Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Problema etansare usa termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Am un necaz cu o usa de termopan din lemn( lemnul vietii-Posted Image!!!) care nu etannseaza bine. Acum cu ploaia va imaginati, a intrat apa ca la balamuc, s-a umflat parchetul. ma gandesc ca trebuie sa existe o solutie , un profil adaugat prin care sa nu mai patrunda apa.Am vazut asa ceva la o pensiune la munte, era un profil de aluminiu pus pe pragul de jos care inalta cumva pragul.

Va rog frumos, ce pot sa fac?

Am pus si niste poze mai vechi, din timpul constructiei, spre edificare.
Multumesc

Attached Files


Edited by thalia, 01 October 2013 - 09:43.


#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
De existat exista ce doresti tu, chiar si alte solutii. Ideea e sa se potriveasca la tamplarie. Daca nu, bricolaj se cheama ce urmeaza sa faci.

In principiu, schimba garnitura de etansare si adauga un profil lacrimar/picurator pe canatul usii astfel ca apa sa nu se prelinga pe zona de contact intre canat si toc.

Spre exemplificare, ia in considerare doar piesa neagra.

[ http://www.lorenzo.ro/_images/products/40/40-409_S1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#3
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Buna ziua

este picurator pe usa, se poate observa in poza din mijloc. Garnitura am schimbat-o de nenumarate ori, mai mult am pus si alta garnitura suplimentara din comert. A iesit o tiganie. Dupa ce a iesit asa, nu este nici functionala.
SImt ca o iau cu capul cand vad parchetul umflat, atata pagubaPosted Image

cam ceva in genul asta, de aluminiu: http://www.bombardie...rii/praguri.htm, sa-mi fie iertata  nu doresc sa o fac reclama. Vreau sa stiu daca se poate adauga si daca ajuta sa nu mai patrunda apa.

Edited by thalia, 01 October 2013 - 09:56.


#4
mihalake_m

mihalake_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 09.07.2010
sal
exact cum ti-a explicat colegul de mai sus......cauta si schimba garniturile si adauga si un profil lacrimar(picurator)
cauta pe la cei care confectioneaza tamplarie din aluminiu acest profil.

Attached Files


Edited by mihalake_m, 01 October 2013 - 10:01.


#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cauta pe cineva, mai atent la detalii / chitibusar, sa schimbe garniturile cu altele din cauciuc mai calitative.

Sunt puse ( nu jignesc ) la misto.

#6
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Nu ma supar.

garniturile albe au fost puse de mine, cand nu locuiam in casa si am gasit acea metoda rapida si urata de a diminua apa .
daca cunoasteti pe cineva chitibusar si care sa imi puna si acele praguri de aluminiu care sa etanseze, va raman recunoascatoare.

#7
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
Esti sigur ca apa intra pe la chedere? Poate intra pe sub prag!

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Doar garniturile schimbate si puse foarte bine astfel incat sa nu existe spatiu prin care sa intre apa.


Cum a zis si Pascalau, de verificat si imbinarea toc - pardoseala pe exterior. Eventual curata bine si aplicat un cordon de silicon.

#9
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Da, in proportie de 90% . Insa nu exclud si varianta sa intre apa pe sub usa.

Deci, ce fac? Pe cine gasesc, va rog mult!

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Dar ușa ta nu are nici găuri de drenaj.

Unde e picurătorul montat pe ușă că nu se vede în poze. Fă o poză din afară cu ușa închisă.

#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Se vede in poza doi. E sipca aia de 2 x 5 cm.

Gauri de drenaj in tamplarie de lemn nu prea gasesti. Poate doar la cele care si au alte elemente constructive metalice.

#12
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
dupa ce se ermetizeaza poti pune si un rand 2 de gresie ca poate uiti usa deschisa, eu asa am pus la geam pt ca se strica podelele

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Șipca aia mare pare a fi ceva de decor, nu are rol de picurare. Peretele de jos al șipcii respective e înclinat oblic și permite apei să se prelingă pe el. Să ne spună dacă e ud profilul respectiv pe dedesubt pe toată suprafața lui. Un picurător montat peste șipca respectivă poate rezolva problema.

Niște găuri de drenaj în toc nu au ce să strice.

#14
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Digix, exact este sipca aia care ar trebui sa tina loc de picurator.De ce cred ca 90 % vine din interior, pentru ca garnitura aia alba a tinut o perioada mai mare de timp cat n-am locuit acolo si apa n-a mai intrat.
In fine, v-am spus ce ma doare, cum rezolv, cu cine?

Ce gauri sa mai fac in toc? Tocul e atat de mic, incat abia exista!!!!

Edited by thalia, 01 October 2013 - 11:14.


#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Păi tocmai tocul ăla cât e el de mic, nu lasă apa să se ducă afară, că nu are găuri în el. Ca să iasă, apa ar trebui să trecă peste toc, lucru cam imposibil în situația actuală.

Eu asta aș face, profil de picurare și găuri de drenaj.

Edited by Digix, 01 October 2013 - 11:30.


#16
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Si daca adaugi un prag pe tocul existent, cu gauri si cu rol de picurare?
Uita-te pe linkul de mai sus, pragul de aluminiu? (nu lua in considerare firma respectiva ca nu-i cunosc, n-am treaba)

Edited by thalia, 01 October 2013 - 11:36.


#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Pragurile alea le are orice sistem PVC. Se montează numai din fabrică și trebuie să fie compatibile cu tâmplăria. Nu te ajută alt prag. Apa ta se prelinge pe ușă și se scurge în casă. Dacă pui picurătorul, e posibil să nu mai trebuiască  și găuri.

#18
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Deoarece la bloc am un balcon inchis ca pe vremuri (corniere) si preocuparea mea toamna/iarna/primavara este sa urmaresc/ghicesc de pe unde siroiesc apele , si de 8 ani inca ..urmaresc si incerc tot felu lde fuste si izolari cu silicon in "locuri destepte si bine plasate"

recomandarea este asa:
- tzine departe apa sa se prelinga pe usa (usor de zis , greu de facut)
- pune o copertina ceva deasupra usii: ca sa ia grosul apei: asta iti rezolva "in mare" problemele de scurgere pe la marginile verticale
- si, peste acea bucata de lemn ce o ai drept "picurator" (care jos pare ca are unghi invers , adica iti baga toata apa in casa) , pune deasupra o bucata de tabla (lipita cu ceva sau chiar prinsa in "cuie") sau picurator care iti impinge apa spre exteriorul acelei bucati de lemn , care eu zic ca este nitel inutila (apa curge pe ea si se prelinge sub ea, exact pe garnituri)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate