Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 

Problema etansare usa termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,390
  • Înscris: 13.01.2011
Daca este apa foarte multa, cel mai probabil nu a intrat pe la garnitura, a intrat la nivelul cel mai de jos,

a intrat pe sub toc, apa a venit pe gresie si sa infiltrat sub toc.

Baga o poza facuta din afara spre interior, cu detaliu pe zona de imbinare toc/gresie. Posted Image

Edited by crisstonne, 01 October 2013 - 15:06.


#20
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
În 99 % din cazuri e apa prelinsă pe ușă, nu pe sub tocul ușii. Gresia are pantă spre exterior, și apa nu băltește acolo, ca să aibe timp să intre. Pune profilul lacrimar din aluminiu recomandat mai sus, că e foarte ieftin, cu silicon sub el, și vezi ce se întâmplă. Tocmai faptul că ai pus garnitura aia mai groasă îți ține ușa puțin mai deschisă decât e normal. Oricum cu lemnul sunt probleme de etanșare pentru că nu își păstrează forma rectilinie în timp, decât dacă e super tratat, bine prelucrat și stratificat, ceea ce nu prea e cazul în România.

Posibil să intre și prin lateralele ușilor în părțile verticale, din cauza garniturilor groase, caz în care trebuie găuri de drenaj în toc, nu mai e suficient lacrimarul. E importantă și feroneria ușii, are suficiente puncte de închidere, are broască multipunct, sau doar broască simplă cu închidere într-un singur punct?

#21
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Digix, ce inseamna broasca multipunct?

Nu aveti un drum prin Otopeni zilele astea?

Multumesc frumos!

#22
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Am vazut asta vara aceeasi situatie la o pensiune draga, foarte similara situatia cu a mea. Au fost foarte draguti si mi-au trimis cateva poze pentr a ma inspira.
Unde pot face pragurile acestea de aluminiu , precum si picuratorul sugerat?

Multumesc

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   133.88K   113 downloads
  • Attached File  4.jpg   135.11K   110 downloads
  • Attached File  5.jpg   102.07K   109 downloads

Edited by thalia, 02 October 2013 - 12:50.


#23
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Sorry, nu am avut net de aseară, de-abia acum a revenit. Cu pragul cred că va fi mai greu de înlocuit și nu cred că te ajută. Pune lăcrimarul. Se găsește la orice turc ce vinde profile din aluminiu. Dacă zici că ești din Otopeni, cred că era o firmă mai veche pe acolo ce vinde profile http://www.mtcdana.ro/.

Cu timpul stau foarte prost din păcate. Am ceva de lucru în Otopeni, dar peste vreo lună și nu cred că e cazul să aștepți până atunci.

Broasca multipunct e broasca cu tijă, care are mai multe puncte de închidere. Ai broască multipunct dacă e nevoie să ridici de mânerul ușii înainte de a o încuia(altfel nu se poate încuia).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate