Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Android vs iOS vs Windows 8.x/10 vs Linux [Tablete]

- - - - -
  • Please log in to reply
467 replies to this topic

Poll: Care OS este cel mai bun pentru tablete? (184 member(s) have cast votes)

Care sistem de operare vi se pare cel mai util pentru tablete?

  1. iOS (39 votes [19.21%] - View)

    Percentage of vote: 19.21%

  2. Android (77 votes [37.93%] - View)

    Percentage of vote: 37.93%

  3. Windows (73 votes [35.96%] - View)

    Percentage of vote: 35.96%

  4. Linux (8 votes [3.94%] - View)

    Percentage of vote: 3.94%

  5. Altul / Altele (1 votes [0.49%] - View)

    Percentage of vote: 0.49%

  6. Nu am nicio opinie sau nu doresc sa imi exprim opinia in aceasta privinta! (5 votes [2.46%] - View)

    Percentage of vote: 2.46%

Vote Guests cannot vote

#343
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,009
  • Înscris: 15.04.2011
Decat un hibrid de tableta cu windows mai bine un laptop + un stick la nevoie http://www.pcgarage....-2gb-emmc-hdmi/

#344
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Gasesti niste jucarii de tablete cu windows care merg foarte bine. Asta de pilda duce Photoshop fara probleme (pe vazute, nu pe specs) si a fost 899 de lei la oferta de saptamana trecuta: http://www.altex.ro/...2gb-windows-8-1 Sa mai zic ca poti lega un wacom la ea si sa faci editare de imagine de unde ai chef? Doar ca exemplu

Edited by miromulus, 20 August 2015 - 14:43.


#345
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,009
  • Înscris: 15.04.2011
Tablete low-cost? Nici acelea premium nu ma intereseaza, nu imi plac hibridurile. Pentru work am laptopul + smartphone-ul iar pentru divertisment ambele  + tableta, un Samsung Tab 8.Pro . Plus ca eu am investit bani in software desktop pe windows si Android, in windows store nu am cumparat nimic.
Mai degraba mi-as lua un stick Intel cu windows 8.

Edited by Papillon_, 20 August 2015 - 20:15.


#346
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostPapillon_, on 20 august 2015 - 20:12, said:

Tablete low-cost?

Treaba de fapt era mai simpla: aia e o tableta care a fost 899 de lei la oferta si care bate cam orice laptop nou chiar si la pretul ei standard. Nu mai zic ca ultrabook in 1300 de lei nu gasesti. Plus ca poti lega la ea prin usb orice ai chef, la fel ca orice alt laptop. Si daca am zis ca-ti merge Photoshop, inseamna ca-ti merg si programele de desktop.

Edited by miromulus, 20 August 2015 - 20:38.


#347
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,009
  • Înscris: 15.04.2011
Nu prea bate nimic in cazul meu, ce fac trec de la i5 4200H Haswell la Intel Atom Z3735F cred ca si Sady Bridge-ul(2410M) care il am pe laptopul vechi e mai bun. De memoria ram numai vorbesc, am 8GB pe ambele laptopuri.

#348
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Vorbeam de o anumita gama de pret si imi cer scuze daca nu am fost clar in exprimare. Daca vrei in zona de care spui acum, ai surface pro, doar ca acolo discutia e un pic diferita si concurenta mult mai serioasa din partea laptop-urilor. Pentru zona de pret mic insa (sub 1500), as lua mai degraba o astfel de tableta decat un laptop.

Edited by miromulus, 20 August 2015 - 21:02.


#349
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Oare ce ne pregateste Apple in corelatie cu evenimentul de azi legat de indelung asteptata lansare a lui iPad Pro?
http://www.macrumors...-live-coverage/

Puteti citi de la minutul 10:18 am in sus: "Next up: iPad".

LE:
Dupa cateva minute de asteptare cand a inceput sa se transmita evenimentul si pe iPhone-ul meu, n-am apucat sa vad mai mult de cateva secunde ca a facut pauza: http://www.apple.com...september-2015/
Se pare ca am probleme cu conexiunea, asa ca o sa-l urmaresc mai tarziu sau ma intorc la blogul din link...

LE2:
Acum pare sa functioneze normal, de aceasta data in browserul Edge sub Windows 10:

Attached File  iPad.png   225.6K   7 downloads

Povestea incepe de la minutul 15:28 al videoclipului.

Edited by _-_, 09 September 2015 - 22:13.


#350
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Merita vazut de la minutul 33:35 cum se prezinta Microsoft Office pe iPad Pro impreuna cu Apple Pencil:

Attached File  iPad1.png   276.67K   8 downloads  Attached File  iPad2.png   514.21K   8 downloads

Presimt ca batalia intre Apple iPad si Microsoft Surface va fi ceva mai stransa odata cu lansarea lui iPad Pro si o decizie in favoarea unei variante sau a celeilalte va fi dificil de luat.
In sfarsit un iPad incepe sa devina ceva mai mult decat o simpla jucarie...

#351
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,009
  • Înscris: 15.04.2011
Am ramas socat cand am i-am vazut pe aia de la Microsoft la conferinta de presa, oricum era evident ca singura lor sansa sunt aplicatiile pe mobile, sistemul lor de operare a devenit irelevant pe segementul acesta, au pierdut lupta cu iOS si Android.

Edited by Papillon_, 09 September 2015 - 23:45.


#352
LumiaX

LumiaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.08.2015
:)  Imi vine sa rid. Microsoft nu a pierdut batalia, le convine sa prezinta aplicatia lor la Apple.
Apple a lansat o tableta si, culmea, are si ca optiune o tastatura detasabila si in instrument de scris digital. E Microsoft Surface in toata regula.
A aratat ca si Microsoft are Office pentru iOS si OS X , la fel de bun si util ca cei de la Apple.

#353
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Android si iOS sunt ambele OS-uri limitate. Windows este castigator din Start.
Android in plus este un OS atat de prost facut si instabil, incat nici nu il aduc in discutie. Nu ma intereseaza, deci este ca si inexistent pentru mine.
In schimb trebuie sa recunosc ca iPad Pro imi face cu ochiul. In sfarsit, Apple vor lansa o tableta care se poate ridica aproape de nivelul celor mai performante convertibile/ tablete Windows.
Partea proasta este ca Apple inca nu pare sa aiba de gand sa treaca pe arhitectura Intel. La acest capitol castiga detasat Microsoft Surface si majoritatea ultrabook-urilor convertibile in tableta.
Partea buna este ca intre OS X El Capitan si iOS 9 va creste nivelul de interactiune intre Mac si iPad. Dar si la acest capitol Windows castiga detasat, deoarece este vorba de acelasi OS si de aplicatii universale indiferent daca ruleaza pe PC sau pe tableta sau chiar pe Windows Phone (Windows 10 - Windows 10 mobile).
As alege un iPad datorita calitatii de constructie, a stabilitatii software, a optimizarii pentru touchscreen si a calitatii aplicatiilor. Dar inca mi-ar veni greu sa ma decid intre iPad Pro si viitorul Microsoft Surface Pro 4.
Iata si o comparatie intre iPad Pro si Surface Pro (alaturi de alte modele): http://www.theverge....rice-comparison

Attached File  iPad_Pro_vs_MS_Surface_Pro.PNG   57.94K   12 downloads

Preturile pentru iPad Pro:
32GB $799, 128GB $949, 128GB and LTE for $1079
$99 for Apple Pencil, Smart Keyboard for $169. Available in November.
Deci modelul cu 32 GB ar costa $799 + $99 + $169 = $1067. Castigator Microsoft...

Edited by _-_, 10 September 2015 - 08:06.


#354
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008

View PostPapillon_, on 09 septembrie 2015 - 23:43, said:

Am ramas socat cand am i-am vazut pe aia de la Microsoft la conferinta de presa, oricum era evident ca singura lor sansa sunt aplicatiile pe mobile, sistemul lor de operare a devenit irelevant pe segementul acesta, au pierdut lupta cu iOS si Android.


eu am ramas socat ca un ipad MAI MARE,  are pretentia sa se autointituleze PRO (sic) , sa aiba niste specificatii si un system de operare de jucarie, dar sa coste cat un Surface PRO. Pardon, pentru creionul care trebuie incarcat periodic mai dai 100 de dolari :D

Apropos: se zvoneste ca nu va avea mai mult de 2 giga de RAM, nu ca ar fi important pentru un produs Apple ;)

#355
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In sarcini simple (navigare pe web, e-mail, chat, vizualizare documente in formate comune, fotografii, filme nepretentioase, editari simple etc.) orice iPad poate concura cu succes oricare tableta Windows. Ba chiar si-ar face treaba in general mai bine, atat din punct de vedere hardware cat si software.
Personal am inceput sa utilizez tabletele Windows aproape exclusiv in sarcini relativ simple si aceasta doar ocazional, deoarece prefer in mod normal MacBook-ul sau Notebook-ul. Deci s-a intamplat ceea ce nu credeam sa ajunga sa se intample in cazul tabletelor Windows; mai exact au inceput sa ia calea tabletelor Android, adica sa se depuna praful pe ele. Totusi, trebuie sa recunosc ca in timp ce o tableta Android imi este complet inutila, tableta Windows in anumite situatii (rare) imi este extrem de necesara, deoarece nu pot lua oricand MacBook-ul cum mine. Insa din 3 tablete Windows numai una functioneaza corect (Toshiba Encore). Celelalte sunt Asus si asta cred ca spune tot: http://forum.softped...0#entry17824164

In sarcini mai complexe este discutabil. Totusi in anumite sarcini care implica utilizarea pencil-ului s-ar putea sa cam invinga iPad Pro. Cel putin asa pare la prima vedere, comparativ cu Pen-ul de la Surface.
Chiar daca iPad Pro are o configuratie slaba, OS-ul va rula la performante ridicate pe hardware-ul respectiv. La aceasta as adauga si stabilitatea lui iOS care este in mod sensibil mai ridicata decat in cazul lui Windows. Aceasta inseamna ca un iPad Pro cel mai probabil nu va ridica probleme de functionalitate in utilizare.
In rest totul depinde de scopul in care ai achizitiona un astfel de device.

Surface Pro eu il vad mai curand ca notebook decat ca tableta. Probabil ca l-as utiliza cel mai mult in acest mod. In schimb, iPad ramane o tableta, chiar daca il utilizezi impreuna cu o tastatura.

#356
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008

View Post_-_, on 10 septembrie 2015 - 08:53, said:

1.  In sarcini simple (navigare pe web, e-mail, chat, vizualizare documente in formate comune, fotografii, filme nepretentioase, editari simple etc.) orice iPad poate concura cu succes oricare tableta Windows. Ba chiar si-ar face treaba in general mai bine, atat din punct de vedere hardware cat si software.


2.  In sarcini mai complexe este discutabil. Totusi in anumite sarcini care implica utilizarea pencil-ului s-ar putea sa cam invinga iPad Pro. Cel putin asa pare la prima vedere, comparativ cu Pen-ul de la Surface.


poate si argumentezi

1. tinand cont ca pe un surface PRO poti instala ORICE browser, ORICE client de e-mail, ORICE soft pentru prelucrat si catalogat imagini, ORICE player si ORICE codec mi se pare amuzanta comparatia.

Chiar nu am inteles faza cu Ba chiar si-ar face treaba in general mai bine, atat din punct de vedere hardware cat si software. Ai pus chiar tu, mai sus un tabel comparativ: chair crezi ca vei putea face un multitasking adevat pe ipad si daca dac cam cum crezi ca va merge?

2. in unele sarcini care implica desenarea de mustati peste portretul lui Ponta, poate :D  Daca revenim la chestii serioase in nici un caz. Nu ca o tablet ar fi instrumental potrivit ca sa faci photosop, dar la un Surface Pro poti atasa un monitor gratuit ;)

ca sa vezi:

Yesterday, Microsoft announced the Surface Enterprise Initiative, which brings a new set of solutions to help enterprises get the most from Windows 10. Along with Dell and others, HP is also joining the initiative. HP is going to sell and support Surface Pro devices through its enterprise sales channels.

These same customers – especially global customers – have said they would like to see HP not only selling Surface Pro 3, but also supporting it.  To respond to this set of customer needs, we are excited to announce that as part of the Surface Enterprise Initiative with Microsoft, we will be offering the Surface Pro 3 through the HP direct sales force. Independently, we will also be offering a new set of HP Care Packs designed specifically to help customers to plan, configure, deploy and manage in enterprise environments. We also plan to offer some mobility workflow transformation tools and services that will be available next year.

#357
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
1. Pe o tableta Windows singurele web browsere cu adevarat optimizate pentru touchscreen sunt Internet Explorer pentru interfata moderna a lui Windows 8.1, respectiv Edge pentru modul tableta sub Windows 10. Pe tableta Edge nu am testat decat un pic, deoarece am revenit rapid la Windows 8.1. Este inca un browser imatur. Iar IE nu deschide orice continut din web si incarca des versiunea desktop a browserului. Interfata lui este mai incomoda decat a lui Safari.
Chrome functioneaza prost in interfata moderna, iar in interfata clasica are un lag de toata frumusetea. La fel Firefox, indiferent daca vorbim despre Aurora (Developer Edition) sau Firefox pentru interfata clasica. Alte browsere nici nu merita amintite. Safari pentru Windows nu a mai fost actualizat demult si oricum nu exista decat pentru interfata clasica.
Clientul de e-mail din iOS este incomparabil mai bine pus la punct decat aplicatia Mail preinstalata in Windows 8/ 8.1/ 10 si in aceeasi situatie se afla Microsoft Outlook pentru iOS (care este cu adevarat optimizat pentru touch comparativ cu versiunea desktop pentru Windows la care optiunea Touch View este ca si inutila). In rest majoritatea aplicatiilor utilizate in scopurile mentionate functioneaza mai bine pe iOS. Nu iti poti da seama de aceasta decat dupa ce lucrezi efectiv cu ele.

De multitasking in iOS nu prea se pune problema. Aceasta nu mai tine de sarcini simple.

2. Cam asa... Pai ce altceva sa faci cu un device care este aprope o jucarie?
De ce crezi ca la ora actuala nu detin un iPad? Desi ma bate gandul... Dar ma tem ca ar ajunge in aceeasi stare ca si tabletele Windows - prea rar utilizat ca sa justifice investitia...

Tu faci comparatia cu Surface Pro care nu este realmente o tableta, ci mai curand un notebook si care ruleaza in primul rand un OS de tip Desktop. Nu cred ca iti pui baza in aplicatiile moderne din Windows care sunt in marea lor majoritate cam imature comparativ cu cele din iOS. Am dreptate? Cat utilizezi Surface-ul ca tableta si cu aplicatii moderne? Ce aplicatii?

Edited by _-_, 10 September 2015 - 12:12.


#358
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
nu eu fac comparatia: pretul o face ;)

sau vrei sa comparam o tablet de 700 de lei cu una de 700 de dolari?

#359
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu mi-ai raspuns la intrebari. Pariez ca utilizezi Surface-ul mai curand ca substitut pentru notebook si in principal cu aplicatii desktop (cum, de altfel, am procedat si eu cu tabletele Windows pana cand am realizat ca nu are rost sa ma mai chinui atata vreme cat MacBook Pro-ul cu display de 13" este incomparabil mai usor de utilizat si chiar de carat decat tableta Windows + tastatura bluetooth + mouse bluetooth).
Obisnuiam sa port tableta Windows in buzunarul de la geanta MacBook-ului dupa care am renuntat, deoarece imi este mai la indemana sa utilizez iPhone-ul sau Windows phone-ul pentru scopurile in care as fi utilizat tableta, iar pentru restul scopurilor tot MacBook-ul este mai comod cu tastatura lui fixa (atasata fizic de display), suficient de spatiata, iluminata si trackpad.
Eu nu as da MacBook Pro-ul meu pe Microsoft Surface Pro (pot sa pun si Windows pe el daca doresc). Iar de tableta pot sa ma lipsesc. Nu este un must have.
In schimb daca ar fi sa aleg intre Surface Pro si iPad Pro pe post tableta nu stiu ce as alege mai curand. Ti-am spus ca eu nu consider Surface Pro-ul o tableta in adevaratul sens. De aceea te-am intrebat: il utilizezi ca tableta? Daca da, atunci ofera mai multe detalii!

Edited by _-_, 10 September 2015 - 13:27.


#360
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
ai sa pierzi: o folosesc in felul urmator:

Metro:  sofa score, calendar, e-mail, people, wunderlist, nightstand, bandizip, pinball FX2, excel mobile, word mobile, pp mobile, one note, fotoroom,  calculator, digionline, tubecast, weather, dex, wiki, vlc, booking.com, maps, translator.

Desktop: IE, Edge, Photoshop, Corel, Lightroom

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate