Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Credinta personala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#19
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostLouisCyphre, on 21 septembrie 2013 - 19:44, said:

Si eu as crede ca animismul ar fi cea mai normala cale de urmat.
Pana la urma, natura este locul in care ne regasim.
no buna dimineata, vezi ca nu-i asa greu.

#20
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostLouisCyphre, on 21 septembrie 2013 - 20:07, said:


La ce ma duce gadul?
La Voltaire.
Citez::
"Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost"
Hmm nu prea sunt de acord cu asta...Religia e mult inainte de intalnirea astora . Dar pentru ca intr-adevar exista ticalosi si prosti, religia e scoasa tapul ispasitor. Intelege ca oricat ai vrea, nu poti separa credinta de religie. Este ca si cum ai vrea sa castigi aur la olimpiada ,dar te antrenezi tu singur de capul tau. Religia este sala de sport a credintei,daca vrei. Antrenorii s-au pervertit, s-au imultit cantitativ dar calitativ au scazut enorm, unii nu au nici cele mai mici inclinatii pentru a antrena si tot asa...Toate astea sunt lucruri evidente, DAR mai sunt si antrenori de mare valoare, inca. Dar pe astia nimeni nu vrea sa-i vada..Acu spune-mi tu care sunt ticalosii si care sunt prostii?!

#21
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,972
  • Înscris: 24.01.2012
Hmmm
Serpone, poate fara sa stii, ma lovesti in insasi factura mea de antrenor si de profesor de educatie fizica si sport.
Nici nu stii cata dreptate ai in ceea ce priveste pervertirea profesorilor.
Este determinata sine qua non de scaderea calitatii elevilor, implicit de scaderea calitatii generatiilor.
Acum multi ani, aveam o baza de selectie generoasa,
Acum, e groaznic. Este greu sa inchegi o echipa de handbal, nu mai zic de una de fotbal sau - Doamne fereste, de rugby.
Este mult mai usor sa le arunci o minge si sa-i supraveghezi sa nu-si rupa picioarele, inghitind amar in sec, intre timp.

A fost extraordinar de fain, in aia trei ani de profesorat.
Am avut parte de copii faini.
Mediocri, dar faini.

Tu vrei sa vorbim despre elite.
Nu prea mai sunt. Sau sunt, dar nu sunt vizibile.
S-a schimbat scala valorilor.
Dragusanu este elita, invidiata si copiabila.
Botezatu, desi un tip cu bun simt, este etalon.
Desi este un croitor mai evoluat,
Dar tot un croitor.
Sisa si Puyu sunt modele. Cristina si Capatos si Maruta ne cresc copii.
Alex Velea da tonul.
Smaily da tonul.
O curva ca Anda Adam ne spune ce si cum sa facem. Si ca ea sunt multe.
Astia ne cresc copiii, fara ca noi sa ne dam seama.

Asta  in timp ce statuia celui mai bun exemplu al daruirii neconditionate, al muncii si dragostei de tara ramane in umbra.

Serpone, tu ce mirari ai?

Si la intrebarea ta de final, pot sa sun asa:
Cine suntem ticalosii, si care suntem prostii?
Habar n-am.

PS E metafora.

Raspunzand mai plebeu, la metafora antrenoratului, cine mama naibii accepta ca antenor un burtos cu fusta si culanturi si cruci la gat?!?

PPS Scuzati-mi devierile

Edited by LouisCyphre, 21 September 2013 - 23:30.


#22
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostLouisCyphre, on 21 septembrie 2013 - 23:00, said:

Hmmm
Serpone, poate fara sa stii, ma lovesti in insasi factura mea de antrenor si de profesor de educatie fizica si sport.
Nici nu stii cata dreptate ai in ceea ce priveste pervertirea profesorilor.
Este determinata sine qua non de scaderea calitatii elevilor, implicit de scaderea calitatii generatiilor.
Acum multi ani, aveam o baza de selectie generoasa,
Acum, e groaznic. Este greu sa inchegi o echipa de handbal, nu mai zic de una de fotbal sau - Doamne fereste, de rugby.
Este mult mai usor sa le arunci o minge si sa-i supraveghezi sa nu-si rupa picioarele, inghitind amar in sec, intre timp.

A fost extraordinar de fain, in aia trei ani de profesorat.
Am avut parte de copii faini.
Mediocri, dar faini.

Tu vrei sa vorbim despre elite.
Nu prea mai sunt. Sau sunt, dar nu sunt vizibile.
S-a schimbat scala valorilor.
Dragusanu este elita, invidiata si copiabila.
Botezatu, desi un tip cu bun simt, este etalon.
Desi este un croitor mai evoluat,
Dar tot un croitor.
Sisa si Puyu sunt modele. Cristina si Capatos si Maruta ne cresc copii.
Alex Velea da tonul.
Smaily da tonul.
O curva ca Anda Adam ne spune ce si cum sa facem. Si ca ea sunt multe.
Astia ne cresc copiii, fara ca noi sa ne dam seama.

Asta  in timp ce statuia celui mai bun exemplu al daruirii neconditionate, al muncii si dragostei de tara ramane in umbra.

Serpone, tu ce mirari ai?

Si la intrebarea ta de final, pot sa sun asa:
Cine suntem ticalosii, si care suntem prostii?
Habar n-am.

PS E metafora.

Raspunzand mai plebeu, la metafora antrenoratului, cine mama naibii accepta ca antenor un burtos cu fusta si culanturi si cruci la gat?!?

PPS Scuzati-mi devierile
Hehehe da, imi place ca vezi bine treburile si mai ales asta mi-a placut ''Cine suntem ticalosii, si care suntem prostii?''pai de ce ne mai lamentam atunci? Astea sunt vremurile pe care le meritam, ca sa invatam ca rahatul nu e bun Posted Image Procesul de invatare necesita niste dureri, fii fericit ca le ai si nu te mai gandi la cei care  nu  inteleg nimic si mai rau, le iau de bune. E treaba lor, nu a ta Posted Image

Chestiile cu adevarat valoroase se obtin prin munca si sudoare maxima, nu prin hai sa ne facem ca muncim dar de fapt nu facem nimic... Cam asta e teoria! Posted Image

Mdea, nici enoriasii nu mai sunt ce au fost odata :) Dar astea is vremurile,de cacat! Daca le traim, inseamna ca suntem de rahat si trebuie sa mergem la dus! Tu si eu suntem primii care trebuie sa ne spalam, si dupa aia sa dam lectii  sau sa cerem raspunsuri Posted Image

Edited by Serpone, 22 September 2013 - 03:49.


#23
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostLouisCyphre, on 21 septembrie 2013 - 15:39, said:

Salutare!
Este primul topic pe care-l deschid pe acest forum, asa ca va rog sa fiti ingaduitori, daca este cazul.

Propun un subiect de discutie mai putin obisnuit, usor neortodox, dar - sper - de interes.
Mai precis, va invit sa discutam constructiv, plecand de la o situatie ipotetica.

Asadar, situatia ipotetica:

M-am nascut undeva la munte, in mijlocul pustietatii.
Locuiesc doar cu parintii mei, care ma cresc si imi ofera tot confortul posibil in conditiile date.
Parintii mei s-au nascut si au trait acolo dintotdeauna, fara sa aibe legaturi cu restul lumii.
Practic, traim intr-o enclava inchisa, cu regulile si trairile noastre, fara sa le impartasm cuiva, in afara familiei.
Nu avem cui.
Traim confortabil, nu avem grija zilei de maine, dar suntem izolati, fara comunicare.
In aceste conditii,trecand peste prejudecatile si automatismele in gandire date de educatia intr-un spatiu social larg, cum credeti ca v-ati fi dezvoltat credinta in Ceva?
Ati fi crezut in Ceva?
De ce?
Ce v-ar fi determinat sa credeti?
Care credeti ca v-ar fi fost prioritatile de stabilire a acelui Ceva,in care sa credeti?

PS Ca rugaminte personala, ca unul care se simte pe aceasta arie ca intre prieteni, va rog sa evitati, pe cat posibil, atacurile, jignirile si off-topicul.
Multumesc anticipat.

Atat In ipotetica ipostaza de izolare propusa de tine cat si in comentarii ulterioare se pleaca de la premisa ca din comunicare cu exteriorul iti vine credinta, pe cand aceasta vine
din launtrul tau.
Credinta ce vine din afara launtrului tau te va face sa te calci in picioare cu altii in fata moastelor, ori sa imbratisezi diversele aspecte sub care aceasta se poate manifesta pentru ochii celor din exterior,
ori sa respingi si ceea ce vine din exterior si ceea ce vine din interior si sa devi ateu .

Cum faci diferenta ? Doar launtrul tau iti poate spune !
Daca nu-ti spune el atunci e pentru ochii celor din exteriorul tau !

Si ateu vei fi tot pentru ochii celor din exteriorul tau , pentru ca ateul, in sinea lui, crede ca "nu crede" si va spune "stiu ca nu cred", pasand responsabilitatea catre creier si sperand ca i se va dilua
credinta in miliardele de sinapse.

#24
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,972
  • Înscris: 24.01.2012
LORELYAN, gresesti.
Ateismul este o stare de fapt, asumata, nu o credinta.

#25
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Eu sincer, nu cred ca este posibila situatia descrisa de initiator. Familia sa are rude in viata, se viziteaza periodic, chiar daca destul de rar, si la fel de rar sau mai des, familia aceasta ia parte la anumite evenimente din viata rudelor si apropiatilor.
Eu nu iau in calcul o asemenea situatie, pentru ca mi se pare imposibila.

#26
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View PostLouisCyphre, on 22 septembrie 2013 - 09:34, said:

LORELYAN, gresesti.
Ateismul este o stare de fapt, asumata, nu o credinta.
Ateismul, termen pretios, se intampla atunci cand manipularea produsa de sistem de la primii pasi,
cand abia tii telecomanda in mana si ochii lipiti de ecran la desene animate „informate”, a luat-o inaintea
minimei protectii parintesti. Nu ma refer la indoctrinare, care nici nu se intampla asa cum ar spune O Copy, ci la protecție,  pentru ca vorbesc despre varste fragede 2- 3- 4 ani, cand televizorul este pe post de doică.
Atunci sunt sadite primele prejudecati si daca nu sunt contracarate cu grija de catre parinti, cu iubire si explicatii potrivite cu vârsta, atunci vom avea deja un ateuț.
Ateismul este „o stare de fapt” dobândită, necredința fiind tot o credință, in fapt esti ori intr-o parte ori in alta.

Edited by Jo_Malbun, 22 September 2013 - 09:52.


#27
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012

View PostJo_Malbun, on 22 septembrie 2013 - 09:51, said:

Ateismul, termen pretios, se intampla atunci cand manipularea produsa de sistem de la primii pasi,
cand abia tii telecomanda in mana si ochii lipiti de ecran la desene animate „informate”, a luat-o inaintea
minimei protectii parintesti. Nu ma refer la indoctrinare, care nici nu se intampla asa cum ar spune O Copy, ci la protecție,  pentru ca vorbesc despre varste fragede 2- 3- 4 ani, cand televizorul este pe post de doică.
Atunci sunt sadite primele prejudecati si daca nu sunt contracarate cu grija de catre parinti, cu iubire si explicatii potrivite cu vârsta, atunci vom avea deja un ateuț.
Ateismul este „o stare de fapt” dobândită, necredința fiind tot o credință, in fapt esti ori intr-o parte ori in alta.

prietene eu nu aleg sa nu cred in mos craciun
Ce nu pricepeti in asta ?

#28
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,972
  • Înscris: 24.01.2012
Ateismul este o credinta asa cum chelia este o culoare a parului.

#29
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostLouisCyphre, on 22 septembrie 2013 - 11:05, said:

Ateismul este o credinta asa cum chelia este o culoare a parului.
mai corect......asa cum chelia e o freza. :)

View PostJo_Malbun, on 22 septembrie 2013 - 09:51, said:

Ateismul, termen pretios, se intampla atunci cand manipularea produsa............
se intimpla atunci cind un om sincer, care incearca sa inteleaga ceva, citeste biblia si apoi mai face si niste observatii asupra mediului inconjurator.

#30
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostLouisCyphre, on 22 septembrie 2013 - 11:05, said:

Ateismul este o credinta asa cum chelia este o culoare a parului.
Ti-am dat like, apoi m-am intrebat daca am facut bine. Stii de ce? Chelia nu-i o culoare a parului, dar nici nu poate fi considerata o "freza" model. Unora le sta bine chei, altora ba. Asa-i si cu ateii, unii-s exemplare reusite, altii caricaturi.

#31
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,972
  • Înscris: 24.01.2012
Corect.
Hai sa spun altfel.
Ateismul este o credinta in aceeasi masura in care, uitandu-te la ecranul stins al televizorului, spui ca urmaresti un program.

Edited by LouisCyphre, 22 September 2013 - 11:47.


#32
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostLouisCyphre, on 22 septembrie 2013 - 11:47, said:

Corect.
Hai sa spun altfel.
Ateismul este o credinta in aceeasi masura in care, uitandu-te la ecranul stins al televizorului, spui ca urmaresti un program.
Si care-i spilul? Nu mai bine ii dai drumul la televizor?
Poate este un film misto.Posted Image

Edited by johnnickelby, 22 September 2013 - 11:50.


#33
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,972
  • Înscris: 24.01.2012
Programele uzuale reprezinta religiile, in parabola mea.
Sigur, poti urmari ce program doresti, cu conditia sa nu ma obligi pe mine sa ma uit la el.
Eu ma port mai asa, fara televizor

Edited by LouisCyphre, 22 September 2013 - 11:52.


#34
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostLouisCyphre, on 22 septembrie 2013 - 11:47, said:

Corect.
Hai sa spun altfel.
Ateismul este o credinta in aceeasi masura in care, uitandu-te la ecranul stins al televizorului, spui ca urmaresti un program.
Nu stiu daca putem compara. Vezi tu, ceea ce gasesc eu distractiv la unii atei este ca au inlocuit o credinta, credinta intr-un zeu, cu alte credinte si nu-s capabili sa realizeze asta. Multi dintre ei cred, spre exemplu, in tot felul de teorii nefalsificabile. Cum sa nu te bufneasca rasul cand vezi ca un ateu incearca sa combata Biblia cu teorii a la Freud sau facand apel la teoria genelor, a lui Dawkins?

#35
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,972
  • Înscris: 24.01.2012
Dar Biblia nu trebuie combatuta.
O face foarte bine de una singura.

#36
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostLouisCyphre, on 21 septembrie 2013 - 20:07, said:


paco,esti usor criptic in exprimare.
Poti reveni pe subiect, explicand mai in detaliu?
merci.


Bineinteles ca situatia este teoretica, incerc sa ajung, pe cat posibil, in strafundurile omenirii, asa cum se manifesta, genetic, in fiecare dintre noi.
Incerc sa vad care sunt bazele credintei ancestrale, vazute prin prisma omului modern, care sunt motivele care au pervertit credinta in asa hal incat a devenit religie si, mai ales, ce putem face pentru a gasi o cale comuna.

La ce ma duce gadul?
La Voltaire.
Citez::
"Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost"

Imi place cum gandesti. Ai putea aplica fraza lui Voltaire lui Iisus?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate