Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

ZOPO ZP980

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#1
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Tocmai ce mi-a sosit luni seara acest model de telefon, specifiicatiile sunt urmatoarele:


BRAND and MODEL
Brand: ZOPO
Model: ZP980 32GB
OS and CPU
Operating System: Google Android 4.2.1 Jelly Bean OS,
CPU: MTK MT6589T 1.5GHz, Cortex-A7 quad-core process
GPU:Power VR SGX544
NETWORKING
Dual sim dual standby, WCDMAGSM+GSM   Sim1 Mini Card,Sim2 Normal Size View picture
2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
3G: WCDMA 850/2100 MHz
Network speeds: HSDPA 42.2Mbps,HSUPA 11.5Mbps
Data Technology:  GPRS、EDGE、HSPA、HSPA+
CAMERA and VIDEO
Rear camera: 13MP, AF, LED Flash
Front-facing cam: 5.0MP
Video capture: 1080P(1920*1080, 30FPS)
Video Play:MPEG-4 1080P@30fps,Or @15fps,16Mbps
ENTERNAINMENT
Video play formats: MP4/3GP/MOV/MPEG/MKV/FLV, ...
Audio play formats: MP3/AMR/AAC/ASF/Ape/Flac ,...
Ring Tone: MP3/AAC/ASF,...
Picture formats: JPEG/PNG/GIF/BMP,...
CONNECITIVITY and COMMUNICATION
  USB support: Micro USB v2.0 
  WiFi:Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n
  WiFi Hotspot functionality, Tethering & portable hotspot - Synchronization via Exchange ActiveSync
  Bluetooth technology:  Bluetooth v4.0
  VPN
  GPS satellites: GPS,A-GPS  -Sensor: Gravity Sensor, Compass, proximity sensor

DISPLAY
Screen Size: 5-inch
Contrast: 1000:1
Color Support: 16 Million Colors
Screen Technology: LTPS,2.47mm Narrow Frame
Screen material: TFT
Display resolution: FHD Super Retina Display 1920*1080 pixels, 441PPI, OGS
PRE-LOADED APPLICATIONS
Google Maps
Google Talk
Google Mail
Google Calendar
Google Play Store
Facebook
Twitter
Skype
Deleted all Chinese APP English Version
MEMORY
Internal phone storage: 32GB ROM
RAM: 2GB
Memory card support : MicroSD Card up to 64gb

BATTERY
Battery:Li-Polymer, 2000mAh
Standby time: 130-200 hours
SIZE
Dimensions: 143.3 x 70 x 8.5mm
Weight: Phone:150g(with 1 Battery)
IN PACKAGE
1 x ZOPO Phablet ZP980 32GB Quad Core
1 x Travel Charger
1 x Usb Data Cable
1 x Headphone
1 x Battery
1 x User Manual

Ecranul este de vis, super clar si luminos, inca n-am apucat sa-l utilizez cum amblele simuri, deci nu stiu cum sta bateria la utilizare.
Insa pana acuma imi place modul in care apar setate contactele de pe sim, cele de la intrari/iesiri/pierdute ca apeluri si cand formezi numarul, cand peste tot se utilizeaza aceeasi culoare cu cea a antenei si anume cea definita de tine precum si faptul ca apare trecut numele retelei (exceptie e in contacte cand cartela sim de sub contact apare doar cu un colt de culoare a retelei).
De miscat se misca cursiv, lin si fara probleme.
Ram ocupat cam 500-700MB din cei 2GB.
Daca mai sunt posesori poate vor pune si ei impresiile aici, eu o sa mai revin dupa cateva zile si cu alte impresii.

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Incredibil ca de flexibil (fizic vorbind) este acest telefon....Posted Image

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
De unde a sosit (link) si in ce bani ?!

#4
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcrisstonne, on 02 octombrie 2013 - 12:49, said:


L-am luat din romania, pretul e ca si cum l-as fi luat din china cu toate taxele aferente la el (sau chiar un pic mai mic), l-am luat de la razor11 sper sa nu fie considerat reclama

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Frumos, subtire, zi pretul, ca nu am gasit ce zici tu...

#6
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Era vb de userul razor11 de aici de pe forum, vezi ca are site rodroid ro eu l-am luat cu 1400 intre timp am vazut ca sa mai ieftinit.

Edited by marius_optimist, 02 October 2013 - 13:53.


#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Sa ieftinit cu 20 lei...

De ce ai ales un model mai de nisa ?!

Ce te-a atras la acest terminal, ce nu gaseai la firme consacrate ?

Se ofera servisare, in caz de probleme ?

Sa postezi poze facute cu camera telefonului, vad ca are 13 mp, sint curios cum se vede...

Edited by crisstonne, 02 October 2013 - 14:15.


#8
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
1. l-am ales pentru urmatoarele motive:
   - ecranul care este full hd si claritatea care este de cristal ca sa zic asa.
   - ram de 2Gb  si un rom de 32GB (mai ales ramul) si fapltul ca pot atasa si un card microsd la nevoie
   -mi-a placut si cum arata
   - ca are suport otg, cam astea sunt in principal
2. da, am si servisare in caz de probleme
3. raman dator cu pozele, cum apuc sa le fac le si urc pe site.

Edited by marius_optimist, 03 October 2013 - 00:13.


#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Aha, practic are memorie interna de 32 giga, suna bine.

Are in pachet si adaptorul OTG ?

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Problema cu telefoanele astea care nu au frecventa de 900MHz pentru 3G e simpla. Nu va functiona 3G-ul decat in anumite zone, si indeosebi nu va functiona deloc in afara oraselor. De aia recomand atentie. In Romania ca sa ai un terminal functional 3G trebuie sa aibe frecventele de 900 si de 2100, altfel ai un telefon mare, frumos, dar cu viteza internet de 2G ceea ce e jalnic... De aia intotdeauna verificati ce frecvente stie telefonul, indiferent ca e Zopo, Oppo, Xiaomi, Meizu, etc...

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Teoretic ai dreptate, practic poate sa afecteze doar 5% din utilizatori, poate nici atat.

Adica 5% din cei care au telefoane fara 900 MHz, cati or fi ei...

Iar din cei fara 900 MHz, cati sint care umbla doar un pic pe mail si un pic pe net si stau mult timp in afara ariei de acoperire 3G ?

Iar acestia mai au si alte alternative, probabil, ca doar nu au ca aparat principal smartphone-ul.

Pune pe hartie diferite variante, fa simulari si o sa intelegi. Posted Image

Iti mai dau un exemplu: exista tablete fara 3G si cu...

Eu nu as cumpara fara 3G, din anumite motive, dar sint oameni care folosesc WI-FI, nu se misca din casa,

ori stau doar in cafenea, ori in parc, mult timp, pentru ei nu este o problema ca nu au 3G,

chestie de optica si nevoi.

Edited by crisstonne, 03 October 2013 - 21:43.


#12
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Pe forum la zopo am vazut ca in engenering mode apare setat la umts si banda de 900mhz, acuma am pe 3g simul de la Vodafone, insa nu am iesit din bucuresti ca sa vad daca chiar are semnal si pe 900mhz. In orange apn se configureaza singur correct insa in Vodafone trebuie modificat din internet.vodafone.ro cum se seteaza automat in live.vodafone.com si asa merge  iar in mms tr modificat prin schimbarea din.ro in .com, nu stiu cum se face dar setarile pe care le primeste automat de configurare de pe sim sau din retea sunt anapoda, tot manual e baza.

nu are in pachet adaptoul otg. Pachetul cuprinde: telefonul, bateria, cablu de date care e folosit si pt incarcare, incarcatorul care e model direct pentru Europa nu cu adaptor, castile si o carticica in chineza si engleza.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@crisstone - nu conteaza cati % au sau nu nevoie. Problema e ca daca tu cumparator de buna credinta dai banii tai munciti pe un telefon destul de scump totusi, cu ecran care se preteaza direct la consum de internet (ca de aia il iei, altfel ajungea unul de-ala cu butoane), si sa descoperi ca de fapt nu poti face asta decat ingrozitor de incet, sau pescuind WiFi... e naspa. De aia recomand atentie la treaba cu frecentele 3G, pentru ca nici eu nu stiam, si daca nu era un user care sa ma atentioneze, acum eram mandrul posesor al unui Oppo Find5 fara 3G pe 900. Si cum eu folosesc 3G-ul constant, si mai ales pe drumurile patriei, adica exact acolo unde nu puteam sa il folosesc, iti dai seama ce bine imi cadea, scotand din buzunar 1800 de lei Posted Image Distractie pe banii mei din neinformare. Asa macar acum incerc sa atentionez pe toata lumea, eu am avut noroc si am primit la timp informatia, daca venea cu 2 saptamani mai tarziu...

@marius - da, chipsetul stie sa lucreze cu toate frecventele, dar e posibil (ca in cazul Oppo) ca acel model sa nu aiba amplificatorul de semnal pentru acea frecventa si atunci tot degeaba e. De ex. ei au adus in EU versiunea internationala, fara 900MHz, si dupa ce cumparatorii au descoperit ca nu le merge 3G-ul au adus o versiune din Indonezia, care are si acea frecventa folosibila.

Edited by MembruAnonim, 03 October 2013 - 22:09.


#14
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Cand cautam telefoane mi-a trecut si asta pe sub mouse. Am doua chestii impotriva: e de 5", e aproape tableta, nu telefon si procesorul qudcore, pe care-l platesti degeaba, face tot ce face si un dual core dar papa baterie in plus orice governor inteligent de Android ai impune.

Pentru mine, pentru telefoane chinezesti cel mai bun e MTK6572. Cam acelasi procesor dar dual-core. Nici macar la x86 nu exista foarte multe softuri optimizate multicore, iar la alea care exista, cu cat creste numarul de core-uri, cu atat avantajul e mai mic.

Recomandarea mea ca programator (adica tipul care scrie aplicatii care sa ruleze pe bestiile alea) si ca entuziast hardware e sa cumparati telefoane/tablete cu un procesor care are limita minima de core-uri pentru familia respectiva. Un MTK6xxx cortex A7 se va comporta la fel chiar daca are 2 core-uri, chiar daca are 4. Un Qualcom 8xxx, se va comporta la fel daca are 4 sau 8 core-uri. Un procesor cu mai multe core-uri va consuma mai mult curent, in schimb. Recomandarea ar fi valabila in general. Daca un procesor din aceeasi familie va avea 4 core si 2 GHZ frecventa iar celalalt, 2 core si 1,6GHZ frecventa, diferenta de performanta va fi de partea celui quadcore, dar nu din cauza core-urilor in plus.

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

View Postneur0, on 03 octombrie 2013 - 22:18, said:

Recomandarea mea ca programator

Stiu, cand esti intr-un domeniu anume, nu iti dai seama ca vorbesti pasareasca pentru restul lumii  Posted Image

De aceea te ajut eu... cu o intrebare: poti sa dai exemple concrete, macar de la cateva firme, x model, y model, etc... Posted Image

View PostMembruAnonim, on 03 octombrie 2013 - 22:06, said:

@crisstone -

Este foarte bine ca ai dat informatia, dar sper ca ai inteles si ce am explicat eu  Posted Image

#16
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Dupa ce am pus si simul micro, am verificat si asa cum este si pe site la zopo este si adevarat suporta 3G pe ambele simuri, insa nu simultan, dar se schimba foarte usor alegand ce sim vrei sa iti foloseasca 3G. in wifi am 135Mbps insa routerul nu stie mai mult de 150Mbps.

#17
dodotr

dodotr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.10.2013
pe reteaua cosmote ar functiona la parametrii normali?...si eu as vrea un zopo 980....dar la ce s-a spus despre semnalul 3g nu mai stiu ce sa fac.
oscilez intre un ascend p6, samsung s2 plus si zopo 980

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
De ce oscilezi doar intre astea trei?
Daca te poti descurca cu numai ~25GB spatiu disponibil pe telefon atunci ai avea la dispozitie Optimus G, net superior din orice privinte (in afara de lipsa unui slot pentru MicroSD).
Iar Optimus G functioneaza fara probleme pe retelele din Romania.
P.S.: parerea mea-i ca S2 Plus ar trebui ras de pe fata pamantului, cei de la Samsung l-au scos strict pentru ca S2 normal se bucura de vanzari record si le periclita vanzarile de Galaxy S3.

Edited by Hider141, 14 October 2013 - 09:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate