Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

ZOPO ZP980

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#73
Flaviu Bran

Flaviu Bran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 12.08.2007
Sa va povestesc si eu ce am patit cu un ZOPO 950 H (950+). Telefonul este performant, functioneaza fluent, fara sacadari. La 1 Gb RAM se descurca ff bine. GPS merge impecabil.
DAR PROBLEMA MAJORA e la 3G. NU FUNCTIONEAZA! Cititi si pe alte siteuri.

Ce se intampla mai exact: Daca alegi unul dintre SIMuri sa functioneze in 3G se intrerupe convorbirea. Când vrea ea. Nu poti spune ca vorbesti 3 min sau 30 sec. Chiar nu poti anticipa.
Elimini 3G telefonul functioneaza perfect.
Problema apare mai ales daca esti in trafic pe drumuri nationale si telefonul se comuta de pe o antena pe alta.
Sa precizez internetul functioneaza perfect pe 3G, PROBLEMA e la convorbiri.
Am verficat si pe DIGI si pe ORANGE. Problema persista.
Am incercat sa fac setari cu Mobile Uncle Tools si sa aleg WCDMA/GSM (WCDMA prefered) sau pe (auto). NIMIC.
PATCHuri recomandate de producator pe forumul personal. Nimic.

Acum ori renunt la telefon ori la 3G. Sau daca ai rabdare il lasi pe 2G la convorbiri si setezi 3G doar când ai nevoie de internet. Dar nu cred ca cineva isi doreste asa ceva.

#74
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Sunt cartele Orange incompatibile cu chipset-ul MTK. Vina pica pe Orange si se poate cere schimbarea cartelei cu una noua.

Testeaza din curiozitate cu o cartela Vodafone + Digi.

#75
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005

View Postmarcel201, on 14 ianuarie 2014 - 17:58, said:


De unde ti-a venit tie in 4 zile si cu ce fel de transport?
Aliexpress și transport gratuit prin DHL.

#76
laziotiby

laziotiby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.03.2012
Ne poti da si noua furnizorul de pe Aliexpress sau linkul, eu nu am gasit transport gratuit de la DHL....si daca poti spune cat te-a costat un telefon 2Gb Ram cu totul...ai platit TVA? Mersi

#77
B53TBY

B53TBY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.01.2014
Am cumparat ieri Zopo 980 2Gb Ram pe alb, de la utilizatorul      " brandphone " si sunt foarte multumit, este sigilat, vine cu 2 baterii in cutie, garantie 30 zile. Am platit 1100 lei, pretul este foarte bun, m-am uitat si pe Aliexpress si pe Zopomobileshop.com si in orice varianta ieseam mai scump de atat.
Pe Zopo.de zopomobile.it, acest model costa in jur de 1300 lei + transport....eu cred ca am facut alegerea corecta.

#78
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
Am si eu o intrebare pentru cel care detine ZOPO ZP980......Cat te tine bateria ? Avand in vedere ca e de 2000mAh. Detaliaza putin in majoritatea regimurilor de lucru....Eu de o luna stau sa-mi iau ceva de genul asta si cand m-am oprit si eu la acest model am inteles ca il incarci in fiecare seara....daca il folosesti moderat...De aceea m-am indreptat cu privirea la THL T100S, care mi se pare ca este super ca aspect si specificatii ....

#79
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,416
  • Înscris: 21.10.2010

View PostB53TBY, on 15 ianuarie 2014 - 13:50, said:

Am cumparat ieri Zopo 980 2Gb Ram pe alb, de la utilizatorul   " brandphone " si sunt foarte multumit, este sigilat, vine cu 2 baterii in cutie, garantie 30 zile. Am platit 1100 lei, pretul este foarte bun, m-am uitat si pe Aliexpress si pe Zopomobileshop.com si in orice varianta ieseam mai scump de atat.
Pe Zopo.de zopomobile.it, acest model costa in jur de 1300 lei + transport....eu cred ca am facut alegerea corecta.

Da-ne un link te rog ca nu se poate cauta dupa numele vanzatorului.

#80
B53TBY

B53TBY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.01.2014
Este anuntul o pagina, doua mai in spate....aici pe forum.

#81
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005

View Postlaziotiby, on 15 ianuarie 2014 - 13:33, said:

Ne poti da si noua furnizorul de pe Aliexpress sau linkul, eu nu am gasit transport gratuit de la DHL....si daca poti spune cat te-a costat un telefon 2Gb Ram cu totul...ai platit TVA? Mersi
Ti-am trimis PM.

#82
semperfidelis80

semperfidelis80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.12.2013

View Postadacarla, on 15 ianuarie 2014 - 15:46, said:

Am si eu o intrebare pentru cel care detine ZOPO ZP980......Cat te tine bateria ? Avand in vedere ca e de 2000mAh. Detaliaza putin in majoritatea regimurilor de lucru....Eu de o luna stau sa-mi iau ceva de genul asta si cand m-am oprit si eu la acest model am inteles ca il incarci in fiecare seara....daca il folosesti moderat...De aceea m-am indreptat cu privirea la THL T100S, care mi se pare ca este super ca aspect si specificatii ....

Cand aveam 980, ma tinea o zi cu wifi, 3G activat. Eu vorbesc foarte mult la telefon si mai folosesc si netul mare parte din zi. Intradevar, ai erau si zile in care exageram cu vorbitul si internetul si tarebuia sa il mai pun cate un pic la incarcat. La ZP998, cu acumulator de rezerva de 4000 ma, ma tine tot atat, numai ca ecranul e si mai mare, insa il utilizez si mai intens. Oricum, in viitorul apropiat, marii producatori de telefoane nu se vor mai bate pentru a face cel mai rapid telefon, ci cel mai bun acumulator pentru telefon. Pana acum sunt multumit de ambele modele.

Edited by semperfidelis80, 15 January 2014 - 19:29.


#83
florin65

florin65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.04.2007
Am comandat si eu acum 2 zile un ZP 998 cu 2GB RAM si 32 GB intern pe Aliexpress. Am platic 368,8 USD (circa 1130 RON). Acum astept sa-l primesc. Nu existau decit 2 oferte cu aceasta configuratie (toate celelalte erau 1 sau mai rar 2 GB RAM si 16 GB intern). Cred ca nu il au in stoc inca si s-ar putea sa mai dureze pina il primesc.

#84
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005
A incercat cineva marirea memoriei interne dupa metoda din postul 6 de aici: http://forum.zopomob...d-1412-1-1.html
Trebuie vazut si filmuletul asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V9aFPNcwajw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#85
catalin30

catalin30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.02.2006
Am incercat si am reusit  cu
https://mega.co.nz/#...1fct3Ej9Lr2Z0Bw
Merge pe varianta cu 32Gb chiar daca scrie ca e pentru 8Gb si 16Gb
Am pus 4Gb la internal storage, merge ok.
Trebuie sa dai clear cache si restore factory default ca sa vada schimbarea, si pierzi tot ce ai in INTERNAL STORAGE si PHONE STORAGE, sa faci backup inainte Posted Image

aaa si au aparut niste variante de rom mai destepte, in care internal si phone sunt la comun, ai vreo 28 de gb in total.
Ideea e foarte buna, poti sa te intinzi cu aplicatiile pe toti ce 28gb daca ai nevoie, tot ce nu folosesti ramane disponibil ca phone storage.
Inca nu am gasit unul care sa imi placa (au alte probleme) dar directia e buna :D

Edited by catalin30, 19 January 2014 - 03:21.


#86
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005
Da, mersi! Facusem asta la un ZTE v970, care are MT6977, si vroiam sa stiu daca merge si la cele cu MT6989, cele doua MTK Repartition.apk fiind diferite. Posted Image

#87
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005

View Postmondi, on 19 ianuarie 2014 - 09:24, said:

Da, mersi! Facusem asta la un ZTE v970, care are MT6977, si vroiam sa stiu daca merge si la cele cu MT6989, cele doua MTK Repartition.apk fiind diferite. Posted Image

MT6577 si MT6589 vroiam sa spun. Nu am putut sa mai editez.

Edited by mondi, 19 January 2014 - 11:07.


#88
bogdangepe

bogdangepe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.05.2006
Salutare, la mine pe zp980 2Gb/32 se incinge destul de tare sus, cred ca acolo este procesorul. Este normal? Se incalzeste evident cand joc ceva, dar se incalzeste din primul minut. Am avut un tel cu mt6589 si nu se incalzea deloc. catalin30 ai incercat rom ul asta, versiunea V 2.1 ? http://www.needrom.c...ge-25/#comments

Edited by bogdangepe, 19 January 2014 - 15:15.


#89
catalin30

catalin30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.02.2006
2.1 nu am incercat, doar Slim de pe pagina aia.
Ce incerc prima data si de obicei pica testul pe cele 'based on stock' este sa dau Associate SIM la cateva numere si sa testez daca merge, asta inseamna ca pe numerele colegilor de la lucru vreau sa sune de pe SIM-ul de lucru, pe numerele celorlalti sa sune de pe SIM-ul personal.
Pe stock nu stie sa faca asta, imi prezinta in continuare cele doua SIM-uri si pune doar o fundita pe cel asociat.
O sa il pun oricum sa vad daca se incalzeste in jocuri si iti spun cum a mers ;)

#90
bogdangepe

bogdangepe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.05.2006
Problema este ca la mine se incalzeste si pe stock si pe V2.1 etc. Am incercat mai multe rom uri si la fel se incalzeste. Dupa mine mt6589T este overclock at prost. Pe V2.1 se incalzea si cand faceam trafic pe 3G. Plus ca am aceiasi problema cu stralucirea ecranului in soare, nu ridica luminozitatea la maxim. Pe unde ai mai gasit rom uri bune, acum ce ai?

Edited by bogdangepe, 19 January 2014 - 19:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate