Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 

ZOPO ZP980

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#55
blodwings

blodwings

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 22.08.2007

 semperfidelis80, on 21 decembrie 2013 - 14:29, said:

Gresit! Am avut 980 si acum am 998 si ambele merg foarte bine pe toate frecventele. Viteza 3G e foarte buna.
Cat despre telefoane..., sunt impresionat de performante, mai ales de 998 care le da clasa catorva modele de marca arhicunoscute


Problema de camera e de la soft (respectiv standard cam 4.2.1). Probabil la urmatorul update o sa fie rezolvata. Pe 998 cu Gallery 4.2.2, problema dispare.  In rest, 980 eu cred ca e destul de bun. Eu am fost foarte multumit de el pana ce sa imi iau 998 (care este fabulos)

Intrebare: Am cautat Zopo 998 si vad ca peste tot e pre-order. Tu ai alta varianta sau cum? Posted Image

Edited by blodwings, 22 December 2013 - 10:43.


#56
semperfidelis80

semperfidelis80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.12.2013

 blodwings, on 22 decembrie 2013 - 10:40, said:

Intrebare: Am cautat Zopo 998 si vad ca peste tot e pre-order. Tu ai alta varianta sau cum? Posted Image

Nu l-am comandat on line, ci mi l-a adus cineva care a fost in China recent

 maharu567, on 28 noiembrie 2013 - 22:33, said:

Nu e popular deloc modelul asta

Pai nu ti-l lua. Nu e pentru cei care nu vor telefoane populare. Cumpara-ti iPhone ;), care e de trei ori mai scump

#57
semperfidelis80

semperfidelis80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.12.2013

 MembruAnonim, on 21 decembrie 2013 - 18:09, said:

Ok, inteleg ca tu esti super incantat, dar sunt curios cum bati tu legile fizicii. Daca aia specifica ca au doar 2100MHz si tu ai in Romania in zone 900 si 2100, sunt curios cum merge telefonul pe 3G cand tu nu ai decat 900MHz...

Eu ii inteleg pe cei nelamuriti, dar nu si pe cei incapatinati. Cand am spus ca am avut telefonul asta si functioneaza in Romania in orice retea 3G pe 900mhz, pai asa e. Nu stiu ce legi ale fizicii vrei tu sa bati.... Ba mai mult, am si testat viteza de date retea, iar pe H+ merge cu download de 4.8mb/s, iar la upload cu 1.9mb/s. La fel e si cu ZP998, pentru cei care vor sa isi cumpere si se intreaba daca merge.

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ma incapatanez decat in limitele date de producator. Nu vad de ce nu si-ar facea reclama la frecventele pe care le poseda, pentru ca teoretic l-ar ajuta sa isi gaseasca mai multi clienti. De exemplu pe pagina Zopo scrie ca are 3g in benzile 2100/850. Acuma tu vii si spui ca tie iti merge perfect in 900MHz. Eu pe cine sa cred? Pe producator care cred ca daca ar avea banda de 900 ar pune-o bucuros acolo la specificatii, sau pe tine? Asta e ceea ce vreau sa zic. Poate ca iti functioneaza 2100, pentru ca in orase cam asta e banda folosita de 3g, dar rural, chiar daca poate mai exista 2100 se foloseste si se extinde reteaua pe 900.

#59
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
tu uiti care este piata primara de desfacere pentru aceste modele adica china/india/rusia. pe acolo mai greu sa existe retea pe 900Mhz.

#60
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
La toate telefoanele cu chipseturi MTK mai noi se poate schimba basebandul chiar daca nu vine cu suport pentru 900Mhz din fabrica..Tot ce trebuie sa faci, este sa iei fisierul modem.img de la un alt telefon cu acelasi chipset care are suport pentru 900Mhz si sa-l inlocuesti in /system/etc/firmware.

#61
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005
*#*#3646633#*#*
EngineerMode - BandMode

#62
catalin30

catalin30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.02.2006
Eu nu vreau sa conving pe nimeni ca are toate benzile necesare. Poate nu are acea banda 3g de 900Mhz.  Eu am avut Allview P5, l-am testat pe Orange, Vodafone si Digi, am facut print-screen cu frecventele pe care le suporta, apoi am comparat cu ce am gasit pe net despre Zopo si am vazut ca sunt aceleasi plus inca cateva. . Daca exista o varianta sa vad exact pe ce frecventa de 3G se conecteaza, (2100 sau 900) sunt dispus sa incerc de dragul stiintei Posted Image
Presupun ca discutia e daca chiar functioneaza acel WCDMA-GSM-900 din partea cu UMTS, nu ?

Attached Files


Edited by catalin30, 24 December 2013 - 00:29.


#63
semperfidelis80

semperfidelis80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.12.2013

 MembruAnonim, on 23 decembrie 2013 - 01:33, said:

Nu ma incapatanez decat in limitele date de producator. Nu vad de ce nu si-ar facea reclama la frecventele pe care le poseda, pentru ca teoretic l-ar ajuta sa isi gaseasca mai multi clienti. De exemplu pe pagina Zopo scrie ca are 3g in benzile 2100/850. Acuma tu vii si spui ca tie iti merge perfect in 900MHz. Eu pe cine sa cred? Pe producator care cred ca daca ar avea banda de 900 ar pune-o bucuros acolo la specificatii, sau pe tine? Asta e ceea ce vreau sa zic. Poate ca iti functioneaza 2100, pentru ca in orase cam asta e banda folosita de 3g, dar rural, chiar daca poate mai exista 2100 se foloseste si se extinde reteaua pe 900.

Attached File  Screenshot.JPG   56.62K   33 downloads Hai ca sa te lamuresc, poate mai lasi din incapatinare.
Si pentru cunostinta ta generala, modelele care se vand in Europa au inclusa si WCDMA 900MHz. Chiar daca nu ar avea activata de producator, la noile generatii de telefoane cu android 4.2, se activeaza singura, in functie de zona in care e utilizat telefonul. (asta in cazul in care frecventa nu este blocata de producator)

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Crede-ma, nu sunt incapatanat, doar vorbesc din propria experienta.

Oppo, care face Find 5, un telefon excelent, era in vederile mele cand am vrut sa iau telefon. Era frumos, este inca unul din cele mai frumoase telefoane, dupa parerea mea, si au site in Europa, deci nu ma chinuiam cu China, transport de 3 saptamani, etc. Dadeau garantie europeana 2 ani, au site in R.Moldova, in curand deschid si site in Romania, am fost la firma in Brasov sa vad telefonul in mana si crede-ma, e frumos rau. Ei bine, datorita unui user incapatanat ca mine, am auzit si eu de problema asta cu 900MHz, initial necrezand-o, pentru ca ei vindeau acolo pe site varianta ïnternationala, iar eu am crezut ca vanzand in Europa, atunci nu sunt probleme, ca doar stiu ei ce fac. Gresit. Au descoperit si ei(Oppo) greseala cand useri din intreaga Europa au inceput sa raporteze ca nu le functioneaza telefonul in 3G in anumite situatii. Era exact aceeasi problema ca si aici, aveau frecventele 2100 si 850MHz. Au remediat dupa cateva luni situatia importand varianta indoneziana, care are aceleasi frecvente ca europa, adica 2100 si 900. Cand dai de 2100, adica in orase, functioneaza perfect, nu realizezi ca ai o problema. Cand iesi din orase, reteaua incepe sa contina si celule de 900MHz, care sunt incompatibile cu telefonul care stie 850, si trece in mod 2G.

Problema raportata de ei care a fost? Desi chipsetul stie sa decodeze toate frecventele si sa lucreze cu ele, modulul de amplificare radio nu era dotat pentru acele frecvente. Nu stiu de ce, probabil sa salveze 50 de centi la fiecare aparat, sau 2$, 10$, nu conteaza, ei au dotat fiecare aparat din regiune cu amplificatoare de semnal pe frecventele alea. In China cu frecventele lor, in America cu ale lor si au crezut ca in Europa totul e unitar. Gresit. Unele tari, ca si a noastra, are 2100/900. Adica degeaba tu deschizi in software frecventa de 900MHz pe un Oppo Find5, pentru ca nu exista cine sa preia acea frecventa, sa o emita sau sa o receptioneze. Asta fiind explicatie primita pe forumul Oppo de la un director dezvoltare software de la ei. Deci din cea mai sigura sursa.

Acum fac si eu ca userul care m-a atentionat pe mine si m-a scutit sa dau 1800 de lei pe un telefon extrem de frumos, care imi place si acum, dar care valoreaza 2 lei in Romania, pentru  ca eu folosesc 3G extensiv si am nevoie de el, nu de un jalnic 2G. Datorita lui am acum alt telefon, care functioneaza perfect, asa ca si eu la randul meu incerc sa atentionez pe toata lumea pe topicurile dedicate despre aceasta problema, in special telefoanele chinezesti, care recent au intrat pe piata europeana si inca se joaca cu focul din prostie sau nestiinta

Nu zic ca situatia e identica la Zopo, dar banuiesc ca daca cei de la Oppo, care sunt vazuti ca una din cele mai profi companii de gen chinezesti, (ei si cu Xiaomi fiind varfurile) fac de-astea, banuiesc ca cei mai mici nu sunt mai destepti ca ei si probabil fac la fel. Daca nu, bravo lor, inseamna ca Zopo poate sa vanda aceleasi terminale oriunde. Insa atunci de ce nu fac reclama la treaba asta peste tot? Ca doar ar fi o chestie pozitiva de marketing. Deci scuza-ma, pana nu vad ca telefonul functioneaza explicit in 900MHz 3G (nu 2G, care stie 900) atunci tind sa cred producatorul, indiferent ce poate fi deblocat in meniul unui telefon, pentru ca exista posibilitatea, exact ca si la Oppo ca acea optiune sa existe intr-un meniu software, dar sa nu existe modemul fizic care sa stie sa opereze acele frecvente. Intelegi acum problema? :)

 semperfidelis80, on 24 decembrie 2013 - 13:07, said:

Screenshot.JPG Hai ca sa te lamuresc, poate mai lasi din incapatinare.
Si pentru cunostinta ta generala, modelele care se vand in Europa au inclusa si WCDMA 900MHz. Chiar daca nu ar avea activata de producator, la noile generatii de telefoane cu android 4.2, se activeaza singura, in functie de zona in care e utilizat telefonul. (asta in cazul in care frecventa nu este blocata de producator)
http://www.zopomobil...olden-sku-49276


Quote

Basic Information
Model  ZOPO ZP980
Band  2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 850/2100MHz

citat de pe site-ul lor european. Nu cred ca vand modele cu 900MHz

#65
semperfidelis80

semperfidelis80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.12.2013

 MembruAnonim, on 24 decembrie 2013 - 18:59, said:

Crede-ma, nu sunt incapatanat, doar vorbesc din propria experienta.

Oppo, care face Find 5, un telefon excelent, era in vederile mele cand am vrut sa iau telefon. Era frumos, este inca unul din cele mai frumoase telefoane, dupa parerea mea, si au site in Europa, deci nu ma chinuiam cu China, transport de 3 saptamani, etc. Dadeau garantie europeana 2 ani, au site in R.Moldova, in curand deschid si site in Romania, am fost la firma in Brasov sa vad telefonul in mana si crede-ma, e frumos rau. Ei bine, datorita unui user incapatanat ca mine, am auzit si eu de problema asta cu 900MHz, initial necrezand-o, pentru ca ei vindeau acolo pe site varianta ïnternationala, iar eu am crezut ca vanzand in Europa, atunci nu sunt probleme, ca doar stiu ei ce fac. Gresit. Au descoperit si ei(Oppo) greseala cand useri din intreaga Europa au inceput sa raporteze ca nu le functioneaza telefonul in 3G in anumite situatii. Era exact aceeasi problema ca si aici, aveau frecventele 2100 si 850MHz. Au remediat dupa cateva luni situatia importand varianta indoneziana, care are aceleasi frecvente ca europa, adica 2100 si 900. Cand dai de 2100, adica in orase, functioneaza perfect, nu realizezi ca ai o problema. Cand iesi din orase, reteaua incepe sa contina si celule de 900MHz, care sunt incompatibile cu telefonul care stie 850, si trece in mod 2G.

Problema raportata de ei care a fost? Desi chipsetul stie sa decodeze toate frecventele si sa lucreze cu ele, modulul de amplificare radio nu era dotat pentru acele frecvente. Nu stiu de ce, probabil sa salveze 50 de centi la fiecare aparat, sau 2$, 10$, nu conteaza, ei au dotat fiecare aparat din regiune cu amplificatoare de semnal pe frecventele alea. In China cu frecventele lor, in America cu ale lor si au crezut ca in Europa totul e unitar. Gresit. Unele tari, ca si a noastra, are 2100/900. Adica degeaba tu deschizi in software frecventa de 900MHz pe un Oppo Find5, pentru ca nu exista cine sa preia acea frecventa, sa o emita sau sa o receptioneze. Asta fiind explicatie primita pe forumul Oppo de la un director dezvoltare software de la ei. Deci din cea mai sigura sursa.

Acum fac si eu ca userul care m-a atentionat pe mine si m-a scutit sa dau 1800 de lei pe un telefon extrem de frumos, care imi place si acum, dar care valoreaza 2 lei in Romania, pentru  ca eu folosesc 3G extensiv si am nevoie de el, nu de un jalnic 2G. Datorita lui am acum alt telefon, care functioneaza perfect, asa ca si eu la randul meu incerc sa atentionez pe toata lumea pe topicurile dedicate despre aceasta problema, in special telefoanele chinezesti, care recent au intrat pe piata europeana si inca se joaca cu focul din prostie sau nestiinta

Nu zic ca situatia e identica la Zopo, dar banuiesc ca daca cei de la Oppo, care sunt vazuti ca una din cele mai profi companii de gen chinezesti, (ei si cu Xiaomi fiind varfurile) fac de-astea, banuiesc ca cei mai mici nu sunt mai destepti ca ei si probabil fac la fel. Daca nu, bravo lor, inseamna ca Zopo poate sa vanda aceleasi terminale oriunde. Insa atunci de ce nu fac reclama la treaba asta peste tot? Ca doar ar fi o chestie pozitiva de marketing. Deci scuza-ma, pana nu vad ca telefonul functioneaza explicit in 900MHz 3G (nu 2G, care stie 900) atunci tind sa cred producatorul, indiferent ce poate fi deblocat in meniul unui telefon, pentru ca exista posibilitatea, exact ca si la Oppo ca acea optiune sa existe intr-un meniu software, dar sa nu existe modemul fizic care sa stie sa opereze acele frecvente. Intelegi acum problema? Posted Image


http://www.zopomobil...olden-sku-49276



citat de pe site-ul lor european. Nu cred ca vand modele cu 900MHz

Mda. Recunosc ca nu prea m-am uitat pe siteul lor european. Acu am obs si eu specificatiile la ei. In fine..., dincolo de asta, pot sa iti spun fara nicio retinere ca telefonul functioneaza si pe 900MHz. L-am avut vreo 3 luni..., am vizitat aproape jumatate de tara in tot acest timp si nu am avut probleme. De altfel, specificatiile BASEBAND sunt aceleasi si la ZP998 (care il am acum) si nici asta nu a avut vreo problema pe WCDMA 900MHz. Acu depinde de dorintele fiecaruia.
La ZP998 chiar ma asteptam sa apara ceva probleme avand in vedere ca  fost cumparat chiar din China, in prima zi de cand a fost scos la vanzare. Mi l-a adus cineva care a fost acolo si aveam ceva emotii. Dar mi-au trecut. Pe retea 2100MHz merge pana la 21 MB/s, iar pe 900MHz cu pana la 4-5Mb/s. Eu zic ca e bine.

Edited by semperfidelis80, 24 December 2013 - 19:14.


#66
catalin30

catalin30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.02.2006
Eu apreciez intentia care este buna, sa atentionezi eventualii cumparatori care ar putea sa arunce cu banii si sa nu poata folosi telefonul.
Daca cineva are telefonul si confirma ca merge pe 900, eu nu l-as contrazice, pentru ca presupun ca nu-s prea multi dealeri Zopo care sa aiba interes sa abureasca pe aici Posted Image
Ca sa continuam discutia constructiv, am facut niste teste , doar cu 900 activat si apoi doar cu 2000 activat.
Merge mai bine pe 900 Posted Image


Am 5 invitatii pentru Aviate, un launcher nou care e in stadiu beta deocamdata, daca vreti, trimiteti e-mail pe pm.
Nu integreaza widget-uri prea bine deocamdata, are foarte putine optiuni, DAR e foarte bun pentru cei care au muuulte aplicatii (ca mine Posted Image ) si se cam chinuie sa le gaseasca.
http://getaviate.com/

Attached Files


Edited by catalin30, 24 December 2013 - 19:48.


#67
semperfidelis80

semperfidelis80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.12.2013

 catalin30, on 24 decembrie 2013 - 19:47, said:

Eu apreciez intentia care este buna, sa atentionezi eventualii cumparatori care ar putea sa arunce cu banii si sa nu poata folosi telefonul.
Daca cineva are telefonul si confirma ca merge pe 900, eu nu l-as contrazice, pentru ca presupun ca nu-s prea multi dealeri Zopo care sa aiba interes sa abureasca pe aici Posted Image
Ca sa continuam discutia constructiv, am facut niste teste , doar cu 900 activat si apoi doar cu 2000 activat.
Merge mai bine pe 900 Posted Image


Am 5 invitatii pentru Aviate, un launcher nou care e in stadiu beta deocamdata, daca vreti, trimiteti e-mail pe pm.
Nu integreaza widget-uri prea bine deocamdata, are foarte putine optiuni, DAR e foarte bun pentru cei care au muuulte aplicatii (ca mine Posted Image ) si se cam chinuie sa le gaseasca.
http://getaviate.com/

Nu sunt dealer..., doar un fel de imptimit de tehnologie si ajutor de developer pt android...., care vrea si altceva decat iPhone (desi am si un iPhone 5 In casa) :)

#68
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,416
  • Înscris: 21.10.2010
Acest telefon e acelasi cu Zopo c2 premium ?

#69
catalin30

catalin30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.02.2006
E acelasi telefon, din cate mi-am dat seama C2 are logo pe capac in partea de sus si manual in chineza, ZP980 are logo in partea de jos si e facut pentru restul lumii.
Se pare ca trimit ce au pe stoc, indiferent care varianta o comanzi, cel putin eu am comandat 980 si am primit C2.
Pe site la Zopo nici nu exista C2, ei scriu ZP980 dar au poza de C2.
http://zopomobile.cn...id-smartphone-2
Pe alt site povesteste unu ca si-a luat C2 Ultimate, dar pune poze cu ZP980.
http://xianyou.wordp...po-c2-ultimate/
Din ce am citit pe forumuri, in cazul in care comanzi C2 iti trimit unul din ele, care e pe stoc cu un sistem de operare chinezesc, trebuie sa pui android singur, daca comanzi 980 iti trimit tot asa ce au pe stoc dar pun android pe el.
Pe C2 am instalat mai multe variante de android, toate facute pentru 980 si merg fara probleme.

Edited by catalin30, 31 December 2013 - 02:08.


#70
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,416
  • Înscris: 21.10.2010
Joi pe pandawill o sa coste doar $189.99 varianta cu 1 gb ram si 16 gb rom.
http://www.pandawill...urrent=Thursday

Edited by marcel201, 06 January 2014 - 13:37.


#71
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005
http://zopo.de/
http://www.zopomobile.it/

Se poate cumpara si din Europa, dar tot din China este mai ieftin! Azi mi-a venit cel de-al patrulea ( luat pentru un coleg) si nu am avut nici o problema. A durat 4 zile de cand am facut comanda si pana am intrat in posesia lui. E un telefon super misto!

#72
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,416
  • Înscris: 21.10.2010

 mondi, on 14 ianuarie 2014 - 17:34, said:

http://zopo.de/
http://www.zopomobile.it/

Se poate cumpara si din Europa, dar tot din China este mai ieftin! Azi mi-a venit cel de-al patrulea ( luat pentru un coleg) si nu am avut nici o problema. A durat 4 zile de cand am facut comanda si pana am intrat in posesia lui. E un telefon super misto!
De unde ti-a venit tie in 4 zile si cu ce fel de transport?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate