foarte fină jucăria, ușoară, bine construită, rapidă.

#341
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.945
  • Înscris: 18.10.2007
Asta se intampla cand angajezi hipsteri..................

#342
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010

View PostPapillon_, on 06 august 2015 - 15:01, said:

Eu cred ca tu confunzi OSX cu Linux...pe MacBook ai aproape toate softurile de productivitate pe care le ai si pe Windows, un prieten de de facultate(IT) care se mai juca cand era student cu Ubuntu/Windows in dual boot a trecut in totalitate pe Apple - iPhone, iPad, Macbook Air si nu duce lipsa de nimic. Doar daca esti PC gamer esti afectat in rest nu ai nici o problema.

Migrarile de pe enterprise ii ustura cel mai rau pentru ca de acolo curg $$.

Aici vb. de companii private prietene.
Suportul la nivel Enterprise pentru Windows este mult mai bun, la fel si costurile cu mentenanta sunt mai mici. Nu este benefic financiar pt. o companie sa treaca pe OSX, la IBM cel mai sigur decizia a avut la radacini un subiectivism foarte puternic.
Oricum eu nu vad trendul de renuntare la Windows, daca tu il vezi te rog sa ni-l arati.

View Postiladi, on 06 august 2015 - 16:06, said:


Crezi?

La ce domenii te referi?

în altă ordine de idei: i-am luat fiică-mi o tabletă Lenovo cu intel și Android. Foarte fină jucăria, ușoară, bine construită, rapidă.

Da hibride sau telefoane cu Windows si Android in dual boot suna foarte interesant si probabil ca pe viitor vom vedea tot mai mule astfel de dispozitive.

Editat de OriOn20, 06 august 2015 - 18:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate