Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

MISA & Bivolaru - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28765 replies to this topic

#27397
jormungandr

jormungandr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.12.2008

 coco69, on Feb 26 2009, 14:47, said:

Este membru MISA si plateste o taxa de curs.

Aici Iedul ar putea sa iti replice imediat cum ca MISA are cica doar vreo 20 de membri(desi daca ar fi vorba de vreun congres ceva al "scolii de yoga" MISA sau alta manifestare din alea ridicate in slavi pe blegoteric probabil si-ar aduce repede aminte ca e vorba cica de fapt de 'jde mii de cursanti, simpatizanti, instructori, "yoghini" etc. :bigwhitegrin: ) si ca respectivul fost coleg al tau isi plateste taxa de curs de yoga pe la "Dacica" sau alta fundatie care se ocupa de organizarea de cursuri de yoga cu lineage de Tartasesti dar care oficial nu are eventual decat vreo "colaborare fructuoasa" cu MISA(asta in cazul in care se recunoaste totusi legatura cu miscarea-mama). :P

Fara suparare, n-am avut intentia sa te critic, dar stii si tu cat de repede pot specula unii eventualele neatentii atunci cand vine vorba de subiectul "uite MISA/nu e MISA". :peacefingers:

Edited by jormungandr, 26 February 2009 - 14:57.


#27398
x2x

x2x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.11.2007

 jormungandr, on Feb 26 2009, 14:24, said:

Daca vrei sa vezi cateva presupuneri, uita-te un pic aici:

http://forum.softped...m...t&p=4270148
Mie ipoteza cu plantele interzise mi se pare foarte putin probabila. Povestea lui Tomaso este posibil sa fie adevarata, raman insa foarte multe intrebari fara raspuns... Daca il vroiau doar pe GB, de ce nu l-au facut disparut pur si simplu? Plus ca l-au avut de doua ori in maini si i-au dat drumul... Daca vroia cineva sa se razbune pe el, nu ar fi fost prea greu, caci nu avea cine stie ce protectie. De multe ori mergea doar cu Simi pe strada. A, chiar, si fiindca veni vorba de Simi, au avut un informator foarte aproape de sursa. GB batea campii cu masonii de vreo 10 ani cand s-au petrecut evenimentele, si ar fi fost de presupus ca il aveau sub observatie. Ce pisici a facut securitatea aia fioroasa, daca dupa atatia ani de zile nu a reusit sa aduca nici macar o singura dovada care sa nu poata fi constestata in justitie in sprijinul acuzatiilor la adresa lui GB? Nici macar in povestile cu filmele nu exista vreo dovada ca el ar fi implicat.

Asa ca din punct de vedere juridic si conspirationist toate argumentele rezumate de tine mai sus sunt irelevante.

In ceea ce ii priveste pe misani, ei au avut insa pe parcursul acestor evenimente nenumarate ocazii sa isi dea seama ce fel de "maestru" este GB. Si asta nu din mass media, nici din internet, ci din modul in care s-a comportat in situatiile respective si atmosfera pe care a creat-o la curs. Incepand cu faza de la Nadlac, urmand fuga in Suedia, meditaiile de razbunare si cele pentru a-i scapa pielea, moartea Monicai, plecarea Simonei si a grupului din Brasov, scrisoarea lui Monete care s-a citit la curs etc, etc, fiecare reactie a lui i-a distrus din ce in ce mai mult imaginea de maestru eliberat in viata pe care ar fi vrut sa o mentina.

Din perspectiva asta as putea sa spun ca circul respectiv de fapt i-a facut un serviciu, pentru ca i-a oferit sansa sa se ipostazieze in victima si sa mentina in mintea unora dintre misani ideea ca este persecutat. Altfel ar fi ramas un individ ingamfat si mahalagiu, mereu acel_lash care a fugit cu peruca in sacosa.

#27399
jormungandr

jormungandr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.12.2008

 x2x, on Feb 26 2009, 15:21, said:

Daca il vroiau doar pe GB, de ce nu l-au facut disparut pur si simplu? Plus ca l-au avut de doua ori in maini si i-au dat drumul... Daca vroia cineva sa se razbune pe el, nu ar fi fost prea greu, caci nu avea cine stie ce protectie. De multe ori mergea doar cu Simi pe strada.

Chestiile astea mi se par si mie stranii, intr-adevar. Poate nu vroiau sa il transforme intr-un martir ci doar sa il vada fugit si poate si anticipau intr-o oarecare masura faptul ca fara el in tara ar fi inceput conflictele interne.
Nu vreau sa ma dau acum drept mafalda, dar mie cel putin mi s-a parut ca exista un potential de lupte interne, gen "VIP eat VIP", inca din 2003, inainte de perchezitii si exil(asta cu toate ca pe atunci aveam acces la niste informatii mult mai reduse si mai putin de incredere privind animozitatile interne existente). Insa nu banuiam ce "shitstorm" urma sa se petreaca din 2004 incoace.
Dar cum autoritatea lui G. era practic de necontestat atunci, poate ca vreun tip inteligent de la secu' a realizat faptul ca era nevoie ca G sa fie scos din decor pentru ca potentialul de dezintegrare din interior sa se poata manifesta la capacitatea lui maxima.  
Asta e insa alta varianta conspirationista si inca una posibil chiar mai SF decat cele misane si n-am nici o dovada concreta pentru a o putea sustine.
Insa, daca stai si te gandesti un pic, situatia asta de incertitudine prelungita cu G. pus la "pastrare"(sau "in adormire" :P ) prin tarile nordice e mult mai favorabila unei astfel de dezintegrari din interior decat situatia ipotetica ce ar fi fost creata de un G. mort ca un martir. In al doilea caz ar fi fost mult mai probabile si probleme generate de reactiile unor vajnici "anti-masoni". Inchipuie-ti numai de ce traznai ar putea fi in stare unii "entuziasti" gen fulgerica la auzirea stirii(ipotetica, evident) ca G. ar fi murit in inchisoare. Si fulgerica nu e singurul capabil de reactii imprevizibile in astfel de cazuri.
In situatia actuala insa "cursul" se "macina" in mod singur, lent, din interior. Si pe masura ce G. comite gafe dupa gafe, pleaca de la curs o mare parte dintre oamenii inteligenti care ar fi putut contribui in mod real la cresterea influentei gruparii in diferite domenii(politic, economic etc.). Asta ar conduce la o diminuare treptata si continua, desi mai greu de sesizat, a puterii grupului in plan social.

In loc sa arunci stanca in aer cu dinamita si sa risti ca aschiile rezultate sa produca tot felul de pagube, poate e mai util sa deviezi un curs de apa peste ea ca sa o erodeze treptat, nu-i asa? ;) Numai ca iti trebuie o rabdare de broasca testoasa ca sa incerci asa ceva. :P

Insa desi banuiesc ca SRI-ul si MI-ul au si oamenii inteligenti si cu suficienta viziune pe termen lung incat sa conceapa un plan de actiune pe termen foarte lung, nu cred ca respectivii sa aiba si motivatia necesara pentru a initia asa ceva in cazul MISA & G., mai ales ca unele rezultate pot fi destul de incerte intr-un astfel de caz.
Eu unul cel putin, desi urmaresc ce se scrie pe net pe tema asta inca din 2002(cand a aparut un site, defunct intre timp, numit parca pe atunci www.yoga-anti-misa.as.ro daca tin bine minte) am ajuns sa sesizez anumite evolutii legate de activitatea de pe forumuri(si mai ales impactul lor probabil) doar in timp, pe masura ce anumite evenimente deja se petrecusera si "roata" nu mai putea fi oprita din miscare.
Ar fi fost foarte greu si ar fi presupus foarte mult efort de gandire pentru cineva, ipotetic vorbind, sa puna la cale,  in mod planificat, un lant de evenimente atat de complex si intins pe o perioada atat de lunga, care sa inceapa cu perchezitiile si sa se incheie cu plecarea lui Claudiu, aparitia forumurilor dedicate subiectului(exmisele) etc. Iar unele conexiuni cauzale care au avut loc in ultimii ani ar cam fi fost imposibil de prevazut inainte sa aiba loc.
Daca ar fi fost vorba de vreun Bin Laden sau ceva de genul asta(nu vreau acum sa fac vreo analogie sau comparatie G. - Bin Laden, sper sa nu fiu prost inteles), atunci un astfel de efort ipotetic ar fi fost unul justificat, dar pentru un amarat de "ghid spiritual" de Tartasesti care nici macar nu era implicat in chestii foarte urate(terorism, trafic de arme etc.) nu vad de ce sa se chinuie "serviciile" atata.

Inclin sa cred ca in final a fost vorba de fapt de multe evenimente destul de aleatorii, dar care cuplate cu gafe atat ale autoritatilor cat si ale lui G. si apropiatilor lui au condus la niste rezultate destul de surprinzatoare.
In privinta asta tomaso are un citat foarte interesant si elocvent in semnatura:

Nici o conspirație nu va putea înlocui vreodată eficient convergența spontană a idioțeniei.

Poate cuvantul "idiotenie" folosit acolo e cam exagerat, dar ideea principala a citatului eu zic ca este perfect valabila.

 x2x, on Feb 26 2009, 15:21, said:

In ceea ce ii priveste pe misani, ei au avut insa pe parcursul acestor evenimente nenumarate ocazii sa isi dea seama ce fel de "maestru" este GB. Si asta nu din mass media, nici din internet, ci din modul in care s-a comportat in situatiile respective si atmosfera pe care a creat-o la curs. Incepand cu faza de la Nadlac, urmand fuga in Suedia, meditaiile de razbunare si cele pentru a-i scapa pielea, moartea Monicai, plecarea Simonei si a grupului din Brasov, scrisoarea lui Monete care s-a citit la curs etc, etc, fiecare reactie a lui i-a distrus din ce in ce mai mult imaginea de maestru eliberat in viata pe care ar fi vrut sa o mentina.

Ba in cazul asta Internetul a avut un rol crucial. Fara el Simona, Claudiu, Liviu, Sebastian si toti ceilalti "rataciti" n-ar fi avut cum sa isi faca pana la urma cunoscut fostilor colegi punctul propriu de vedere. Atata timp cat la cursuri se citeau numai replicile la mesajele "ratacitilor", fara a fi citite si acestea din urma(din cate au povestit pe forumuri persoane care atunci inca erau la curs), iar pe yogaesoteric erau postate numai punctele de vedere a la Monete(iar cele cu o orientare contrara nu aveau nici o sansa de aparitie acolo), nu ar fi fost posibil mini-"cutremurul" din 2006-2007, materializat in "schisma" celor de la Kamala, daca nu ar fi existat forumurile.
Apropo de yogaesoteric si atitudinea de atunci a conducerii cursului, uite un exemplu edificator:

http://www.yogaesote...l...O&item=4542

Reacția cursanților din Brașov față de scrisorile lui Liviu Gheorghe

Telembici Tudor - an 15 Brașov:
Consider că Liviu Gheorghe nu are un comportament și o moralitate necesare unui instructor de yoga.

Laurențiu Bălan - an 15 Brașov:
Consider că instructorul Liviu Gheorghe nu are un comportament adecvat statutului de instructor și după părerea mea ar trebui să se retragă până își rezolvă problemele.

Ioniță Adrian - an 15 Brașov:
Consider că actualul meu instructor Liviu Gheorghe este inadecvat în această investitură.

Chirilă Elisabeta , an 15 Brașov:
Consider că anul meu de curs are nevoie de un instructor având un nivel de evoluție spirituală mai înalt decât cel al lui Liviu Gheorghe, instructorul actual.

F. J., an 15 Brașov:
Consider că instructorul nostru Liviu Gheorghe nu mai este competent pentru a susține cursurile de yoga.

...

Viorel Morogan, an 15 Brașov:
Mi s-a cerut să îmi exprim punctul de vedere cu privire la faptul dacă Liviu Georghe mai poate fi instructor la cursul de yoga, având în vedere atitudinea lui din momentul dezvăluirilor pe care Nicoleta Maftei le-a făcut despre frământările Simonei Trandafir.
Precizez că în prezent nu știu care este poziția lui Liviu și sper să ne-o comunice curând, mai ales că Simona deja s-a retras de la curs.
Dar dacă el își menține aceeași atitudine de neîncredere în ghidul spiritual atunci cred că ar fi bine ca până se clarifică interior să nu mai fie instructor.
Altceva nu am ce să îi reproșez lui Liviu.

yogaesoteric
23 februarie 2007


Din tot articolul ala(lasand la o parte o asemanare frapanta din punctul meu de vedere cu modul in care pe vremuri erau infierati in public "dusmanii de clasa") cel mai interesant si mai important mi se pare ultimul mesaj, cel al lui Viorel Morogan. Acolo dansul afirma foarte candid ca nu avea habar care era de fapt in realitate pozitia lui Liviu in legatura cu problemele de atunci, dar cu toate astea i se ceruse sa isi exprime punctul de vedere vizavi de aceasta. :)
Pai cand ceri omului sa isi exprime punctul de vedere(pe care ulterior il mai si publici pe un site oficial) apropo de atitudinea exprimata de alta persoana, in mod necesar trebuie sa ii dai mai intai sa consulte un material(in orice forma posibila, scrisa, audio, video etc.) care sa reflecte fara distorsiuni respectiva atitudine a celeilalte persoane. Altfel, e un non-sens sa ii ceri omului sa isi exprime punctul de vedere vizavi de ceva ce nu cunoaste. :) Numai ca din cate se vede celor care se ocupa de yogaesoteric, site-ul oficial al MISA, nu le-a pasat deloc de chestia asta. :bigwhitegrin:
Iar reactiile alea isterice venite din tarile nordice au avut loc dupa parerea mea ca raspuns la amenintarea perceputa a mesajelor publice ale lui Claudiu & co. Daca mesajele lui Claudiu si ale celorlalti "rataciti" n-ar fi avut unde sa fie postate in vazul lumii(in ziare era cam exclusa posibilitatea publicarii lor fara deformari si circ), crezi ca Bodaca ar mai fi intrat in trepidatii si ar mai fi facut gafele pe care le-a facut?

In conditiile astea, cum crezi ca si-ar fi putut face cunoscut punctul de vedere nu numai Claudiu & co. ci si toti ceilalti care au o atitudine critica vizavi de MISA si G. dar cu toate astea nu sunt de acord(cel putin partial) nici cu atitudinea mass-mediei si a autoritatilor in cazul acesta, daca nu ar fi existat netul si forumurile de discutii?

Edited by jormungandr, 26 February 2009 - 16:31.


#27400
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
O alta teorie este asta: Gregorian Bivolaru are legaturi stranse cu masoneria, nu numai cu cea de la noi, ci si cu cea internationala. A fost facut "scapat" de un prieten, mason de grad inalt. Tot acesta i-a asigurat si confortul in Suedia. Nici vorba de frigidere goale.

Nici eu nu am dovezi, e doar o ipoteza.

#27401
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

 Deria_Leena26, on Feb 26 2009, 17:14, said:

O alta teorie este asta: Gregorian Bivolaru are legaturi stranse cu masoneria, nu numai cu cea de la noi, ci si cu cea internationala. A fost facut "scapat" de un prieten, mason de grad inalt. Tot acesta i-a asigurat si confortul in Suedia. Nici vorba de frigidere goale.

Nici eu nu am dovezi, e doar o ipoteza.

sau poate l-au salvat extraterestrii sau ingerii ... nici eu nu am dovezi, e tot o ipoteza

#27402
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

 Deria_Leena26, on Feb 26 2009, 16:14, said:

O alta teorie este asta: Gregorian Bivolaru are legaturi stranse cu masoneria, nu numai cu cea de la noi, ci si cu cea internationala. A fost facut "scapat" de un prieten, mason de grad inalt. Tot acesta i-a asigurat si confortul in Suedia. Nici vorba de frigidere goale.

Nici eu nu am dovezi, e doar o ipoteza.

Gregorian Bivolaru are mai degraba legatura cu "masoneria" de teapa Camatarilor si a politicienilor bagati in afaceri dubioase, nu cu aia despre care a tot copiat el din carti aduse de prin vest.

Parerea mea de doi lei, si aia vechi, este ca in afara de faptul ca a avut in pat pe fata cui nu trebuia si ala a vrut sa faca urit, dar n-a ales mijloacele potrivite, Bivolaru si gasca de misani s-au bagat cu afacerile lor "spirituale" intr-un domeniu care nu e de nasul lor.
Nu doar in filmele americane, cind e vorba de prostitutie, sint in joc mafiosi si gangsteri.
Pe linga cei infipti puternic in bransa, care sint cu picioarele pe pamint si stiu care e treaba in domeniul lor, misanii sint aerieni cu ifosele lor de evoluati spiritual. Nu ii tin sidisurile nici cit sa suporte un pumn in gura fara sa se vaicareasca (vezi episodul bodyguarzii Vox Maris ii prelucreaza lui Bivo maxilarele ca sa ii puna Angela mai usor vestita proteza), dar tin speach-uri despre Ramakrishna si cu cit stoicism a suportat el pina la sfirsit cancerul de care suferea.
S-au extins cam mult si cam repede in bransa videochatului si dansatului la bara si au mai suparat probabil si cu asta ceva bastani (se vorbea parca cindva ca nevasta lui Nastase ar fi avut ceva studio de videochat).
Pe linga asta, dupa cum stim, de multa vreme taica Bivo trimitea fatuci la politicieni, pentru diverse favoruri samd.

In aceasta constelatie, demna de poporul roman care va ridica spiritualitatea planetara pe cele mai inalte nivele bla bla bla, in care misanii si Bivolaru sint intre ciocan, cu care sint ruda de gradul doi dupa mama, si nicovala, cu care sint ruda de gradul doi dupa tata, nu aveau cum sa fie facuti una cu pamintul.
Oricit l-ar fi suparat pe taticul ala si pe mafiotii a caror piata au invadat-o cu balenute spirituale, nu aveau cum sa ii termine dpdv juridic, pentru ca daca i-ar fi strins prea tare cu usa ar fi iesit probabil la iveala si ceva nume mai sonore din viata politica romaneasca amestecate in afacerile din bransa respectiva. Si chestia asta n-o vrea nimeni.

Ma indoiesc ca astia de la SRI, MI samd sint mari maestrii intr-ale sahului (sa ne traiesti, Aurele, campion pe  SP sau pe unde erai), ca sa fi gindit ei asa profund cum sugerezi tu Naga, dar SRI-ul stie mai mult ca sigur orice miscare face Bivolaru chiar si acum. N-are nevoie sa plateasca exmisani sa scrie pe forumuri.

Inclin sa cred ca descinderile alea, desi erau planuite, au fost puse in practica la modul ala de tot rahatul din cauza faptului ca taticul ala a vazut rosu in fata ochilor la momentul respectiv si a vrut sa bage frica in misani, fara sa aduca repercursiuni carierei sau imaginii vreunui om de la nivel inalt, care ar fi primit shaktiute sa ii maseze prostata sau care ar fi fost implicat in vreun fel in afaceri necurate. Ca a exagerat si le-a dat ocazia sa faca pe martirii si sa mearga cu jalba in bat prin toata lumea, e alta mincare de peste.

Nu cred ca si-au propus sa desfinteze MISA ca organizatie, ci au vrut doar sa ii puna cu botul pe labe. Pe Bivolaru ar fi vrut sa il rada de pe suprafata pamintului taticul cu pricina, dar tentativa sau tentativele au esuat pentru ca marele maestru are informatori peste tot si a aflat. Dupa cum am mai spus, Griguta si VIP-urile au fost informati de oamenii lor in legatura cu descinderile, de exemplu, si s-au pus frumusel la adapost.

Asa ca atit justitia corupta, jurnalistii manipulati de francmasoni, granicerii de tot risul si politicienii de soi  s-au facut si se fac ca ploua dupa ce tot ei au cauzat circul din martie 2004. De ce? Pentru ca e mai comod si elegant pentru ei sa il faca pe Bivolaru pierdut, decit sa il judece si sa afunde in kkt oarece oameni de vaza si sa faca de ris tot sistemul din Romanica.

Ei, ce frumos am mai conspirat si io! Ca dovezi, clar ca n-am nici io. Dar mi se pare cel mai plauzibil avind in vedere cum au evoluat lucrurile si faptul ca pe toate planurile, chiar si in ceea ce priveste ziaristii aia perversi, ca sa citez din misani, nu isi da nimeni silinta sa faca lumina in acest caz.
Nici macar ziaristii nu sint interesati sa investigheze cu seriozitate cazul, ci vor doar stiri tari, care sa le creasca numarul de cititori.

#27403
mantra mioritica

mantra mioritica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.01.2007

 cecilia.ghitulescu, on Feb 26 2009, 09:20, said:

Nici macar ziaristii nu sint interesati sa investigheze cu seriozitate cazul, ci vor doar stiri tari, care sa le creasca numarul de cititori.
Ziaristii n-au fost niciodata interesati sa faca lumina in cazul asta, pentru motivul evident ca presa nu e libera, si se supune politicului. Asa ca scriu si ei ce pot si ce li se permite : mai o urinoterapie senzationala, mai piticul porno, mai cine stie ce specimene...

#27404
andronicus

andronicus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.10.2006

 konami, on Feb 26 2009, 18:28, said:

sau poate l-au salvat extraterestrii sau ingerii ... nici eu nu am dovezi, e tot o ipoteza

Hai sa vedem ce argumente sunt pentru supozitia Deriei: masoneria este definita chiar de bivo la o conferinta prin '92 ca o organizatie care foloseste metode spirituale pentru a obtine Puterea. Avand in vedere banii produsi de misani pentru ghebe si investiti in imobiliare, folosirea de ghebe a rolului sau de 'indrumator spiritual' pentru atrimite femeile misane in Japo, sau sa-i stimuleze pe politicieni si sa fie secretare in Parlament, la PSD, reporterite la TV etc este clar ca Bivo a urmarit mereu obtinerea de mai multa putere, sustragerea in fata judecatii -a justitiei profane (ca si masonii) pentru ca, nu-i asa, el iashte bodhaka.
Iata cum ghebe se incadreaza singur (ca si la capitolul preacurvie-Voineasa) in definitia pe care o stabileste pentru o anumita categorie, grup ale caror inclinatii le copie de zor strigand la altii 'masoni nespirituali' si 'barbati 'curvi'=care nu iubesc', cand el s-a vrut mai tare ca toti laolalta.

Pentru supozitia ta sunt argumente si mai grele, omuletii negri vazuti pe la spirale de Valentina&altii ca ea nu sunt prea pamanteni, sunt extraterestrii-subpamanteni, care ii salveaza pe toti bagandu-i in lumile alea subpamantene pan' la urma. ca sa nu mai vorbim ca v-a convins ghebe sa-i votati si sa-i invocati, sa fie sigur ca apar de fiecare data si pentru toata lumea. Ba ati asteptat si ca prostii  'extraterestrii in nave spatiale de multi km', cica.
Cat despre ingeri sa ne amintim cum sunt ei in acceptiunea lui bivo la 12.03.2002, cand au aparut in spectacolul de la Polivalenta femei sarpe, femei pantera, femei vulpi, 'mirese' toate, nu-i asa 'ingeritze' cu sexu' la vedere (doar v-a explicat ghebe ca a aranjat el sa aibe si ingerii sex, ca se plictisea sa-i vada fara)

Edited by andronicus, 26 February 2009 - 23:24.


#27405
bushido

bushido

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 16.03.2007

 cecilia.ghitulescu, on Feb 26 2009, 11:20, said:

Gregorian Bivolaru are mai degraba legatura cu "masoneria" de teapa Camatarilor si a politicienilor bagati in afaceri dubioase, nu cu aia despre care a tot copiat el din carti aduse de prin vest.

Parerea mea de doi lei, si aia vechi, este ca in afara de faptul ca a avut in pat pe fata cui nu trebuia si ala a vrut sa faca urit, dar n-a ales mijloacele potrivite, Bivolaru si gasca de misani s-au bagat cu afacerile lor "spirituale" intr-un domeniu care nu e de nasul lor.
Nu doar in filmele americane, cind e vorba de prostitutie, sint in joc mafiosi si gangsteri.
Pe linga cei infipti puternic in bransa, care sint cu picioarele pe pamint si stiu care e treaba in domeniul lor, misanii sint aerieni cu ifosele lor de evoluati spiritual. Nu ii tin sidisurile nici cit sa suporte un pumn in gura fara sa se vaicareasca (vezi episodul bodyguarzii Vox Maris ii prelucreaza lui Bivo maxilarele ca sa ii puna Angela mai usor vestita proteza), dar tin speach-uri despre Ramakrishna si cu cit stoicism a suportat el pina la sfirsit cancerul de care suferea.
S-au extins cam mult si cam repede in bransa videochatului si dansatului la bara si au mai suparat probabil si cu asta ceva bastani (se vorbea parca cindva ca nevasta lui Nastase ar fi avut ceva studio de videochat).
Pe linga asta, dupa cum stim, de multa vreme taica Bivo trimitea fatuci la politicieni, pentru diverse favoruri samd.

In aceasta constelatie, demna de poporul roman care va ridica spiritualitatea planetara pe cele mai inalte nivele bla bla bla, in care misanii si Bivolaru sint intre ciocan, cu care sint ruda de gradul doi dupa mama, si nicovala, cu care sint ruda de gradul doi dupa tata, nu aveau cum sa fie facuti una cu pamintul.
Oricit l-ar fi suparat pe taticul ala si pe mafiotii a caror piata au invadat-o cu balenute spirituale, nu aveau cum sa ii termine dpdv juridic, pentru ca daca i-ar fi strins prea tare cu usa ar fi iesit probabil la iveala si ceva nume mai sonore din viata politica romaneasca amestecate in afacerile din bransa respectiva. Si chestia asta n-o vrea nimeni.

Ma indoiesc ca astia de la SRI, MI samd sint mari maestrii intr-ale sahului (sa ne traiesti, Aurele, campion pe  SP sau pe unde erai), ca sa fi gindit ei asa profund cum sugerezi tu Naga, dar SRI-ul stie mai mult ca sigur orice miscare face Bivolaru chiar si acum. N-are nevoie sa plateasca exmisani sa scrie pe forumuri.

Inclin sa cred ca descinderile alea, desi erau planuite, au fost puse in practica la modul ala de tot rahatul din cauza faptului ca taticul ala a vazut rosu in fata ochilor la momentul respectiv si a vrut sa bage frica in misani, fara sa aduca repercursiuni carierei sau imaginii vreunui om de la nivel inalt, care ar fi primit shaktiute sa ii maseze prostata sau care ar fi fost implicat in vreun fel in afaceri necurate. Ca a exagerat si le-a dat ocazia sa faca pe martirii si sa mearga cu jalba in bat prin toata lumea, e alta mincare de peste.

Nu cred ca si-au propus sa desfinteze MISA ca organizatie, ci au vrut doar sa ii puna cu botul pe labe. Pe Bivolaru ar fi vrut sa il rada de pe suprafata pamintului taticul cu pricina, dar tentativa sau tentativele au esuat pentru ca marele maestru are informatori peste tot si a aflat. Dupa cum am mai spus, Griguta si VIP-urile au fost informati de oamenii lor in legatura cu descinderile, de exemplu, si s-au pus frumusel la adapost.

Asa ca atit justitia corupta, jurnalistii manipulati de francmasoni, granicerii de tot risul si politicienii de soi  s-au facut si se fac ca ploua dupa ce tot ei au cauzat circul din martie 2004. De ce? Pentru ca e mai comod si elegant pentru ei sa il faca pe Bivolaru pierdut, decit sa il judece si sa afunde in kkt oarece oameni de vaza si sa faca de ris tot sistemul din Romanica.

Ei, ce frumos am mai conspirat si io! Ca dovezi, clar ca n-am nici io. Dar mi se pare cel mai plauzibil avind in vedere cum au evoluat lucrurile si faptul ca pe toate planurile, chiar si in ceea ce priveste ziaristii aia perversi, ca sa citez din misani, nu isi da nimeni silinta sa faca lumina in acest caz.
Nici macar ziaristii nu sint interesati sa investigheze cu seriozitate cazul, ci vor doar stiri tari, care sa le creasca numarul de cititori.
Cecilia, tu nici acum nu ai inteles: Bivolaru a fost facut scapat in mod voit si lasat la pensiune in Suedia, dar este tinut in sah si va fi mereu tinut in sah de procesele pe care acesta le are pe rol. Serviciile romane de informatii stiu ca maistrul se plimba si prin alte tari. Ori daca ar vrea sa il inhate, ar face-o atunci cand acesta este plecat intr-o tara unde gb nu are statutul privilegiat de care se bucura in Suedia, insa maharii din Romania nu vor sa-l bage pe maistru la racoare cativa ani dupa care sa-l tina fortat in tara. Mai bine il tin la distanta pentru vecie.
  Din punct de vedere spiritual, aceasta s-ar traduce cam asa: "marele eliberat in viata", care nu se mai supune legilor karmei ;) , are karma de a nu putea veni in Romania. Sunt curios sa vad cum o sa "arda" gb aceasta karma fara sa-l arda altii pe el. B)

 Deria_Leena26, on Feb 26 2009, 10:14, said:

O alta teorie este asta: Gregorian Bivolaru are legaturi stranse cu masoneria, nu numai cu cea de la noi, ci si cu cea internationala. A fost facut "scapat" de un prieten, mason de grad inalt. Tot acesta i-a asigurat si confortul in Suedia. Nici vorba de frigidere goale.

Nici eu nu am dovezi, e doar o ipoteza.
M-am gandit si eu de multe ori la asta, ca prea e pus tiganul pe capatuiala si magie neagra. Oricum, s-a ales praful de mitul manelistului sef, iar yoga misana nu e mai mult decat o manea...

#27406
coco69

coco69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2006

 andronicus, on Feb 27 2009, 00:03, said:

Hai sa vedem ce argumente sunt pentru supozitia Deriei: masoneria este definita chiar de bivo la o conferinta prin '92 ca o organizatie care foloseste metode spirituale pentru a obtine Puterea. Avand in vedere banii produsi de misani pentru ghebe si investiti in imobiliare, folosirea de ghebe a rolului sau de 'indrumator spiritual' pentru atrimite femeile misane in Japo, sau sa-i stimuleze pe politicieni si sa fie secretare in Parlament, la PSD, reporterite la TV etc este clar ca Bivo a urmarit mereu obtinerea de mai multa putere, sustragerea in fata judecatii -a justitiei profane (ca si masonii) pentru ca, nu-i asa, el iashte bodhaka.
Iata cum ghebe se incadreaza singur (ca si la capitolul preacurvie-Voineasa) in definitia pe care o stabileste pentru o anumita categorie, grup ale caror inclinatii le copie de zor strigand la altii 'masoni nespirituali' si 'barbati 'curvi'=care nu iubesc', cand el s-a vrut mai tare ca toti laolalta.

Pentru supozitia ta sunt argumente si mai grele, omuletii negri vazuti pe la spirale de Valentina&altii ca ea nu sunt prea pamanteni, sunt extraterestrii-subpamanteni, care ii salveaza pe toti bagandu-i in lumile alea subpamantene pan' la urma. ca sa nu mai vorbim ca v-a convins ghebe sa-i votati si sa-i invocati, sa fie sigur ca apar de fiecare data si pentru toata lumea. Ba ati asteptat si ca prostii  'extraterestrii in nave spatiale de multi km', cica.
Cat despre ingeri sa ne amintim cum sunt ei in acceptiunea lui bivo la 12.03.2002, cand au aparut in spectacolul de la Polivalenta femei sarpe, femei pantera, femei vulpi, 'mirese' toate, nu-i asa 'ingeritze' cu sexu' la vedere (doar v-a explicat ghebe ca a aranjat el sa aibe si ingerii sex, ca se plictisea sa-i vada fara)
Bivo, critica masonii, pentru ritualurile de magie neagra, pe care le practica in cerc restrans, dar uita sa spuna ca si la MISA se practica ritualuri secrete. Didferentele dintre ritualuri, ar fi ca unele se fac cu sortulet si altele se fac in pilelea goala. De ce nu vorbesc, la conferinta de deschidere, a cursului de yoga despre aceste subiecte?

#27407
din_prun

din_prun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.02.2009
eu v as arde pe toti astia cu misa din rahat...

cred ca sunteti niste verze

#27408
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 din_prun, on Feb 27 2009, 19:11, said:

cred ca sunteti niste verze

Si tu esti... o pruna?  :rolleyes:

Nu m-am putut abtine, ce sa-i faci.

#27409
Gunar

Gunar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.01.2007

 Deria_Leena26, on Feb 28 2009, 20:49, said:

Si tu esti... o pruna?  :rolleyes:

Nu m-am putut abtine, ce sa-i faci.

Adica sunteti toti pe campii......

Nici eu nu m-am putut abtine  :D

#27410
Jedi Knight

Jedi Knight

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 14.01.2007
Nu s-a vorbit pana acum din cate stiu despre pasiunea, chiar mania lui G. legata de calambur. Desi nu a citit volumic vorbind cat a declarat, totusi G. era un om care citise destul de mult intr-un domeniu de nisa. Mai mult decat atat, pentru a-si construi imaginea de intelept, avea nevoie si de una de inteligent, in conformitate cu neuitata ecuatie (intelepciune=inteligenta+bun simt). El presupunea ca are bun simt, de aceea nu a mai lucrat in zona aceasta, in schimb, dupa povestirile celor vechi, sesizand decalajul de cunostinte lumesti (deci in sensul mai larg decat nisa esoterica)dintre el si discipolii sai, a inceput sa citeasca dictionare si ... foarte interesant, sa completeze rebusuri. Treptat-treptat, a venit si gustul pentru calambur, o specie pe care a dezvoltat-o mai apoi cu asiduitate, pentru ca in marea majoritate a cazurilor ii dadea ceea ce avea nevoie: stralucire si recunoastere ca mare intelept in ochii unora mai putin versati. Asa-zisele "glumitze" si jocuri de cuvinte, nu erau insa decat mijloace de incantare momentana, care pe multi ii lasa cu gura cascata si in contraparte, ii dadeau lui avantaj asupra mintii lor.
Desi a si nimerit pe parcursul timpului si combinatii remarcabile de cuvinte, pentru cineva citit insa, care isi facuse o cultura inainte de MISA si nu datorita ei, jocurile lui de cuvinte erau in mare parte ieftine si de prost gust, asemanatoare de multe ori nu cu calamburul de origine franceza, ci mai degraba cu versificatia taraneasca sau cu genul de gluma prin restalmacirea cuvintelor pe care il cultiva oraseanul la coada la piata.
Tot pentru imagine, G. se dadea cunoscator al sensului ascuns al numelor. La un moment dat, venise o anume Adriana in fata lui, care s-a prezentat ca fiind Adi. La care el, misterios... "Adi.. tu stii de unde vine numele tau? ... de la adi = intaiul... asa te rog sa fii si in yoga), etc.
Jocurile de cuvinte le aduceau si pe multe prostute in patul sau, pentru ca le blocau putinatatea de minte si puteau sa porneasca ludiul interiorizate, cu zambetul pe buze si desigur, pline de admiratie la adresa maestrului. Ceea ce e interesant, este ca jocurile de cuvinte erau molipsitoare, multi incercandu-si puterea de seductie si inteligenta ca sa creeze cuvinte noi sau aluzii folosindu-se de terminologia yoga. Acestea erau cele mai nefericite si fortate totodata. Din pacate trebuia pe multe dintre ele sa le suportam, fiindca vrand-nevrand ne intalneam cu colegi care voiau sa para simpatici si cuceritori. Oricum, jocurile de cuvinte aveau si darul sa scoata la suprafata si adevarul asa cum s-a petrecut in mod genial odata cu ridicarea la fileu de catre un nefericit catre G. a cuvantului "insula" (istoria e ca G. i-a spus acestuia sa fie mai continent(in sensul de retentie seminala), iar acesta a replicat (inteligent chipurile) daca nu ar putea sa fie mai intai o "insula" inainte de a deveni continent). Inconstientul plin de promiscuitate al lui G. a iesit imediat la suprafata, indiferent de audienta si de asteptari (fiindca "insula" contine in partea a doua un cuvant obscen) si a generat replica doboratoare: "eu zic mai degraba sa fii yang-sula decat yin-sula". Dincolo de umorul situatiei care poate duce la hahaiala "larvara", putem sa ne dam seama insa de omenescul si de nivelul real al discursului interior al mintii lui G.. Nimic din ce ne-am imagina ca ar opera o minte luminata. Si asa ne dam si seama de ce unele femei, in jurul sau, se sulemenesc (desigur de la a meni, menire). ;)

#27411
jormungandr

jormungandr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.12.2008
O postare interesanta a lui kapalika pe unul dintre blogurile sale apropo de subiectul unei categorii de tehnici indo-tibetane care au mai fost pomenite pe aici in diverse contexte:

http://tibetica.blog...es-in-braj.html

 Jedi Knight, on Mar 2 2009, 08:57, said:

Nu s-a vorbit pana acum din cate stiu despre pasiunea, chiar mania lui G. legata de calambur. Desi nu a citit volumic vorbind cat a declarat, totusi G. era un om care citise destul de mult intr-un domeniu de nisa. Mai mult decat atat, pentru a-si construi imaginea de intelept, avea nevoie si de una de inteligent, in conformitate cu neuitata ecuatie (intelepciune=inteligenta+bun simt). El presupunea ca are bun simt, de aceea nu a mai lucrat in zona aceasta, in schimb, dupa povestirile celor vechi, sesizand decalajul de cunostinte lumesti (deci in sensul mai larg decat nisa esoterica)dintre el si discipolii sai, a inceput sa citeasca dictionare si ... foarte interesant, sa completeze rebusuri. Treptat-treptat, a venit si gustul pentru calambur, o specie pe care a dezvoltat-o mai apoi cu asiduitate, pentru ca in marea majoritate a cazurilor ii dadea ceea ce avea nevoie: stralucire si recunoastere ca mare intelept in ochii unora mai putin versati. Asa-zisele "glumitze" si jocuri de cuvinte, nu erau insa decat mijloace de incantare momentana, care pe multi ii lasa cu gura cascata si in contraparte, ii dadeau lui avantaj asupra mintii lor.
Desi a si nimerit pe parcursul timpului si combinatii remarcabile de cuvinte, pentru cineva citit insa, care isi facuse o cultura inainte de MISA si nu datorita ei, jocurile lui de cuvinte erau in mare parte ieftine si de prost gust, asemanatoare de multe ori nu cu calamburul de origine franceza, ci mai degraba cu versificatia taraneasca sau cu genul de gluma prin restalmacirea cuvintelor pe care il cultiva oraseanul la coada la piata.
Tot pentru imagine, G. se dadea cunoscator al sensului ascuns al numelor. La un moment dat, venise o anume Adriana in fata lui, care s-a prezentat ca fiind Adi. La care el, misterios... "Adi.. tu stii de unde vine numele tau? ... de la adi = intaiul... asa te rog sa fii si in yoga), etc.
Jocurile de cuvinte le aduceau si pe multe prostute in patul sau, pentru ca le blocau putinatatea de minte si puteau sa porneasca ludiul interiorizate, cu zambetul pe buze si desigur, pline de admiratie la adresa maestrului. Ceea ce e interesant, este ca jocurile de cuvinte erau molipsitoare, multi incercandu-si puterea de seductie si inteligenta ca sa creeze cuvinte noi sau aluzii folosindu-se de terminologia yoga. Acestea erau cele mai nefericite si fortate totodata. Din pacate trebuia pe multe dintre ele sa le suportam, fiindca vrand-nevrand ne intalneam cu colegi care voiau sa para simpatici si cuceritori. Oricum, jocurile de cuvinte aveau si darul sa scoata la suprafata si adevarul asa cum s-a petrecut in mod genial odata cu ridicarea la fileu de catre un nefericit catre G. a cuvantului "insula" (istoria e ca G. i-a spus acestuia sa fie mai continent(in sensul de retentie seminala), iar acesta a replicat (inteligent chipurile) daca nu ar putea sa fie mai intai o "insula" inainte de a deveni continent). Inconstientul plin de promiscuitate al lui G. a iesit imediat la suprafata, indiferent de audienta si de asteptari (fiindca "insula" contine in partea a doua un cuvant obscen) si a generat replica doboratoare: "eu zic mai degraba sa fii yang-sula decat yin-sula". Dincolo de umorul situatiei care poate duce la hahaiala "larvara", putem sa ne dam seama insa de omenescul si de nivelul real al discursului interior al mintii lui G.. Nimic din ce ne-am imagina ca ar opera o minte luminata. Si asa ne dam si seama de ce unele femei, in jurul sau, se sulemenesc (desigur de la a meni, menire). ;)

Apropo de subiectul jocurilor si combinatiilor de cuvinte, uite si un exemplu recent de astfel de combinatie neinspirata, dupa parerea mea, in cadrul unui titlul de articol de pe yogaesoteric. :)

http://www.yogaesote...l...O&item=5774

Guvernarea mondială, o formă mascată de a vorbi despre guvernul mondial

Pai insasi utilizarea cuvantului "guvernare" intr-un context de genul celui descris in articol implica existenta unui "guvern" sau a altei forme de autoritate similara "guvernului". :) Cum poate sa fie utilizarea cuvantului "guvernare" o forma mascata de a vorbi despre "guvern"? :huh:
Poate autorul articolului n-o fi tradus cum trebuie din engleza unii termeni?

Later edit:
Am gasit si sursa articolului:

http://www.ft.com/cm...?nclick_check=1

These are the kind of ideas that get people reaching for their rifles in America’s talk-radio heartland. Aware of the political sensitivity of its ideas, the MGI report opts for soothing language. It emphasises the need for American leadership and uses the term, "responsible sovereignty" – when calling for international co-operation – rather than the more radical-sounding phrase favoured in Europe, "shared sovereignty". It also talks about "global governance" rather than world government.

But some European thinkers think that they recognise what is going on. Jacques Attali, an adviser to President Nicolas Sarkozy of France, argues that: "Global governance is just a euphemism for global government." As far as he is concerned, some form of global government cannot come too soon. Mr Attali believes that the "core of the international financial crisis is that we have global financial markets and no global rule of law".


@Deria, in contextul respectiv din articol, cum ar putea fi tradus cel mai bine cuvantul "governance"?

Edited by jormungandr, 02 March 2009 - 17:06.


#27412
kapalika

kapalika

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 19.06.2005

 Jedi Knight, on Mar 2 2009, 09:57, said:

La un moment dat, venise o anume Adriana in fata lui, care s-a prezentat ca fiind Adi. La care el, misterios... "Adi.. tu stii de unde vine numele tau? ... de la adi = intaiul... asa te rog sa fii si in yoga), etc.

desigur ādi inseamna prin extensie si 'et cetera'. adica 'vei fi una din lista fraierelor, la capitolul 'etc.'' :)

#27413
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
@Naga

Avand in vedere ca se mentioneaza chiar in textul-sursa cuvantul "eufemism", ceea ce presupune ca un termen cu conotatii negative este inlocuit cu un sinonim mai mult sau mai putin perfect, dar cu conotatii pozitive, ar fi putut spune "autoritate". "Governance" mai inseamna si "putere", "carmuire", insa ma astept ca variantele astea sa le trezeasca "misanilor" amintiri masonice...

"Government", in engleza, desemneaza atat actiunea in sine, adica guvernarea, cat si grupul de persoane care de ocupa de guvernare, respectiv guvernul.

#27414
Jedi Knight

Jedi Knight

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 14.01.2007

 Deria_Leena26, on Mar 2 2009, 19:23, said:

@Naga

Avand in vedere ca se mentioneaza chiar in textul-sursa cuvantul "eufemism", ceea ce presupune ca un termen cu conotatii negative este inlocuit cu un sinonim mai mult sau mai putin perfect, dar cu conotatii pozitive, ar fi putut spune "autoritate". "Governance" mai inseamna si "putere", "carmuire", insa ma astept ca variantele astea sa le trezeasca "misanilor" amintiri masonice...

"Government", in engleza, desemneaza atat actiunea in sine, adica guvernarea, cat si grupul de persoane care de ocupa de guvernare, respectiv guvernul.

In zona de business se traduce cu "conducere" sau "guvernantza".
Guvernanța/conducerea este actul de creare și utilizare a unui cadru pentru a alinia, organiza și executa activități într-o manieră coerentă și inteligibilă în vederea atingerii țelurilor.

De altfel, la SNSPA, fostul "Stefan Gheorghiu", in locul fostelor facultati de "conducere" in care tovarasii erau invatati sa ne conduca destinele spre viitorul luminos, acum exista mastere de management si _guvernare_.

Edited by Jedi Knight, 02 March 2009 - 23:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate